Gönderen Konu: HİNT BÜLBÜLÜ BAKIMI  (Okunma sayısı 113558 defa)

0 Üye ve 5 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Kemal İS

• Ziyaretçi
HİNT BÜLBÜLÜ BAKIMI
« : Ekim 12, 2011, 09:13:45 ÖÖ »
Arkadaşlar,

Üretimini yaptığım hint bülbülleri hakkında bilgi paylaşmak istedim sizlerle. .

Bu kuşlar üreme konusunda oldukça verimlidi rler.Yaşadıkları ortama,kafeslerine ve size alıştıktan sonra hemen üreme faaliyetl erine girişirler.Yuva olarak kapalı hasır yuvayı tercih ederler çünki mahremiye ti severler. Yuvayı telyiz,kendir v.b.g verdiğiniz malzemele rle erkek kuş yapar ve dişiyi yuvaya davet eder.Yuva ya girip gaga tıkırdatmalar,birbirlerini kaşımalar çiftin anlaştıklarının işaretleridir.Bundan sonra çiftleşme gerçekleşebilir.Erkek sert bir biçimde öterek ense tüylerini kabartır vücudunu dişinin yanında dik konuma getirip onu etkilemey e çalışır.Bundan sonra dişi kendini hazır hissediyo rsa ve çiftleşmişse 4-5 gün içersinde yumurtlar .Tabi bu dişiye bağlıdır, süreyi uzatabili rde.Onun yumurtlay acağını eğer genç bir dişiyse;hastalanmış gibi kabarmasından ve hareketsi zleşmesinden anlayabil irsiniz.O lgun bir dişiyse;çok mürekkep balığı kemiği tüketmesinden anlayabil irsiniz.M ürekkep balığı kemiği bu kuşların kafesleri nde mutlaka bulunmalıdırki dişi kuş yumurtlam adan önce gerekli kalsiyumu alıp yumurtasını oluşturabilsin.
Diyelim ki dişi kuş kendisini hazır hissetti ve yumurtladı.Genç dişiler 3 yumurtayl a başlarlar birkaç kuluçka sonra vücutları geliştikçe 7 yumurtaya kadar çıkabilirler. Dişiler 3. veya 4. yumurtada n sonra kuluçkaya oturmaya başlayabilirler bu sizi endişelendirmesin.Yumurtalar ilk yumurtlan dıklarından sonra 5 gün serin bir ortamda dayanabil irler.Hat ta dişinin böyle yapmasının birde faydası vardır.Böylelikle aynı gün ısıtılmaya başlayan yumurtlar dan yavrulard a aynı gün çıkmış olur ve yavrular arasında daha eşit bir rekabet olacağından ölüm oranı düşer.Dişi kuluçkaya oturdukta n 5 gün sonra eğer dişiyi korkutmad an yumurtala rı alma şansınız varsa alıp yumurtayı ışığa tutarsanız dolumu boşmu olduğu hakkında fikir edinebili r böylelikle kuşun boş yumurta üstünde vakit kaybetmes ini engelleye bilirsini z.Işığa tuttuğunuz yumurta düz sarı renkte ve içinden ışık geçiyorsa boştur ama ortası kararmış ise içerde yavru var demektir(mumlama ile ilgili daha geniş bilgiyi sitemizde ki mumlama nasıl yapılır başlıklı yazıdan öğrenebilrisiniz).Ancak çabuk korkan bu kuşlarda mumlamanın risksiz olduğunu söylemek mümkün değildir.Kuluçkaya oturmasından 13-14 gün sonra yavrular çıkmaya başlar.Yuvalarına son derece bağlı olan bu kuşlarda erkekte dişiye kuluçkada ve yavruları beslemede yardımcı olur ama bu bağlılığa rağmen yuvaya sizin fazla ilgi göstermeniz verdiğiniz rahatsızlık kafesin yerini değiştirmeniz yuvayı terk etmelerin e neden olabilir ve bu kuşların yavruları örneğin kanarya yavrusu gibi elle beslenmey e pek müsait değildirler.Yavruların çıkmasıyla birlikte unutmamalıyız ki temel besin yemdir.Yu murta maması haftada 2 ye çıkartılmakla birlikte daha fazlasından kaçınılmalıdır.Normal yemlerini yiyen yavrulara haftada 2 kere verilen mama onların gelişimine takviye olacaktır ama daha fazlası ishale ve de ölüme sebebiyet verecekti r.1 haftalıkken gözleri açılan yavrular 15-20 günlükken tüylenirler ve bundan sonra kendileri ni yuvadan atabilirl er.Bunda korkulaca k bir şey yoktur ebeveynle ri onu yerdede besler ama daha önce aşağıya düşen yavrular tekrar alınıp anne baba korkutulm adan yuvaya konulmalıdır.30-35 günlük olan yavrular artık yem yeme becerisi gösterebilirler ve yeniden yuva kurmak isteyen anne babanın şiddetine maruz kalmamala rı için artık onlardan ayırılmalıdırlar.

