Gönderen Konu: Kazlarda cinsiyet nasıl anlaşılır?  (Okunma sayısı 36372 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Yılmaz Yavuz

• Ziyaretçi
Kazlarda cinsiyet nasıl anlaşılır?
« : Mart 07, 2011, 09:28:00 ÖÖ »
Arkadaşlar bundan 2-3 ay önce köye iki tane yerli kaz gönderdim. Köyümüz ilk defa kaz gördü. Bir erkek ve bir dişi diye satın almıştık. ancak kazların ikisi de yumurtaya başlamışlar. Yani ikisi de dişiymiş. Geçen hafta bir fabrika sahibinde n bir tane alaca renkli kaz alıp köye gönderdim. Bu sefer üçü birden yumurtaya başlamışlar. Yani son gönderdiğimiz kaz dişiymiş. Kazların cinsiyeti nin ayrılması için bir püf nokta var mıdır?
Aşağıdaki resmi kazların beslendiği fabrikada n aldım.

Yılmaz Yavuz

• Ziyaretçi
Ynt: Kazlarda cinsiyet nasıl anlaşılır?
« Yanıtla #1 : Mart 07, 2011, 09:30:44 ÖÖ »
Fabrika sahibi bir kümes projesi hazırlamamı istiyor. Sulama yemleme otomatik olacak, hayvanlar daha temiz hijyenik bir ortamda bakılacak vs.

ahmet bulut

• Ziyaretçi
« Yanıtla #2 : Mart 07, 2011, 09:32:51 ÖÖ »
vay be  demek   o kadar  kaz besliyor ,   fabrika sahibide   anlamıyorsa    başkanım   senin işin zorr

Yılmaz Yavuz

• Ziyaretçi
« Yanıtla #3 : Mart 07, 2011, 09:37:12 ÖÖ »
Arkadaşlar Muhsin Yıldırım veya Ömer Çakal kardeşimiz bu konuyu görmeden cevabı bulursam çok sevineceğim. Onlar konuyu görürlerse yazacakla rı cevabı adım gibi biliyorum . Kazlarıma erkek bulmam lazım, cinsiyeti ni nasıl anlarız. Kafası ince olan dişidir yazmayın, ordan belli olmuyor  :D

Kerem_Sengul

• Ziyaretçi
« Yanıtla #4 : Mart 07, 2011, 09:49:43 ÖÖ »
Başkan  bence  kazları gezdirin derim  belki gezerken bir erkek gelebilir :)  benim bildigim dişiler daha büyük olur  bi de alttan  çıkıntıları oluyor 

Yılmaz Yavuz

• Ziyaretçi
« Yanıtla #5 : Mart 07, 2011, 10:29:51 ÖÖ »
Kerem kardeş kazları gezdirinc e verim alamayız;
arı ile karı gezdirili rse verimli olurmuş  :D  Kazlarla ilgisi yok anlayacağın  :)

Kemal_Uygur

• Ziyaretçi
« Yanıtla #6 : Mart 07, 2011, 10:32:48 ÖÖ »
Başkan kazlar yürürken önden ve arkadan bacaklarının arasına bak. Dur hele hemen gülme, yazının sonunu bekle :) Erkek kazların bacaklarının ortasına bakıldığında gövdeleri aşağı doğru V şeklinde olurken, dişilerinki kuluçkaya yatmalarına elverişli olacak şekilde daha düzdür.

ahmet yıldırım

• Ziyaretçi
« Yanıtla #7 : Mart 07, 2011, 10:47:35 ÖÖ »
arıyla karı gezdirinc e verim olurmuş ;D ;D ;D

sadettinbakırcı

• Ziyaretçi
« Yanıtla #8 : Mart 07, 2011, 10:51:21 ÖÖ »
Kazın kuyruk uc kısmındaki tüyler yukarı dogru olur,bu ördektede geçerlidir.

Yılmaz Yavuz

• Ziyaretçi
« Yanıtla #9 : Mart 07, 2011, 10:53:57 ÖÖ »
Başkan kazlar yürürken önden ve arkadan bacaklarının arasına bak. Dur hele hemen gülme, yazının sonunu bekle :) Erkek kazların bacaklarının ortasına bakıldığında gövdeleri aşağı doğru V şeklinde olurken, dişilerinki kuluçkaya yatmalarına elverişli olacak şekilde daha düzdür.

