Gönderen Konu: Köy Tavuğu Yumurtacılığı  (Okunma sayısı 28634 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Celil Sami

• Ziyaretçi
Köy Tavuğu Yumurtacılığı
« : Mart 15, 2009, 05:20:05 ÖS »
Benim gibi köy tavuğu besleyen arkadaşımız http://www.veterinerhekimiz.com/forum/thread-16750.html  sitesinin form bölümünde sormuş

Merhabala r

1) Arkadaşlar benim bahçede 50 adet köy tavuğum var. Şimdi onların sürekli yani her gün yumurtlam ası için hangi ilaçlar ve yem katkılarını kullanmalıyım? Kümesimdeki şartlar yani kümesin sıcaklığı, rutubet ve havalandırması nasıl olmalı?

Bursa Uludağ Üniversitesi Öğretim Üyesi Baver COŞKUN Cevap Vermiş:

Tavuklar normal koşullarda sanılanın aksine her gün yumurtlam azlar. Tüm canlılar gibi tavuklard a bir biyolojik saate sahiptir ve onlarda da üreme fonksiyon u yumurtlam ayla gerçekleşir. Nasıl normal besleme koşullarında koyunlara yılda bir kez, köpekler 6 ayda bir kediler mart ayında ürerlerse tavuklard a günün uzun olduğu dönemlerde daha sık yumurtlar lar. Bu nedenle tavuklarınızın her gün yumurtlam asını istiyorsa nız her şeyden önce günlük toplam ışık miktarını ayarlamalısınız. Yemlere katacağınız ilave maddeler ne olursa olsun ışık süresi yeterli değilse hiç bir işe yaramayac aktır. Size kısaca şu bilgileri vermem başlangıç açısından emin olun yeterli olacaktı.

1- Günlük toplam karanlıkta geçen süre 6-7 saat olmalı. Bu şu anlama geliyor; günün uzama kısalma sürelerine göre kümesi mutlaka ek bir ışık kaynağı ile aydınlatmalısınız. Buda karanlık süresini 24 saatten çıkarırsanız toplam aydınlık süresi 16-17 saat olmalıdır.

2- Bu hayvancıklar aydınlıkta yem yedikleri içinde günlük tavuk başına düşen yem 150-200gr arasında olmalı. Sizin tavuklar köy tavuğu olduğu için gün içinde ne kadar yem yediğini bilmeniz imkânsız. Bu nedenle kümesteyken vermeniz gereken yem miktarını siz ayarlamay a çalışın.

3- Mutlaka vitamin takviyesi yapın. Benim tavsiyem Topkimin ürettiği süpervit.
 Baver COŞKUN
Bursa Uludağ Üniversitesi Öğretim Üyesi
« Son Düzenleme: Mart 15, 2009, 05:22:46 ÖS Gönderen: Celil Sami »

ahmet orhan

• Ziyaretçi
Ynt: Köy Tavuğu Yumurtacılığı
« Yanıtla #1 : Mayıs 08, 2009, 05:38:02 ÖS »
hocamın fikirleri ne katılıyorum.vitamin destekli yemlerin çok faydası var.köy tavuğu yumurtacılığı ise yumurta tavuklarının aksine karlı bir durum değil.hergün yumurtlam azlar yani.1 gün ara ile yaparlar ve çabuk gurk olurlar.çünkü çok dikkat ettim çoğu hint melezi sanki.ibi ksiz ve iri değillerdir.ama yumurtacı horozdan melezleme olanlar hem ibikli hem de daha iridirler .sonuçta iş yumurtaya gelince köy tavuğu yumurtası yemek de tereyağıyla yapılırsa bir başka güzel tabi.bole vciller

sefa selman ayri

• Ziyaretçi
« Yanıtla #2 : Ocak 16, 2010, 02:00:41 ÖS »
paylaşım içi,n teşekkürler

ABDULLAH CAN

• Ziyaretçi
« Yanıtla #3 : Şubat 22, 2011, 09:39:42 ÖS »
köy tavukçuluğu yaparken bildiğimiz köy tavuklarıyla değilde günümüz de yumurta verimi yüksek hibrit tavuklard an doğal yemlemeyl ede köy yumurtası üretilir ben öyle yapıyorum hibritler in bir özelliği ise gurkluk olayı elemine edilmiştir (yok) edilmiştir ortalama senede doğal olarakda 250 yumurta veririrle r köy tavukçuluğu yapmak isteyen arkadaşlar bu şekildede yapa bilirler saygılar.

Mehmet Arpat

• Ziyaretçi
« Yanıtla #4 : Şubat 22, 2011, 10:04:43 ÖS »
Konu başlığı aslında Organik yumurtacılık olsa daha iyi olurdu diye düşünüyorum.
Meselenin özünde doğal beslenme varsa bu köy tavuğu olmuş,hibrit olmuş hiç farketmez .
Ben şahsen Sussex,Rod İsland gibi ırkları tercih ederdim et yönüylede faydalanm ak için.

ALPER BAL

• Ziyaretçi
« Yanıtla #5 : Şubat 23, 2011, 12:54:39 ÖS »
mehmet abi aynı görüşteyim

Erkut Durmuş

• Ziyaretçi
« Yanıtla #6 : Şubat 23, 2011, 04:52:51 ÖS »
köy tavukçuluğu yaparken bildiğimiz köy tavuklarıyla değilde günümüz de yumurta verimi yüksek hibrit tavuklard an doğal yemlemeyl ede köy yumurtası üretilir ben öyle yapıyorum hibritler in bir özelliği ise gurkluk olayı elemine edilmiştir (yok) edilmiştir ortalama senede doğal olarakda 250 yumurta veririrle r köy tavukçuluğu yapmak isteyen arkadaşlar bu şekildede yapa bilirler saygılar.

