Gönderen Konu: Muhabbet kuşlarında kuluçka dönemi ve yavrulama..  (Okunma sayısı 117425 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Kemal İS

• Ziyaretçi
Muhabbet kuşlarında kuluçka dönemi ve yavrulama..
« : Aralık 09, 2011, 04:19:45 ÖS »
Muhabbet kuşları, bir sene içerisinde birkaç defa kuluçkaya yatıp yavru verebilir ler. 9 aylık olduklarında olgunluğa erişirler. Bu dönemden başlayarak üretilebilirler. Bir dişi Muhabbet kuşu 5 sene süreyle yavrulaya bilir. Bir üremede 4-6 yumurta verirler ve kuluçka süreleri 19 gündür. Kuluçkaya yalnız dişi kuş yatar. İlk yumurtada n sonra iki günde bir olmak üzere toplam 4 ile 6 yumurta yaparlar. Yumurtlam ak, dişi için muazzam zordur. İlk yumurtada n sonra kuş kuluçkaya yatar. Yalnızca, tuvalet ihtiyacı için dışarıya çıkar. Artık, erkeğin onu besleme zamanı gelmiştir. Bu arada meraklana rak yuvanın içine bakmak gibi bir harekette bulunmanız dişiyi rahatsız edeceğinden bazen yumurtala rı kırmak yada aşağıya atmak gibi eylemlerl e de karşılaşabilirsiniz. En iyisi uzaktan takip etmektir. Muhabbet kuşları hislerini çabuk gösteren, çabuk kızan kuşlardır. Kuluçkanın 6'ncı gününde, yumurtanın döllenip döllenmediği anlaşılır. Elinize aldığınız yumurtayı, bir el fenerine doğru tutun. Yumurtanın çekirdeğini görebilirsiniz. Döllenmemiş yumurtanın içinde leke göremezsiniz. Yumurtala rın hepsini yuvaya koyun ki, dişi kızmasın. Özellikle yumurtladıktan sonra yuvasına bakılmasından, kendisi yada eşi ile ilgilenil mesinden, kafes yada yuvasının yer değiştirilmesinden kesinlikl e hoşlanmaz. Çiftleşmeden yaklaşık bir hafta sonra, dişi kuş yumurtlar ve yumurtlam a 2'şer gün aralıklarla devam eder. Dişi, yumurtala rı yuvanın içinde her gün yuvarlama k suretiyle kenardaki soğuk yumurtala rı içe, ve ortadaki sıcakları dışa yerleştirir. Yavrular yumurtlam a sırasında uygun olarak, 2'şer gün aralıklarla yumurtada n çıkarlar. Yumurtada n çıkan yavrular gözleri kapalı ve tüysüzdürler. Sırtüstü dururlar ve anne tarafından beslenirl er. Yavrular yeter derecede kuvvetli iseler, yumurtada bir delik açar ve daha sonra annenin yardımı ile dışarı çıkarlar. Bu sırada havanın %60 rutubetli olması gerekir. Anne bütün yavruların gerekli yemi alacakları şekilde onları besler. Yavrular ilk dünyaya geldikler inde annelerin den aldıkları ve KURSAK SÜTÜ denilen bir madde ile beslenirl er. Bu arada yuvanın düzenli olarak kontrol edilmesi ve şayet ölen yavru olursa derhal ortamdan uzaklaştırılması gerekir. Yuva temizliği ancak ishal durumlarında yapılır. Yuva sıcaklığı 37, ev sıcaklığı ise 16-18 derece olmalıdır. Yumurtala rın kurumaması için kafesin içinde nem oranı yüksek tutulmalıdır. Yuvalar her gün kontrol edilmeli. Yuva kontrolü, kuşun yuvada olmadığı zamanlar yapılmalı. Yavrulard an biri ölmüş olabilir. Diğer yavruların sağlığını tehdit eden ölü yavru mutlaka yuvadan çıkartılmalı. Kuluçka döneminden önce beslenme şırıngası ve yavru yemi alınmalıdır. Yavruları ilk 14 günde şırıngayla, daha sonra kaşıkla besleyin. Besleyeceğiniz yavruyu, yumuşak bir kağıt havlunun üzerine yatırın. Hazırladığınız özel yemi, şırıngayla yavrunun diline damlatın. Kursağı doluncaya kadar bu işleme devam edin. Annenin yeterince besleyeme diğini inandığınız yavrulara bu işlemi her gün uygulamalısınız. Yavrular, başka annelerin bakımına rahatlıkla verilebil irler. Örneğin, şayet annelerde n birinde 3, diğerinde 7 yavru var ise, bu 10 yavruyu iki anneye 5 ve 5 olarak taksim etmek daha doğru ve sağlıklı olacaktır. Bu, yavruların daha iyi ve sağlıklı beslenmel erini sağlayacak, hem de annelerin yavruları daha kolay beslemele rine yardımcı olacaktır. Anneler ise onları kesinlikl e ayrım gözetmeden beslemeyi sürdüreceklerdir.

Kemal İS

• Ziyaretçi
Ynt: Muhabbet kuşlarında kuluçka dönemi ve yavrulama..
« Yanıtla #1 : Aralık 09, 2011, 04:27:01 ÖS »
● Muhabbet Kuşlarında Yavruların Gelişme Dönemi Nasıldır?

Yavruyumu rtadan çıktığında 1gram ağırlığındadır. İlk beş gün boyunca gözleri kapalıdır. Sırt üstü yatar pozisyond a, annesinin yemlemesi ni bekler ve başlarını kaldıramazlar. 3. gün ağırlık yaklaşık dört katına çıkmıştır ve 4 gram olmuştur. 6-8'inci günler arasında yavrunun ağırlığı 9 grama ulaşır ve yavrular başlarını kaldırabilmektedir. 7'nci gün kanat tüyleri belirmeye başlar.
8'inci günde başını dik tutmaya başlar. Birkaç sıçrama yapabilir . 9'uncu gün 16 grama ulaşan ağırlığı ile kuyruk tüyleri büyümeye başlar ve gözleri açılır. Kuyruk kısmına oturarak beslenir. 12'nci gün, tüm ince tüyleri çıkmıştır. Ağırlığı 23 grama ulaşır. 17'nci gün tüm tüyleri tamamlanır. Hala yuvadan çıkmaz. 21'inci gün, tüy renkleri belirginl eşir. 24. gün ağırlık 40 grama ulaşır ve tüm tüyleri tam anlamıyla çıkmıştır. 28 ve 31'inci günler arasında yavrular kafes tellerine tırmanabilir. Kanatlarını çırparlar. Yuvadan çıkabilirler. 28'inci gün,. Renkleri büyüklerinkine nazaran daha mat olur. 3 ila 5 ay içinde tam bir olgunluğa ulaşırlar.

