Gönderen Konu: En iyi yumurtacı ve en iyi besi tavuk türü ?  (Okunma sayısı 27022 defa)

0 Üye ve 3 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Muhammet Artvinli

• Ziyaretçi
En iyi yumurtacı ve en iyi besi tavuk türü ?
« : Şubat 12, 2011, 09:21:51 ÖS »
senelik yumurta adeti en fazla yumurta verimi en çok olan yumurta için beslenmes i en uygun tür hangisi ?
Besi,beyaz et  için beslenmes i en uygun tür hangisi ?

ABDULLAH CAN

• Ziyaretçi
Ynt: En iyi yumurtacı ve en iyi besi tavuk türü ?
« Yanıtla #1 : Şubat 12, 2011, 09:49:29 ÖS »
S.A MUKAMMET KARDEŞİM(1) EN İYİ YUMURTACI KAHVERENGİ YUMURTACI CİNSLERDİR YANİ SENİN ANLIYACAN ŞEKİLDE ANLATAYIM KAH VERENGİ YUMURTACI LAR HİBRİTTİRLER GÜNÜMÜZDE YUMURTA ÇİFTLİKLERİNDE KULLANILI YORLAR BU KAHVERENGİ YUMURTACI LARIN ANAÇLARINADA (GROS) DENİR GROSLAR ÖZEL ÜRETİLMİŞ TAVUKLRDI R YUMURTA YÖNLÜ TAVUK YETİŞTİRMEDE KULLNILIR   2. ETCİ CİNSLERİDE (GÜNÜMÜZDE ETTAVUĞU ÜRETİMİ YAPILAN ÇİFTLİKLERDE ÜRETİLEN CİNSLERDİR BUNLARADA GENELDE ( ROS) ANAÇLAR KULLANILI R (3)BİRDE SİTEMİZDE HERKESİN BİLDİĞİ YUMURTACI OLARAK LİGORİNLER VARDIR BUNLARDA BEYAZ YUMURTA VERİRLER ORTALAMA YILLIK LİGORİNLER İYİ BAKILDIĞINDA   250..280  ARASI YUMURTA VERİR ORTALAMA YUMRTA AĞIRLIĞI 55.65GRAM ARASIDIR  KAHVERREN Gİ YUMURTACI LARDA YILLIK 220..250 ARASI YUMURTA VERİRLER BUNLARIND A YUMURTA AĞIRLIĞI 65..90 GIRAMA KADAR ULAŞIR KAHVERENGİ YUMURTACI LARIN YEMTÜKETİMİ BEYAZ YUMURTACI LARDAN 20 GRAM FAZLADIR BEYAZ YUMURTACI LAR KAFES SİSTEMİNDE 90..100 GRAM YEM TÜKETİRKEN KAHVERENGİ YUMURTACI LAR 100..110 GRAM YEM TÜKETİR  SORMAK İSTEDİĞİN BAŞKA BİRŞEY OLURSA KARDEŞİM BİLGİM DAHİLİNDE PAYLAŞMAYA HAZIRIM SAYGILAR.

tolga uçar

• Ziyaretçi
« Yanıtla #2 : Şubat 12, 2011, 11:44:31 ÖS »
Sn Muhammet bey bitkilerd e olsun hayvanlar da olsun farketmez verimi yüksek olan canlının hastalığa direnci az olur bunlarıda dikkate almanız gerekir bence yumurta tavuğu derseniz ben sussex derim saygılar...

