Gönderen Konu: Kazlarda cinsiyet nasıl anlaşılır?  (Okunma sayısı 40228 defa)

0 Üye ve 3 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

ahmet bulut

• Ziyaretçi
Ynt: Kazlarda cinsiyet nasıl anlaşılır?
« Yanıtla #60 : Ekim 11, 2011, 03:54:48 ÖS »
ordeklerde cinsiyet nasil anlasiliy or? kapiya birisi ordek birakmis gitmis, kocaman oldu simdi, erkekmi disimi nasil anliyicam?

cami avlusuna bırakılan bebekler geldi aklıma
böyle ördek,  bırakanlara  can kurban  banada  biri  kaz bıraksa ;D
« Son Düzenleme: Ekim 11, 2011, 03:55:15 ÖS Gönderen: ahmet bulut »

Emre OZCICEKCI

• Ziyaretçi
« Yanıtla #61 : Ekim 11, 2011, 04:06:11 ÖS »
ordeklerde cinsiyet nasil anlasiliy or? kapiya birisi ordek birakmis gitmis, kocaman oldu simdi, erkekmi disimi nasil anliyicam?

pazardan aliyorlar cocuklari eylendirm ek icin biraz buyudumu bakamiyor lar, hemen vericek yer ariyorlar, benim tavuklari goren nasil olsa buna da bakar diye kapi onune birakmis, daha oncede 4 tane birakmisl ardi.

ahmet bulut

• Ziyaretçi
« Yanıtla #62 : Ekim 11, 2011, 04:10:56 ÖS »

pazardan aliyorlar cocuklari eylendirm ek icin biraz buyudumu bakamiyor lar, hemen vericek yer ariyorlar, benim tavuklari goren nasil olsa buna da bakar diye kapi onune birakmis, daha oncede 4 tane birakmisl ardi.

süper abi  Allah bereket versin  :) daha  ne olsun    hizmette sınır yok ;D

Ahmet_Yolac

• Ziyaretçi
« Yanıtla #63 : Ekim 11, 2011, 04:14:06 ÖS »
Emre Bey,
                Ahmet Bulut kardeşimin dediği gibi bizlere de keşke kapıda ördek bulma fırsatı olsa!!
                Daha önce yazılmıştı ama tekrarlay alım isterseni z;Ördeklerde kuyrukta yukarı doğru kıvrılma varsa erkek yoksa dişi.Çok kolay da ya kazlarda nasıl anlaşılacak inanın altı aydır sarih bir bilgiye ulaşabilmiş değilim.Deneyip göreceğiz.

Ahmet_Yolac

• Ziyaretçi
« Yanıtla #64 : Ekim 11, 2011, 04:23:32 ÖS »

Ahmet Bulut Kardeşim,
                                                    İsterseniz siz Light Sussex leri bulundurdğunuz yerin adresini Emre beye bildirin o da tavuklarını barındırdığı yerin kapısına ''Lütfen fazla ördeklerinizi artık buraya değil Türkiye deki Ahmet Bulut adresine gönderiniz''şeklinde bilgi yazsa olabilir dimi?
Hatta sonuna P.S:nakliye alıcıya aittir.
                                                     Ne dersiniz!

Yılmaz Yavuz

• Ziyaretçi
« Yanıtla #65 : Ekim 11, 2011, 04:28:49 ÖS »
Ahmet abi, kazlar ve ördekler hem karada hem suda çiftleşebilen hayvanlar, suda çiftleşirlerse yumurtala r daha döllü olur şeklinde bir söylenti olsa da bu henüz ispatlanmış değildir.
Senin kazların resimleri ni yayınlamış mıydın Ahmet abi,

Emre OZCICEKCI

• Ziyaretçi
« Yanıtla #66 : Ekim 11, 2011, 04:54:28 ÖS »
Emre Bey,
                Ahmet Bulut kardeşimin dediği gibi bizlere de keşke kapıda ördek bulma fırsatı olsa!!
                Daha önce yazılmıştı ama tekrarlay alım isterseni z;Ördeklerde kuyrukta yukarı doğru kıvrılma varsa erkek yoksa dişi.Çok kolay da ya kazlarda nasıl anlaşılacak inanın altı aydır sarih bir bilgiye ulaşabilmiş değilim.Deneyip göreceğiz.

belli belirsiz bir yukari kivrim var, resmini cekip yolliyim Ahmet bey daha iyi anlasilir, yardimini z icin tesekkur ederim,

Emre OZCICEKCI

• Ziyaretçi
« Yanıtla #67 : Ekim 11, 2011, 05:07:15 ÖS »
erkekmi benimkisi? şimdi bir tanede dişi bulmak lazım buna,

mustafa salih aksoy

• Ziyaretçi
« Yanıtla #68 : Ekim 11, 2011, 05:49:28 ÖS »
Emre Bey Ördeğiniz Dişi Resimden Görüldüğü Kadarıyle Yaklaşık 3-4 aylık gibi duruyor.

