Gönderen Konu: 1) CENNET PAPAĞANI (FISHER KUŞU)  (Okunma sayısı 18307 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

bülent_kınran

• Ziyaretçi
1) CENNET PAPAĞANI (FISHER KUŞU)
« : Ekim 01, 2011, 08:38:24 ÖS »
Bana göre ülkemizde en çok tanınan papağan türlerinin başında gelir..

bülent_kınran

• Ziyaretçi
Ynt: 1) CENNET PAPAĞANI (FISHER KUŞU)
« Yanıtla #1 : Ekim 01, 2011, 08:47:12 ÖS »
Bütün papağan çeşitlerinde olduğu gibi yavru iken dişi erkek ayırımı çok zordur. Bu yüzden genelde salma dediğimiz büyük kafes ortamlarında beslenip üretimi yapılır. Çekirde, aspur ve kendir tohumunu çok sever. Haftada bir yumurta maması verilmeli dir. 9 aylık olmadan yuvalık takılması doğru değildir. Her batımda 3-4 civarı yavru verir. Olgunlaştıktan sonra bazı özelliklere bakılarak cinsiyet ayırımı yapılabilinir. Örneğin dişisi tünekte dururken bacak aralığı erkeğinkine göre daha geniş durur.. Çiftleşmeye başladıktan yaklaşık 15-20 sonra yumurtlam aya başlar. 1 gün arayla yumurtlar .kuluçka süresi 22 gündür. yavrular da 1 er gün arayla çıkar.Yavrular çıktıktan sonra her gün yumurta maması verilir. Yavruları genelde anne besler. yumurtada n çıktıktan yaklaşık 45-50 gün sonra yavrular yuvadan uçar..

sinaninci1

• Ziyaretçi
« Yanıtla #2 : Ekim 11, 2011, 11:29:44 ÖS »
Bülent bey bu cinslerde eş seçme olayı varmı, yani diyelim bir yerden kesin erkek ve başka bir yerden dişi buldum  bunların eşleşmesi  kolaymı, yoksa eş ayrırlarmı

bülent_kınran

• Ziyaretçi
« Yanıtla #3 : Ekim 12, 2011, 05:32:41 ÖÖ »
Sinan Abi, eş seçme olayı olmaz. yani ben ne duydum ne gördüm.. Aslında cinsiyetl eri aynı bile aynı kafese koyduğunuzda birbirler ine inanılmaz yakınlık gösterirler.. Tamam bunların biri dişi biri erkek derseniz. .Çiftleşme görmezseniz ama benim görmediğim zamanlard a çiftleşiyor derseniz. . Taa ki yuvada olması gerekende n fazla yumurta görene, ya da yumurtala rın dölsüz olduğunu anlayana kadar..
Özetle, eğer dişi - erkek olayından eminseniz, hayvanlar sağlıklı ve olgunluk döneminde ise, geçmişte denenip yavru alınamamış hayvanlar değilse(dişi ve erkek için ayrı ayrı söylüyorum), eşleşmeme ya da ürememe sözkonusu değil.. Ama ben yineliyor um en iyisi yavru iken alıp büyütüp üretime almak...U marım yardımcı olabilmişimdir..

Yılmaz Yavuz

• Ziyaretçi
« Yanıtla #4 : Ekim 12, 2011, 08:29:27 ÖÖ »
Sitemizde papağan uzmanı görmek ne güzel. Bülent bey, bu hobiyi biraz daha görselleyerek kuluçka net üyelerine bulaştırmalısınız. Bursa İznik teki Verena hanım da papağan üzerine usta bir hobici. Hatta onun papağanların beslenmes i üretimi kısacası bakımı ile ilgili bir kitabı da var. http://www.veraninciftligi.com/   

bülent_kınran

• Ziyaretçi
« Yanıtla #5 : Ekim 12, 2011, 08:54:21 ÖÖ »
Teşekkür ederim Yılmaz Bey. Öncelikle uzman değilim :) ;).. Ben de öğrenmeye çalışıyorum. Kafes hayvanları altında, papağan başlığı altında bir şeyler paylaşmaya çalıştım. Hayvanlarımdan yavru aldıkça ilgili konu altlarında resimleri ni paylaşarak konuları canlı tutmaya çalışıcam.. Bu hobiye ilgi duymaya başlayan arkadaşlara bilgi paylaşımı anlamında elimden geleni yapmaya hazır olduğumu söylemek isterim.. Vera Hanım da bildiğim kadarıyla bu işe gönül vermiş aile üyelerimizden birisi.. kendisini n faaliyetl erini takip etmeye çalışıyorum..saygılar,..