Muhammet Artvinli

• Ziyaretçi
« Yanıtla #3 : Şubat 13, 2011, 12:02:12 ÖÖ »
S.A MUKAMMET KARDEŞİM(1) EN İYİ YUMURTACI KAHVERENGİ YUMURTACI CİNSLERDİR YANİ SENİN ANLIYACAN ŞEKİLDE ANLATAYIM KAH VERENGİ YUMURTACI LAR HİBRİTTİRLER GÜNÜMÜZDE YUMURTA ÇİFTLİKLERİNDE KULLANILI YORLAR BU KAHVERENGİ YUMURTACI LARIN ANAÇLARINADA (GROS) DENİR GROSLAR ÖZEL ÜRETİLMİŞ TAVUKLRDI R YUMURTA YÖNLÜ TAVUK YETİŞTİRMEDE KULLNILIR   2. ETCİ CİNSLERİDE (GÜNÜMÜZDE ETTAVUĞU ÜRETİMİ YAPILAN ÇİFTLİKLERDE ÜRETİLEN CİNSLERDİR BUNLARADA GENELDE ( ROS) ANAÇLAR KULLANILI R (3)BİRDE SİTEMİZDE HERKESİN BİLDİĞİ YUMURTACI OLARAK LİGORİNLER VARDIR BUNLARDA BEYAZ YUMURTA VERİRLER ORTALAMA YILLIK LİGORİNLER İYİ BAKILDIĞINDA   250..280  ARASI YUMURTA VERİR ORTALAMA YUMRTA AĞIRLIĞI 55.65GRAM ARASIDIR  KAHVERREN Gİ YUMURTACI LARDA YILLIK 220..250 ARASI YUMURTA VERİRLER BUNLARIND A YUMURTA AĞIRLIĞI 65..90 GIRAMA KADAR ULAŞIR KAHVERENGİ YUMURTACI LARIN YEMTÜKETİMİ BEYAZ YUMURTACI LARDAN 20 GRAM FAZLADIR BEYAZ YUMURTACI LAR KAFES SİSTEMİNDE 90..100 GRAM YEM TÜKETİRKEN KAHVERENGİ YUMURTACI LAR 100..110 GRAM YEM TÜKETİR  SORMAK İSTEDİĞİN BAŞKA BİRŞEY OLURSA KARDEŞİM BİLGİM DAHİLİNDE PAYLAŞMAYA HAZIRIM SAYGILAR.

Abdullah abi verdiğin bilgiler için çok teşekkürler.
Abi senin cins olarak tavsiye ettikleri n hangisi besi ve yumurta için .Mesela yumurta için sussex mi Ligorin mi yada başka tür mü ?

necmiakyol

• Ziyaretçi
« Yanıtla #4 : Şubat 13, 2011, 12:18:53 ÖÖ »
Yumurtacı tavuk konusunda , beyaz yumurta veren, "beyaz Lohman (Lite)"ları önerebilirim. Bu tavuk türü hibrid bir cins ama sadece yumurta verimi için beslenmey e değer kanısındayım.
Ben Aralık 2010 da 30 adet almıştım. Bunlardan çoğunu eşe dosta dağıttım ve herkes yumurta veriminde n (ortalama 60 gr.)çok memnun kaldı.

Oldukça dayanıklı olan bu tür, beslediğim diğer türler yumurtada n kesildiği dönemde dahi yumurtlam aya devam ettiler.

Yumurta verim perfonman sı için http://www.hastavuk.com.tr/kitapciklar_tr/lohmanlite.pdf link adresine inceleyeb ilirsiniz .

Serhat BEYAZ

• Ziyaretçi
« Yanıtla #5 : Şubat 13, 2011, 12:34:32 ÖÖ »
İyi Baktıktan Sonra Hepsi Mükemmel Yumurta veriyor ;)

osman.nuri.surucu

• Ziyaretçi
« Yanıtla #6 : Şubat 13, 2011, 03:11:56 ÖS »
TAE'nin ürettiği ATAK-S leri tek geçerim. Hem horozları kilo yapıyor, hem hastalığa dayanıklı. Yumurtası da iri ve lezzetli.

ibrahim eraslan

• Ziyaretçi
« Yanıtla #7 : Şubat 13, 2011, 05:26:13 ÖS »
evet atak s leri bende biraz araştırdım, araştırmalarım sonucunda yumurtacı olarak iyi oldukları kanaatine vardım.bu sene mart sonunda TAE den 50 kadar alıp memleketi m olan niğdedeki elma bahçemize götüreceğim.

tolga uçar

• Ziyaretçi
« Yanıtla #8 : Şubat 13, 2011, 08:51:54 ÖS »
ewt atak s de düşünebilirsiniz..