Aynı fikirdeyi m. Bende Atak-s bakıyorum ve yumurta verimleri nden gayet memnunum. Üstelik ışıklandırma felan uğraşmıyorum. Normal gün ışığı yetiyor.

tolga uçar

• Ziyaretçi
« Yanıtla #7 : Şubat 24, 2011, 12:27:47 ÖÖ »
Arkadaşlar birçoğumuz bu süs tavukçuluğunu hobi olarak yapıyoruz.fakat yaptığımız masraflar bazen çok oluyor.be n köy tavuğu derken organik yumurta olarak olaya bakmıyorum.3 tane brahma tavuğum var hala daha yumurtaya baslamadılar.yedıklerı yem cabası yumurta ısteyen var gonderemıyorum.baver beyin dediği gibi ışıklandırma yapsak demekki tavuklar şakır şakır yumurtlay acak.yani şunu demek istiyorum hobicilik bazen çok ama çok masraflı oluyor..

mustafa sonmez

• Ziyaretçi
« Yanıtla #8 : Şubat 26, 2011, 07:18:19 ÖS »
Tolga kardeş ,görülen şu ki brahmalar a ülkemizde çok ragbet var.Fakat tavuk ne kadar buyukse ,bi o kadar geç olgunlaşıyor.Bantam cinsler 3,5-4 aylık yumurtaya başlarken,bu buyuklerd e 8-9 ayı buluyor.S aygılar.

Çevrimdışı aydemir aydın

• Yönetici
  • MASTER
  • Toplam İleti: 4391
  • Meslek: Ziraat müh.
« Yanıtla #9 : Kasım 13, 2013, 11:12:07 ÖÖ »
         Düşük bir maliyete doğal besi (köy) tavuğu çiftliğinizi kurabilir ve kendi yumurtanızı kendiniz üretmeye başlayabilirsiniz. Günümüzde sosyal ortamda insanlar köy hayatlarına olan hevesleri ni çeşitli çiftlik oyunları ile gidermeye çalışırken siz kendi çiftliğiniz de doğal hayata dokunarak hem sağlıklı yaşayıp hemde para kazanabil irsiniz.

Doğal Besi tavuk çiftliğinin maliyeti kurmayı hayal ettiğiniz çiftliğinizin tavuk kapasites i ile doğru orantılı olarak büyümektedir.  Kendi evinizin bahçesinde 5-10 tavuk besleyere k günlük yumurta ihtiyacınızı karşılayabileceğiniz gibi bi kaç binlik çiftlikte kurabilir siniz.

Doğal Besi (Köy) yumurtası pazarı henüz büyüme aşamasında bir pazar. Bu iş kolunda doğal besi olmadığı halde sanayii tipi yumurtala rını konu hakkında bilgi sahibi olmayan insanlara köy yumurtası gibi satan insanlar ne yazık ki hat safhada bu da insanların köy yumurtası pazarlaya n insanlara bakış açılarını ne yazık ki değiştiriyor.

Doğal besi tavuk çiftliği kurmak isteyen yahut evinin bahçesinde kendi yumurtasını kendisi üretmek isteyen kişiler öncelikle piyasa araştırması yapmalılar. Hangi tür tavuktan daha verimli yumurta üretebileceklerini hangi tavuğun adet fiyatının ne kadar olduğunu Fiyat/verim oranında hangi türün daha cazip olduğunu hesaplama lılar. Piyasada 5 TL'den 25 TL' ye kadar fiyat aralığında tavuk satışları yapılmaktadır. Bir tavuk ucuz diye o tavuğa yönelmek tavuklarınızın hastalıktan toplu halde telef olmasına, tavuğun yaşının dolmasından verim alamamanıza vb. şekilde paranızı sokağa atmanıza sebep olacaktır.

Aldığınız tavuk türüne göre değişmekle birlikte bir tavuğun ortalama yumurta verimi yılda 200 - 250 yumurtadır. Tavukları aldığınız anda tavuklar yumurtlam aya hemen başlamaz. Tavukların yumurtlam aya başlamaları 5 ile 7 ay arasında değişir.  Aldığınız tavuklar ne kadar çabuk yumurtlam a evresine girerse o kadar az gideriniz olacaktır. Ve daha çabuk para kazanmaya başlayacaksınız.

Tavuklar yılda 1 ile 3 kez arasında kuluçkaya yatarlar. Kuluçkaya yatan tavuklar 60-80 gün kadar yumurtlam ayı keserler. Fakat bazı tavuk türleri curk olmaz ve tavuk yumurtlam ayı kesmez ve tam verim sağlarsınız.

Tavuklarınız, yumurtlam a evresine girene kadar tavuklarınıza yumurtlam aya yardımcı yemler vermeniz gerekmekt edir. Salma tavuk yapacağınızdan tavuklarınız topraktan kendi yiyecekle rini sağlayacaklardır. Fakat genede tavuklarınıza hormonsuz, ilaçsız doğal buğday,mısır vb. yem vermeniz gerekmekt edir. Bu yem maliyeti tavuklarınızın büyümesi ile ters orantılı olarak azalma gösterecektir.

Doğal, Salma köy tavuğu çiftliği kuracağımızdan, ışıklandırma, ısıtma, havalandırma, v.b. gibi sabit tesis giderleri ile personel, veteriner, vb işletme giderleri, çok düşük hatta sıfıra yakın olacaktır. Ayrıca kurduğunuz kümes, folluk, suluk, yemlik vb. giderlerd e sadece ilk yıl giderleri dir. İlk yılınızı atlattığınızda kar oranınız da azımsanmayacak bir yükseliş olacağını göreceksiniz

BURSA- yenişehir.

Çevrimdışı aydemir aydın

• Yönetici
  • MASTER
« Yanıtla #10 : Kasım 13, 2013, 11:37:36 ÖÖ »
Köy Tavuğu Yumurtacılığı .
BURSA- yenişehir.

Çevrimdışı aydemir aydın

• Yönetici
  • MASTER
« Yanıtla #11 : Kasım 13, 2013, 11:41:05 ÖÖ »
BURSA- yenişehir.

Çevrimdışı aydemir aydın

• Yönetici
  • MASTER
« Yanıtla #12 : Kasım 13, 2013, 11:41:58 ÖÖ »
BURSA- yenişehir.

Çevrimdışı aydemir aydın

• Yönetici
  • MASTER
« Yanıtla #13 : Kasım 13, 2013, 11:42:56 ÖÖ »
Köy Tavuğu Yumurtacılığı
BURSA- yenişehir.

Çevrimdışı aydemir aydın

• Yönetici
  • MASTER
« Yanıtla #14 : Kasım 13, 2013, 11:43:40 ÖÖ »
Köy Tavuğu Yumurtacılığı
BURSA- yenişehir.