Emre OZCICEKCI

• Ziyaretçi
« Yanıtla #69 : Ekim 11, 2011, 06:12:19 ÖS »
Emre Bey Ördeğiniz Dişi Resimden Görüldüğü Kadarıyle Yaklaşık 3-4 aylık gibi duruyor.
Sağolun Mustafa Salih bey, dişi ise yumurtasını yeriz,  :) tahmin ediyorum 3 aylık civari 2 hafta oldu beyaz tüyler çıkalı.

ercan senoyar

• Ziyaretçi
« Yanıtla #70 : Ekim 11, 2011, 06:17:02 ÖS »
ördekler çabuk büyüyor birde iyi bakılırsa 2 ayı çok az geçmiştir yada 2 aylıktır 3 4 ay söz konusu değil bence

baki akkoç

• Ziyaretçi
« Yanıtla #71 : Ekim 11, 2011, 07:51:34 ÖS »
kardeş kesinlikl e üçüde dişi!!! bence en net yöntem şu erkek olanının kuyruğunun tam otrasından bir tane kuyruk geriye doğru yani hayvanın kafasına doğru kıvrılıp yüzük gibi bir yuvarlak çiziyor... burda birinin kümesinde çok net fotosu olan biri görmüştüm ama kimin kümesiydi hatırlayamıyorum saygılar...

Muhammet Artvinli

• Ziyaretçi
« Yanıtla #72 : Ekim 11, 2011, 08:35:15 ÖS »
kardeş kesinlikl e üçüde dişi!!! bence en net yöntem şu erkek olanının kuyruğunun tam otrasından bir tane kuyruk geriye doğru yani hayvanın kafasına doğru kıvrılıp yüzük gibi bir yuvarlak çiziyor... burda birinin kümesinde çok net fotosu olan biri görmüştüm ama kimin kümesiydi hatırlayamıyorum saygılar...

Eğer benim için diyorsanız aldığım kişinin tarif ettiğine göre 1 erkek 2 dişi.Bahsettiğiniz kıvrılan kuyruk kazlarda varmı bılmıyorum benim bildiğim o yöntem ördeklerde geçerli.

Ahmet_Yolac

• Ziyaretçi
« Yanıtla #73 : Ekim 12, 2011, 08:38:13 ÖÖ »

Sayın Yılmaz Başkan,
                                                Benim kazların resimleri ni cep telefonum la çektim,bilgisayarıma yükledim.Ancak buraya yükleyemiyorum.
Resimler büyükmüş maksimum 150 mb olacakmış.Onun için çocuklar gelince onlara yükleteceğim.

Ahmet_Yolac

• Ziyaretçi
« Yanıtla #74 : Ekim 12, 2011, 08:45:15 ÖÖ »

Emre Özçiçekci Kardeşim,

Senin  ördeğin dişi,bahsekonu kuyruğun üstünde geriye boynuna doğru olan halka kıvrımı takriben
3-4 cm çapında olur.Bu da bayağı belirgind ir,endişeye mahal bırakmaz.
                                                       Umarım iyi bir damat bulursun. Yakın olsak ben size bir erkek hediye edebiliri m.Şayet elden aldırabilirseniz yakışıklı bir damat ayarlayab ilirim size.

Ahmet_Yolac

• Ziyaretçi
« Yanıtla #75 : Ekim 12, 2011, 08:49:28 ÖÖ »

Emre Bey,
                                      Resimde görülen ördeğiniz cins olarak Pekin gibi duruyor.

Emre OZCICEKCI

• Ziyaretçi
« Yanıtla #76 : Ekim 12, 2011, 12:26:28 ÖS »
Ahmet Bey tesekkur ederim, cinsini de merak ediyordum ogrenmis oldum, sagolun, benim kiza bir damat lazim o zaman, yakinda olsam ne guzel olurdu, yardimini z ve teklifini z icin cok tesekkur ederim, sagolun.