ömer_cakal

• Ziyaretçi
« Yanıtla #9 : Şubat 13, 2011, 09:56:45 ÖS »
atak s tek geçerim
hem iri yumurta hem güzel görüntü hemde kestiğin zaman birşeye benzer ;D

Muhammet Artvinli

• Ziyaretçi
« Yanıtla #10 : Şubat 13, 2011, 10:13:14 ÖS »
anlaşıldı yumurtacıda atak-s  :) peki nerden edinebili riz bunlardan yada döllü yumurtasından .

Etlik olarak hangi türü önerirsiniz ?

tolga uçar

• Ziyaretçi
« Yanıtla #11 : Şubat 13, 2011, 11:06:00 ÖS »
tae den civciv alabilirs iniz bildiğim kadarıyla onlar hibrit bir ırk.yani yetiştirip tekrar yumurtada n civciv çıkaramıyorsunuz.

mustafa salih aksoy

• Ziyaretçi
« Yanıtla #12 : Şubat 14, 2011, 02:21:48 ÖÖ »
googleden tae yazdınızmı sitesine ulaşıyorsunuz hem değişik çeşitleri hem yumurta ve civciv fiatalrını bula bilirsini z.çok yararlı bir tavukçuluk araştırma enstitüsü.tavsiye ederim.

resul_ayekin

• Ziyaretçi
« Yanıtla #13 : Şubat 14, 2011, 07:54:49 ÖÖ »
Hibrit Dişi Civciv (Atak-S, Atak)    1,20 TL

Damızlık Ebeveyn Dişi Civciv (Atak-S)    4,50 TL

Damızlık Ebeveyn Dişi Civciv (Atak)    4,00 TL

Damızlık Ebeveyn Dişi Civciv (Atabey)    4,00 TL

Damızlık Hibrit Yumurta (Atak-S), (Atak), (Atabey)    0,45 TL

http://www.tae.gov.tr/page.php?ID=15

ahmet bulut

• Ziyaretçi
« Yanıtla #14 : Şubat 14, 2011, 08:42:13 ÖÖ »
bende 2 adet atak   var  150. günden itibaren   başladılar yumurtaya soğukta bile kesmedile r

yasin aktas

• Ziyaretçi
« Yanıtla #15 : Şubat 14, 2011, 12:35:21 ÖS »

http://www.tae.gov.tr/page.php?ID=15

Yumurta ya da hayvanları sadece Ankara'dan alabiliyo ruz değil mi?
Yollama imkanı olsa ne güzel olur.

saitsahineren

• Ziyaretçi
« Yanıtla #16 : Şubat 14, 2011, 12:49:10 ÖS »
kendim besliyoru m  rhode ıslan red yılda 325 yumurta yapıyor . kötü hava şartlarına cok dayanıklı. kışın o soguklard a devamlı yumurta aldım . hic birşeyden etkilenmi yorlar

omer kalem

• Ziyaretçi
« Yanıtla #17 : Şubat 14, 2011, 03:48:51 ÖS »
Sait Bey, Maşaallah Rod Island red  325 yumurta çok iyi bir rakam, dayanıklılğının yanı sıra hibrit olmaması neslin devamı için büyük bir avantaj, Bir de Rod ıslan redin yumurtası kaç gram geliyor aceba?

ABDULLAH CAN

• Ziyaretçi
« Yanıtla #18 : Şubat 14, 2011, 10:10:04 ÖS »
muhmmet kardeşim etçi tavuk iin (ros) tavsiye ederim yumurta içinde ligorin.k ahverengi yumurtacı cinsler var (gros ) hibritler bula bilirsen bunlar var bende gros hibrit var kısmet olursa ondan üretecem busene şayet kendi ihtiyacımmın dışındada sizlere yumurta verebilir im şu an için damızlık olarak eski şehirden bir arkadaşımın aracılığıyla hibrit 15 tavuk bir horoz getirttim üretme çiftliğinden damızlık bunlar zaten kimseye vermiyorl ar damızlıkları yaşlandımıydı doğru kesime ylluyorla r bunuda rica minnet aldık kısmet olursa umurtalarından sizlerle paylaşırım yer değişiminden dolayı yumurtayı kesmişlerdi  daha yeni yeni 6........ 7 yumurta alıyorum mart ayından sonra inşallah hepsi yumurtlar saygılar.