Mesut YARALI

• Ziyaretçi
« Yanıtla #2 : Aralık 09, 2011, 04:32:28 ÖS »
Kemal kardeşim bu bilgileri benim içinmi paylaşıyorsun.
Bende başladım muhabbet kuşu beslemeye .

serhat koymalı

• Ziyaretçi
« Yanıtla #3 : Aralık 09, 2011, 04:32:38 ÖS »
Kemal bey Peki ortam sıcaklığı ve gündüz süresi kuluçkaya yatmayı ne kadar etkiler?
Dişi kuş yumurtlam aya hazır olduğunda cere rengi illada kahvereng iye dönüşmek zorundamı?

Kuşlarım hiç olmadığı kadar birbirler iyle iyi geçniyor.Dişi herzamank inden yuvayla daha alakalı yuvadaki bütün büyük talaş parçalarını dışarı atıyor ama cere rengi koyu kahve olmadı.

Kemal İS

• Ziyaretçi
« Yanıtla #4 : Aralık 09, 2011, 04:34:50 ÖS »
Kemal kardeşim bu bilgileri benim içinmi paylaşıyorsun.
Bende başladım muhabbet kuşu beslemeye .

Mesut kardeşim hepsi senin için  ;D ;) ;)

Kemal İS

• Ziyaretçi
« Yanıtla #5 : Aralık 09, 2011, 04:44:24 ÖS »
Kemal bey Peki ortam sıcaklığı ve gündüz süresi kuluçkaya yatmayı ne kadar etkiler?
Dişi kuş yumurtlam aya hazır olduğunda cere rengi illada kahvereng iye dönüşmek zorundamı?

Kuşlarım hiç olmadığı kadar birbirler iyle iyi geçniyor.Dişi herzamank inden yuvayla daha alakalı yuvadaki bütün büyük talaş parçalarını dışarı atıyor ama cere rengi koyu kahve olmadı.

Serhat bey bayağı bir süre muhabbet kuşu üreticiliği yaptım.Yaptığım dönemde rengi değişenler de oldu değişmeyenlerde.Hatta gagası mavi olup dişi olan,pembe olup erkek olan kuşlarım bile oldu.Çiftleşirken gördüğümde anladım yoksa anlaşılması mümkün değil.Ayrıca iyi anlaşmaları illaki yumurta yapıp eşleşecek anlamına gelmez.Be nim size tavsiyem mama vermiyors anız vermeniz ve sonrasında sizi görmeyecekleri bir yerden izlemeniz dir.Eğer eşleşme olursa kısa sürede yumurta yapacakla rdır.

Kemal İS

• Ziyaretçi
« Yanıtla #6 : Aralık 09, 2011, 04:52:08 ÖS »
Muhabbet Kuşlarında Dişilerin Ve Erkekleri n Eşleştirilmesi Nasıl Olur?

Muhabbet Kuşları uygun bir kafeste 2 çift olarak tutulabil irler ve bu durumda yavrulama daha çabuk olur. Kafeslere daima eşit miktarda dişi ve erkek kuş konulmalıdır. Her çift kuş için 2 adet üreme yuvası olmalıdır. Yuvalar aynı yükseklikte ve olanak nispetind e birbirind en uzağa yerleştirilmelidir. Çiftlerin bazen 10 yumurta yaptıkları görülebilir. İkinci yumurtada n itibaren dişi kuş kuluçkaya yatar ve yavrular birer gün arayla çıkarlar. Yavrular 8-10 günlük olunca gözlerini açarlar ve yuvadan 5 hafta sonra uçarlar. Yavrular yuvadan çıktıktan 14 gün sonra başka bir yuvaya alınmalıdırlar. Kafeslere önce dişi kuş konulmalı ve birkaç gün sonra erkek kuş dahil edilmelid ir. Kafese konulan bir çift , 14 gün içerisinde anlaşamazlarsa kuşun biri değiştirilmelidir. Anlaşma durumunda, genelde erkek kuş dişi kuşu besleyece ktir. Dişi, kuluçkaya yattığında, erkek kuş tarafından düzenli olarak beslenmey e başlar. Üreme yuvalarının kapakları kontrol amacı ile üstten açılabilmelidir. Muhabbet kuşlarının üreme yuvaları 15x15x25 cm. ebatlarında olmalı ve içlerine talaş vs. konulmalıdır. Yuvanın taban tahtası 3-4 cm. kalınlıkta hazırlanmalı ve orta kısmına bir derinlik verilmeli dir.
Muhabbet kuşlarının dişisi daha zor eşe gelir, erkek ise dişinin engel olmasına rağmen, her fırsatta dişisinin kuyruğuna dokunmaya çalışır. Dişiyi etkilemek için, kafesteki çanı kuvvetli şekilde çalar. Durmadan uçar, konmak için dişinin yanını seçer. Yan yan sekerek yürür. Ateşli bir şekilde başını sallayara k dişinin yanına yaklaşır. Gagasıyla dişinin omuzuna vurur. Bu sırada, heyecanda n göz bebekleri küçük siyah noktalara dönüşür. Dişi, birleşmeye hazır olduğunu günlerce sonra gösterir ve dalın üzerine konar oturur.

serhat koymalı

• Ziyaretçi
« Yanıtla #7 : Aralık 09, 2011, 05:00:02 ÖS »
Bilgiler için teşekkürler kuşlarım iki farklı çeşit vereme rağmen mama yemiyorla r.Yemlikl erini çıkarsam mama versem sadece mama yemeye teşvik etmiş olurmuyum bu yaptığım yanlış mı olur?

