Gönderen Konu: tavuk biti  (Okunma sayısı 10448 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

şaban erdoğan

• Ziyaretçi
tavuk biti
« : Kasım 05, 2011, 09:53:22 ÖS »
kümese atmadığım ilaç kalmadı imparator dan tut daha ne ilaçlar en sonunda bir arkadaşım kümeslere ve tavuklara
kükürt ve dedeteyi karıştırıp at dedi şuan kümeste bitane bit kalmadı

cengiz akçora

• Ziyaretçi
Ynt: tavuk biti
« Yanıtla #1 : Kasım 05, 2011, 10:17:01 ÖS »
Paylaşım için teşekkürler,faydalı bir bilgi

HAKAN AKSU

• Ziyaretçi
« Yanıtla #2 : Kasım 05, 2011, 10:31:00 ÖS »
Dedete nedir acaba?bit ilacimi acaba?

cumhursargin

• Ziyaretçi
« Yanıtla #3 : Kasım 05, 2011, 10:32:25 ÖS »
ddt eskiden haşereler için kullanılan bir ilaç idi.şu anda satışı yasak olan bir ilaç.çünkü etki sahasındaki bütün böcekleri öldürüyor.yararlı yararsız demeden

RAMAZAN ÇAĞAN

• Ziyaretçi
« Yanıtla #4 : Kasım 05, 2011, 10:56:20 ÖS »
DDT'nin satışı da yasak piyasada da yok diye biliyorum ben de ama...

HAKAN AKSU

• Ziyaretçi
« Yanıtla #5 : Kasım 06, 2011, 06:15:34 ÖÖ »
   Daha oncede soylemist im bence ilactan daha ziyade uygulama onemli.en son bit belasinda n gaz yagi ile kurtulmus tum ;en azindan kurtuldug umu dusunuyor dum!!!
   Ancak gecen gun yeni kumes yaptigim icin eskisini bozup disari atiyordum ki,kumesi sokerken karsilast igim manzara karsisind a resmen donup kaldim,soka ugradim desem yeridir
   Tahtalari n kose noktalari nda ve ulasilama yan dip noktalard a abartisiz milyonlar ca bit vardi,oyleki bir kum goruntusu nu andiriyor du.avuc avuc bit....İgrenc bi goruntusu oldugunda n resimleme dim!!!
    Onlari kumesimde n uzaklasti rdim,isallah yeni kumesimde boyle bir sorunla karsilasm am...

Celil Sami

• Ziyaretçi
« Yanıtla #6 : Kasım 06, 2011, 07:11:42 ÖS »
Arkadaşlar kümesleri temizlerk en mutlaka pürümüz de kullanın. Pürümüz tahta aralarına duvar çatlaklarına yuvalanmış bit ve diğer parazitle ri bertaraf ediyor.

Aytac Kececi

• Ziyaretçi
« Yanıtla #7 : Kasım 06, 2011, 07:18:12 ÖS »
Arkadaşlar kümesleri temizlerk en mutlaka pürümüz de kullanın. Pürümüz tahta aralarına duvar çatlaklarına yuvalanmış bit ve diğer parazitle ri bertaraf ediyor.

Celil Abi Pürmüz Alev Makinası Değil Mi?

Celil Sami

• Ziyaretçi
« Yanıtla #8 : Kasım 06, 2011, 07:20:35 ÖS »

Celil Abi Pürmüz Alev Makinası Değil Mi?

Piknik tüpe takılan Alev Veren

Aytac Kececi

• Ziyaretçi
« Yanıtla #9 : Kasım 06, 2011, 07:26:32 ÖS »
Heeee, İlacın Ulaşamadığı Yerlere Yakarak Öldürme Prensibi Uygulamak ;) Anladım Şimdi ;)

cebrail yalçın

• Ziyaretçi
« Yanıtla #10 : Kasım 06, 2011, 07:53:19 ÖS »
   Daha oncede soylemist im bence ilactan daha ziyade uygulama onemli.en son bit belasinda n gaz yagi ile kurtulmus tum ;en azindan kurtuldug umu dusunuyor dum!!!
   Ancak gecen gun yeni kumes yaptigim icin eskisini bozup disari atiyordum ki,kumesi sokerken karsilast igim manzara karsisind a resmen donup kaldim,soka ugradim desem yeridir
   Tahtalari n kose noktalari nda ve ulasilama yan dip noktalard a abartisiz milyonlar ca bit vardi,oyleki bir kum goruntusu nu andiriyor du.avuc avuc bit....İgrenc bi goruntusu oldugunda n resimleme dim!!!
    Onlari kumesimde n uzaklasti rdim,isallah yeni kumesimde boyle bir sorunla karsilasm am...
hakan bey karşılaştığınız parazitle rin bit olduğundan emin misiniz. bitler tek ilaçlamada bile yok olur. bahsettiğiniz parazitle r tahta kurusu veya kene olabilir. inşallah kene değildir. ben bu parazitle rle 4 yıldır mücadele ediyorum bir türlü bitmedi. yeni kümesinize çok dikkat edin. çünkü çok kolay bulaşabiliyorlar. bir tanesinin geçmesi bile bir kaç hafta gibi kısa bir sürede binlerce kenenin çoğalmasına neden olabiliyo r. bu yaz en az üç çeşit ilaç ve en az 10 ilaçlama yaptım ama hala var havaların soğuk olmasına rağmen.