Çevrimdışı aydemir aydın

• Yönetici
  • MASTER
« Yanıtla #15 : Kasım 13, 2013, 12:04:41 ÖS »
Köy Tavuğu Yumurtacılığı
BURSA- yenişehir.

Çevrimdışı aydemir aydın

• Yönetici
  • MASTER
« Yanıtla #16 : Kasım 13, 2013, 12:05:04 ÖS »
Köy Tavuğu Yumurtacılığı
BURSA- yenişehir.

Çevrimdışı aydemir aydın

• Yönetici
  • MASTER
« Yanıtla #17 : Kasım 21, 2013, 02:25:33 ÖS »
BURSA- yenişehir.

Çevrimdışı aydemir aydın

• Yönetici
  • MASTER
« Yanıtla #18 : Kasım 21, 2013, 02:26:12 ÖS »
BURSA- yenişehir.

Çevrimdışı aydemir aydın

• Yönetici
  • MASTER
« Yanıtla #19 : Kasım 21, 2013, 02:26:51 ÖS »
BURSA- yenişehir.

Çevrimdışı aydemir aydın

• Yönetici
  • MASTER
« Yanıtla #20 : Aralık 07, 2013, 11:41:05 ÖÖ »
BURSA- yenişehir.

Çevrimdışı murat şentürk

• Ana
  • Toplam İleti: 90
  • Meslek: işsiz
  • Telefon: 05446583318
« Yanıtla #21 : Aralık 07, 2013, 12:39:52 ÖS »
bana hibrit ırk olunca köy tavukluğundan çıkmış gibi geliyor ben şahsen rengarenk hayvanlar olmasını istiyom kümesimde tek tip değil bu benim düşüncem

Çevrimdışı aydemir aydın

• Yönetici
  • MASTER
« Yanıtla #22 : Aralık 07, 2013, 12:44:31 ÖS »
bana hibrit ırk olunca köy tavukluğundan çıkmış gibi geliyor ben şahsen rengarenk hayvanlar olmasını istiyom kümesimde tek tip değil bu benim düşüncem

size göre köy tavuğu nedir?

BURSA- yenişehir.

Çevrimdışı murat şentürk

• Ana
« Yanıtla #23 : Aralık 07, 2013, 03:34:47 ÖS »
bi kerede olsa senede gurk olacak köylerde herkeste makine yok 2. bi istek yumurtada n civciv çıkacakki soyu devam etsin hibritler de benim bildiğim civciv çıkmıyor

Çevrimdışı aydemir aydın

• Yönetici
  • MASTER
« Yanıtla #24 : Aralık 07, 2013, 03:49:49 ÖS »
       eskiden sahip olduğumuz köy tavukları artık yok. çünkü gaz ile boğuldular.
       şu an köylerdeki tavuklar pazardan alınan hibrit veya standar tavuk ırklarının birbirler iyle kırılmış hali.

BURSA- yenişehir.

Çevrimdışı murat şentürk

• Ana
« Yanıtla #25 : Aralık 07, 2013, 03:52:53 ÖS »
o konuda haklısın samsunda telef edilmediği için bende hayla eski zaman köy tavukları var

Çevrimdışı Tarık Yüksel

• Kıdemli Üye-Duble
  • Toplam İleti: 271
  • Meslek: turizm
  • Telefon: 05326606616
« Yanıtla #26 : Aralık 08, 2013, 12:21:02 ÖS »
Aydemir hocam,  burada antalyada, dağ köylerine ziyarete gittiğimde bilindik cins olmayan tavuklar görüyorum. Sizden duyduğum bilgiyle köy tavuğu olmadığını söylüyorum, yaşlı neneler, Genç kizligimd an beri bende yavrum bunlar diyorlar. Türkiye'nin tamamında köy tavuğu kalmadı bilgisine nasıl sahipsini z?

a:0:{}

Çevrimdışı murat şentürk

• Ana
« Yanıtla #27 : Aralık 08, 2013, 01:07:56 ÖS »
köylerde bi kuş gribi olayı çıktı bi sene tavukların çoğu toplanıp telef edildi ama çoğu vermedi kağıt imzalayıp bu şekilde eski köy tavuğu tipleri devam etti aydemir abi

Çevrimdışı aydemir aydın

• Yönetici
  • MASTER
« Yanıtla #28 : Aralık 08, 2013, 01:43:27 ÖS »
     Kıyıda kösede kalmış köylerde kanatlılar kalmış olabilir. Fakat batı illerinde kanatlı hayvanlar toplanıp öldürüldü.
BURSA- yenişehir.

Çevrimdışı murat şentürk

• Ana
« Yanıtla #29 : Aralık 08, 2013, 03:15:15 ÖS »
samsunda hep toplamak istediler de köylüler vermedi

AHMET BANCAR

• Ziyaretçi
« Yanıtla #30 : Aralık 11, 2013, 01:09:11 ÖS »
Bende halen köy tavuğu mecvut. Hastalıklara oldukça dayanıklı. Bi çok ırk besledim fakat köy tavuğu gibi yumurta ve özellikle et verimi olan tür görmedim. Gurk eğilimleri oldukca güzel. Civciv büyütmede de mükemmel diyebilir im.

Çevrimdışı aydemir aydın

• Yönetici
  • MASTER
« Yanıtla #31 : Aralık 11, 2013, 01:13:16 ÖS »
Bende halen köy tavuğu mecvut. Hastalıklara oldukça dayanıklı. Bi çok ırk besledim fakat köy tavuğu gibi yumurta ve özellikle et verimi olan tür görmedim. Gurk eğilimleri oldukca güzel. Civciv büyütmede de mükemmel diyebilir im.

elinizdek i tavuklar eskiden kalma ırkların devamımı?
         yoksa bir yerdenmi edindiniz?

BURSA- yenişehir.

AHMET BANCAR

• Ziyaretçi
« Yanıtla #32 : Aralık 11, 2013, 01:17:11 ÖS »
Eski kalma ırkların devamı. 8 yaşında olan her yıl 2-3 kez civciv çıkartıp büyüten damızlığım var.