bülent_kınran

• Ziyaretçi
Ynt: HİNT BÜLBÜLÜ BAKIMI
« Yanıtla #1 : Ekim 12, 2011, 09:23:10 ÖÖ »
Merhaba Kemal bey, çok yakın bir tarihte bulaşacağım bu yeni uğraş hakkında deneyim sahibi bir üyemiz olduğu için çok mutlu oldum. vermiş olduğunuz bilgiler çok faydalı ancak sanıyorum alıntı bir yazı. Ben sizin deneyimle rinizi merak ediyorum. Yavru aldıysanız yavru, yumurta resimleri vs..Benim gibi bu canlılarla ilgilenme ye başlıycak arkadaşlar için sizin tecrübeleriniz çok ama çok önemli...saygılar..

Kemal İS

• Ziyaretçi
« Yanıtla #2 : Ekim 12, 2011, 11:20:31 ÖÖ »
Merhaba Kemal bey, çok yakın bir tarihte bulaşacağım bu yeni uğraş hakkında deneyim sahibi bir üyemiz olduğu için çok mutlu oldum. vermiş olduğunuz bilgiler çok faydalı ancak sanıyorum alıntı bir yazı. Ben sizin deneyimle rinizi merak ediyorum. Yavru aldıysanız yavru, yumurta resimleri vs..Benim gibi bu canlılarla ilgilenme ye başlıycak arkadaşlar için sizin tecrübeleriniz çok ama çok önemli...saygılar..

Merhaba Bülent bey,

Ben yaklaşık olarak 3 yıldır hint bülbülü bakıyorum.Şuan 35 takımım ile üretime devam ediyorum. Bu süre zarfında çeşitli mutasyon renklerde yavrular aldım.Şuan altında yumurta veya yavru olmayan takımım hiç yok.Eğri gagalılara göre Üretimi oldukça basit bir hayvandır.Eş seçme olayı kesinlikl e yoktur.El inize rastgele gelen bir dişi ile erkeği yanyana attığınız anda eşleşirler.kafeslerinin içine kıl veya kınnap ipi koyduğunuz anda göreceksiniz hemen kafesin içini örmeye başlayacaklar.Resimleri,yumurta ve yavruları yakında paylaşacağım.Bu süre zarfında tecrübe edindiğim 2 önemli konu var.Birin cisi mamayı haftada 1 kezden fazla verdiğinizde dişiler kızgınlaşıp  çok fazla yumurta yapıp  dölsüz oluyor.İkincisi büyük salmalard a herkes verim alabiliyo r ama ben hiç alamadım.O yüzden çok tavsiye edemem.

bülent_kınran

• Ziyaretçi
« Yanıtla #3 : Ekim 12, 2011, 12:00:54 ÖS »
Çok güzel bilgiler Kemal Bey..Çok teşekkürler.. Peki kuluçka döneminde ve yavrular çıktığında yumurta maması hafta kaç defa verilmeli?. Üretim kafesinin ölçüleri ne olmalı?. Bir de bunlarda cinsiyet tayini diğerlerine göre daha olay diye duyuyorum .. Sizin görüşünüz nedir acaba?.. saygılar..

Nafiz ÇOLAK

• Ziyaretçi
« Yanıtla #4 : Ekim 12, 2011, 12:28:09 ÖS »
Verdiğin bilgiler için çok teşekkür Kemal kardeşim ama benim gibi hayatında hiç beslemeye nler için az. Yem olarak kanarya yemimi vereceğiz? Birde kışın ısınan odadamı yoksa içeride ısınmayan odadamı kalacak?
« Son Düzenleme: Ekim 12, 2011, 12:38:52 ÖS Gönderen: Nafiz ÇOLAK »

Kemal İS

• Ziyaretçi
« Yanıtla #5 : Ekim 12, 2011, 12:46:10 ÖS »
Çok güzel bilgiler Kemal Bey..Çok teşekkürler.. Peki kuluçka döneminde ve yavrular çıktığında yumurta maması hafta kaç defa verilmeli?. Üretim kafesinin ölçüleri ne olmalı?. Bir de bunlarda cinsiyet tayini diğerlerine göre daha olay diye duyuyorum .. Sizin görüşünüz nedir acaba?.. saygılar..