HAKAN AKSU

• Ziyaretçi
« Yanıtla #11 : Kasım 06, 2011, 11:14:13 ÖS »

hakan bey karşılaştığınız parazitle rin bit olduğundan emin misiniz. bitler tek ilaçlamada bile yok olur. bahsettiğiniz parazitle r tahta kurusu veya kene olabilir. inşallah kene değildir. ben bu parazitle rle 4 yıldır mücadele ediyorum bir türlü bitmedi. yeni kümesinize çok dikkat edin. çünkü çok kolay bulaşabiliyorlar. bir tanesinin geçmesi bile bir kaç hafta gibi kısa bir sürede binlerce kenenin çoğalmasına neden olabiliyo r. bu yaz en az üç çeşit ilaç ve en az 10 ilaçlama yaptım ama hala var havaların soğuk olmasına rağmen.
Cebrail Bey o yaratikla r tam olarak nedir bilmiyoru m ama bit olduklari ni tahmin ediyorum. cok kucukler ve tavuklari n uzerindek i ve gorunen yerlerdek ilerin uzerine ilac siktigimd a bi sure sonra oluyorlar .Ancak ulasilama yan yerdekile r ureyip bi sure sonra yine basa bela oluyorlar .Sanirim Celil Beyin soyledigi alevi uygulamak lazim
    Yeni kumesimde ic kisimda hic ahsap malzeme yok, betopanla kapladim. Umarim ise yarar ve bu illetten kurtuluru m....,

NEVZAT KANTAR

• Ziyaretçi
« Yanıtla #12 : Kasım 07, 2011, 06:06:18 ÖS »
hakan bey merhaba,

Bolfo (Bayerin ürünü)denediniz mi çok etkili , Sorunu çözebilir. 1 haftada

cebrail yalçın

• Ziyaretçi
« Yanıtla #13 : Kasım 10, 2011, 10:04:51 ÖÖ »
Cebrail Bey o yaratikla r tam olarak nedir bilmiyoru m ama bit olduklari ni tahmin ediyorum. cok kucukler ve tavuklari n uzerindek i ve gorunen yerlerdek ilerin uzerine ilac siktigimd a bi sure sonra oluyorlar .Ancak ulasilama yan yerdekile r ureyip bi sure sonra yine basa bela oluyorlar .Sanirim Celil Beyin soyledigi alevi uygulamak lazim
    Yeni kumesimde ic kisimda hic ahsap malzeme yok, betopanla kapladim. Umarim ise yarar ve bu illetten kurtuluru m....,
[/quote]
hakan bey bu bahsettiğimiz parazitle rin tamamı çok küçük bu parazitle r genelde hayvanlar a geceleri saldırır kanını emer gün ağarmadan barınaklarına geri dönerler. buda hayvanların gelişimini önemli derecede bloke eder bir süre sonrada hayvanlarınız ölmeye başlarlar. ben bu parazitle rin yakılması olayına katılmıyorum yakmak ancak allaha mahsustur . bence iyi bir veteriner gidin birlikte detaylı bir inceleme yapın doğru bir teşhis ve ilaç uygulaması yapın çünkü yanlış ilaç uygulamal arı parzitler in direnç kazanmasına neden olur. bu ciddi derecede sıkıntıya neden olur. neden bu konuda bu kadar ısrar ettiğimide açıklayayım. ben bu konuda çok sıkıntı çektim çekmeyede devam ediyorum. geçen yıl bu parazitle r yüzünden çok zaiyat verdim. bir arkadaşımızın da bu yüzden canın yanmasına gönlüm  razı değil. ayrıca yeni kümes yapmakda tek başına çare değil. tavuğun üzerinden taşınan bu parazitle r yeni kümesinizde hızlıca çoğalmasına neden olur. kısır döngü aynen devam eder.  bu konuda yardıma ihtiyacınız olursa gereken her türlü yardımı yapmaya hazırım.