AHMET BANCAR

• Ziyaretçi
« Yanıtla #33 : Aralık 11, 2013, 01:32:57 ÖS »
Köy tavuklarımdan günlük 70-90 yumurta alabiliyo rum bu mevsimde bile. Kısmet olursa sezonda kuluçkalık yumurta satacağım.

Çevrimdışı aydemir aydın

• Yönetici
  • MASTER
« Yanıtla #34 : Aralık 11, 2013, 02:25:43 ÖS »
Köy tavuklarımdan günlük 70-90 yumurta alabiliyo rum bu mevsimde bile. Kısmet olursa sezonda kuluçkalık yumurta satacağım.

kaç tavuktan alıyorsunuz bu yumurtala rı?

BURSA- yenişehir.

AHMET BANCAR

• Ziyaretçi
« Yanıtla #35 : Aralık 11, 2013, 02:44:09 ÖS »
112 tavuğum var bunlardan biri susex biri R.I.R. diğerleri tamamen kendi damızlıklarımdan alde ettiğim köy tavukları.

Çevrimdışı aydemir aydın

• Yönetici
  • MASTER
« Yanıtla #36 : Aralık 11, 2013, 02:58:55 ÖS »
112 tavuğum var bunlardan biri susex biri R.I.R. diğerleri tamamen kendi damızlıklarımdan alde ettiğim köy tavukları.

kış şartlarına göre iyi rakkam. yaklaşık % 70 verim.

BURSA- yenişehir.

Çevrimdışı aydemir aydın

• Yönetici
  • MASTER
« Yanıtla #37 : Aralık 25, 2013, 12:03:17 ÖS »
veteriner arkadaşın köy yumurtası üretim çalışması.

BURSA- yenişehir.

Çevrimdışı aydemir aydın

• Yönetici
  • MASTER
« Yanıtla #38 : Aralık 25, 2013, 12:03:46 ÖS »
veteriner arkadaşın köy yumurtası üretim çalışması.
BURSA- yenişehir.

AHMET BANCAR

• Ziyaretçi
« Yanıtla #39 : Aralık 25, 2013, 01:08:25 ÖS »
Güzel olmuş. hayırlı olsun.

Bilgi Korkmaz

• Ziyaretçi
« Yanıtla #40 : Ocak 02, 2014, 09:04:21 ÖS »
Selamlar, Öncelikle biraz kendimi tanitayim . Almanyada yasiyorum ve kanatli meraklisi yim. cocuklugu mdan bu yana güvercin beslerim (Hastalik) :).

Kisaca konuya gireyim. Aklimda ankaranin 40km disinda icinde bizimde hissemiz olan bir arazi (tarla) var. yaklasik 18-20 dönüm. iki üc aydir free range sistemini alman sitelerin den ve bu formdan takip ediyorum. Maksadim bu araziyi alip free range sistemiyl e yumurtaci lik yapmak ve tabii güvercin beslemek var. Benim anladigim kadariyla bu sistemde 3000 tavuk icin 12 dönüm acik alan ve 800 m2 kapali alan yetiyor. Diyelimki ben bu araziyi aldim.

1- köy disindaki bu araziye kümes ve ev yapabilir miyim. Maliyeti ne olur?
arazide sontajla su cikarmak mümkün ve 1km yakininda elektrik var.

2- Su andaki  bugday arpa vs fiyatlari ankara bölgesinde ne kadardir?
bir tavugun 130gr  yem maliyeti oldugunu varsayara k fizibilit e cikarmam gerek : )

3- Ankara civarinda yumurtlam aya baslamak üzere olan Tavuk bulmak mümkünmüdür. Mesela TAE den temin edilebili rmi? edilirse fiyati nedir. (TAE nin sitesine baktim. anladigim kadariyla yumurta ve civciv satiyorla r).

4-Tavuklarin yumurta verimi azaldigin da. Kendi kesimhane m olmadigi icin nerde kesebilir im. Kestirsem nasil satabilir im?

5-Üretilen yumurtayi Köy yumurtasi olarak satabilir miyim. Satsam kaca satabilir im. Kendi zamanim olmadigi icin toptanci alis fiyati ne olur?

6- Ziraat bankasini n tesvik kredisind en faydalana bilirmiyi m ( elimizdek ini araziye yatiracag imiz icin sanirim kaba hesap 300000 lira daha lazim olacak).

Yani bu is kurtarirm i onu düsünüyorum ve orda yasamadig im icinde hesab yapamiyor um arkadasla r. Bilgi ve önerilerinize ihtiyacim var. Paylasirs aniz cok memnun olurum.

Simdiden Tesekkürler.

Çevrimdışı Ali SEZER

• Ana
  • Toplam İleti: 241
  • Meslek: Kimyasal Üretim
  • Telefon: 0537 871 54 85
« Yanıtla #41 : Ocak 02, 2014, 09:54:15 ÖS »
Bilgi Bey,öncelikle hoşgeldiniz,bende Ankara'dayım...

Sorularınıza aklım yettiğince cevap vereyim..

Öncelikle araziye yapacağınız ev-kümes maliyeti yapacağınız büyüklüğe ve malzeme ile doğru orantılı olarak değişir,aslında önce araziye dört mevsim ulaşım mümkün mü,yani yolu-izi var mı?

Su çıkarma maliyeti suyun çıktığı derinliğe göre değişiyor,eğer yüzeye yakın(7-10m) yerde çıkarsa yanlış hatırlamıyorsam 3500-4000 lira arası bir maliyet çıkar..

Şu anda Ankara'da buğday çuval hesabından 80 kuruş,arpa 63 kuruş,tabiiki bu fiyatlar hasat zamanı alınan miktara göre azalma gösterir,şu anki fiyatlara göre..

Ankara'da yumurtaya gelmiş tavuk bulmak şu an için zor,çünkü sezonda yarka satan üreticiler daha yeni yeni makinalarına yumurta atıyor,az sayıda bulunabil ir ama 3000 gibi bir rakamı tek üreticiden tedarik kolay değil,il dışında satılan yerler var,nakliyesi sorun olmazsa kendiniz getirebil irsiniz..

Tavukların verimi azaldığında birkaç kişiye toptan vaziyette çıkma tavuk olarak satabilir siniz,zaten o haldeki tavukları kesmek size artı bir maliyet ve sıkıntı verir,zaten elinizde uğraşmanız gereken birçok tavuk olacak ve bunun için vakit ayıramazsınız...