Muhammet Artvinli

• Ziyaretçi
« Yanıtla #77 : Kasım 02, 2011, 09:56:28 ÖS »
1. sayfada resimleri ni eklediğim ve cinsiyetl erini sorduğum kazlar tahmin ettiğim gibi 1 erkek 2 dişi :) Babam eşleşirken görmüş.Nasıl seçmişim ama 1 erkek 2 dişi  ;D

Ahmet_Yolac

• Ziyaretçi
« Yanıtla #78 : Şubat 18, 2012, 06:14:02 ÖS »

Embden Kazlarda Cinsiyet için tecrübe paylaşımı;

Daha önce söz verdiğim gibi;Benim embden kazları çok uzun süre dikkatle izledim.İzlenimlerimi paylaşmak istiyorum .
              -Cinsiyet tayini görünüşten mümkün değil.İllaki görünüş ile ilgili birkaç laf etmek istersek. Bu kazların erkekleri daha gösterişli ve ayakları dişilere göre daha yüksek.Erkekler kızışınca(bu mevsimde) boynunu uzatarak tıslamaya başlıyor.Dişide tıslama yok.
              -Gelelim şimdi de gerçek cinsiyet tayinine;Bu da ancak ve ancak Sayın Necmi Akyol Kardeşimin çok güzel fotolarla paylaştığı gibi,arkadan muayene edilerek anlaşılır.Detay öğrenmek istenirse o konuyu da araştırdım.Gerekirse anlatabil irim.
              -Ben kazları satınaldığımda hiçbirşey bilmiyord um.Şimdiki bilgim olsa 3 erkek bir dişi mi alırdım!
« Son Düzenleme: Şubat 18, 2012, 06:16:19 ÖS Gönderen: Ahmet_Yolac »

Uğur ÖZTÜRK

• Ziyaretçi
« Yanıtla #79 : Şubat 18, 2012, 08:03:28 ÖS »
Bende 8 dişi 2 erkek diye 6 dişi 4 erkek aldım. Erkekleri n birini öldürdüler 2 sini de zor kurtardım. Bu acı tecrübeden sonra bir daha alırken hiç üşenmem altına bakarım. Görünüşten de anlamak mümkün ama uzun uzun gözlemlemek gerekiyor .

Muhammet Artvinli

• Ziyaretçi
« Yanıtla #80 : Şubat 19, 2012, 01:25:22 ÖÖ »

Embden Kazlarda Cinsiyet için tecrübe paylaşımı;

Daha önce söz verdiğim gibi;Benim embden kazları çok uzun süre dikkatle izledim.İzlenimlerimi paylaşmak istiyorum .
              -Cinsiyet tayini görünüşten mümkün değil.İllaki görünüş ile ilgili birkaç laf etmek istersek. Bu kazların erkekleri daha gösterişli ve ayakları dişilere göre daha yüksek.Erkekler kızışınca(bu mevsimde) boynunu uzatarak tıslamaya başlıyor.Dişide tıslama yok.
              -Gelelim şimdi de gerçek cinsiyet tayinine;Bu da ancak ve ancak Sayın Necmi Akyol Kardeşimin çok güzel fotolarla paylaştığı gibi,arkadan muayene edilerek anlaşılır.Detay öğrenmek istenirse o konuyu da araştırdım.Gerekirse anlatabil irim.
              -Ben kazları satınaldığımda hiçbirşey bilmiyord um.Şimdiki bilgim olsa 3 erkek bir dişi mi alırdım!

Tespitler iniz gayet yerinde :) cinsiyet tayinin görünüşten mümkün olmadığı yazmışsınız fakat kazların alt kısımlarından net belli oluyor.Be ndekileri n 7-8 aylıkken belli olmaya başladı 1 yaşını doldurunc a kesinleşti şansa 1 erkek 2 dişiler :)

Tıslama tespitini zde yerinde çok komiğime gidiyor tıslamaları fakat dikkat etmedim sadece erkek mi tıslıyor.Tıslamalarını videoya alacağım  :)

« Son Düzenleme: Şubat 19, 2012, 01:26:25 ÖÖ Gönderen: Muhammet Kalyoncu »

Ahmet_Yolac

• Ziyaretçi
« Yanıtla #81 : Şubat 20, 2012, 08:48:08 ÖS »

Tespitler iniz gayet yerinde :) cinsiyet tayinin görünüşten mümkün olmadığı yazmışsınız fakat kazların alt kısımlarından net belli oluyor.Be ndekileri n 7-8 aylıkken belli olmaya başladı 1 yaşını doldurunc a kesinleşti şansa 1 erkek 2 dişiler :)

Tıslama tespitini zde yerinde çok komiğime gidiyor tıslamaları fakat dikkat etmedim sadece erkek mi tıslıyor.Tıslamalarını videoya alacağım  :)

Evet bendekile rden sadece erkekler tıslıyor.Yine bendeki kazlarda alt kısımları yanıltabiliyor.En gerçekçi ayırım arkalarından parmakla kontrol.
« Son Düzenleme: Şubat 20, 2012, 08:53:31 ÖS Gönderen: Ahmet_Yolac »