cebrail yalçın

• Ziyaretçi
« Yanıtla #14 : Kasım 10, 2011, 10:10:17 ÖÖ »
hakan bey merhaba,

Bolfo (Bayerin ürünü)denediniz mi çok etkili , Sorunu çözebilir. 1 haftada
nevzat bey haklısınız. bolfo ve neguvon gibi bayern markalı ilaçlar. hayvanların üzerindeki parazitle ri öldürmek için çok etkilidir . ama kümesin ilaçlamasında yeterli değildir. ayrıca hayvanı ilaçladığınız zaman bu seferde tüyleriniz aralarına giremeyen parazitle r hayvanın bacaklarına saldırıyor. bu da hayvanın ölümünü hazırlayan en büyük etkenlerd en birisi. yapılması gereken en önemli iş parazitle rin kökünün kümesten kazınmasıdır.

HAKAN AKSU

• Ziyaretçi
« Yanıtla #15 : Nisan 16, 2012, 08:38:48 ÖÖ »
   Evet arkadaşlar bu lanet yaratıklar yeni kümesimi de yeniden ele geçirmiş durumdala r.....
Ne yapacağımı şaşırdım.Bana  yol gösterecek birisi varmı??Zehir bu yaratıklara etki etmiyor çünkü Cebrail beyin de dediği gibi çatlaklarda yaşıyorlar ve zehir bu yaratıklara ulaşmıyor.Dün kontrol amaçlı sağa sola bakınıyordum ve tüneklerin sopalarının takıldığı yerlere bakınca orada olduklarını fark ettim resimledi m.Bi bakarmısınız nedir bu yaratıklar.
  Kemal İs arkadaşımızın paylaştığı bir konuda ki kırmızı tavuk bitlerine benziyorl ar.Küçük olanlar kırmızı ancak büyükleri siyah oluyor..B unlarla nasıl mücadele edebiliri m.Yani bunlar yüzünden dün yaptığım bütün masrafları bi kenara bırakıp komple kümesi kaldırmayı dahi düşündüm.

Resimde sağ ve sol dip köşelere baktığınızda görebilirsiniz bahsettiğim canlıları

HAKAN AKSU

• Ziyaretçi
« Yanıtla #16 : Nisan 16, 2012, 08:40:41 ÖÖ »
   Fotoğrafın orjinal boyutunda böceklerin antenleri dahi belli oluyor ancak buraya anca bu boyutta atabildim umarım bi fikir yürütebilirsiniz...

Kemal İS

• Ziyaretçi
« Yanıtla #17 : Nisan 16, 2012, 09:47:58 ÖÖ »
Merhaba Hakan,

Tavuk biti gerçekten uğraşılması zor bir durumdur. Bilmeni isterim ki bu hayvanlar gündüzleri kafesin kuytu köşelerinde,geceleri tavukların üstünde gezerler. Ayrıca kan emmeden 5-6 ay yaşayabilirler.

Strips denen bir ilaç var.Kulla nanlardan   duydum çok memnunlar ..

« Son Düzenleme: Nisan 16, 2012, 09:48:23 ÖÖ Gönderen: Kemal İS »

sinaninci1

• Ziyaretçi
« Yanıtla #18 : Nisan 16, 2012, 09:50:00 ÖÖ »
Hakan bey sabahtan kümesteki canlıları boşaltı, temizligi nizi yapın, canlıları bir güzel ilaçlayın, kümeside detan böcek ilacıyla bolca ilaçlayın ve tavukları akşama kadar kümese sokmayın, hiç bir şeyin kalmadığını göreceksiniz, yalnız unutmadan kümeste ilaçlarken yem ve su bırakmayın., kolay gelsin

HAKAN AKSU

• Ziyaretçi
« Yanıtla #19 : Nisan 16, 2012, 09:54:48 ÖÖ »
 Kemalim nerden buluruz bu ilacı bilgin varmı.Ayrıca etki edecek mi?Yani bunların üstüne herhangi bir ilacıda sıksan ölüyorlar fakat çatlak vs yerlerde kalanlar tekrar üreyip başa bela oluyorlar .Bunlar için ne bileyim hani karıncalar için küçük kutucukla r var koyuyorsu n bi yere kokusuna geliyorla r yiyorlar sonrada ölüyorlar.Bunun gibi bi zehir yok mudur acaba!...