Kemal_Uygur

• Ziyaretçi
« Yanıtla #8 : Aralık 09, 2011, 05:11:00 ÖS »
Bugüne kadar yavru alamadığım tek hayvan ;D ;D ;D ;D ;D

Küçüklüğümden beri beslerim ama hiç yavru alamadım. Çok sonra öğrendim ki muhabbet kuşları eşlerini kendi seçermiş. Ben rengi güzel olanları alıp koyuyordu m kafese ama muhabbetl eri kardeşlikten öteye gitmiyord u. Bir keresinde yumurta almayı başardım ama ondada kuşlardan biri kısır çıktı hep boştu yumurtala r. Sonra kanarya beslemeye başladım ve daha ilk çift kuştan 2 ayda yavru almayı başardım. Sonra bir daha hiç muhabbet beslemedi m.

bülent_kınran

• Ziyaretçi
« Yanıtla #9 : Aralık 09, 2011, 05:39:16 ÖS »
Emeğine sağlık Kemal..

ömer_cakal

• Ziyaretçi
« Yanıtla #10 : Aralık 09, 2011, 05:53:12 ÖS »
yok canım annesi mi kırıp çıkarıyormuş  :o
gerçekten çok etkilendi m doğrusu
sağol teyzeoğlum

gökay yolaçar

• Ziyaretçi
« Yanıtla #11 : Aralık 09, 2011, 06:01:55 ÖS »
cok saol :)

Kemal İS

• Ziyaretçi
« Yanıtla #12 : Aralık 09, 2011, 07:49:31 ÖS »
Bilgiler için teşekkürler kuşlarım iki farklı çeşit vereme rağmen mama yemiyorla r.Yemlikl erini çıkarsam mama versem sadece mama yemeye teşvik etmiş olurmuyum bu yaptığım yanlış mı olur?

Serhat bey hazır mama veriyorsu nuz galiba?Eğer hazır veriyorsa nız ben size bir mama tarifi vereyim.A rtanları siz bile yersiniz  ;D ;D ;D ;D

Kemal İS

• Ziyaretçi
« Yanıtla #13 : Aralık 09, 2011, 07:53:08 ÖS »
Bugüne kadar yavru alamadığım tek hayvan ;D ;D ;D ;D ;D

Küçüklüğümden beri beslerim ama hiç yavru alamadım. Çok sonra öğrendim ki muhabbet kuşları eşlerini kendi seçermiş. Ben rengi güzel olanları alıp koyuyordu m kafese ama muhabbetl eri kardeşlikten öteye gitmiyord u. Bir keresinde yumurta almayı başardım ama ondada kuşlardan biri kısır çıktı hep boştu yumurtala r. Sonra kanarya beslemeye başladım ve daha ilk çift kuştan 2 ayda yavru almayı başardım. Sonra bir daha hiç muhabbet beslemedi m.

Kemal abi haklısın kendileri eş seçiyorlar.Ama bende o kadar çok var dı ki yumurtlam ayanların dişilerini sürekli başka erkeklere gezdiriyo rdum.İlla bir yerde denk geliyordu ;) ;)

Cengiz Basut

• Ziyaretçi
« Yanıtla #14 : Aralık 09, 2011, 10:09:14 ÖS »

Serhat bey hazır mama veriyorsu nuz galiba?Eğer hazır veriyorsa nız ben size bir mama tarifi vereyim.A rtanları siz bile yersiniz  ;D ;D ;D ;D

Kemal şu tarifi verde yiyeyim buaralar iştahım pek kapalı  ;D ;D

Kemal İS

• Ziyaretçi
« Yanıtla #15 : Aralık 09, 2011, 10:41:55 ÖS »
yok canım annesi mi kırıp çıkarıyormuş  :o
gerçekten çok etkilendi m doğrusu
sağol teyzeoğlum

Teyzeoğlu sen alışıksın tabi at makinaya çıksın hayırlı işler ;D ;D ne ana belli ne baba  ;D ;D

Mehmet Arpat

• Ziyaretçi
« Yanıtla #16 : Aralık 09, 2011, 11:58:26 ÖS »
Kemalcim paylaşımın için teşekkürler. Bu mama tarifini bende bekliyoru m senden. Birçok kişi farklı anlatıyo kafam karışıyor haşlanmış yumurta ve rendelenm iş havuç haricinde her zaman hazırda bulunacak karışımın ana maddeleri nelerdir mesela.

Kemal İS

• Ziyaretçi
« Yanıtla #17 : Aralık 10, 2011, 12:34:33 ÖÖ »
Kemalcim paylaşımın için teşekkürler. Bu mama tarifini bende bekliyoru m senden. Birçok kişi farklı anlatıyo kafam karışıyor haşlanmış yumurta ve rendelenm iş havuç haricide her zaman hazırda bulunacak karışımın ana maddeleri nelerdir mesela.

Mehmet abi,

En güzeli şöyle :

Kaynamış yumurta rendelenm
havuç rendelenm
bisküvi rendelenm
irmik
pirinç unu ( ıslaklığı alıp mamayı kurutmak için)

Miktar adete göre değişir

Aytac Kececi

• Ziyaretçi
« Yanıtla #18 : Aralık 10, 2011, 12:38:41 ÖÖ »
Kemalcim paylaşımın için teşekkürler. Bu mama tarifini bende bekliyoru m senden. Birçok kişi farklı anlatıyo kafam karışıyor haşlanmış yumurta ve rendelenm iş havuç haricide her zaman hazırda bulunacak karışımın ana maddeleri nelerdir mesela.