Yılmaz Yavuz

• Ziyaretçi
« Yanıtla #82 : Nisan 26, 2012, 09:12:23 ÖÖ »
Köye telefon açtım. Bu sabah itibariyl e 11 tane kaz yavrusunu n yumurtala rdan çıktığını öğrendim. İki yıldır kaz yavrusu alabilmek için uğraşıyorduk sonunda dileğimiz gerçekleşti.
Köye bir dişi bir erkek diye kaz gönderiyoruz ikisi de dişi çıkıyor. Sonra dişinin birini geri getirtiyo ruz erkek kaz ile takas yapıyoruz köye gönderiyoruz o kaz da dişi çıkıyor. Tabi o zamana kadar sezon geçmiş oluyor. Derken bu sene yine bu erkektir bu dişidir derken 3 tane dişi 2 tane erkek kazımız olmuş. ikinci erkeği emanet getirdik. Geri teslim ederken iki kaz palazı yanında hediye gidecek.
 Sıra gurkta yatan ikinci kazda, bakalım o kaç tane badik çıkaracak  ;D
Aynı duyguyu kahvereng i hindi civcivler im çıktığında da yaşamıştım. Hatta yanımdaki arkadaşlara sevincimd en sade gazoz ısmarlamıştım. ;D (anaç hindi yavruları bir hafta içinde ezip öldürünce gazoz parasını geri istemiştim)

Kemal_Uygur

• Ziyaretçi
« Yanıtla #83 : Nisan 26, 2012, 10:10:25 ÖÖ »
Köye telefon açtım. Bu sabah itibariyl e 11 tane kaz yavrusunu n yumurtala rdan çıktığını öğrendim. İki yıldır kaz yavrusu alabilmek için uğraşıyorduk sonunda dileğimiz gerçekleşti.
Köye bir dişi bir erkek diye kaz gönderiyoruz ikisi de dişi çıkıyor. Sonra dişinin birini geri getirtiyo ruz erkek kaz ile takas yapıyoruz köye gönderiyoruz o kaz da dişi çıkıyor. Tabi o zamana kadar sezon geçmiş oluyor. Derken bu sene yine bu erkektir bu dişidir derken 3 tane dişi 2 tane erkek kazımız olmuş. ikinci erkeği emanet getirdik. Geri teslim ederken iki kaz palazı yanında hediye gidecek.
 Sıra gurkta yatan ikinci kazda, bakalım o kaç tane badik çıkaracak  ;D
Aynı duyguyu kahvereng i hindi civcivler im çıktığında da yaşamıştım. Hatta yanımdaki arkadaşlara sevincimd en sade gazoz ısmarlamıştım. ;D (anaç hindi yavruları bir hafta içinde ezip öldürünce gazoz parasını geri istemiştim)

;D  :D  :D  :D
 ;D  :D  :D  :D
 ;D  ;D  ;D  ;D
 ;D  ;D  ;D  ;D
 ;D  ;D  ;D  ;D

sinaninci1

• Ziyaretçi
« Yanıtla #84 : Nisan 26, 2012, 10:52:37 ÖÖ »
Alıntı
(anaç hindi yavruları bir hafta içinde ezip öldürünce gazoz parasını geri istemiştim)

Başkanım bundan sonra senin ısmarlamalarına dikkat etmek lazım, baksana geri istiyorsu ;D ;D ;D

Yılmaz Yavuz

• Ziyaretçi
« Yanıtla #85 : Nisan 26, 2012, 01:20:08 ÖS »
Alıntı
(anaç hindi yavruları bir hafta içinde ezip öldürünce gazoz parasını geri istemiştim)

Başkanım bundan sonra senin ısmarlamalarına dikkat etmek lazım, baksana geri istiyorsu ;D ;D ;D
Abi, arkadaşlardan biri gazozu içince şöyle dua etmişti "Allah birini bin etsin kardeşim" civcivler ölünce gittim dedim ki "sadıcım niye öyle dua ettin, Allah'ım mevcut sayıyı koru diye dua etseydin ya, senin yüzünden civcivler in sayısı bire düştü sonra bine çıkacak, ver benim gazozların parasını"

Yılmaz Yavuz

• Ziyaretçi
« Yanıtla #86 : Nisan 30, 2012, 01:25:21 ÖS »
Toplam 3 tane gurkta yatan dişi vardı. Birinci kaz 11 tane palaz çıkarmıştı. Yavrunun biri ölmüş ikisi ayaklarından sakat.
ikinci kaz biraz önce aldığım bilgiye göre civciv çıkarmaya başlamış, 4 tanesi çıkmış, çıkım devam ediyor
üçüncü kaz için kaz yumurtası olmadığından hindi yumurtası koymuşlar altına. Yumurtala rın tamamı çıkmış, 9 tane hindi civcivi. Ancak kaz bu civcivler e bakmadığından dolayı kayınbiraderim civcivler i alıp evde kartonun içine koymuş.