HAKAN AKSU

• Ziyaretçi
« Yanıtla #20 : Nisan 16, 2012, 09:58:49 ÖÖ »
Hakan bey sabahtan kümesteki canlıları boşaltı, temizligi nizi yapın, canlıları bir güzel ilaçlayın, kümeside detan böcek ilacıyla bolca ilaçlayın ve tavukları akşama kadar kümese sokmayın, hiç bir şeyin kalmadığını göreceksiniz, yalnız unutmadan kümeste ilaçlarken yem ve su bırakmayın., kolay gelsin
  Sinan Bey daha önce dediğiniz şekilde gaz yağı ile bir denemem olmuştu.Fakat bi sonuç alamadım.Acaba detan böcek ilacı daha mı etkili olur.Yada bu canlılar madem geceleri piyasaya çıkıyor ilaçlamayı gecemi yapsak! :-\ :-\

Kemal İS

• Ziyaretçi
« Yanıtla #21 : Nisan 16, 2012, 10:11:23 ÖÖ »
Bursada ilaçlama firmalarından hem bilgi hemde teknik destek almak daha doğru olur Hakan'ım..

sinaninci1

• Ziyaretçi
« Yanıtla #22 : Nisan 16, 2012, 10:30:05 ÖÖ »
Hakan ben gündüz yapıyorrum hiç bir sorunla karşılaşmıyorum tavbi tavuklarıda ilaçlıyorum, ilaçlamaya rağmen üstünde kalanlar gece kümese atladıklarında ölüyorlar gaz yağının öldürücü etkisi yok, detan sprey olduğu için kümesteki çatlak ve yarıkların içine sık kümes kurumadan hayvanları içeri alma

HAKAN AKSU

• Ziyaretçi
« Yanıtla #23 : Nisan 16, 2012, 11:05:30 ÖÖ »
   Sinan Bey yanlış yazmışım kusura bakmayın.. Bahsettiğiniz uygulamayı bi kaç ilaçla yapmıştım,en son gaz yağı kesin çözüm olur dedikleri için onunlada denemiştim ama olmamıştı.Detan o kadar etkili ise birde onunla deneyeyim .
   Yada Kemal'in dediği gibi bi ilaçlama firması ile görüşmek kesin çözüm olur mu acaba?

Çevrimdışı aydemir aydın

• Yönetici
  • MASTER
  • Toplam İleti: 4393
  • Meslek: Ziraat müh.
« Yanıtla #24 : Haziran 28, 2013, 10:59:29 ÖÖ »
mevsim itibariyl e tavukgill erde dış parazit patlaması başladı.
veteriner lerin sattığı binde 5 lik aktif maddeli ilaçlar pek işe yaramıyor.

BURSA- yenişehir.

mehmet şahin

• Ziyaretçi
« Yanıtla #25 : Haziran 28, 2013, 01:56:50 ÖS »
mevsim itibariyl e tavukgill erde dış parazit patlaması başladı.
veteriner lerin sattığı binde 5 lik aktif maddeli ilaçlar pek işe yaramıyor.

ne kullanmalıyız aydemir bey tavsiyeni z varmı

Çevrimdışı aydemir aydın

• Yönetici
  • MASTER
  • Toplam İleti: 4393
  • Meslek: Ziraat müh.
« Yanıtla #26 : Kasım 27, 2013, 01:11:26 ÖS »
    DDT, (dikloro difenil trikloroe than) çok zehirli ve inatçı bir böcek öldürücüdür. Kolayca vücut dokusunda ki yağlarda çözülür ve gıda zincirind e birikmeye başlar. 1939 yılında keşfedilen DDT, dünyada en yaygın biçimde kullanılan böcek ilacıydı. Balıklar ve kuşlar için çok öldürücü olduğu anlaşıldı. Kuşların yumurtala rının kabuklarını zayıflattığı ve üremelerini sonuçsuz bıraktığı için az kalan birçok türün soyunun tükenmesine yol açacaktı. 1970'li yıllarda ABD ve Avrupa'da yasaklandı. DDT'nin zararlı olduğu Rachel Carson tarafından bulunmuştur. DDT kullanıldığı zamanlar canlıların (insanlar, hayvanlar, bitkiler ve diğer canlılar) büyük bir bölümü hasar görmüştür. DDT çok etkileyic i bir ilaçtır ve bütün canlıları öldürebilecek bir etkisi vardır. Bu yüzden kullanımdan kalkmıştır. Ayrıca Türkiye'de de yasaklanmıştır.

halk arasında söylenen ddt ise  % 1-2 lik toz böcek ilaçlarıdır.yasaklanan ddt ile ilgisi yoktur.

*düşük doz parazit ilaçlarını kükürt ile karıştırabilirsiniz.
      * mazot kullanabi lirsiniz.
      * bi kaç ay etkisi olan tutkal kıvamında 50 gr.lık ambalajla rda satılan böcek ilaçlarını kullanabi lirsiniz.

BURSA- yenişehir.