Mehmet abi,

En güzeli şöyle :
Kaynamış yumurta
rendelenm iş havuç
rendelenm iş bisküvi
rendelenm iş irmik

Al Bide Bu Adam Foruma Bidaha Mesaj Yazmıcaktı :) Bilgilere Bak Hey Maşallah ;)
« Son Düzenleme: Aralık 10, 2011, 12:39:30 ÖÖ Gönderen: Aytac Kececi »

Kemal İS

• Ziyaretçi
« Yanıtla #19 : Aralık 10, 2011, 12:41:23 ÖÖ »

Mehmet abi,

En güzeli şöyle :
Kaynamış yumurta
rendelenm iş havuç
rendelenm iş bisküvi
rendelenm iş irmik

Al Bide Bu Adam Foruma Bidaha Mesaj Yazmıcaktı :) Bilgilere Bak Hey Maşallah ;)

şişşşttt karıştırma oraları  ;) ;) ;D ;D

Aytac Kececi

• Ziyaretçi
« Yanıtla #20 : Aralık 10, 2011, 12:43:56 ÖÖ »
şişşşttt karıştırma oraları  ;) ;) ;D ;D

Hehehe :)))

serhat koymalı

• Ziyaretçi
« Yanıtla #21 : Aralık 10, 2011, 12:47:29 ÖÖ »

Mehmet abi,

En güzeli şöyle :

havuç rendelenm
bisküvi rendelenm
irmik

Bumuydu kemal kardeş leziz diye tarif ettiğin mama tarifi :) ben almıyım ;D

lütfi yıldız

• Ziyaretçi
« Yanıtla #22 : Aralık 10, 2011, 08:59:55 ÖÖ »
hayırlı günler benim muhabbetl ere hazırladığım mama
haşlanmış yumurta
az bir miktar elma
az havuç
az brokoli
az ıspanak
az salatalık
hazırlanmış toz yem izmirde ÖZVARDAR YEM VAR
sun fazlasını alması için yeterli miktarda 2 yemek kaşığı gibi bunları mikserde öğütüyorveriyorum tozyem 8veya 9dolu yemek kaşığı ile bu miktar mikserin karıştırabileceği miktar yaklaşık 24 çift yavrulu kuşlara verdiğim miktardır çokta iştahlı yiyorlar benimkile rin alışmış oldukları içinde yiyor olabilirl er mevsime göre sebze ve meyvaları değiştiriyorum daha önce üzüm ilave ediyordum .kara lahana yaprağınında ara sıra verilmesi ni onerenler var bağırsakları temizliyo rmuş.

Kemal İS

• Ziyaretçi
« Yanıtla #23 : Aralık 10, 2011, 07:29:47 ÖS »

Mehmet abi,

En güzeli şöyle :

havuç rendelenm
bisküvi rendelenm
irmik

Bumuydu kemal kardeş leziz diye tarif ettiğin mama tarifi :) ben almıyım ;D

sen yap bak nasıl canın cekecek  ;D ;D

Kemal İS

• Ziyaretçi
« Yanıtla #24 : Aralık 11, 2011, 09:34:41 ÖS »
muhabbet kuşlarında banyo

bir muhabbet kuşu ne kadar sıklıkta banyo yapmalıdır. bu soruyu kesinlikl e her kuş bakıcısı kendisine sormuştur. fakat bunun için uygun bir cevap bulunabil miş değil. önemli bir nokta da her kuşun gerçekten banoya gereksini m duyuduğu ve banyo yapmanın onun sağlığı için önemli olduğudur. bu sorulara cevap vermeden önce kuşların neden banyo yaptığını incelemem iz gerekmekt edir. doğada yaşamda kalabilme k için tüylerin temiz ve bakımlı olması lazımdır. temiz olmazsa onu soğuktan veya sıcaktan koruyamaz ve uçmasına engel olur. insanların bakımındaki kuşlar bu kadar çok kirlenmez, ve fazla engel

yaratmaz. ve böylece insan tarafından hazır yem alan kuş yaşamda kalmayı başarır çünkü yem bulabilem k için gün içerisinde kilometre lerce uçmak zorunda değildir. yani bu demek oluyor ki, ille de hergün banyo yapmak zorunda değildir,ama banyo yapmak kuşlara yine de iyi gelir ve eğlendirir.

muhabbet kuşları ne sıklıkta banyo yapabilir ?

bunun için de verilmiş katı kurallar bulunmama ktadır. bu daha çok kuşunuzun banyo yapmayı sevmesine ve istekleri ne bağlıdır. fakat bir kuş sahibi kuşunu şayet suluğun daracık ağzında yıkanmaya zorluyor ve inatla bir banyoluk veya çanak koymuyors a , bence kendinden utanmalıdır. çünkü ona yetersiz banyo imkanı sağlamıştır.

muhabbet kuşları nasıl yıkanır?

kuştan kuşa göre değişir. bazı muhabbet kuşları çanağın kenarına tüneyerek bazılarıda çanağın içerisinde yatarak yıkanmayı sever. kuşunuzun nasıl yıkanmayı sevdiğini kendiniz bulacaksınız. bazıları geniş kaplara bayılır, bazılarıda etrafı korunaklı bir banyoluğu sever.

yeşillik banyosu

bazı kuşlar marul yaprakları arasında yıkanmayı severler. ve yıkanırken taklalar atarak kendileri ni ıslatmaya çalışırlar. dışarda toplayacağınız otlar hafifçe ıslatılarak da tıpkı görevi görebilir. bu kuşların sabah neminde çimenlerdeki çiğlerde yıkanmasına yakın bir ortam oluşturur.

tam banyo

bazı kuşlar tam bir banyodan hoşlanır. bunun için plastik bir banyoluk uygundur. bu banyolar kafesin dışına asılabilir fakat çoğu yine de büyük kapları ve açık alanı tercih edecektir . banyo suyuna eklenecek mineralle r hiç lazım değildir. temiz ve ılık bir su yeterlidi r.

duş altında banyo

akan su altında banyo yapmak da muhabbet kuşlarının sevdiği bir yöntemdir. bunun için sahibinin eline oturur ve akan musluk altında yıkanabilir. bu yöntem de de kuş etrafın ne kadar ıslandığı ile ilgilenme z ve yanlızca keyfine bakar. suyun çok sert akmadığına dikkat edin, ve kuşu zorla elinizle tutarak suyun altına sokmayın. suyu sıcak yapmayın ama buz gibi de olmasın.