Kemal İS

• Ziyaretçi
« Yanıtla #6 : Ekim 12, 2011, 09:05:24 ÖÖ »

Merhabala r,

Bende hayvan merakı ilk eğri gagalılarla başladığından birazcık bilgi aktarmak istedim cennetler hakkında..

Aslında cennet papağanlarının Doğalarında aynı muhabbet kuşları gibi, çiçek ve bitki tohumları, ayçiceği tohumu (bildiğimiz tuzsuz çekirdek) yeşil yapraklı sebzeler, meyveler ile beslenmek tedirler. Hazır yem olarak muhabbet kuşu için verilen yemler cennet papağanınız için de uygundur ama sadece hazır yem beslenme için yeterli değildir. Her gün mutlaka taze meyve ve sebze verilerek vitamini bu şekilde almaları sağlanmalıdır. Meyveleri n tümü kabul edilir olmakla birlikte, yüksek su içerikleri nedeniyle isale sebebiyet vermemek için küçük miktarlar da sunulmalıdırlar.

Ayrıca meyve çekirdekleri toksik etki yapacağı için mutlaka ayıklanmalıdır. Günlük olarak verilebil ecek karışım nijer, akdarı, keten tohumu, yulaf, mevsimine göre elma, muz, portakal, kayısı, şeftali, üzüm şeklinde olabilir. Sebzelerd en yeşil ve kırmızı biber, brokoli, karahindi ba, bezelye, kereviz, mısır, taze fasulye verilebil ir. Erişkin bir cennet papağanına ek olarak fındık, fıstık (kabuksuz olarak), ceviz, pişmiş tavuk, yağsız ve tuzsuz peynir, yağsız yoğurt, pişmiş yumurta, pirinç, düşük şekerli düşük sodyumlu tahıl gevrekler i ve bunun gibi besinler verilebil ir. Daha önce muhabbet kuşu konusunda değindiğimiz gibi toksik etkisi ile ölüme sebebiyet verebilen avokado, çikolata, elma çekirdeği asla verilmeme lidir. Yağ ve tuz oranı yüksek besinlerd en kesinlikl e kaçınılmalıdır.

Ek olarak kafesleri nde mineral takviyesi sağlayıcı gaga taşı (mürekkep balığı kemiği) bulundurm ak gereklidi r.

Cennet papağanları Çiftleşme ve Üreme
Evde üretim için oldukça uygun papağanlardır.

Yavru almak istenildiğinde unutulmam ası gereken en önemli husus aynı türleri birbiriyl e çiftleştirmektir. Farklı türlerde cennet papağanlarının çiftleşmesinden %90 oranında ya sonuç alınamamakta, ya doğar doğmaz ölen yavrular elde edilmekte ya da sakat yavrular alınmaktadır. Bu hususa özellikle dikkat edilmesi gereklidi r.

Erişkin cennet papağanları üreme dönemlerinde her zamankind en daha gürültücü ve sinirli olabilirl er. Agresif tavırlar sergileye bilirler.

Üreme dönemlerinde aynı kafes içinde tek çift kuş olması daha uygundur. Yuvalık için uygun boyutlar 20x20x20 cm şeklindedir. Yuvayı cennetler kendileri hazırlayacaktır, siz talaş, kum, gazete kâğıdı vs. gibi maddelerl e yuva hazırlamaya kalkışmayınız. Yuvayı hazırlayabilmeleri için kafeste boyasız kâğıt parçaları, kâğıt havlu, dallar, yuva ipi, saman, kuru ot ve banyoluk bulunmalıdır. (Banyoluk cennetler in kâğıt parçalarını ıslatabilmesi için gereklidi r. Ayrıca bu dönemde cennetler in daha çok banyo yapmaya ihtiyaçları vardır). Çiftleşmeye hazır olan çift 4-5 gün içerisinde yuvalarını bu malzemele ri kullanara k hazırlar. Kafes dışında bulunmaya alışık kuşlar olsalar bile bu dönemde kafesin dışına çıkarılmamaları ve kafesin bulundukl arı odanın en sakin yerine taşınması cennetler in rahat etmesi açısından uygun olacaktır.