saitsahineren

• Ziyaretçi
« Yanıtla #19 : Şubat 15, 2011, 01:44:59 ÖS »
Sait Bey, Maşaallah Rod Island red  325 yumurta çok iyi bir rakam, dayanıklılğının yanı sıra hibrit olmaması neslin devamı için büyük bir avantaj, Bir de Rod ıslan redin yumurtası kaç gram geliyor aceba?
ömer bey, rhode ıslan yumurtası 62 gr( tabi ben en büyük yumurtayı tartdım ;D)

Emrullah_TEMEL

• Ziyaretçi
« Yanıtla #20 : Şubat 16, 2011, 06:08:18 ÖS »
Ankara  TAE dan civciv alan olursa ( İstanbuldanveya istanbula getirebil ecek )  50 tane Atak-s civciv bende alabiliri m.
Toplu alım için yol parasına da katkıda bulunurum .   

Muhammet Artvinli

• Ziyaretçi
« Yanıtla #21 : Şubat 16, 2011, 06:15:54 ÖS »
Burdan sorayım.Bu çift sarılı yumurta nasıl oluyor bunun için baklı bir türmü var yoksa bakımından mı kaynaklanıyor ?

ömer_cakal

• Ziyaretçi
« Yanıtla #22 : Şubat 16, 2011, 06:23:32 ÖS »
anlaşıldı yumurtacıda atak-s  :) peki nerden edinebili riz bunlardan yada döllü yumurtasından .

Etlik olarak hangi türü önerirsiniz ?

yok atak s
en iyi yumurtacı değil
en iyi yumurtacılar şu kahvereng i ısa brown deniliyor galiba onlar
atak s ler hobiciler için iyi sonuçta teneke kebabıda oluyorlar  ;D
yani et olarakta iyi gramajlı oluyorlar

Erkut Durmuş

• Ziyaretçi
« Yanıtla #23 : Şubat 16, 2011, 06:57:14 ÖS »
Bu hibrit olayı tam olarak nedir arkadaşlar ? Bu atak-s lerden bende de var. Yumurtala rından 100 den fazla civcivim oldu ve şu anda 4 aylık oldular. Şimdi bu yavrular aynı cins değil mi? Aynı cins değilse ne cins oldu şimdi bunlar ? Hatta avatarımdaki fotoğrafdaki civcivler de atak-s yavruları....
« Son Düzenleme: Şubat 16, 2011, 06:59:00 ÖS Gönderen: Erkut Durmuş »

ömer_cakal

• Ziyaretçi
« Yanıtla #24 : Şubat 16, 2011, 07:04:19 ÖS »
aynı verimi vermez
yani atak s ler atıyorum 300 yumurta veriyorsa seninkile r 200 verir

Erkut Durmuş

• Ziyaretçi
« Yanıtla #25 : Şubat 16, 2011, 07:37:48 ÖS »
Yaklaşık 1-2 ay sonra yumurta performan slarını paylaşırım. Ama sağlıklı gözlem için 3 ay sonraya atsak daha iyi...

omer kalem

• Ziyaretçi
« Yanıtla #26 : Şubat 17, 2011, 08:50:47 ÖÖ »

Erkut Bey, yukarıda olduğu gibi hibrit dişi civciv ile damızlık ebeveyn dişi civciv arasında 3,30 TL lik bir fiyat farkı var hibrit civcivden tekrar yavru alınmayıp, ebeveyn dişi civcivden yavru alınabiliyormuş bildiğim kadarıyla , fiyat farkı da bundan olsa gerek, benim size sormak istediğim sizin atak-s civcivler ile anaç tavuklarınızın rengi aynımı, yoksa daha eski ata hatlarının rengi farklı olduğu için onlara da çeken renk varmı aceba?