yağmur yöntemi

kuşların en sevdiği yöntemdir. kuşları kafesin tel kısmıyla birlikte küvete koyunuz, sonra duş başlığını hafif yağmur çiselemesi gibi akacak biçimde ayarlayınız, sıcak olmasın.

kuşların kaçacak yeri yok haşlamayınız.

daha sonra kenardan yavaşça akıtmaya başlayın. kendisi gelecekti r, veya hafifce üstüne tutarak bunun zevkini çıkarmasını sağlayabilirsiniz.

spreyleme yöntemi

spreyden uçuşan ufak damlacıkları kuşların pek hoşuna gitmeyebi lir,çünkü su zerrecikl eri çok ince olmakta ve nefes almalarını zorlaştırmaktadır. şayet spreylenm eyi seven bi kuşunuz varsa, bu hedefle aldığınız bir spreyi kullanınız, içerisinde daha önce tarım ilacı böcek ilacı gibi şeyler bulunmamış olsun. suyu içerisinde bırakmayınız, çünkü bakteri oluşumu sağlanmış olur, her defasında taze su kullanınız.

ıslak kuş kurutulma lı mıdır ?

hayır, kuşları kendi kendini kurutur. ıslak olan kuşları mutlaka havadar bir yere koymayınız ve korunaklı bir biçimde kurumasını sağlayınız. bu onları hasta edebilir, bu yanlızca banyo vakti için değil herzaman geçerlidir, cereyanda kalmamasını sağlayınız. duyarlı ve yaşlı kuşları ısıtıcı bir lambanın yanına koyabilir ve ısınmasını sağlayabilirsiniz.

Kemal İS

• Ziyaretçi
« Yanıtla #25 : Aralık 12, 2011, 11:34:56 ÖÖ »
MUHABBET KUŞU YUMURTALA RININ DÖLLENDİĞİ NASIL ANLAŞILIR

Kuluçkanın 6'ncı gününde, yumurtanın döllenip döllenmediği anlaşılır. Elinize aldığınız yumurtayı, bir el fenerine doğru tutun. Yumurtanın çekirdeğini görebilirsiniz. Döllenmemiş yumurtanın içinde leke göremezsiniz. Yumurtala rın hepsini yuvaya koyun ki, dişi kızmasın.

Kemal İS

• Ziyaretçi
« Yanıtla #26 : Aralık 12, 2011, 11:36:35 ÖÖ »
YUMURTALA RIN BOŞ OLMASI

DİŞİ

1-Hazırlık döneminin yetersiz olması (ışık,sıcaklık,yem ve vitaminle r )
 2-Yemlerin eski olmasi ( kullanma zamanlari nin dolmasi )
 3-Şismanlik
 4-Stres (disiyi uretim doneminde n once almak )
 5-Enfeksiyon genetik (bunun onune gecilmesi zor fakat antibiyot ik tedavisi uygulana bilinir baytril 1ml bir litre suya 10 gun sureyle )

ERKEK

1-Hareketsizlik ve ışığın eksik olmasi (kucuk kafeslerd en kacinilma li ve isik gereksini mi disilere oranla 1 veya 2 saat daha fazla olmaktadi r )
 2-Yemlerin ve vitaminle rin kullanim tarihi gecmis olmasi
 3-Erkekde A ve E vitaminle rinin eksik olmasi
 4- Şismanlik ( gereksiz yere cok mama verilmesi nden kacinilma li )
 5-Erkegin domine olmasi ( erkegi uretme mevsimind en once ayri kafese almak )
 6-Fiy etrafinda ki tuylerin uzun olmasi ( en onemli sorun sayet bu alandaki tuyler uzun ise birlesme erkegi rahatsiz eder birlesme istenildi gi gibi gercekles mez bu nedenden dolayi bu bolgedeki tuyleri kesmek fakat sex uzerindek i tuylere dokunulma malidir )

YUVAYI TERK ETME

1-Her turlu rahatsizl ik (gurultu,gereksiz kafes temizliği,yetiştiricinin devamli gereksiz yere dişiyi rahatsız etmesi,bit fare vs)
 2-Dişinin diğer kafesden erkeğinin sesini duyması ( aynı erkeği yan veya karşı kafesde kullanmak )

Kemal İS

• Ziyaretçi
« Yanıtla #27 : Aralık 12, 2011, 11:44:58 ÖÖ »
Dişinin yumurtlay acağını nasıl anlarız?

Dişi muhabbet kuşu yuvalıkta daha fazla vakit geçirir, seyrek olarak, özellikle çiftleşmek ve dışkılamak için yuvalıktan çıkar. Dışkısının miktarı da normalde kat kat fazla olur. Yuvalığın zeminini kemirir. Normalde daha fazla mürekkep balığı kemiği tüketir.

Kemal İS

• Ziyaretçi
« Yanıtla #28 : Aralık 12, 2011, 12:52:37 ÖS »
MUHABBET KUŞLARI İÇİN TEHLİKELİ BESİNLER

Evde kuş besliyors anız onlar için tehlikeli ve öldürücü olan yiyecekle ri tanımalısınız.
-Tuz ve tuz içeren tüm yiyecekle r sodyum zehirlenm esine yol açar.Kuşun aşırı miktarda su içmesine ve idrar yapmasına,depresyona,kalp ve böbrek tahribatına,sinirsel hiperakti viteye,titreme nöbetlerine ve sonunda beyin kanaması ve ölüme sebep olabilir. Vücut ağırlığı 50 gram olan bir muhabbet kuşuna bir patates cipsinin çeyrek kadarını yedirmek,insanın bir oturuşta 350 tane yemesine eşittir.
-Çikolata ve kakaolu yiyecekle r içerdiği teobromin nedeniyle kuşlar ve tüm evcil hayvanlar için sadece zehirdir. Kahve ve kafein içeren besinleri de bu grupta görebilirsiniz.
-Sarımsak ve soğan alyuvarla rın tahribatına ve sindirim sistemi sorunlarına yol açar.
-Mayalı yiyecekle r ve mantar çok ciddi sindirim sorunlarına sebep olur.
-Şeker ve şekerli besinler,sindirim sistemler i tohum ve tane yemek için yapılanmış kuşlarda birçok sağlık sorununa ve fazla tüketildiğinde ölüme yol açar.
-Avokado kuşlar için en tehlikeli yiyecekle rden birisi.So lunum durmasına,kalp etrafında sıvı toplanmasına ve ölüme sebep olur.
-Süt ishal yapar.
-Çok az miktarlar da bile olsa,alkol ve alkol içeren yiyecekle r kuşlar için öldürücüdür.
-Sodalı ve karbonatlı besinler sindirim sistemind e sorunlara yol açar.
-Elma ve şeftali çekirdekleri zehirli olabilir.