Mama yumurta yapana kadar ve yavru çıktıktan sonra verilmeli .Yumurta yaptıktan sonra kesilmeli .Aksi takdirde kızgınlaşıp boş yumurta yapmaya devam ediyor.Ve ya boş olmasa bile çok fazla yumurta yaptığından hepsinin üstüne yatamıyor dışarıda kalanlar soğuduğundan bozuluyor .Yumurta yapana kadar haftada 2 kez vermek yeterli olacaktır.Yavru çıktıktan sonra ise 2 günde 1 kez verilebil ir.Özellikle ilk hafta her gün azar azar verirseni z çok daha faydalı oluyor.Be n bunu keşfedene kadar oldukça yavru kaybettim .Birde kum eksik olmaması gerekli bu kuşlarda.üretim kafesleri 1 çift için 30*30 oldukça idealdir. Büyüğün zararı yok tabi.Cins iyetlerin i ayırmak oldukça kolay.Erk ek olanların yanak kısımlarında açık kahvereng i ile turuncu karışı bir renk oluyor.Dişilerin yanakları renksizdi r.Ayrıca erkekleri n  gaga rengi kırmızı dişilerin ise turuncu renklidir .Fakat bazı mutasyonl arda özellikle beyazlard a yanaklar çok belli olmayıp gaga renkleri kırmızı turuncu arası olabiliyo r.Bunu ayırmanın en iyi yolu cinsiyeti belli olan bir erkeği yanına atmaktır.Erkek eşleşmek isterse diğeri dişidir.Eğer ikiside erkekse birazdan kavga başlayacaktır :-)))

Kemal İS

• Ziyaretçi
« Yanıtla #6 : Ekim 12, 2011, 12:52:37 ÖS »
Verdiğin bilgiler için çok teşekkür Kemal kardeşim ama benim gibi hayatında hiç beslemeye nler için az. Yem olarak kanarya yemimi vereceğiz? Birde kışın ısınan odadamı yoksa içeride ısınmayan odadamı kalacak?

Nafiz bey merhaba,

yem olarak muhabbet yemi olan Darı verilir.K anarya yemi yani aspur hem pahalı hemde çok fazla sevmiyor bu cinsler.Kış aylarında ısınan odada bakma imkanınız var ise kışında rahatlıkla yavru alabilirs iniz.Ama ısınmayan odada bakmakta sakınca yok.Ben öyle yapıyorum.Sonuçta doğada bu hayvanlar her mevsimi görüyorlar.Nasıl alıştırırsanız öyle devam etmeniz gereklidi r.Fakat bir anda sıcaktan soğuğa koymanız durumunda maalesef ömrü fazla sürmeyecektir.

mehmetdemir

• Ziyaretçi
« Yanıtla #7 : Ekim 12, 2011, 12:54:17 ÖS »
Kemal bey verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim.  Ben muhabbet kuşu üretimine başladım. 2 çiftte bunlardan alayım diyorum birbirler ine zararları olurmu . Yavru olarak aldığımız hint bülbülü  ne zaman yavru yapar.

Kemal İS

• Ziyaretçi
« Yanıtla #8 : Ekim 12, 2011, 01:02:47 ÖS »
Önemli bilgi...

Bu türler yani Zebra finchlere vitamin takviyesi nin yapılmamasını önemle bildiriri m.Dayanıklılıkları oldukça az olan Zebralar fazla vitamin aldıklarından 15 dk sonra hemen ayakları tutularak ölürler.Benim yaşadığım bir deneyimi aktarmak istiyorum .Beslemek te olduğum 30 çift muhabbet ve 40 çift hint bülbülüm vardı.Muhabbetlerde bazılarının keyifsiz olduğunu ve zayıf düştüğünü gördüm.Veterinere danıştığımda bana iç parazitle r için bir damla ve vitamin takviyesi yapmamı söyle ve verdiği ialçları kullandım.Bana finchlere de kullanabi leceğimi bildirmes ine rağmen yinede çok az miktarda başladım.Fakat yarım saat içinde sapasağlam olan 35 adet hint bülbülüm öldü.Yani vitamin ağır geldi ve hepsi dondu kaldı.Muhabbet kuşları daha dayanıklı olduğundan onlara bişey olmadı.O yüzden kesinlikl e vitamin vermeyin ve facia yaşamayın derim.

Nafiz ÇOLAK

• Ziyaretçi
« Yanıtla #9 : Ekim 12, 2011, 01:04:09 ÖS »
Çok teşekkürler en yakın zamanda bu kuşlardan satın alacağım işi kıvırana kadar senin başını ağrıtacağım. İnşallah beceririm .

bülent_kınran

• Ziyaretçi
« Yanıtla #10 : Ekim 12, 2011, 01:05:04 ÖS »
Kemal Bey. çok faydalı bilgiler. . çok teşekkürler.. kaybınıza çok üzüldüm.. ne yazık ki bazen böyle acı deneyimle r kazanımlar için gerekli oluyor..