Kemal kardeşim dün benim o dikkatimi çekti. V harfi gibi kese sallanan kazlar var. iki bacağın tam ortasında. Diğer taraftan iki tane V harfi sallanan yani iki keseli kazlar var. Keseler bacakların iç tarafında. Bu durumda kesesi tek olan ve kese ortada sallanan erkek, kesesi yanlarda çift olan dişi oluyor. Teşekkürler Kemal kardeşim. Çarşamba günü kazları yine değiştireceğiz. İnşallah kazlar yumurtayı kesmeden erkeği yetiştiririz.

Sadettin Bey sizin görüşünüzü de not aldım.

Kemal_Uygur

• Ziyaretçi
« Yanıtla #10 : Mart 07, 2011, 10:56:02 ÖÖ »
Yani çok afedersin bacaklarının arası döte benzeyenl er dişi işte anla :)

Yasar_Alagoz

• Ziyaretçi
« Yanıtla #11 : Mart 07, 2011, 10:56:42 ÖÖ »
Yılmaz abi, kazların cinsiyet ayırımı yapılırken direk altan muayene yaparsan sonuçta şaşmazsın. Altan hayvanın mağlum  :) yerini tutup dışa doğru ters çevirdiğinde erkek hayvanın organı dışa çıkar zaten. Eğer çıkmıyorsa fabrikand an yeni aldığın erkek kaz gibi dölsüz yumrutala maya devam eder  :)  Bir an önce alırsan erkek iyi olur çünkü ortalam 9 veya 12 yumruta yaptıktan sonra yumurtlam azlar. Seneye kadar beklersin .

Saygılar. 

ahmet yıldırım

• Ziyaretçi
« Yanıtla #12 : Mart 07, 2011, 10:57:12 ÖÖ »
kemal abinin tarifine göre en sağ taraftaki erkek  :) altta cıkıntı belli

Kemal_Uygur

• Ziyaretçi
« Yanıtla #13 : Mart 07, 2011, 11:02:14 ÖÖ »
Sana 2 tane damat adayı işaretledim.

necmiakyol

• Ziyaretçi
« Yanıtla #14 : Mart 07, 2011, 11:18:20 ÖÖ »
Yılmaz Bey,
Yaşar beyin söylediği gibi kazları "muayene" ederseniz cinsiyet tayini konusunda kesin kanaat getirebil irsiniz.

necmiakyol

• Ziyaretçi
« Yanıtla #15 : Mart 07, 2011, 11:19:10 ÖÖ »
Erkek kaz cinsiyet tayini

sinaninci1

• Ziyaretçi
« Yanıtla #16 : Mart 07, 2011, 11:22:18 ÖÖ »
Son resimdeki erkek galiba nette görmüştüm

necmiakyol

• Ziyaretçi
« Yanıtla #17 : Mart 07, 2011, 11:29:03 ÖÖ »
Son resimdeki erkek galiba nette görmüştüm
Evet Sinan bey.

Yılmaz Yavuz

• Ziyaretçi
« Yanıtla #18 : Mart 07, 2011, 11:45:47 ÖÖ »
Arkadaşlar çok teşekkür ederim. Bu sabah sayenizde yeni yeni bilgiler öğrendim. Çarşamba günü fabrikaya giderken kaz uzmanı olarak gideceğim. Resmini koyduğum fabrikada n 35 kaz 32 ördek yumurtası verdiler. Makineye akşam koydum. Makineyi doldurdu yumurtala r. Kaz yumurtasının kuluçkası zor olur, nemi fazla ister dediler o yüzden biraz daha dikkatli olacağız.  :D 

Kemal_Uygur

• Ziyaretçi
« Yanıtla #19 : Mart 07, 2011, 12:02:55 ÖS »
Sen şu kazları bi çoğaltta Ömerle ziyarete geldiğimizde kaz kızartırsın bize  ;D  ;D  ;D

ilyasşen

• Ziyaretçi
« Yanıtla #20 : Mart 07, 2011, 12:32:37 ÖS »

mehmet duran

• Ziyaretçi
« Yanıtla #21 : Mart 07, 2011, 12:39:01 ÖS »
valla neler öğreniliyor şu kuluçka nette yılmaz beyin sayesinde bir şey daha öğrenmiş oldum
sanırım bu hayvanların yumurtasını kulaçka süresince  haftada 1 defa suya sokmak gerekiyor muş onuda dün öğrenmiştim ismail beyden