Kemal İS

• Ziyaretçi
« Yanıtla #29 : Aralık 12, 2011, 11:59:42 ÖS »
YUMURTLAM AYA HAZIR MUHABBET KUŞU NASIL ANLAŞILIR

YUMURTLAM A HAZIR OLAN MUHABBET KUŞUNUN YÜZÜ ÇEKİLİR KANATLAR KUYRUK HİZASINDAN AŞAĞIYA DÜŞÜR VE KUYRUK AŞAĞIYA DOĞRU KIVRILIR BU DİŞİ KUŞUMUZUN YUMURTLAM AYA HAZIR OLDUĞUNUN EN BÜYÜK GÖSTERGESİDİR.

Kemal İS

• Ziyaretçi
« Yanıtla #30 : Aralık 13, 2011, 12:31:00 ÖÖ »
.

Kemal İS

• Ziyaretçi
« Yanıtla #31 : Aralık 13, 2011, 12:33:20 ÖÖ »
YUMURTLAM AK İÇİN HAZIR OLMAYAN DİŞİ KUŞUMUZUN KANAT UÇLARI YUKARIDA KUYRUK DÜZDÜR BUDA DİŞİ KUŞUMUZUN HENÜZ HAZIR OLMADIĞINI GÖSTERİR

Çevrimdışı aydemir aydın

• Yönetici
  • MASTER
  • Toplam İleti: 4397
  • Meslek: Ziraat müh.
« Yanıtla #32 : Ocak 28, 2014, 10:30:38 ÖÖ »
Muhabbet Kuşu Kuluçka Döneminde Karşılaşılan Problemle r

Eşlerden birinin yavrulara zarar vermesi: Bu durum için çeşitli örnekler vermek mümkündür. Dişi tekrar yumurtlam ak isterse yavrulard an genellikl e en küçük olanına zarar verebilir . Dişi muhabbet kuşu, diğer yavrular zaten büyümüş ve yuvadan atlamak üzere oldukları için en küçük yavruya zarar verir. Erkek muhabbet kuşu da yavruları kıskanıp dişinin kendisiyl e ilgilenme sine isterse yavrulara zarar verebilir . Ayrıca dişi muhabbet kuşlarının stres sebebiyle yavrulara zarar vermesi söz konusudur . Örneğin kuluçka süresince ve yavruların yumurtada n çıktığı andan itibaren iyi besleneme yen bir dişi stres olup yavruların kafasını gagalayab ilir veya tüylerini yolabilir . Bu durumda eslerden hangisini n yavrulara zarar verdiğini bulup onu ayırmak gerekir, kafeste yavrularl a tek kalan anne veya babanın da yavruları beslediğinden emin olmanız gerekir. Yavrularl a yalnız kalan muhabbet kuşu çok büyük olasılıkla yavruları besler ve büyütür. Zaman zaman ayırdığınız kuşu kafese geri koyup bir sure izleyebil irsiniz. Yavrulara hala zarar veriyorsa yine ayırmanız gerekir.

.
BURSA- yenişehir.

Çevrimdışı aydemir aydın

• Yönetici
  • MASTER
« Yanıtla #33 : Ocak 28, 2014, 11:16:07 ÖÖ »

Eşlerden birinin ölmesi: Yavrular yumurtada n çıktıktan sonra eşlerden biri ölürse yavruların yaşama olasılığı da azalır. Eğer yavru şayisi fazlaysa bu durum yalnız kalan muhabbet kuşu için fazlasıyla yıpratıcı olur. Bu durumda yavruların yasama şansını arttırmak için yapılması gereken en doğru şey kuluçkada olan yavrulu baksa çiftleriniz varsa yavruları onların altına koymaktır. Böyle bir imkânınız yoksa ve yalnız kalan muhabbet kuşu yavrulara bakmaya devem ediyorsa sorun biraz olsun asılır. Bu aşamada siz de zaman zaman yavruları şırınga yardımı ile elle besleyebi lir ve yalnız kalan muhabbet kuşuna yardımcı olabilirs iniz. Eslerden biri öldüğünde kalan muhabbet kuşu yavrulara bakmayı tamamen reddedili r. Bu durumda yavruları başka çiftlerin altına koyma sansınız yoksa sizin insan ustu bir caba göstermeniz gerekir. Yavrular çok küçükse beslenmel eri ve sıcak tutulmala rı çok zor olduğu için yavruları yaşatmak neredeyse imkânsızdır.

.
BURSA- yenişehir.

Çevrimdışı aydemir aydın

• Yönetici
  • MASTER
« Yanıtla #34 : Ocak 28, 2014, 11:58:58 ÖÖ »

Yavruların ezilerek veya başka sebeplerl e ölmesi: Yavrular yumurtada n çıktıktan sonra çeşitli sebepler olabilir. Örneğin ilk defa kuluçkaya yatan 1 yasındaki genç dişi bir muhabbet kuşu çok acemi olduğu için yumurtada n çıkan yavruların üzerine basarak yavruların ezilmeler ine ve ölmelerine sebep olabilir.

.
BURSA- yenişehir.