Üretilen yumurtala rı köy yumurtası olarak satabilir siniz,bu konuda sıkıntı yaşayacağınızı sanmıyorum,ben kuluçkalık yumurta sattığım halde köy yumurtası talebi bayağı bayağı gelmekte. .Yumurta satış fiyatı ortalama 1 lira perakende,bunu toptan olarak en fazla 50-60 kuruş gibi bir rakama verirsini z,iyimser bir tahminle. .

Bankalar ile çalışmaya tövbe ettiğimden teşvik kredisi hakkında hiçbir fikrim yok..

Bu iş sizi kurtarır mı bilemem,sizin beklentin iz yada sizi kurtarır olan ne olduğunu bilemeyec eğimden..

Son olarak naçizane tavsiyem kendi gücünüzün yettiği kadar canlı ile uğraşmanız ve ilk etapta bu işe 100 adet gibi bir tavukla başlamanız,zamanla getirisi-götürüsü nasıl oluyor bakar duruma göre hareket edersiniz ..

Tabi birde Almanya'da yaşayıp burada iş yapmanın sıkıntısını hiç hesaba katmıyorum..

« Son Düzenleme: Ocak 02, 2014, 09:58:12 ÖS Gönderen: Ali SEZER »

Bilgi Korkmaz

• Ziyaretçi
« Yanıtla #42 : Ocak 02, 2014, 10:27:10 ÖS »
Ali bey selamlar, ilginiz icinde tesekkürler.
Umarim zamaniniz vardir.
Konuyu söyle acayim. Kendim yapmayi planliyor um bu isi. yani almanyayi terketmek maksat.
Kendimce aslinca biraz hesap yaptim.
Ev haliyle icinde oturulabi lecek söyle  100-120 m2 büyüklügünde olacak. Kümeste free range systemde m2 4,5 tavuk hesapladi gimiz icin... yumurta toplama alani vs. 800m2 birde baglantil i olarak kislik telli  alan yapilacak . Malum karla kapli alana uzun süre tavuklari birakmak biraz sakincali olur. Diyelimki 1000 m2 prefabrik bir kümes. Tabii bunun cevrenin tellenmes i falan. yem depolama alanlari falan olacak.

Burdan beklentim ilk etapta kullanila n krediyi karsilasi n ve aylik ortalama 3000 lira bana biraksin yeter.

Araziye 4 mevsim ulasim var. yani yol var.

Tavuk bulma konusuna gelince.
Burda free range sistemind e Tavuklar yumurta dönemine gelmeden bir hafta on gün önce kümese geliyor ve 40 haftalik yumurtlam a döneminden sonra cikarilip yenileri getiriliy or. bende böyle düsünmüstüm ama anladigim kadariyla biraz zor. toplama tavuklada tehlikeli olur sanirim. her kümesin kendi hastaligi vardir malum.

Çevrimdışı aydemir aydın

• Yönetici
  • MASTER
« Yanıtla #43 : Ocak 03, 2014, 09:55:13 ÖÖ »
    çok büyük beklentil eriniz yoksa geçinir gidersini z. ne oldurur ne öldürür.

BURSA- yenişehir.

Bilgi Korkmaz

• Ziyaretçi
« Yanıtla #44 : Ocak 03, 2014, 02:31:48 ÖS »
Selamlar Aydemir bey.
Benim Korkum ilk etapta buraya yapilacak olan ev, kümes cevre tellemesi . kümes ici malzemele r vs. icin kredi kullanmam gerekecek . bu krediyi ödeyebilirmiyim sorusu. hesabima göre nerden bakarsak bakalim 300000 tl kredi lazim.

Haliyle disarda oldugumuz icin fiyatlard an pek haberimiz yok.. Mesela araziye bir ev kümes cevre tellemesi . yem depolama alani falan bana kaca mal olur bilmiyoru m. onun icin tereddütlerim var haliyle.

Oranin getirisin i söyle bir hesapladi m.

3000 tavuk senelik 200 yumurtada n 600000 yumurta.
satis 0,50 kurustan olsa 300000tl gelir.
yaklasik suanki bugday fiyatiyla 120000 yem gideri.
buna biz 60000tl elektrik vs diyelim. elde 120000tl kaliyor.
buda bana yeter zaten. Ama bunu böyle hesaplama k dogrumudu r bilmiyoru m.

Birde Ziraatin vermis oldugu krediden faydalana bilirmiyi m. %5 denilen faiz senelikmi dir yoksa 7 sene icinmidir bilgim yok.

AHMET BANCAR

• Ziyaretçi
« Yanıtla #45 : Ocak 03, 2014, 03:25:37 ÖS »
Bilgi bey siz hiç tavuk besleyip yumurta sattınızmı? Yani bu işi biliyormu sunuz deneyim var mı?

Bilgi Korkmaz

• Ziyaretçi
« Yanıtla #46 : Ocak 03, 2014, 03:39:10 ÖS »
Ahmet bey. Tavuk beslemedi m fakat kendimi bildim bileli güvercin beslerim. Satis konusuna gelince baslangic ta zarar etmek pahasinad a olsa iyi bir reklam ve gercekten insanlara iyi bir hizmet verebilir sek bu isin icinden cikilir gibi görünüyor bana. Tabi yanlista düsünüyor olabiliri m. O yüzden bu formda tecrübesi olan arkadasla rin fikirleri ni almak istiyorum .

saygilar.

Çevrimdışı aydemir aydın

• Yönetici
  • MASTER
« Yanıtla #47 : Ocak 03, 2014, 04:27:16 ÖS »
Ahmet bey. Tavuk beslemedi m fakat kendimi bildim bileli güvercin beslerim. Satis konusuna gelince baslangic ta zarar etmek pahasinad a olsa iyi bir reklam ve gercekten insanlara iyi bir hizmet verebilir sek bu isin icinden cikilir gibi görünüyor bana. Tabi yanlista düsünüyor olabiliri m. O yüzden bu formda tecrübesi olan arkadasla rin fikirleri ni almak istiyorum .

saygilar.