Mehmet Arpat

• Ziyaretçi
« Yanıtla #22 : Mart 07, 2011, 12:45:19 ÖS »
Allah kem gözlerden korusun bu aileyi maşallah. Her konunun bir uzmanı var samimi olarak söylüyorum hem imreniyor um,hemde gurur duyuyorum ailemizle .Bu yardımlaşma ve dayanışmayı gördükçe.
Yılmaz başkanım Allah gönlüne göre versin hayırlısıyla çoğaltırsın inşallah kazlarını yalnız sen ne hikmetse hep etli butlu ırklarla ilgilisin mübarek sevgidenm idir yoksa midedenmi acaba? :D

sinaninci1

• Ziyaretçi
« Yanıtla #23 : Mart 07, 2011, 01:06:13 ÖS »
Alıntı
yalnız sen ne hikmetse hep etli butlu ırklarla ilgilisin mübarek sevgidenm idir yoksa midedenmi acaba? 

Memet bu lafına koptum, yılmaz başkan bak mehmet ne diyor ;D ;D ;D
« Son Düzenleme: Mart 07, 2011, 01:06:38 ÖS Gönderen: sinaninci1 »

Yılmaz Yavuz

• Ziyaretçi
« Yanıtla #24 : Mart 07, 2011, 01:18:56 ÖS »
Mübarek doğru söylüyor, bizler hayvansev eriz, hele sosu iyi yapılmışsa ve iyi kızarmışsa daha çok seviyoruz . Yanında avakado salatası, armut pekmezi de olursa keyfe bak artık. Arkadaşlar kazları çoğaltabilirsek inşallah keselim yiyelim. Çoğaltamazsak tavuklara müracat.  :D

Yılmaz Yavuz

• Ziyaretçi
« Yanıtla #25 : Mart 07, 2011, 01:20:47 ÖS »
valla neler öğreniliyor şu kuluçka nette yılmaz beyin sayesinde bir şey daha öğrenmiş oldum
sanırım bu hayvanların yumurtasını kulaçka süresince  haftada 1 defa suya sokmak gerekiyor muş onuda dün öğrenmiştim ismail beyden

Suya yumurta sokmak sakıncalı olabilir kardeş. Çünkü ani ısı değişimi yumurta içindeki civcive zarar verebilir o yüzden makinenin kapısını açıp içeriye fısfıs ile ılık su püskürtmek daha iyi olur gibime geldi.

sinaninci1

• Ziyaretçi
« Yanıtla #26 : Mart 07, 2011, 01:27:37 ÖS »
mehmet bey suya sokmak zaralı, su fısfıslama daha akıllıca, ama suyunda makine içindeki ısıda olması lazım, fısfısı makina içinde tutmak bence en uygunu, gerçi bu konu daha önce işlenmişti sitede

mehmet duran

• Ziyaretçi
« Yanıtla #27 : Mart 07, 2011, 01:31:16 ÖS »
valla yılmaz bey bende dün böyle bir şey olduğunu öğrendim ismail yaşar beyi ziyaret etmiştim dün onda var kaz hatta resimnler ini yükledim o söyledi kuluçka makinasına nemleme için koyulan suya sokmak gerekliym iş bilmiyoru m bu konuda hiç bir tecrübem yok sadece duyduğumu söyledim sizin dediğiniz gibi olabilir

mehmet duran

• Ziyaretçi
« Yanıtla #28 : Mart 07, 2011, 01:33:11 ÖS »
sinan abi dün arkadaş öyle söyleyince doydum ben normal yumurta gibi oluyor sanıyordum ama farklı imiş

Mustafa Bayar

• Ziyaretçi
« Yanıtla #29 : Mart 07, 2011, 02:17:25 ÖS »
Tarım TV kuluçka süresince her 7 günde bi yıkama yapılırmış. Aşağıdaki videoda gösteriliyor. Bence fısfıs yetersiz kalır.

http://www.tarimtv.gov.tr/medyaizle.php?haber_id=176

Yılmaz Yavuz

• Ziyaretçi
« Yanıtla #30 : Mart 07, 2011, 03:10:52 ÖS »
O zaman şöyle orta yolu bulalım arkadaşlar. Mademki Tarım Bakanlığı uzmanları da hafta da bir kez kaz yumurtala rını yıkamayı öneriyor, o halde Sinan abinin dediği gibi fısfısı makine içine koyalım. Üç günde bir kez yumurtala r üzerine su püskürtelim.
Yani makineden yumurtala rı çıkar, yıka, sonra yerine döşe kaygısı olmasın.