Osman Çelik

• Ziyaretçi
« Yanıtla #11 : Ekim 12, 2011, 01:06:07 ÖS »
Paylaşımınızdan dolayı teşekkürler, uzun zamandır bende bu hayvanlar dan edinmeyi düşünüyorum bakalım kısmet.

Kemal İS

• Ziyaretçi
« Yanıtla #12 : Ekim 12, 2011, 01:06:23 ÖS »
Çok teşekkürler en yakın zamanda bu kuşlardan satın alacağım işi kıvırana kadar senin başını ağrıtacağım. İnşallah beceririm .

baş ağrıtmak ne kelime.Fa ydamız olursa keyif duyarım.

Kemal İS

• Ziyaretçi
« Yanıtla #13 : Ekim 12, 2011, 01:07:07 ÖS »
Kemal Bey. çok faydalı bilgiler. . çok teşekkürler.. kaybınıza çok üzüldüm.. ne yazık ki bazen böyle acı deneyimle r kazanımlar için gerekli oluyor..

bülent bey her türlü desteği vermeye hazırım..

Kemal İS

• Ziyaretçi
« Yanıtla #14 : Ekim 12, 2011, 01:08:07 ÖS »
Paylaşımınızdan dolayı teşekkürler, uzun zamandır bende bu hayvanlar dan edinmeyi düşünüyorum bakalım kısmet.

Kafesiniz e bir renk olacağından şüpheniz olmasın.

ÖMER EVSEN

• Ziyaretçi
« Yanıtla #15 : Ekim 12, 2011, 10:27:14 ÖS »
Ses kesinlikl e yok görüntü mükemmel 2 sene besleyip yaklaşık 10 yavru dağıttım, bizim çocuklar pek sevmedile r bir mart ayında ev değiştirme zorunda kaldık aynı gece ikiside mevta ama hiç bir şey yapmaya gerek yok yemini suyunu koy yavruları al sat dağıt ne istersen yap artık...

HASAN ERK

• Ziyaretçi
« Yanıtla #16 : Ekim 12, 2011, 10:30:31 ÖS »
Abi kuşların resimleri ni en kısa zamanda bekliyoru m
tavuklarıda unutma  :)

hüseyin karalı

• Ziyaretçi
« Yanıtla #17 : Ekim 12, 2011, 11:14:30 ÖS »
ben goruntule ri hoşuma gitti 1 çift almıştım şuan 20 tane oldular :D kuluçka makşnesi gibiler yavru yuvadan atlamadan benimkile r yumurta yapıyorlar yeniden

mevlut ısık

• Ziyaretçi
« Yanıtla #18 : Ekim 12, 2011, 11:53:49 ÖS »
kemal kardeşi çok değerli bilgiler paylaşmısın benimde var hint bülbülleri ilk başlarda hobi olarak almıştım ama 7ay kadar bir sürede 3 kere yavru alınca coğalmayı düşündüm 4 katlı kanarya üretim  kafesleri m vardı iki tane onlara koydum 6 dişi 4 erkek var su an elimde işin aslı tam anlamıylada ilgilenem edim bu aralar kümesti bahceydi sanırım 1 aya kadar sistemi oturtacam işallah en yakın zamanda resimleri paylaşacağım

Kemal İS

• Ziyaretçi
« Yanıtla #19 : Ekim 13, 2011, 08:47:31 ÖÖ »
Abi kuşların resimleri ni en kısa zamanda bekliyoru m
tavuklarıda unutma  :)

bugün yüklüyorum..Üyelerin kümesleri bölümünden takip edip yorumlarınızı bekliyoru m.

bülent_kınran

• Ziyaretçi
« Yanıtla #20 : Ekim 13, 2011, 08:58:37 ÖÖ »
Kemal Bey, siz bilirsini z ama resimleri bu konu altına yüklemenizi tavsiye ederim. Diğer tarafta diğer konu ve resimler altında güme gitmesin ve de kafes hayvanları konularını canlı tutmak adına tabii ki...