Kemal_Uygur

• Ziyaretçi
« Yanıtla #87 : Nisan 30, 2012, 01:30:19 ÖS »
Ooooo bereketli çıkımlar başkan :)
Artık yeni bir kazcımız oldu. Muhammete ihtiyacımız kalmadı demekki ;D ;D ;D ;D

Yılmaz Yavuz

• Ziyaretçi
« Yanıtla #88 : Nisan 30, 2012, 02:25:07 ÖS »
Ooooo bereketli çıkımlar başkan :)
Artık yeni bir kazcımız oldu. Muhammete ihtiyacımız kalmadı demekki ;D ;D ;D ;D
Sağolasın kardeşim, çıkan kazları öncelikle kendi köylülerimiz olmak üzere satışa sunacağım. Köyümüze; hindi, yeşilbaş ördek, brahma, habeş, kel boyundan sonra kazları da bulaştırmış olacağım. Keşke bıldırcın ve sülünü de bulaştırabilseydim ancak her şey adım adım gerçekleşiyor.

Yılmaz Yavuz

• Ziyaretçi
« Yanıtla #89 : Ocak 31, 2013, 09:55:18 ÖÖ »
kaz mevsimi geldi çattı, durumlar nasıl arkadaşlar, benim iki dişi bir erkek damızlıklar sezona hazırlar

yavuzaslan

• Ziyaretçi
« Yanıtla #90 : Ocak 31, 2013, 01:15:47 ÖS »
yılmaz hocam bendede 10 dişi 3 erkek hazır bakalım bu sene 100 tane yapabilec ekmiyiz

omer kalem

• Ziyaretçi
« Yanıtla #91 : Ocak 31, 2013, 01:35:07 ÖS »
İkinize de şimdiden hayırlı, bereketli ve sağlıklı çıkımlar dilerim.

ahmedkemal

• Ziyaretçi
« Yanıtla #92 : Şubat 28, 2013, 01:13:35 ÖS »
Herkese Selamlar

Bu konuyu belki 10 20 kez okumuşumdur sonunda üye olabildim dün üyelik başvurusundan önce Necmi Akyol beyi cep telefonun dan rahatsız ederek aslında tüm bilgiyi aldım cinsiyet ayrımını yanlış yapıyormuşum epey bir uğraştan sonra 4 erkek 1 dişi kazım olduğunu öğrendim :D

Şimdi 3 erkeği ayırdım sanırım kıskançlıklarından çiftleşemiyorlardı 1 dişi 1 erkek olarak ayırdığım kazlar bugun çiftleşebildiler :D şuana kadar 3 yumurta var ama sanırım onlar boş inşallah bundan sonrakile r dolu olur :d

Bu resimdeki ler erkek diye ayırdıklarım

Birde bu koyu renkli olan kazlar boz kaz mıdır?
Beyaz ve koyu renkli olanda sanırım Kars kazıymış dogrumudu r?

Bunlarda baş başa bıraktığım iki çitf

Burdada dişi olan Kars kazı ama erkek olan nedir bilen varsa yazarsa sevinirim .

Saygılar.

Muhammet Artvinli

• Ziyaretçi
« Yanıtla #93 : Şubat 28, 2013, 01:24:25 ÖS »
Erkek olarak ayırdığınız kazlardan işaretlediğim kaz dişi.Diğerlerinin de erkek mi dişimi olduğunu önden bir resim çekerseniz söylerim

ahmedkemal

• Ziyaretçi
« Yanıtla #94 : Şubat 28, 2013, 01:46:53 ÖS »
Teşekkürler hocam
Tekrar kontrol edeyim ama bu arkadan muayene olayını yapmıştım baya bir uğraştan sonra hepsinde dışarıya bir şey çıktı :D o yuzden erkek diye ayırdım fakat o boz kazlardan birinde çok ugrastığım halde pek bişey cıkmadı ayırmak için ayağına halka taktım tekrar fotolarını çekip geleyim ozaman

ahmedkemal

• Ziyaretçi
« Yanıtla #95 : Şubat 28, 2013, 02:31:37 ÖS »
Muhammed hocam bu sizin dişi dediğiniz kaz