sinaninci1

• Ziyaretçi
« Yanıtla #31 : Mart 07, 2011, 03:26:52 ÖS »
Yılmaz en güzeli bu konuda tecrübeli çıkım yapmış bir arkadaştan bilgi almak,

Yılmaz Yavuz

• Ziyaretçi
« Yanıtla #32 : Mart 07, 2011, 03:29:59 ÖS »
d. Kuluçka ve palaz bakımı: Yumurta toplama günde 2 kez yapılır ve özellikle soğuk havalarda 13oC'de en fazla bir hafta depolanma lı ve 37,5oC'de %75'lik bir nemde kuluçkaya bırakılmalıdır. Her gün 90 derece öne ve arkaya çevrilmelidirler.
Genelde uygulanan kuluçka yönteminde yumurtala r önce 2 hafta süreyle kuluçka makinesin e konduktan sonra iri tavuk, hindi veya kaz gibi hayvanların altına konur. Bir tavuğa 4-6, bir hindi veya ördeğe 10-12, bir kaza ise10-20 yumurta konulabil mektedir. Ayrıca kuluçka bölmesi yeterli genişlikte ve yumuşak altlıklı olmalıdır. Kuluçkaya yatırılan hayvanların ulaşabilecekleri mesafede yeterli yem ve su bırakılmalıdır.
Kuluçka süresince yumurtala ra 17. günden itibaren su püskürtülür ve soğutulur. Bu işlem solunum metaboliz ma yoğunluğu, embriyo gelişmesi ve yumurta plazma kullanımı üzerine olumlu etkisi sonucu, çıkış gücü %82'ye kadar yükseldiği görülmüş tür. Yapılan bir çalışmada kaz yumurtala rının kuluçka randımanı %80.9-75.8 arasında saptanmıştır.
Kuluçka süresi, Kanada ve Mısır kazlarında 35 gün, diğer ırklarda 29-31 gündür. Kuluçkada nem ve zaman tavuktan biraz fazladır. Yapay ana makinalarında ısıtıcı olarak infrared lambalar kullanılmakta ve yeterli sıcaklık sağlanabilmektedir. Kuluçka sıcaklığı 37oC civarında tutulmalıdır. Daha sonraları kuluçkanın bitimine doğru 30oC'ye kadar düşürülmeli yumurtala ra su serpilmel idir. Sıcak havalarda palazların dışarı salınmaları 2 hafta erkene alınabilir

Yılmaz Yavuz

• Ziyaretçi
« Yanıtla #33 : Mart 07, 2011, 03:33:26 ÖS »
Arkadaşlar yukarıdaki bilgiyi
http://www.gidasanayii.com/modules.php?name=News&file=print&sid=5444

bu sayfadan edindim.
Yrd. Doç. Dr. Hüsrev Demirulus YYÜ Ziraat F. Zootekni Böl.İNFOVET DERGİ

Kemal_Uygur

• Ziyaretçi
« Yanıtla #34 : Mart 07, 2011, 03:39:14 ÖS »
Allah Allah ilginç... Çıkıma doğru sıcaklık 30 dereceye kadar düşürülmelidir diyor?
Ölmesin hayvancıklar. Bu arada bence makine içerisine konacak bir kap su iş görecektir. Yumurtala r 16-17. günlerine geldiğinde makinedek i su dolu kaba sokularak ıslatılabilir. Makinedek i su sıcaklığı ile makinenin ısısı aynı olacağından, Böylelikle herhangi bir ısı kaybı olmayacak tır.

mehmet duran

• Ziyaretçi
« Yanıtla #35 : Mart 07, 2011, 03:42:14 ÖS »
eet kemale katılıyorum ismail yaşar bey makinasında sürekli kaz çıkarıyor oda öyle diyor ben haftada bir defa nem için koyduğum kaba yumurtayı batırıp çıkartıyorum diyor onun kazlarında maşallahı var hatta yeni çıkmış 20 kadar yavru vardı dün gördüm

Ahmet_Yolac

• Ziyaretçi
« Yanıtla #36 : Mart 07, 2011, 07:31:21 ÖS »

Paylaşımlarınız için teşekkürler.Yılmaz Hocam;
       ''Kuluçka süresi, Kanada ve Mısır kazlarında 35 gün, diğer ırklarda 29-31 gündür.''  diyorsunu z.Çin Kazlarında kuluçka süresini
      29-31 gün gurubuna mı koymalıyız.
      Herşey gönlünüzce olsun.