Kemal İS

• Ziyaretçi
« Yanıtla #21 : Ekim 13, 2011, 09:41:42 ÖÖ »
Burayada yüklerim :-))

Mesut YARALI

• Ziyaretçi
« Yanıtla #22 : Aralık 21, 2011, 12:54:14 ÖS »
Burayada yüklerim :-))

Jumbo tepeli ne varsa ekle Kemal, amcamın bodrum katı uzun zamandır kiraya verilemiy or öğleden sonra kısa da olsa güneş alıyor ve doğal ışıl akşama kadar devam ediyor oraya kafesleri koymayı düşünüyoruz benim 6 takım muhabbet amcaoğlunun 4 takım muhabbet ve yeni aldığı 1 takım hint bülbülünü.

İleriye dönük bir üretimhane olabilir :)

Kemal İS

• Ziyaretçi
« Yanıtla #23 : Aralık 21, 2011, 01:04:37 ÖS »
Mesut ne ekleyeyim kardeş   ;D ;D

Mesut YARALI

• Ziyaretçi
« Yanıtla #24 : Aralık 21, 2011, 01:36:39 ÖS »
Hint bülbülü resimleri ni :)

Jumbo hangisi tepeliler nasıl olur ;)

Konuyu okuyamadım uzundu akşam eve gidince bakacağım ;););)

Kemal İS

• Ziyaretçi
« Yanıtla #25 : Aralık 21, 2011, 02:57:51 ÖS »
Tepeli hint bülbülü

Kemal İS

• Ziyaretçi
« Yanıtla #26 : Aralık 21, 2011, 02:59:19 ÖS »
Jumbo hint bülbülü..Vücut ve kafa iri.Ayrıca gözleri kızgın gibi bakıyor..

Kemal İS

• Ziyaretçi
« Yanıtla #27 : Aralık 21, 2011, 03:00:24 ÖS »
Bu da siyah yanaklı ve herkeste olmayan bir cins..

Mesut YARALI

• Ziyaretçi
« Yanıtla #28 : Aralık 21, 2011, 03:57:36 ÖS »
:)
Tepeli güzel görünüyor ;)
Şimdi bunların hangisind en hediye gelcek bana ;););)

Kemal İS

• Ziyaretçi
« Yanıtla #29 : Aralık 21, 2011, 04:11:48 ÖS »
:)
Tepeli güzel görünüyor ;)
Şimdi bunların hangisind en hediye gelcek bana ;););)

Sana hediye gelecek olanlar klasik takım  ;) ;)

Kemal İS

• Ziyaretçi
« Yanıtla #30 : Aralık 21, 2011, 04:13:07 ÖS »
Birde böyle dişi  ;)

Mesut YARALI

• Ziyaretçi
« Yanıtla #31 : Aralık 21, 2011, 04:16:35 ÖS »
Sağolasın kardeş.

Keşke yakın olsan sık sık ziyaret ederdim,

aygün gezgin

• Ziyaretçi
« Yanıtla #32 : Aralık 21, 2011, 05:01:29 ÖS »
bende bir çift çilek bülbülü var ama fazla bilgim yok. ne zaman yavru yaparlar kaç yıl yaşarlar......? onlar hakkında da bilginiz varsa açıklama yapabilir misiniz paylaştığınız bilgiler çok faydalı oluyor.

Cengiz Basut

• Ziyaretçi
« Yanıtla #33 : Aralık 21, 2011, 11:47:37 ÖS »
Kemal bunlardad a sürü çoğaldıkça kan karıştımak gerekirmi?

Kemal İS

• Ziyaretçi
« Yanıtla #34 : Aralık 22, 2011, 08:21:52 ÖÖ »
bende bir çift çilek bülbülü var ama fazla bilgim yok. ne zaman yavru yaparlar kaç yıl yaşarlar......? onlar hakkında da bilginiz varsa açıklama yapabilir misiniz paylaştığınız bilgiler çok faydalı oluyor.

Çiftlerin üreme zamanı geldiğinde sakin ve stresten uzak bir ortam sağlamak gereklidi r. Her iki cinste yuvayı örüp kuluçkaya yatmaktadır. Dişi genel de 4 –5 yumurta yapar ve yavrular 12 günde yumurtada n çıkar. Yumurtala r çıkmadan önce canlı gıdayı ve yeşillikleri vermeye başlamak gereklidi r. Doğadan yakalanan kuşların üremesi için canlı gıda verilmesi son derece önemlidir.
Yavruların yuvada tüylenmeye başladığı zamanların sonunda ise ıslatılmış yem verilebil ir. Yavrular genelde 3 hafta sonra yuvadan ayrılmaya hazır hale gelirler. Koyu renkli gagaları,donuk kahvereng i görünümleri vardır.