Çevrimdışı aydemir aydın

• Yönetici
  • MASTER
« Yanıtla #35 : Ocak 28, 2014, 12:00:53 ÖS »

Yumurta tıkanması, kuluçka sırasında eşlerden birinin hastalanm ası, tüye girmesi: Bu tur durumlard a kuluçka sonlandırılmalı ve yuvalık sökülmelidir.

.
BURSA- yenişehir.

Çevrimdışı aydemir aydın

• Yönetici
  • MASTER
« Yanıtla #36 : Ocak 28, 2014, 12:01:46 ÖS »

Yavruların yeterince besleneme mesi: Özellikle yavrulard an en küçüğü kardeşleri ile kıyaslandığında gelişimini daha geç tamamlar. Büyük olan yavrular anneleri tarafından daha fazla beslenirl er.

.
BURSA- yenişehir.

Çevrimdışı aydemir aydın

• Yönetici
  • MASTER
« Yanıtla #37 : Ocak 28, 2014, 12:02:54 ÖS »

Dişinin yavrular yuvalığı terk etmeden tekrar yumurtlam ası veya eşlerin tekrar çiftleşmeye başlaması: Muhabbet kuşları bazen yuvalıktaki yavrular henüz büyümeden ve yuvalıktan atlamadan tekrar çiftleşmeye başlayabilir ve dişi yumurtlay abilir. Bu durumda çiftler yuvalıktaki yavrularına bakmaya devam ederler. Yuvalıktaki yumurtala rı toplayıp erkek ve dişinin yavrularl a daha fazla ilgilenme lerini sağlayabilir veya hiç karışmayabilirsiniz.

.
BURSA- yenişehir.

Çevrimdışı aydemir aydın

• Yönetici
  • MASTER
« Yanıtla #38 : Ocak 28, 2014, 12:04:01 ÖS »

Yavruların yuvalıktan erken atlamaları veya atılmaları: Yavruların yuvalıktan atlamaları 4-5 haftalık oldukları doneme denk gelir. Bazen 3 haftalık yavruların da yuvalıktan atladıkları veya anne-babaları tarafından atıldıkları olur. Bu durumda yapılacak en doğru davranış yavruyu yuvalığa geri koymaktır. Esler yavruyu tekrar tekrar yuvalıktan atmaya devam ediyor ve yavruya zarar da veriyorla rsa yavruyu başka bir kafese almak gerekebil ir. Bu durumda yavrunun yem yediğinden emin olunmalı yemiyorsa da tekrar anne-babası ile ayni kafese konmalıdır.

.
BURSA- yenişehir.

Çevrimdışı aydemir aydın

• Yönetici
  • MASTER
« Yanıtla #39 : Ocak 28, 2014, 12:04:57 ÖS »

Kuluçka sırasında eşlerin kavga etmesi: Bazen kuluçka sırasında eşler birbirler iyle şiddetli biçimde kavga edebilirl er. Örneğin erkek muhabbet kuşu tekrar çiftleşmek ister fakat dişi yavrularl a ilgilenme yi seçerse dişi ve erkek birbiriyl e kavga edebilir. Erkek muhabbet kuşları bazen eşlerinin yuvalıktan çıkmasından rahatsız olup onları yuvalığın içine girmeleri için zorlayabi lirler.

.
BURSA- yenişehir.

Çevrimdışı aydemir aydın

• Yönetici
  • MASTER
« Yanıtla #40 : Ocak 28, 2014, 12:05:47 ÖS »

Kuluçka sırasında yuvalığın bitlenmes i: Bu durumda yapılacak en doğru şey yuvalığı değiştirmektir. Evcil hayvan mağazalarında satılan spreyleri yavrulard a kesinlikl e kullanmam alısınız.

.
BURSA- yenişehir.

Çevrimdışı aydemir aydın

• Yönetici
  • MASTER
« Yanıtla #41 : Ocak 28, 2014, 12:09:44 ÖS »
Muhabbet kuşlarında kuluçka dönemi ve yavrulama ..
BURSA- yenişehir.

Çevrimdışı aydemir aydın

• Yönetici
  • MASTER
« Yanıtla #42 : Ocak 28, 2014, 12:12:05 ÖS »

Yavruların yumurtada n zamanında çıkmaması: Bu durumun sebebi embriyonu n yumurta içindeki gelişimini çeşitli nedenlerl e tamamlaya maması, yumurta kabuğunu kıramaması ve yumurta içinde ölmesi olabilir. Örneğin çok fazla yumurtası olan bir dişi muhabbet kuşu tüm yumurtala rı eşit derecede ısıtamayabilir. Yazın aşırı sıcak havalarda yavrular yumurtala rın içinde kolayca ölebilir. Özellikle yazın yuvalığın içindeki yumurtala rın üzerine çok az miktarda spreyle su sıkılabilir.

.
BURSA- yenişehir.

Çevrimdışı aydemir aydın

• Yönetici
  • MASTER
« Yanıtla #43 : Ocak 28, 2014, 12:15:02 ÖS »
BURSA- yenişehir.

Çevrimdışı aydemir aydın

• Yönetici
  • MASTER
« Yanıtla #44 : Ocak 28, 2014, 12:35:04 ÖS »
BURSA- yenişehir.

Çevrimdışı aydemir aydın

• Yönetici
  • MASTER
« Yanıtla #45 : Ocak 28, 2014, 12:37:10 ÖS »

Dişi muhabbet kuşunun yumurtala rın üzerinden kalkması: Dişi muhabbet kuşu yumurtala r bos ise veya ortamdaki bir şeyden rahatsız olursa yumurtala rın üzerinden kalkabili r. 1-2 saatten fazla yumurtala rın üzerinde yatmayı bırakırsa yumurtala r soğur ve içindeki embriyola r ölür.

.
BURSA- yenişehir.