Çiftleşme olduktan sonra dişi cennet 10 gün içinde hepsi birer gün arayla olmak üzere 4-8 yumurta yapar. Kuluçka 22 ila 30 gün kadar sürer. 5-6 günlük yumurta alınıp ışığa tutulduğunda döllenip döllenmediği anlaşılacak durumdadır (kuluçka süresince yumurtala ra dokunmak çok doğru değildir ancak döllenip döllenmediğinden şüphe duyuluyor s,a bir kaşık yardımıyla yumurta alınıp, kısa süre içinde incelenip tekrar yerine bırakılırsa bir sorun yaşama olasılığı en aza indirilmiş olur). Kuluçka döneminden sonra yavrular yumurta sırasına göre birer gün arayla çıkmaya başlarlar.

Tüysüz olarak yumurtada n çıkan yavrular, anne ve babasının ağızlarında onlar için hazırladığı sindirilm iş yiyecekle rle beslenirl er. Bu nedenle kuluçka döneminde ve anne ile baba yavruları beslerken yumurta maması verilmesi faydalı olacaktır. Bu dönemde kafeste yukarıda değinilen taze meyve ve sebzeler günlük yemleri ile birlikte hazır bulunduru lmalıdır. Yavrular doğduktan yaklaşık 1,5 ay sonrasına kadar yuvalıkta kalacakla rdır. Bu süre içinde yuvalığı temizleme ihtiyacı duyulacak tır. Bunu yaparken yavrulara kesinlikl e elle temas edilmemel i, bir kaşık yardımıyla yuvadan çıkarılmalı ve temizlik mümkün olduğunca çabuk halledili p tekrar yerlerine konulmalıdır. Yavruların ellenmeme sinin nedeni ebeveynle rin bundan hoşlanmaması ve ellenmiş bir yavruyu yuvadan atabilme olasılıklarının olmasıdır.

Yavrular yuvadan 38-45 gün sonra çıkmaya başlarlar. Yuvadan çıktıklarında tamamen anne babadan bağımsız değildirler. Tamamen bağımsız hareket edebilmey e yuvalıktan çıktıktan yaklaşık 2 hafta sonra başlarlar.

Yavruların beslenmes inde ek olarak meyveli ve sebzeli konserve bebek mamalarını da kullanabi lirsiniz. En azından bir yaşına gelene kadar çekirdek verilmeme si uygun olacaktır (çekirdek yavrulard a çok daha hassas olan kursağı delerek ölümlere neden olabilir).

Bir cennet papağanının yavru olduğu tüylerinin matlığından ve gagasının siyahlığından anlaşılabilir (yavru cennet papağanlarının gagası erişkinlerininkinin renginde değil, koyu kahve-siyah arasıdır ve büyüdükçe renk açılır). Yavru cennetler çok çabuk büyür kilo alırlar ve de çok kısa bir sürede yetişkin boyutlarına ulaşırlar. Burada dikkat edilecek husus göğüs kısmının düzgün ve şeklini tam olarak tamamlamış olmasıdır. Omurga kemiği, göğsün merkezind e bulunmalı ama bir çıkıntı veya sertlik oluşturmamalıdır, ayak parmakları belirgin, şekilli ve kuvvetli, nefes alışı yavaş ve düzgün olmalıdır. Aksi bir durum kuşun sağlıksız veya hasta olduğunun göstergesidir.

adem alkaner

• Ziyaretçi
« Yanıtla #7 : Ekim 21, 2011, 02:12:18 ÖS »
s.a bülen abi
bende bu aralar fazlasıyla kafes kuşlarına merakım başladı 
fazlasıyla sevmeye başladım ama teçrübem olmadıgı için her zaman sıkıntı çekiyorum önereçegin kitap veya yardımçı olaçak birilerin e bakarken sizi görmek sevindird i