Çilek ispinozla rına diyet olarak diğer ispinozla ra verdiğimiz karışık ispinoz yemi,ıspanak salata gibi yeşillikler,kuru mama yada taze yumurta maması verilebil ir. Ancak kuşların en sevdiği yiyecekle r arasında sinekler,un kurtları,ıslatılmış yem,yaprak bitleri,meyve sinekleri gibi canlılar vardır. Ancak kafeste büyümüş kuşlar canlı yeme alışık olmayabil ir,kuşlarınızı bu şekilde doğadan yakalanıp yakalanma dığını anlayabil irsiniz.
Üreme zamanında canlı yem mutlak gereklidi r. Bunun yanında mineral ve kalamar kemiği eksik edilmemel idir.
Üreme sezonunda erkek göz alıcı kırmızı tüyler üzerinde beyaz noktalı bir görünüme bürünür ki çilek adını buradan almıştır. Dişilerde bu beyaz noktalard an yoktur. Üreme sezonu dışında ise erkeğin tüyleri sanki sönüp matlaşır kahvereng i bir görünüm alır. Nisandan ekime ayına kadar süren bu dönemde ise üremeye hazır olan dişilerin kuyrukları daha siyahlaşır ve göğüslerinde bir sarılık belirmeke dirÖmürleri ortalama 8 sene olan bu kuşlar genellikl e 2 ve 4 yıllar arası çok iyi ürerler.

Kemal İS

• Ziyaretçi
« Yanıtla #35 : Aralık 22, 2011, 08:40:07 ÖÖ »
Kemal bunlardad a sürü çoğaldıkça kan karıştımak gerekirmi?

Cengiz abi gerekli olur diye düşünüyorum ama ispatlanmış bişey söyleyemem.Ama ben 3 ayda bir elimde ki yavrulard an verip değişik kan alıyorum.Bir keresinde yuva kardeşlerinin yavrusunu aldığımda yavruların boylarının diğerlerine göre daha küçük olduğunu gözlemledim ve bir daha aynı kardeşleri eş yapmadım.Özellikle jumbo dediğimiz büyük ırklarda yavrular anne baba kadar iri olmadı.

aygün gezgin

• Ziyaretçi
« Yanıtla #36 : Aralık 22, 2011, 12:07:49 ÖS »

Çiftlerin üreme zamanı geldiğinde sakin ve stresten uzak bir ortam sağlamak gereklidi r. Her iki cinste yuvayı örüp kuluçkaya yatmaktadır. Dişi genel de 4 –5 yumurta yapar ve yavrular 12 günde yumurtada n çıkar. Yumurtala r çıkmadan önce canlı gıdayı ve yeşillikleri vermeye başlamak gereklidi r. Doğadan yakalanan kuşların üremesi için canlı gıda verilmesi son derece önemlidir.
Yavruların yuvada tüylenmeye başladığı zamanların sonunda ise ıslatılmış yem verilebil ir. Yavrular genelde 3 hafta sonra yuvadan ayrılmaya hazır hale gelirler. Koyu renkli gagaları,donuk kahvereng i görünümleri vardır.

Çilek ispinozla rına diyet olarak diğer ispinozla ra verdiğimiz karışık ispinoz yemi,ıspanak salata gibi yeşillikler,kuru mama yada taze yumurta maması verilebil ir. Ancak kuşların en sevdiği yiyecekle r arasında sinekler,un kurtları,ıslatılmış yem,yaprak bitleri,meyve sinekleri gibi canlılar vardır. Ancak kafeste büyümüş kuşlar canlı yeme alışık olmayabil ir,kuşlarınızı bu şekilde doğadan yakalanıp yakalanma dığını anlayabil irsiniz.
Üreme zamanında canlı yem mutlak gereklidi r. Bunun yanında mineral ve kalamar kemiği eksik edilmemel idir.
Üreme sezonunda erkek göz alıcı kırmızı tüyler üzerinde beyaz noktalı bir görünüme bürünür ki çilek adını buradan almıştır. Dişilerde bu beyaz noktalard an yoktur. Üreme sezonu dışında ise erkeğin tüyleri sanki sönüp matlaşır kahvereng i bir görünüm alır. Nisandan ekime ayına kadar süren bu dönemde ise üremeye hazır olan dişilerin kuyrukları daha siyahlaşır ve göğüslerinde bir sarılık belirmeke dirÖmürleri ortalama 8 sene olan bu kuşlar genellikl e 2 ve 4 yıllar arası çok iyi ürerler.
teşekür  ederim verdiğiniz bilgiler için. yavru almak için nisana kadar bekliyeceğiz demek ki

Kemal İS

• Ziyaretçi
« Yanıtla #37 : Aralık 22, 2011, 01:21:18 ÖS »

teşekür  ederim verdiğiniz bilgiler için. yavru almak için nisana kadar bekliyeceğiz demek ki