Çevrimdışı aydemir aydın

• Yönetici
  • MASTER
« Yanıtla #46 : Ocak 28, 2014, 12:41:20 ÖS »
Yavruların yuvalıktan atladıktan sonra yem kırmayı öğrenememeleri: Yavrulard an bazıları yuvalıktan atladıkları halde yaşıtları gibi yem kırmayı öğrenemeyebilir. Bu durum insanlar açısından çok can sıkıcı ve üzüntü verici şekilde sonuçlanabilir. Bu şekilde ölen yavrular genellikl e anne - babalarından erken ayrılan ve yem yedi sanılıp evcil hayvan mağazalarında satışa sunulan 4-5 haftalık yavrulardır. Örneğin evcil hayvan mağazasından farkında olmadan bu durumdaki bir yavruyu satın almış olabilirs iniz ve yavrunun yem kıramadığını fark edersiniz, yavruyu anne babasına geri xxxürme şansınız yoktur. Bu durumda yavruyu elle beslemek gerekir fakat yavru buna rağmen yem kırmayı öğrenemeyebilir, günden güne eriyerek zayıflar ve ölebilir. Yavruların anne babalarından ayrılmadan önce yem kırmayı öğrenip öğrenmediklerinden mutlaka emin olunmalıdır. Bunun için anne babasından ayrılan yavruların kursakları gün içinde düzenli olarak kontrol edilmelid ir. Yavru yem kırmayı başaramıyor ve kursağı boşsa yuvalığın içine veya kafese geri konmalıdırlar. Eğer aceleniz yoksa ve anne-babaları yavrulard an rahatsız olmuyor, onlara zarar vermiyors a yavrular 2-3 aylık olana kadar onları anne-babaları ile beraber tutabilir siniz. Bu sayede yavruların her şeyi daha hızlı öğrenirler.

.

BURSA- yenişehir.

Çevrimdışı aydemir aydın

• Yönetici
  • MASTER
« Yanıtla #47 : Ocak 28, 2014, 12:42:05 ÖS »
Yavrularda çarpık bacaklar: Eğer yavrulard a bacaklar yanlara doğru açılıyor ve yavru ayaklarını karnında toplayamıyorsa çarpık bacaklılık söz konusudur . Bu durumda yavrunun ayaklarını bir araya getirmek için sünger veya bir bez parçası kullanılabilir. Ne kadar erken müdahale edilirse yavrunun ayaklarındaki problemin düzelmesi şansı o kadar fazladır.

.
BURSA- yenişehir.

Çevrimdışı aydemir aydın

• Yönetici
  • MASTER
« Yanıtla #48 : Ocak 28, 2014, 12:42:55 ÖS »
French molt hastalığı: Bu hastalığa yakalan yavrulard a kanat ve kuyruk tüyleri düşer. Kuş büyük ihtimalle hayatının sonuna kadar hiç uçamaz. Ender olarak dökülen kanat tüylerinin kalıcı olarak çıktığı görülür. Hastalığın sebebi bilinmeme ktedir. Bu çiftinizden mümkünse bir daha yavru almamak en doğrusudur. Özürlü yavruların dünyaya gelmesini hiç birimiz istemeyiz .

.
BURSA- yenişehir.

Çevrimdışı aydemir aydın

• Yönetici
  • MASTER
« Yanıtla #49 : Ocak 28, 2014, 12:45:03 ÖS »
Kuşlar neden sürekli yumurtlar? Dişi muhabbet kuşumuz 4 yaşında ve son iki yıldır sürekli olarak yumurtluy or. Şu ana kadar yumurtala rdan hiç yavru çıkmadı. Bu şekilde yumurtlam aya devam etmesi bir sorun oluşturur mu? Yumurtlam asını durdurmak mümkün mü? Sürekli ve fazla sayıda yumurta yapma özellikle papağan türlerinde ve muhabbet kuşlarında karşılaştığımız bir durum. Bir yumurtlam a döneminde 2-6 adet yumurtada n daha fazla yumurtlam a ya da yıl içinde toplam yumurtlam a sayısının artması aşırı yumurtlam a olarak adlandırılır. Dişi muhabbet kuşları kafeste erkek kuş olmadan da yumurtlay abilir.
Kafes kuşlarında aşırı (veya sürekli) yumurtlam anın genel sebepleri ni şöyle sıralayabiliriz: Hormonal bozuklukl ar, bazı hastalıklar, yetersiz beslenme, büyüme döneminden itibaren sahibi tarafından elde büyütülmesi ve beslenmes i.

Aşırı veya sürekli yumurtlam a problemi birçok sağlık problemin i de beraberin de getirebil ir. Bu problemle rin çoğu yumurta üretiminden dolayı artan kalsiyum ve protein ihtiyacına bağlı olarak şekillenir. Yumurta tıkanması, yumuşak kabuklu yumurta yapılması, osteoporo zis (kemik erimesi) ve buna bağlı patolojik kırıklar, kilo kaybı, tüy ve deri problemle ri ve diğer beslenme hastalıkları bunların içinde ilk akla gelenlerd ir. Bu sağlık sorununun çözülmesi için çok değişik tedavi seçenekleri bulunmakt adır.

Kafesin yerinin değiştirilmesi, kuşun gün ışığından yararlandığı sürenin 8-10 saatin üstüne çıkarılmaması, erkek kuş varsa dişiden ayrılması ve birbirler ini duymayaca kları odalara alınması, kafesteki ayna gibi yumurtlam ayı stimüle edecek aksesuarl arın çıkarılması, kuluçka yeri yoksa ilave edilmesi ya da varsa çıkarılması veya yerinin değiştirilmesi, yalancı plastik yumurta konması gibi değişiklikler yumurtlam a problemin i ortadan kaldırabilir. Beslenme hatalarının düzeltilmesi, vitamin, mineral ve protein eksiklikl erinin tespit edilip giderilme si, protein kaynaklarının değiştirilmesi, veteriner hekiminiz gerekli görüyorsa hormon tedaviler i yapılması sürekli yumurtlam a sorununu çözmek için yardımcı olacaktır. Bunların dışında cerrahi yöntemle üreme organlarının alınarak kuşun kısırlaştırılması radikal bir çözüm olarak düşünülebilir. Ancak kuşların hem genel yapılarının hem de üreme organlarının hassasiye ti nedeniyle bu ameliyatl ar çok riskli kabu edilmekte dir.

.
BURSA- yenişehir.