Bilgi bey,   

günde yaklaşık 3.000 köy yumurtasını kime satmayı düşünüyorsunuz?
        free range üretim için ziraat bankası kredi veriyormu?
        verilen kredileri n çoğu evraklar hazırlanırken biter ülkemizde bunu biliyormu sunuz?
        şu an dolarda yükselme var ve herkes panik havasında ülkemizde farkındamısınız?

bu ülkeden uzaklaşınca sanki insana cesaretmı geliyor ne. bendemi uzaklaşsam?

bende söylediğiniz imkanların hepsi var ve ben ufak çapta yapmaya bile korkuyoru m.

artık bu ülkede en iyi iş memur olup maaş almak. üretmekmiş,ticaretmiş hepsi hava civa.

saygılarımla.

.
BURSA- yenişehir.

Bilgi Korkmaz

• Ziyaretçi
« Yanıtla #48 : Ocak 03, 2014, 05:16:56 ÖS »
Aydemir bey,
Dedigim gibi maksat bilgi ve tecrübelerinizden faydalanm ak burada. Sizinj yaziniza bakinca acikcasi korktum :)
ilk yazimda belirtmis tim. Kuracagim iz arazi ankara merkeze en fazla 40 Km mesefade. Ankaranin cesitli semstleri nde anlasmali olarak bile 20 marketle anlasilsa . her gün 10 markete 300 er yumurtada n dagitim yapsan yine satariz diye düsünüyorum.
Ziraat bankasini n sayfalari ndan anladigim kadariyla kanatli kredisi icinde mevcut. Orda yumurta tavukculu k kredisi 5000 tavuk üzerinden yaziyor.
Evet suan ülkemizde dolar yükseliyor buda secimlere kadar sürer ve seneye düzene oturur. Bende zaten yarin bu is icin kollari sivamiyca m. Yapabilec egime inanirsam en erken seneye baslarim.
Oralardan uzaklasin ca cesaret gelse suanda sadece almanyada 5milyon vatandasi miz yasamaz simdiye coktan dönerlerdi ;)
Benim maksadim. Yas 45. emekliye 5 senem var. Acik konusmak gerekirse bu ise hic para baglamam sizinde dedginiz gibi garantili bir is yapabilir im. Mesela o araziye baglayaca gim parayi bir ortak bulup ankarada taksi alsam bana yine yeter. Ama bilhassa dogal ortami sevmem ve kanatlila ra merakimda n dolayi böyle bir sey yapsam nasil olur sorusunu arastiriy orum. Ayrica bu isin gercekten basinda durup pazarinid a kurdugunu z zaman hicte azimsanmi yacak gelir getirmedi gi hesaplar gösteriyor gibi geliyor bana.
Benim sorunum. Arazi disindaki maliyetin ne kadar olacagini bilmemek. Bu konuda tecrübeniz varsa ve paylasirs aniz memnun olurum.
Saygilar, Selamlar.

Çevrimdışı erdoğan bünyan

• Ana
  • Toplam İleti: 199
  • Meslek: ziraat mühendisi
« Yanıtla #49 : Ocak 03, 2014, 06:59:03 ÖS »

[/quote]

Bilgi bey,   

günde yaklaşık 3.000 köy yumurtasını kime satmayı düşünüyorsunuz?
        free range üretim için ziraat bankası kredi veriyormu?
        verilen kredileri n çoğu evraklar hazırlanırken biter ülkemizde bunu biliyormu sunuz?
        şu an dolarda yükselme var ve herkes panik havasında ülkemizde farkındamısınız?

bu ülkeden uzaklaşınca sanki insana cesaretmı geliyor ne. bendemi uzaklaşsam?

bende söylediğiniz imkanların hepsi var ve ben ufak çapta yapmaya bile korkuyoru m.

artık bu ülkede en iyi iş memur olup maaş almak. üretmekmiş,ticaretmiş hepsi hava civa.

saygılarımla.

.
[/quote]

bu sözlerin altına imzamı atarım, saygılar...

Çevrimdışı aydemir aydın

• Yönetici
  • MASTER
« Yanıtla #50 : Ocak 03, 2014, 07:04:33 ÖS »
      Sanirim binalarin maliyet hesabini merak ediyorsun uz.bunun icinprafa brik bina yapan firmalari arayiniz. hatta 2. El prafabrik binalar var cok hesapli .bence arastirin derim.bu ise girismede n once tavuk hastalik be bakimi konularin da uzmanlasi n.cevremd e bu ise girisip husrana ugrayan o kadar cok kisi varki sasirirsi niz.
BURSA- yenişehir.

Bilgi Korkmaz

• Ziyaretçi
« Yanıtla #51 : Ocak 03, 2014, 07:31:22 ÖS »
Aynen öyle Aydemir bey.
Malum bizim adimiz almanci olmus artik. Akrabanin evini köyde 90000tlye yapan sahis ben gidince birde arabayi ve plakayi görünce 120000tl demisti ;) simdi burdan bir prefabrik firmasini arayip kümes desem telefonu yabanci görünce ne derler acaba :)

Dedigim gibi merak ettigim konu. Tarlaya 800m2 bir kümes+100m2 ev, cevre tellenmes i, yem deposu olacak sekilde kapali bir alan bana kabatasla k kaca mal olur onu cözmeye calisiyor um.

Tavuk sagligi konusuna yabanci degilim zaten. Kendimi bildim bileli güvercin besliyoru m ;)

Çevrimdışı Tarık Yüksel

• Kıdemli Üye-Duble
  • Toplam İleti: 271
  • Meslek: turizm
  • Telefon: 05326606616
« Yanıtla #52 : Ocak 04, 2014, 10:20:20 ÖÖ »
prefabrik anahtar teslim çelik karkas ev yapan firmalar var, su basması size ait olmak üzere 100mr2 ev 50 bin tl idi 3 yada 4 sene önce. inşaat sektörü hızlıyken. Google yardımı ile o firmalara ulaşabilirsiniz. ayrıca Bayındırlık bakanlığının verdiği veriler var mr2 birim fiyatı olarak evin kalitesin e göre değişen. Kaba taslak tutar o veriler. sitesinde n bakabilir siniz. 200 mr2 ye kadar yapı denetim gerekmez, yani sizde çok rahatlıkla gönlünüze göre bir ev yapabilir siniz. bağlı bulunduğunuz belediyed en imar çapını alın ve iş bilen bir mimar bulun, gerisi en fazla 6 ayda biter. hayalleri niz güzel inşallah muvaffak olursunuz . kolay gelsin...