MuratAy

• Ziyaretçi
« Yanıtla #37 : Mart 08, 2011, 12:22:11 ÖÖ »
Tavuğun altınmdaki yumurtala rada mı su serpiyola r acaba?bide 90 derece nasıl oluyor.45 saga sola yapıpda oluşan açı için mi demiş?
cigeri bes para etmez sözü kazlar için geçerli değilmiş öğrenmiş olduk :D

Yılmaz Yavuz

• Ziyaretçi
« Yanıtla #38 : Mart 08, 2011, 08:54:17 ÖÖ »

Paylaşımlarınız için teşekkürler.Yılmaz Hocam;
       ''Kuluçka süresi, Kanada ve Mısır kazlarında 35 gün, diğer ırklarda 29-31 gündür.''  diyorsunu z.Çin Kazlarında kuluçka süresini
      29-31 gün gurubuna mı koymalıyız.
      Herşey gönlünüzce olsun.
Ahmet bey ben de ilk defa kaz yumurtası kuluçka edeceğim. İnanın Çin kazı yumurtasının kuluçkasını bilmiyoru m. Çin kazı besleyen arkadaşlar yazarlar buraya.
Murat kardeşim, bizim elimizdek i makineler le en fazla 45 derece çeviri  yapabiliy oruz. 90 derece çevirmeye kalkarsak yumurtala r dökülür. Kazlarda 90 derece çeviriyi anaç kaz yapar. Ancak makine ortamında nasıl 90 derece yaparlar bilmiyoru m. Kaz ciğeri hakikaten değerliyşmiş

Kemal_Uygur

• Ziyaretçi
« Yanıtla #39 : Mart 08, 2011, 10:18:50 ÖÖ »
Başkan zaten raflar 45 bi tarafa 45 diğer tarafa yattığında 90 derece çevrilmiş oluyor.  ;)

MuratAy

• Ziyaretçi
« Yanıtla #40 : Mart 08, 2011, 08:50:57 ÖS »
Köyde kaz besleyen bi abi ye sordugumd a soguk su dokuyorum dedi,baya değişik
karışık koyanda biliyorum onda sorun olmuyo,
« Son Düzenleme: Mart 08, 2011, 09:42:31 ÖS Gönderen: MuratAy »

kerem karahan

• Ziyaretçi
« Yanıtla #41 : Mayıs 05, 2011, 05:52:00 ÖS »
boynu kalın ve kalıplı olan erkektir daha saldırgan ve fevri olur ;)

Muhammet Artvinli

• Ziyaretçi
« Yanıtla #42 : Eylül 28, 2011, 11:25:09 ÖS »
Yeni konu açmadan burdan sorayım 3 adet kazım var ve cinsiyetl erinden tam emin değilim.Resimlerini ekliyorum .

Muhammet Artvinli

• Ziyaretçi
« Yanıtla #43 : Eylül 28, 2011, 11:27:47 ÖS »

Muhammet Artvinli

• Ziyaretçi
« Yanıtla #44 : Eylül 28, 2011, 11:48:19 ÖS »
Emin misin abi resimde erkek olmasın  :)

Kemal_Uygur

• Ziyaretçi
« Yanıtla #45 : Eylül 28, 2011, 11:52:23 ÖS »
Yandan anlaşılmaz... Önden çekilmiş resim lazım...

Muhammet Artvinli

• Ziyaretçi
« Yanıtla #46 : Eylül 28, 2011, 11:59:20 ÖS »

Bu işte.İçlerinde en irisi olan bu.Yavruy ken aldığım kişi dişilerin bacak aralarında yani altlarında 1 tane çıkıntı olur erkeklerd e ise iki tane olur dedi.Tam anlamadım bu çıkıntı meselesin den  :)

Uğur ÖZTÜRK

• Ziyaretçi
« Yanıtla #47 : Eylül 29, 2011, 12:42:16 ÖÖ »
Elle muayene şart Muhammet, garanti olmasını istiyorsa n. Bir an önce netleştir sezona erkeksiz girme, sonra bol bol kaz yumurtası yersin. ;D