Kemal İS

• Ziyaretçi
« Yanıtla #8 : Ekim 21, 2011, 02:17:22 ÖS »
s.a bülen abi
bende bu aralar fazlasıyla kafes kuşlarına merakım başladı 
fazlasıyla sevmeye başladım ama teçrübem olmadıgı için her zaman sıkıntı çekiyorum önereçegin kitap veya yardımçı olaçak birilerin e bakarken sizi görmek sevindird i

Adem bey,

Bülent abi kafes kuşları üzerine özellikle papağan konusunda her türlü desteği verebilec ek tecrübededir.Muhabbet kuşu ve Fınch konusunda da ben istediğiniz desteği veririm.A klınıza takılan sormak istediğiniz birşey olduğunda rahatlıkla arayabili rsiniz.

bülent_kınran

• Ziyaretçi
« Yanıtla #9 : Ekim 21, 2011, 02:36:09 ÖS »
A.S. Adem bey, sevgili Kemal'in de dediği gibi bildikler imi her zaman paylaşmaya hazırım..Bizler de besledikçe, ürettikçe, paylaştıkça her gün yeni şeyler öğreniyoruz..

adem alkaner

• Ziyaretçi
« Yanıtla #10 : Ekim 21, 2011, 03:14:01 ÖS »
kemal kardeş muhabbet kuşu hakkında özellikle cinsiyet ayrımı hakkında bilgilenm ek isterim yetişkinlerde ayrım yapabiliy orum ama genç kuşlarda hep yanılıyorum açaba nasıl yapsak ,
bülen abi ilgi ve alakandan dolayı tşk ederim

Emre OZCICEKCI

• Ziyaretçi
« Yanıtla #11 : Ekim 21, 2011, 03:38:40 ÖS »
selamlar Bulent bey, sizden rica etsem kafesiniz in genis aci tam resmini cekip yukleyebi lirmisini z, ben bu cinslerde n almak istiyorum, disi erkek anlasilma digi icin fazla miktarda almayi dusunuyor um, kafesiniz e benzer elimde kafes var, eger sizinkine benzer uygunlukd a ise onda besliyice m yoksa yeni kafes almaya bakicam, tunekleri n yanlamasi na olmasi gerekiyor oyle degilmi?

bülent_kınran

• Ziyaretçi
« Yanıtla #12 : Ekim 21, 2011, 03:46:09 ÖS »
Merhaba Emre Bey,

resimdeki kafes hayvanlar ilk geldiğinde gelen kafes. ölçüleri 80 cm en. 40 *40.. daha sonra onları büyük bir salma kafese aldım. ve aynı kafeste 5 takımla üretim yapıyorum şu an.. bu kafesin de ölçüleri 150 cm genişlik. 110 cm yükseklik.. ve sanıyorum 40-45 cm de derinlik. .hayvanla r çoksa gelişim açısından büyük salma kafesi tavsiye ederim. yine sistem aynı.. yine ızgara tabanlı.. hangisini n resmini istersini z..

Kemal İS

• Ziyaretçi
« Yanıtla #13 : Ekim 21, 2011, 03:52:43 ÖS »
Adem kardeşim,

Maalesef bazı durumlard a oldukça uzman olmak gerekiyor muhabbet kuşlarında.Bırakın yavruları bazı yetişkinlerde bile cinsiyet ayırımı yapmak oldukça zor olabiliyo r.Normald e bilindiği gibi erkekleri n gagasının üst kısmı mavi,dişilerin beyaz veya pembemsi renk olur.Kızışma dönemine giren hayvanlar da bu renk kahvereng ide olabilir. Ayrıca bir dişinin hastalığı varsa uzun süre 1-2 ay kadar rengi mavi kalabilir .Bu durumda ya hormonal dengesind e ya da iç organlarında bir rahatsızlık olabilir. Eşleşme dönminde Erkeklerd e renk koyu mavi ve parlak olmalıdır.Eğer renk açık mavi ve bazı kısımlarda yeşile yakın renkler varsa hastalık belirtisi olabilir. Eğer erkeğin mavi renginin yanında kahverevg ide varsa hormonlarında azalma söz konusudur ve üreme yapamazla r.Özellikle parçalı renklerde cinsiyet ayırımında sıkıntı çok büyük.Bazen pembe olup erkek , mavi olup dişi olduğuda oluyor.bu nu ancak gözlemleyip anlayabil iyoruz.Um arım şimdilik faydalı olmuştur.