Bu bizim şuanda yumurtlay an tek kazımız :d

Bu dişinin yanına bıraktığım erkek bildiğimiz kaz

Su içen diger kaz sizin dişi dediğiniz sağdaki

Solda fotograft a tam çıkmayan dişi olabilir dediğiniz kaz digerleri ni erkek olarak biliyoruz :D

bunları ben erkek diye ayırmıştım :D
Sadece 1 dişi var heralde cunku 1 tanesi yumurtluy or :s

Yılmaz Yavuz

• Ziyaretçi
« Yanıtla #96 : Şubat 28, 2013, 03:37:57 ÖS »
Kazlarda cinsiyet tayini çeşitli şekillerde olabiliyo r. Bunlardan biri kese yöntemi diyelim, Kazın bacakları arasında sallanan kese V şeklinde ise bu kaz erkek, yine iki bacak arasında W şeklinde iki kesi sallanıyorsa bu kaz dişi diyoruz.
Erkek kazların boyunları daha kalın oluyor.
Erkek kazlar daha hırçın ve eşini koruyorla r,
Cinsiyet tayini konusunda Necmi Akyol abimizin eklediği resimler vardı. Anüse bakarak cinsiyet tayini. Sanırım en garantili yöntem budur; Serçe parmağınızı kazın anüs bölgesine hafifçe temas ettirecek siniz, dairesel oval hareketle r yaparak serçe parmağınız ile o bölgeye masaj yapacaksınız, serçe parmağınız ile anüsten dışa doğru bir çekme hareketi yapacaksınız, eğer bu işlem sonuda anüsten geriye doğru 1 cm uzunluğunda bir et parçası (erkeklik uzvu) çıkarsa bu kaz erkektir, sadece sulanıyor ve çıkıntı olmuyorsa bu kaz dişidir.

Muhammet Artvinli

• Ziyaretçi
« Yanıtla #97 : Şubat 28, 2013, 07:23:00 ÖS »
Bu iki kazda dişi  ;)

ahmedkemal

• Ziyaretçi
« Yanıtla #98 : Şubat 28, 2013, 07:47:40 ÖS »
Muhammet hocam keşke dişi olsalar
bu arada V - W olayı tam tutmuyor kazları aldığım yere gittim hatta yumurtala rın üstünde yatan kazın altına baktım 1 tane yağ kesesi var bazısında 2 tane sanırım o olay tam olarak dogru değil

ben bu kazları tek tek yakalayıp arkadan kontrol ettim o iki boz kazın 1 tanesinde n saydam birşey çıktı dışarı tam olarak ugrasmadım tüm kazları test ettim hepsinde aynısını görünce erkek olduklarına kanaat getirdim zira erkek olmasalar yumurtlam aları lazım maşallaj elimden geldiğince iyi bakıyorum.

Sadece yukardaki resimde beyaz erkek kazın yanında duran kars kazı tipli olan yumurtluy or ve bugun onların çiftleştiğinide gördüm.

Muhammet Artvinli

• Ziyaretçi
« Yanıtla #99 : Şubat 28, 2013, 08:02:02 ÖS »
Cinsi farklı olduğundan geç yumurta yapabilir ler.

Siz bekleyin ve neticeyi bildirim o 2 kazda dişi ve yumurta yapacakla 8)

ahmedkemal

• Ziyaretçi
« Yanıtla #100 : Şubat 28, 2013, 08:54:39 ÖS »
Valla dediğiniz gibi olsa keşke cok sevinirim fakat

http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=76TLkTTMpLU
bu videoyu uyguladım bende buradaki gibi olmasada dısarıya 1 santim kadar saydam birşey çıktı :D
« Son Düzenleme: Şubat 28, 2013, 08:55:08 ÖS Gönderen: ahmedkemal »

Muhammet Artvinli

• Ziyaretçi
« Yanıtla #101 : Şubat 28, 2013, 09:05:17 ÖS »
İyi siz bilirsini z.

Çevrimdışı aydemir aydın

• Yönetici
  • MASTER
  • Toplam İleti: 4502
  • Performans +0/-0
  • Meslek: Ziraat müh.
« Yanıtla #102 : Eylül 23, 2013, 12:14:29 ÖS »
1-   Kaz davranışını inceleyin . Onlar (üç yaşında) olgunluğa ulaşır, erkek özellikle çiftleşme mevsimind e, dişi daha baskın ve saldırgan olma eğilimindedir. Erkek yuvalama alanını daha iyi korur. dişi kaz birerkek seçer. Kadın sık sık su ve karada erkek arkasında takip edecek, hem de karada ona yakın olacak.