Mustafa Dogan

• Ziyaretçi
« Yanıtla #48 : Eylül 29, 2011, 12:57:21 ÖÖ »
Erkek kaz dişiye göre daha iri boynu ve kafası kalın ayaklarıda iridir boyut ve her yönüyle ..

hüseyin karalı

• Ziyaretçi
« Yanıtla #49 : Eylül 29, 2011, 01:32:45 ÖÖ »
biraz alakasız olcak ama küçükken kaz çok kovaladı beni o yuzden tırsıyorum bu hayvanlar dan :)

Muhammet Artvinli

• Ziyaretçi
« Yanıtla #50 : Eylül 29, 2011, 07:57:23 ÖÖ »
Elle muayene şart Muhammet, garanti olmasını istiyorsa n. Bir an önce netleştir sezona erkeksiz girme, sonra bol bol kaz yumurtası yersin. ;D

O zor profildek i resmimi çekmem 45 dakikamı aldı ve sonunda 2 yarabandı kullandım  ;D

omer kalem

• Ziyaretçi
« Yanıtla #51 : Eylül 29, 2011, 08:45:29 ÖÖ »
Şimdiye kadar hiç kaz beslemedi m, ama hep kaz beslemeyi düşündüm, kazların hepsinde bu saldırganlık var mı yoksa yetiştirme tarzı, kapalı ortam v.b etkiliyor mu? 

sadettinbakırcı

• Ziyaretçi
« Yanıtla #52 : Eylül 29, 2011, 08:46:30 ÖÖ »
Kesinlikl e üçüde dişi,erkek kazın kuyrugunu ucundaki telekler yukarı dogru kıvrık olur.

Yılmaz Yavuz

• Ziyaretçi
« Yanıtla #53 : Eylül 29, 2011, 09:00:49 ÖÖ »
Erkek kaz cinsiyet tayini

Muhammed kardeşim, illaki yukarıda Necmi abinin erkek kaz cinsiyet tayini isimli resmindek i gibi, malzemeni n dışarı çıkması şart. Aksi halde insan yine yanılıyor. Bu sene fabrika bahçesinde çiftleşirken yakalayac ağız keretayı ve aynı gün köye ulaştıracağız  :D

Yılmaz Yavuz

• Ziyaretçi
« Yanıtla #54 : Eylül 29, 2011, 09:35:33 ÖÖ »

Yılmaz Yavuz

• Ziyaretçi
« Yanıtla #55 : Eylül 29, 2011, 09:38:33 ÖÖ »
Kazları seviyorum ya, çok güzel hayvanlar . Yukarıdaki ve aşağıdaki resimler, Uşak ta bulunan bir fabrikanın bahçesinde çekilmişlerdir. Bu yıl erkeği bunların içinden temin edeceğiz.

Muhammet Artvinli

• Ziyaretçi
« Yanıtla #56 : Eylül 30, 2011, 12:52:29 ÖÖ »
İşin ilginci resimleri gösterdiklerim herkes farklı birşey söylüyor :D onuda geçtim enteresan cinsiyet ayrımı yöntemleri söylüyorlar anlamadım gitti. :D

Şimdi bunların üçününde dişi olduğuna eminmiyiz öyleyse erkek alıcam birtane  :o

Mustafa Dogan

• Ziyaretçi
« Yanıtla #57 : Eylül 30, 2011, 12:58:41 ÖÖ »
3 üde dişi gibi gözüksede bir ihtimal ver desek oda sırtı siyahlık olan erkek olma ihtimali var dierlerin e göre daha yapılı vduruyor.

Ahmet_Yolac

• Ziyaretçi
« Yanıtla #58 : Ekim 11, 2011, 03:26:35 ÖS »

Kazlarda cinsiyet tayini için çiftleşmelerini bekleyceğiz anlaşılan!
        Bu konuda da kimi, suda kimi ise karada çiftleşir diyorlar. Benim için fark etmez herhalde kasım aralık gibi veya daha sonra
        çiftleşmeye başladıklarında;bu tesbiti yapınca hem ben öğreneceğim hem de sizlerle paylaşacağım.     

Emre OZCICEKCI

• Ziyaretçi
« Yanıtla #59 : Ekim 11, 2011, 03:51:14 ÖS »
ordeklerd e cinsiyet nasil anlasiliy or? kapiya birisi ordek birakmis gitmis, kocaman oldu simdi, erkekmi disimi nasil anliyicam?