Çevrimdışı aydemir aydın

• Yönetici
  • MASTER
« Yanıtla #53 : Ocak 04, 2014, 10:36:23 ÖÖ »
Aynen öyle Aydemir bey.
Malum bizim adimiz almanci olmus artik. Akrabanin evini köyde 90000tlye yapan sahis ben gidince birde arabayi ve plakayi görünce 120000tl demisti ;) simdi burdan bir prefabrik firmasini arayip kümes desem telefonu yabanci görünce ne derler acaba :)

Dedigim gibi merak ettigim konu. Tarlaya 800m2 bir kümes+100m2 ev, cevre tellenmes i, yem deposu olacak sekilde kapali bir alan bana kabatasla k kaca mal olur onu cözmeye calisiyor um.

Tavuk sagligi konusuna yabanci degilim zaten. Kendimi bildim bileli güvercin besliyoru m ;)

arazinize yüzde kaç imar izni veriyorla r?
                 yumurtala rı marketler e satmak için fatura kesmeniz lazım. bunun içinde ticaret odasına ve maliyeye kayıt olup bir muhasebec iyle anlaşmanız lazım. ....

.
BURSA- yenişehir.

Bilgi Korkmaz

• Ziyaretçi
« Yanıtla #54 : Ocak 04, 2014, 05:25:04 ÖS »
Tarik bey öncelikle verdigini z bilgiler ve güzel dileginiz tesekkür ederim.
Dediginiz gibi ankara cevresind e prefabrik yapan iki firmaya email yazdim. Bakalim ne cevap gelecek.

Aydemir bey internett e okudugum bazi yazilarda n anladigim kadariyla tarla ve bu tür araziler icin yüzde bes imar hakki olsa gerek (yaniliyor olabiliri m). Ayrica burasi isletmeni n bakici evi gibi bir konuma girecegi icin sanirim sorun cikmaz (umarim). Makbuz konusunu düsünmüstüm, zaten ziraatin kredisind en faydalanm ak isteyenle rin resmi islemleri yerine getirmesi gerekiyor .

Çevrimdışı aydemir aydın

• Yönetici
  • MASTER
« Yanıtla #55 : Temmuz 08, 2014, 03:23:37 ÖS »
Köy Tavuğu Yumurtacılığı
BURSA- yenişehir.

Çevrimdışı aydemir aydın

• Yönetici
  • MASTER
« Yanıtla #56 : Temmuz 09, 2014, 02:12:48 ÖS »
 çok meraklılar ayakkabılarımın bağcıklarını çözdüler.
BURSA- yenişehir.

Çevrimdışı aydemir aydın

• Yönetici
  • MASTER
« Yanıtla #57 : Temmuz 10, 2014, 11:04:05 ÖÖ »
Riskleri sınırlamak ve dışarı erişimden tam olarak yararlanm ak için önlemler.

Tavuklar tarafından dışarı erişimin iyi kullanılması
için temel olarak grup büyüklüğü, kümes ve uya
ranlar da bakım kadar optimize edilmelid ir. Genel
olarak büyük gruplarda daha az tavuğun dışarı çıktı
ğı gözlemlenmiştir (Bubier ve Bradshaw, 1998; Har
lander-Matauschek ve ark., 2003; Muislick ve ark.,
2004; Zeltner ve ark., 2004; Hegelund ve ark, 2005).
Dışarıyı kullanım seviyeler i araştırmalara göre fark
lılık göstersede önem göstermektedir. Dışarıyı kulla
nım verilerin in doğru yorumlana bilmesi için kümes
ve dışarı arasında dikkate değer bir trafik olduğunu
(Mahboub ve ark., 2004), ve bazende dışarıda sade
ce birkaç tavuk olabileceğini dikkate almk gerek
mektedir (Ör. Rahatsız edildikte n sonra ya da fazla
güneş ışığı olduğu zamanlard a). Buna göre sadece
gündüz vakti dışarı çıkan tavukların ortalama oranı
tüm gündeki dışarı çıkan tavukların ortalama oranı
nı yansıtmamaktadır. 16000 tavukluk bir sürüde en
düşük dışarı çıkan tavukların ortalama oranı %4 (Mu
islick ve ark., 2004), ve en yüksek ise 490 tavukluk
iki sürü için %42.1 dir (Bubier & Bradshaw, 1998).
Sürüyü küçük gruplara bölmek dışarıya çıkışın kulla
nılmasına olumlu etki edebilir. Bu konudaki deneysel
çalışmalar tam olarak tatmin edici değildir (Zeltner
ve Hirt, 2003; Zeltner ve ark., 2004; Grigor ve ark.,
2005). Buna rağmen 100 serbest erişimli sürüde tüy
yolma için yapılan epidemiyo lojik (vaka-kontrol) ça
lışmada, Nicom ve ark. (2003) çitlerin ve ağaçların
varlığında tavukların dışarıyı daha iyi kullandıkla
rı sonucuna varmışlardır. Yavru horozlar dışarı çık
tıklarında tavuklara göre daha fazla sosyal uyarıcı
oluşturmakta (Harlander-Matauschek ve ark., 2003)
ve tavuklara biraz koruma sağlamaktadırlar (Bassler
ve ark., 2000; Bestrnan ve Wagenaar, 2003). Yetiştir
me ortamı ile ilgili deneysel bir çalışmada Grigor ve
ark. (1995),
12 ila 20 haftalık yaşta bir çitle çevrili
açık hava dolaşma alanına düzenli serbest bırakılan
tavukların tonik hareketsi zlik testinde ölçülen kor
ku seviyeler inde azalma gözlemlemişlerdir.
Yetiştirme ünitelerinde genellikl e çok düşük seviyede ışık
kullanıldığından muhtemele n göreceli olarak fazla
ve yüksek kalitede olan açık hava ışıkları tavukların
korkmasında rol oynamakta dır (Prescott ve Wathes,
1999). Melezler arasındada dışarıya çıkmak için hazır
hissetmel eri bakımından da farklar olabilmek tedir
(Mahboub ve ark., 2004), fakat şu anda bu konuda
yeterli bilgi bulunmama ktadır.