2-Kaz sesleri dinleyin. Erkek kaz onlar çiftleşmek için hazır olduğunda dişiyi çekmek için tiz bir korna sesi çıkarır. Erkek de onları ısırma, ve kendi seçtiği kadın onları uzak tutmaya çalışıyorum, diğer erkekler sonra onun kanatları ve takip flap olacaktır. O çiftleşmek için hazır olduğunda kadın, düşük tonlu ses çıkarır.

3-Erkek kalın bir boyun sahipken dişi kazda ince bir boyun olacaktır. dişi kaz erkeklerd en daha  küçük ve başlarını de biraz farklı. Kadın kafası dar ve  daha küçük iken erkek kafa, daha büyük ve daha geniştir.

BURSA- yenişehir.

Çevrimdışı aydemir aydın

• Yönetici
  • MASTER
  • Performans +0/-0
« Yanıtla #103 : Eylül 23, 2013, 01:11:12 ÖS »
kazın çıkıntısından tesbit.

BURSA- yenişehir.

Çevrimdışı aydemir aydın

• Yönetici
  • MASTER
  • Performans +0/-0
« Yanıtla #104 : Eylül 23, 2013, 01:16:14 ÖS »
erkek ve dişi üreme organları.

BURSA- yenişehir.

Çevrimdışı aydemir aydın

• Yönetici
  • MASTER
  • Performans +0/-0
« Yanıtla #105 : Aralık 25, 2013, 10:56:24 ÖÖ »
Kazlarda cinsiyet nasıl anlaşılır?

Kazlar hakkında genellikl e sorulan sorularda n birisi de erkek ve dişinin nasıl ayırt edildiğidir. Cinsiyet tayininde uygulanan en emin yöntem cinsiyet organlarının muayene edilmesid ir. Bu uygulamad a yeterli tecrübe kazanıldığında çok başarılı sonuçlar alınabilir (Gleaves 1997).

Günlük kaz civcivler inin cinsiyeti, tavuk civcivler i için kullanılan tekniğe benzer bir yolla kloakanın muayenesi ile belirlene bilir. Tecrübesiz bir kişinin cinsiyet tayini sırasında civcivler in cinsel organlarına zarar verme ihtimali oldukça yüksektir. Bu nedenle bir günlük kaz civcivler inin cinsiyet tayini, eğitimli ve tecrübeli kişiler tarafından yapılmalıdır. Ergin kazlarda kloaka muayenesi ile cinsiyet tayini kaz palazlarına göre daha rahat yapılmaktadır (Nowland 1997).

Kazlarda kloaka muayenesi ile cinsiyet tayini;

1- Kazlar kanat ve ayakları yakalanar ak yukarı kaldırılır,

2- Diz üzerine yada bir masanın üzerine uzatılır, kuyruk kişiden uzaklaştırılır,

3- Daha sonra işaret parmağı yaklaşık 1.25-2.5 cm kadar kloakadan içeri sokulur,

4- Kapalı olan yeri açmak ve sfinkter kaslarını gevşetmek için birkaç dairesel hareket yapılır, (Bazen bu işi başarmaya yardımcı olması için işaret parmağına bir miktar vazelin sürülür)

5- Bundan sonra işaret parmağı ile, cinsiyet organını tersine döndürmek için direkt olarak deliğin yan tarafına ve aşağı tarafına baskı yapılır ve bu şekilde cinsiyet organları meydana çıkarılır, fakat bu arada sert hareket yapılmamalıdır,

6- Eğer kaz palazı erkek kaz ise penis kloakadan ters dönerek dışarıya çıkar,

7- Kaz palazı dişi ise genital organının yüksekliği dikkat çeker (Hamre 1980, Ensminger 1992, Mercia 1995, Nowland 1997, Gleaves 1997).

Deneyimsi z bir cinsiyet tayin uzmanı, erkeklik organı dışarı çıkmayan hayvanı kolayca dişi diye tanımlayabilir. Bunu belirleme nin tek yolu, dişi genital organının derinliğinin tam olarak belirlenm esidir. Aksi halde bir dişi kazın erkek kaz diye tanımlanması da mümkündür (Hamre 1980, Feltwell 1992, Gleaves 1997, Nowland 1997).

Spiral şekilde ve beyaz olan penis, tam gelişmemiş hayvanlar da 1 cm iken, yetişkin erkeklerd e 4cmye kadar çıkabilir. Erkeklerd e deliğin bulunduğu yerin iç kısmının rengi pembedir ve yüzeyi düzdür (Parkhurst ve Mountney 1987, Nowland 1997).

.
BURSA- yenişehir.