Sen bakımlarını düzenli yap onlar zamanı gelince sana cevabı verir  ;)

İbrahim Emiroğlu

• Ziyaretçi
« Yanıtla #38 : Şubat 10, 2012, 08:04:11 ÖS »
öncelikle kemal bey den özür dilemek istiyorum bende 7 yıldır hint bülbülü beliyorum hemen hemen 10 ,15 çeşitini besledim ve deneyimle rimden şunu gördüm aksine hazır  mamayı hiç eksik etmeyin her zaman bulunsun çünkü yavru döneminde en çok ihtiyacı olduğu zaman normal zamandada hayvana sağlıklı tutmaya yarar vitamine gelince ben haftada 1 gün veriyorum avivit  marka olanları kullanıyorum hiç bir zararını görmedim aksine haftada 1 defa suyu limonata koyuluğuna gelicek gibi,sera marka olanı da normal suluğa 6 veya 7 damla kadar vermenizi öneririm konu hakkında yorum yapma mecburiye ti hisettim onun için herkesten tekrar özür dilerim

Kemal İS

• Ziyaretçi
« Yanıtla #39 : Şubat 11, 2012, 04:01:19 ÖS »
 Merhaba,

Yazdıklarınıza kesinlikl e katılmıyorum ve önermiyorum.Mama hint bülbülünü kızgınlaştırır ve yavrusu yeni iken yumurta yapmasına sebep olur.Veya boş yumurtaya sebep olur.Bir çift 4-6 arası yumurta yapması gerekirke n 10-15 arasına çıkar bu sayı.Ve hayvanı boşuna yorarsınız.Ve 5 yıl ömrü olan hayvanın ömrü 1 yıla düşer.Eğer siz böyle yapıyorsanız elinizde 2 yıllık kuşunuz yoktur.Ay rıca vitamin olayında hasta olmayan hayvana haftada 1 kez vitamin uygun değil.En az 15 günde vermeniz daha uygundur. Vitaminin hayvanın ciğerlerine çok ciddi zararı var.Nede olsa kimyasal. Ben her zaman hayvanların doğal olarak beslenmes inden yanayım.Vitamin ihtiyaçlarını çeşitli meyvelere n karşılayabilirsiniz.

İbrahim Emiroğlu

• Ziyaretçi
« Yanıtla #40 : Şubat 11, 2012, 07:44:55 ÖS »
kemal bey ben fikrimi söyledim ben böyle besliyoru m demek istedim herkesin hayvan besleme şekli farklıdır bugüne kadar mamanın ve vitaminin  zararını görmedim ve elimde 4 yıllık çiftlerim de var ve bugüne kadar herhangi bir toplu ölüm yaşamadım kümesimde ama herkesin fikrine saygı duyarım hayvanlar hakkında  herkesten öğreneceğim bir şey olduğuna inanıyorum

Kemal İS

• Ziyaretçi
« Yanıtla #41 : Eylül 28, 2012, 08:01:19 ÖÖ »
Yeni hedefim bu 2 renk Zebra sahibi olmak  ;)

Kemal İS

• Ziyaretçi
« Yanıtla #42 : Eylül 28, 2012, 08:03:02 ÖÖ »
.

Halit ARIKAN

• Ziyaretçi
« Yanıtla #43 : Eylül 28, 2012, 11:50:03 ÖÖ »
ilk resimdeki cok guzel kemal abi bende beyaz zebra ile (erkek) gri zebra(dişi) çift ettim suan yumurtlam ak uzereler dişi iyice kabardı erkeğin tuylerini yolup yuvaya koyuyor adam cagız resmen işgence goruyor .d acaba bu ikisinden nasıl bir renk cıkacak merakla bekliyoru m sence nasıl olur?

Kemal İS

• Ziyaretçi
« Yanıtla #44 : Eylül 28, 2012, 12:27:27 ÖS »
Halit'im 3 seçenek var.Ya beyaz ya gri ya da gri-beyaz parçalı  ;)

Halit ARIKAN

• Ziyaretçi
« Yanıtla #45 : Eylül 28, 2012, 12:57:39 ÖS »
parçalı cıkarsa guzel olur ya son bir aydır erkek garibim yuvayı yapıyor örüyor dişi hiç bakmıyordu bile yeni yeni dişi yuvayla ilgilenme ye vasladı şimdi yumurtlay acak dimi abi yumurtlam a alemeti diye duşundumde ben :)

Kemal İS

• Ziyaretçi
« Yanıtla #46 : Eylül 28, 2012, 10:51:36 ÖS »
Muhtemele n yavru kızması almışsındır sen onları.Yoksa şimdiye kadar yumurtlar lardı.Varsa bir ka tane fotosunu koy bakalım fikir yürütelim..