Tavukların daha eşit dağılımlı olarak dışarıya çıka
bilmeleri nde ve dolayısı ile dışarıya zarar vermele
rini ve hijyenin bozulmasını azaltmada iyi dağıtılmış
kümes ve dış uyaranlar önemlidir (Horning ve ark.,
2002; Zeltner ve Hirt, 2003). Çok çeşitli doğal ve
yapay yapılar kullanılabilir (Bubier ve Bradshaw,
1998; Horning ve ark., 2002; Bestman ve Fiirmetz,
2004). Yapay yapılar taşınabilir olmaları avantajı
ile daha geniş kullanım alanına sahiptirl er. Genellik
le bu yapılar toz banyosu ya da yiyecek arama gibi
doğal davranışlara karşı ek uyaran oluşturmalı, göl
ge sağlamalı, rüzgardan korumalı ve olası avcılara
karşı koruma sağlamalıdırlar. Çatı, tavuklara önemli
bir güvenlik hissi oluştururken aynı zamanda şahin
lerin avlanması sırasında çalı ve ağaçların yanısıra
tavuklara saklanma yerleri
sunması ile daha az avla
nılmalarını sağlamaktadır.
Gelişmiş bir çatının avcı
kayıplarına etkisi konu
sunda herhangi bir bil
gi yoktur. Yerde avlanan
hayvanlar, elektrikl i çit
ve geceleri içeri alma ile
göreceli olarak daha kolay
kontrol edilebili rler (Bass
ler ve ark., 2000; Horning
ve ark., 2002; Bestrnan
ve Fürmetz, 2004). Buna
rağmen Moberly ve ark.
(2004) yaptıkları bir an
kette bazı yumurta üreti
cilerinin çitleri etkisiz bul
duklarını bildirmişlerdir...

Hijyenik sebeplerd en kü
mes etrafındaki alan, su
yun birikemey eceği bir
şekilde düzenlenmeli ve
bu sayede yumurtlam a dö
nemi sonunda kolay temiz
lenebilme lidir. Pratik de
neyimler çatılı açık hava
dolaşım alanlarının küme
se çamur taşımayı engel
lediğini göstermektedir.
Kötü hava koşullarında
bile korumalı bir açık hava
dolaşım alanı oluşturmak
tadır. Paraziter kontrolde
en önemli önlemlerden
biri dışarı çıkışların dönü
şümlü olmasıdır. Etkili bir iç parazit kontrolü için
alanın tekrar kullanılmasından önce, uzun dinlenme
periyodla rı gerekmekt edir. Thamsborg ve ark. (1999)
bulaşmanın önlenmesi için bir senelik dinlenme pe
riyodu önermektedirler. Bassler ve ark. (2000) ise iki
ya da üç yıllık bir aralık önermektedirler...

Tüy yolma ve kanibaliz m gibi bazı sağlık problem
leri kafesler yerine açık erişimli sistemler e alışmış
tavukların seçimi gibi farklı yetiştirme stratejil eri ile
önlenebilir (Sorensen, 2001). Örneğin, kafeste bes
lenen tavuklar dengesiz diyetler ile başa çıkmak için
daha fazla fazla zorlanabi lirler. Bitkisel ve hayvansal
kökenli açık gıda kaynaklarının kullanımı, daha az
kontrol edilebili r gıda kaynağı demektir ve zamana
göre değişir. Mevcut yüksek verimli tavuk ırkları
yem-yumurta kütlesi dönüşümü; tüy yolma, kaniba
lizm ya da bağışıklık düşmesi gibi besinsel dengesiz
liklere duyarlıdır. Düşük protein kaynaklarına mev
cut melezlerd en daha kolay adapte olabilen tavuklar
seçmek mümkündür (Wilhelmso n ve Carlgren, 1996;
C.F. Sorensen, 2001). Ayrıca farklı tavuk ırklarında
tüy yolma veya yamyamlık eğilimi açısından anlamlı
farklılıklar olduğu bildirilm iştir ( Craig ve Muir, 1996;
Savory ve Mann, 1997; Keppler ve ark., 2OO1; Kja
er & Sorensen, 2OO1; 2OO2; Van Hierden ve ark.,
2005). Parazitle re karşı farklı duyarlılıkları olduğuda
bildirilm iştir (Gauly ve ark., 2002). Serbest erişimli
tavukların sağlık koşullarını iyileştirmede yeni önlem
ve tedavi stratejil erinin tanıtımı ve kullanımı kadar
yönetimin iyileştirilmesi de gereklidi r.

Yumurtacı tavuklara açık erişim sağlanması diğer tüm
besleme türleri arasında; hem davranışsal özgürlük
bakımından hem de bazı sağlık meseleler i açısından,
en yüksek refah potansiye line sahiptir. Buna rağmen
enfeksiyöz hastalık ve avlanılma kaynaklı ölme riski
de en yüksektir. Sunulan bilgileri n ışığında serbest
erişimin bazı avantajla rı, kapalı sistemler i geliştire
rek ve çatılı bir dış salma ile de sağlanabilir. Kısıtlı
alan ya da iş gücü yetersizl iği yüzünden açık yetişti
ricilikte başarılı olamayan çiftçiler için çatılı salma
lar iyi bir alternati ftir. Kaynaklar a göre serbest eri
şimli sistemler de daha iyi refah durumu sağlanmıştır.
Bundan dolayı farklı çiftlik koşulları farklı çözümler
gerektiri r. Genel olarak tam kapalı ve tam açık sis
temler refah konusunda karşılaştırıldığında, henüz
kesin bir yargı için erkendir. Açık hava şartları altın
da hastalık kontrollü araştırma ve pratik deneyimle r
oldukça erken aşamadadır. Halihazırda devam etti
rilmesi ve geliştirilmesi gereken tamamen hareketli
kümes sistemler inin kullanımı gibi bazı umut verici
yaklaşımlar vardır. Ancak serbest erişimli sistemler in
sorunlarını çözmek için daha fazla araştırma yapmak
ve daha fazla kaynak ayırmak gerekmekt edir.
BURSA- yenişehir.