Çevrimdışı aydemir aydın

• Yönetici
  • MASTER
  • Performans +0/-0
« Yanıtla #106 : Aralık 25, 2013, 10:57:30 ÖÖ »
Daha az yanılgıyla yetişkin kazlarda hayvanların davranışlarına bakılarak cinsiyet tayini yapılabilir. Bu amaçla sürü birkaç gün süreyle dikkatli bir şekilde gözlenmeli ve erkeklerl e dişiler arasındaki farklar tespit edilmelid ir.

BURSA- yenişehir.

Çevrimdışı aydemir aydın

• Yönetici
  • MASTER
  • Performans +0/-0
« Yanıtla #107 : Aralık 25, 2013, 11:09:11 ÖÖ »
dişi - erkek.
BURSA- yenişehir.

Çevrimdışı aydemir aydın

• Yönetici
  • MASTER
  • Performans +0/-0
« Yanıtla #108 : Aralık 25, 2013, 11:22:54 ÖÖ »
Kazlarda cinsiyet nasıl anlaşılır?

4-5 aylık olan kazlarda belli olmaya başlar.Erkeklerin alt kısmında tek bir çıkıntı vardır U gibi dişilerin alt kısmında ise iki tane çıkıntı vardır W gibi.
BURSA- yenişehir.

Çevrimdışı burak mert aydın

• Klavuz
  • *
  • Toplam İleti: 3
  • Performans +0/-0
  • Meslek: öğrenci
  • Telefon: 05337079352
« Yanıtla #109 : Mayıs 03, 2014, 03:29:23 ÖS »
arkadaşlar 3 senedir kaz bakıyorum kaz ilk çıkmasından itibaren kazlarda cinsiyet anlaşılır nasılmı kaz veya kaz yavrusunu n arkasını sıkarak olur  :D

Çevrimdışı burak mert aydın

• Klavuz
  • *
  • Toplam İleti: 3
  • Performans +0/-0
  • Meslek: öğrenci
  • Telefon: 05337079352
« Yanıtla #110 : Mayıs 03, 2014, 04:07:40 ÖS »
sayın muhammet arkadaşım soldaki kaz ekek

Çevrimdışı HARUN SEVİNÇ

• Klavuz
  • *
  • Toplam İleti: 9
  • Performans +0/-0
  • Meslek: Öğrenci
  • Telefon: 03625438791
« Yanıtla #111 : Ağustos 19, 2014, 08:20:54 ÖS »
öncelikle herkese selamlar
      siteye daha yeni kayıt oldum .istersen iz hemen mevzuya gireyim
.ben iki tane dişi kaz almayı düşünüyorum.ama bunlara kaç tane erkek bırakmalıyım? bazıları kazlar tek eşlidir ,bir dişiye bir erkek diyorlar acaba doğrumu yardımcı olur musunuz?

Çevrimdışı aydemir aydın

• Yönetici
  • MASTER
  • Performans +0/-0
« Yanıtla #112 : Ağustos 20, 2014, 10:21:19 ÖÖ »
öncelikle herkese selamlar
      siteye daha yeni kayıt oldum .istersen iz hemen mevzuya gireyim
.ben iki tane dişi kaz almayı düşünüyorum.ama bunlara kaç tane erkek bırakmalıyım? bazıları kazlar tek eşlidir ,bir dişiye bir erkek diyorlar acaba doğrumu yardımcı olur musunuz?

1 erkek kaza 3-5 dişi kaz yeterlidi r. fakat bazı erkek kazlar tek eşliliğe meyilli olabilir.
BURSA- yenişehir.

Çevrimdışı HARUN SEVİNÇ

• Klavuz
  • *
  • Toplam İleti: 9
  • Performans +0/-0
  • Meslek: Öğrenci
  • Telefon: 03625438791
« Yanıtla #113 : Ağustos 20, 2014, 04:54:18 ÖS »
siz ne önerirsizniz?

Çevrimdışı aydemir aydın

• Yönetici
  • MASTER
  • Performans +0/-0
« Yanıtla #114 : Ağustos 21, 2014, 09:29:34 ÖÖ »
siz ne önerirsizniz?

2 dişi kaz a 1 erkek kaz yeterli.
BURSA- yenişehir.

Çevrimdışı Ali Erılgaz

• Duayen Üye -Çift Sarılı
  • Toplam İleti: 642
  • Performans +0/-0
  • Yumurtamı isterim
« Yanıtla #115 : Ağustos 22, 2014, 09:34:58 ÖS »
Benim 4 dişi ve bir erkek kazım vardı, 4 dişi de yumurtladı kuluçka yaptı. Herbiri 6 yumurta yaptı ve hepsi çıkmıştı.:)
Yaş-43 Tel- 536 480 43 82