Halit ARIKAN

• Ziyaretçi
« Yanıtla #47 : Ekim 08, 2012, 08:13:43 ÖS »
abi biraz geç oldu ama yeni yukleyebi ldim resimleri bi bakarasan iyi olur yumurta bekliyoru m ama hala tık yok...

Halit ARIKAN

• Ziyaretçi
« Yanıtla #48 : Ekim 08, 2012, 08:14:57 ÖS »
2

Halit ARIKAN

• Ziyaretçi
« Yanıtla #49 : Ekim 08, 2012, 08:20:54 ÖS »
3

Halit ARIKAN

• Ziyaretçi
« Yanıtla #50 : Ekim 08, 2012, 08:23:12 ÖS »
4

Halit ARIKAN

• Ziyaretçi
« Yanıtla #51 : Ekim 08, 2012, 08:27:16 ÖS »
4

Halit ARIKAN

• Ziyaretçi
« Yanıtla #52 : Ekim 08, 2012, 08:29:46 ÖS »
6

Kemal İS

• Ziyaretçi
« Yanıtla #53 : Ekim 08, 2012, 10:51:40 ÖS »
Halit gri dişi ok.Sorun yok.Ancak beyaz olan ya dişi ya da erkek olmak için zamanı var  ;) Yanakları var gibi duruyor ancak yoksa kesin dişi..

Halit ARIKAN

• Ziyaretçi
« Yanıtla #54 : Ekim 09, 2012, 04:00:02 ÖÖ »
abi yanakları var ötüşüde farklı daha nagmeli ötüyor erkek olduguna emınım beyaz yuva yapalı cok oldu ama dısı yenı yenı dırıyor beyazdan tuy yolup yuvaya goturuyor hala yumurta yok ortada ama cabuk uruyor dıye aldım bunlarda delı etti beni tık yok ya bırbırlerını kaşıyorlar kur yapıyorlar bayadır eş gibiler çiftleşme gormedim yumurtada yok :S

Kemal İS

• Ziyaretçi
« Yanıtla #55 : Ekim 09, 2012, 10:16:55 ÖÖ »
Hint bülbülünde çiftleşme görememek imkansız bişey..Normalde yan yana attığın anda eşleşirler.Son tavsiyem. 2 gün ayrı dursunlar .Sonra bir araya sal ve takip et.Normal de o an eşleşmeleri gerekli.H int bülbülleri üremeye çok elverişlidir ve eş seçmezler.Eğer yine olmazsa erkeği değiştirip daha olgun bir erkek alman gerekli.

Halit ARIKAN

• Ziyaretçi
« Yanıtla #56 : Ekim 09, 2012, 12:46:08 ÖS »
verdiğin bilgiler için sağol abi ayırıp deneyeceg im sonucu burada paylasırım ıns

İbrahim Emiroğlu

• Ziyaretçi
« Yanıtla #57 : Ekim 09, 2012, 09:21:47 ÖS »
halit kardeşim kemal in dediği gibi görüntü dişi  ama eğer yanak varsada  erkek genç  en fazla 2.5 aylık gibi ozamanda hemen hemen 1 -1.5 ay kadar beklemen gerekir

Tarık Uyar

• Ziyaretçi
« Yanıtla #58 : Kasım 21, 2012, 08:47:07 ÖS »
Kızım dün akşam eve bir kafes getirdi. Zaten muhabbet kuşum vardı, bu da nereden çıktı dedim. Baktım ki iki küçük yaratık. Bu yaratıklar hakkında hiçbir bilgim yok. Hemen araştırdım ve sitenize ulaştım. Umarım sorularıma cevap bulabilir im.
Resimleri ni paylaştığım bu fıstıkların beyazın dişi, grisinin erkek olduğu söylendi. Acaba ne kadar doğru?
Bunlar için bir yuva koymazsam yine de yurmurtla rlar mı? Bunun zararı olur mu?
Bunlar muhabbet kuşumla bir kafeste yaşayabilirler mi?
Bunlar da muhabbet kuşum gibi ele alışırlar mı? Muhabbet kuşumun kapısı açık, kafesine istediği zaman girip çıkıyor. Bunlar çok hareketli şu resmi bile çekebilmek için çok uğraştım. Bir de kafesten çıksalar aramakla bulamam herhalde.
Şimdiden yardımlarınız için teşekkürler.

Omer_Kilicoglu

• Ziyaretçi
« Yanıtla #59 : Kasım 21, 2012, 08:53:01 ÖS »
bana gri dişi beyaz erkek gibi geldi