Emre OZCICEKCI

• Ziyaretçi
« Yanıtla #14 : Ekim 21, 2011, 04:15:45 ÖS »
cevap icin tesekkurl er Bulent Bey, bir sorum daha olucak 92 santim genislik 43 santim yukseklik 45santim derinlik olan kafesleri m var,  bu kafeslerd e bu cinse bakmak uygunmudu r, uygun ise icine kac tane aşk papağanı koyabilir im, tesekkurl er.

bülent_kınran

• Ziyaretçi
« Yanıtla #15 : Ekim 21, 2011, 05:43:56 ÖS »
Rica ederim Emre Bey.. normalde 60 cm genıslık, 40*40 olan bır kafeste bir takım rahatlıkla bakılabılıyor. ben sizin yerinizde olsam, sizi verdiğiniz ölçülerdeki böyle bir kafese 5-6 tane koyarım.. olgunluk dönemine geldiğinde 2 yuva takarım(yuva gırıslerı bırbırıne bakmasın).. sonra 2 takım calısmaya baslayınca dıger kusları oradan alırım.. yanı verdıgınız ölçüler 2 takım için uygun gözüküyor.. ama üretim yapmıycaksanız. ..6 tane kadar kuş için uygun bence...

bülent_kınran

• Ziyaretçi
« Yanıtla #16 : Kasım 13, 2011, 12:08:33 ÖS »
Cennet salmamdak i ilk yuvadaki ilk yavrular. . en büyüğü 15 günlüktür.. Mutluluk paylaştıkça artar :)...
(Sadece kulucka.n et ailesine özel fotoğraftır)...

Ahmet AKAR

• Ziyaretçi
« Yanıtla #17 : Kasım 13, 2011, 10:13:46 ÖS »
maşallah çok güzeller allah nazardan saklasın

Omer_Kilicoglu

• Ziyaretçi
« Yanıtla #18 : Kasım 14, 2011, 08:32:55 ÖÖ »
maşallah Bülen abi çok güzeller

bülent_kınran

• Ziyaretçi
« Yanıtla #19 : Kasım 14, 2011, 12:36:18 ÖS »
Hepinize ayrı ayrı teşekkür ederim..

Mesut YARALI

• Ziyaretçi
« Yanıtla #20 : Kasım 14, 2011, 12:49:37 ÖS »
Hayırlı olsun Bülent abi umarım yavrularınıda alırsın

serhat koymalı

• Ziyaretçi
« Yanıtla #21 : Kasım 14, 2011, 02:22:46 ÖS »
Bülent bey Yavrularınız çok güzel.Cennetler muhabbet gibi ele geliyomu?Kelime falan öğrenebiliyolar mı?

bülent_kınran

• Ziyaretçi
« Yanıtla #22 : Kasım 14, 2011, 02:36:44 ÖS »
Çok teşekkürler arkadaşlar.. fazlası sizlerin olur inşallah..
Serhat Bey, eğitilirse bütün papağan türleri ele gelir, sizinle aynı bardaktan su vs içer.. önemli olan yavru iken alıp eğitmek..kart hayvanı eğitemezsiniz.. konuşma konusunda cennet papağanı konuşmuyor diye biliyorum ... ama bunlardan ziyade bu hayvanları çift şeklinde besleyip, birbirler ini sevmesini, okşamasını seyretmek ve de yavrularını görebilmek en keyiflisi .. zaten asıl isimleri de aşk kuşudur.. 

Çevrimiçi aydemir aydın

• Yönetici
  • MASTER
  • Toplam İleti: 4484
  • Performans +0/-0
  • Meslek: Ziraat müh.
« Yanıtla #23 : Ocak 06, 2014, 10:42:36 ÖÖ »
güncel.
BURSA- yenişehir.