Erkut Durmuş

• Ziyaretçi
« Yanıtla #27 : Şubat 17, 2011, 09:20:11 ÖÖ »

Erkut Bey, yukarıda olduğu gibi hibrit dişi civciv ile damızlık ebeveyn dişi civciv arasında 3,30 TL lik bir fiyat farkı var hibrit civcivden tekrar yavru alınmayıp, ebeveyn dişi civcivden yavru alınabiliyormuş bildiğim kadarıyla , fiyat farkı da bundan olsa gerek, benim size sormak istediğim sizin atak-s civcivler ile anaç tavuklarınızın rengi aynımı, yoksa daha eski ata hatlarının rengi farklı olduğu için onlara da çeken renk varmı aceba?

Hocam bende Atak-s cinsi 14 tavuk 2 horoz var. Bunların yavruları da 4 aylık ve yaklaşık 110 tane. Bu yavruların içinde analarının ve babalarının birebir kopyası da var , farklı renklerde olanları da var. Aslına bakarsanız ben beyaz ve üzeri benekli tipleri çok sevdim. Ama ömer_cakal beyin dediği gibi yumurta performan ları düşük mü olacak yoksa nasıl olacak bende merak ediyorum. Bu arada ben civcivler i geçen yıl 3 tl ye almıştım ama bu hibrit olayını o zamanlar hiç bilmiyord um. Aldığım hibrit mi yoksa değil mi bilmiyoru m.

ahmet bulut

• Ziyaretçi
« Yanıtla #28 : Şubat 17, 2011, 09:31:33 ÖÖ »
ATAK ile ISA BROWN RED aynı mı bende 2 adet  atak var  bazılarına gösteriyorum fotoları   ısa brown red diyor benim kümes resimleri nde var

Erkut Durmuş

• Ziyaretçi
« Yanıtla #29 : Şubat 17, 2011, 09:47:37 ÖÖ »
Hocam bendeki atak-s şu şekilde ;

Ana ;

Baba ;

Yavrulard an bir kaçı ; (1 ay önceki halleri)

Bu da ilk zamanlarından bir kare ;

omer kalem

• Ziyaretçi
« Yanıtla #30 : Şubat 17, 2011, 09:54:18 ÖÖ »
Erkut Bey,tavuğunuz atak-s ama horoz zannediyo rum plymouth rock yani horoz atak-s horozu değil, benim tae'nin internet sitesinde gördüğüm kadarıyla atak-s in horozuda sizin tavuğun aynı rengiydi. Ayrıca tüm kanatlılarınıza maşallah Allah nazardan korusun.

Erkut Durmuş

• Ziyaretçi
« Yanıtla #31 : Şubat 17, 2011, 10:01:21 ÖÖ »
Çok teşekkür ederim Ömer Bey. Ben hepsini birlikte aldım. Yani toplam 17 taneydi biri öldü kaldı 16. İçlerinden ikisi horoz çıktı ve sonuçta böyle oldular.

tolga uçar

• Ziyaretçi
« Yanıtla #32 : Şubat 19, 2011, 12:44:51 ÖÖ »
atak tavuk güzelmiş. bol evciller olsun....

mustafa salih aksoy

• Ziyaretçi
« Yanıtla #33 : Şubat 19, 2011, 02:16:03 ÖÖ »
Ankaradan getirtmes i sorun olmasa çok güzel cisler var tae de .

emin yılmaz

• Ziyaretçi
« Yanıtla #34 : Şubat 28, 2011, 01:14:41 ÖÖ »
tae den civciv getiren olursa istanbula 100 cicciv de ben alırım

kerem karahan

• Ziyaretçi
« Yanıtla #35 : Nisan 21, 2011, 10:22:27 ÖS »
atak s tek geçerim hem dayanıklı hemde yumurta verımı çok iyi ayrıca etde tutuyolar ..

Çevrimdışı aydemir aydın

• Yönetici
  • MASTER
  • Toplam İleti: 3780
  • Meslek: Ziraat müh.
  • Telefon: 05352160033
« Yanıtla #36 : Kasım 19, 2013, 04:05:51 ÖS »
          australor p ve ataks hem et yapar hemde yumurta.

BURSA- yenişehir.