Gönderen Konu: Canlı Kilogram Hesaplama Yöntemi  (Okunma sayısı 31773 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı admin

• Yönetici
  • MASTER
  • Toplam İleti: 1319
Canlı Kilogram Hesaplama Yöntemi
« : Ekim 24, 2009, 10:02:48 ÖS »
Bir Sığırın Canlı Ağırlığı

Bir sığırın canlı ağırlığını bulmak için, göğüs çevresinin karesi ile vücut uzunluğu ve 87,5 kat saıısı çarpılır.

P= (c^2).h.87,5

(C: Göğüs çevresi, h: vucut uzunluğu, p: sığırın canlı ağırlığı.)

Burada Uzunlukta n kasıt nedir acaba?

Kuyruktan başa kadar mı?
Kuyruktan Cidagoya kadar olan uzunluk mu?

Selamlar
Array

Çevrimdışı admin

• Yönetici
  • MASTER
Ynt: Canlı Kilogram Hesaplama Yöntemi
« Yanıtla #1 : Ekim 24, 2009, 11:17:19 ÖS »
Bu tablo da gerçekten çok işe yarayacak metin bey. Teşekkürler.

Benim Yıldız isimli bahçemde baktığım bir torunum var, en kısa sürede resmini eklerim buradan. Şu anda uzunluk 140CM göğüs çevresi 130 CM Cidago 110 CM 7.ay içinde, GAK+Guenesy kırması olduğunu tahmin ediyorum.

Selamlar
Array

Çevrimdışı admin

• Yönetici
  • MASTER
« Yanıtla #2 : Ekim 24, 2009, 11:41:57 ÖS »
Merhaba Metin bey;

Tabloda en üst satır çıkmamış. "Normal-Besili"nin üzerindeki sütunda ne yazıyor ? Aya göre mi sınıflandırma var acaba?

Selamlar
Array

Metin_Ak

• Ziyaretçi
« Yanıtla #3 : Ekim 24, 2009, 11:55:14 ÖS »

Merhaba Arkadaşlar!

Erol bey; Üst kısımda önemli bir şey yok."Göğüs çevresi" ile "Yakın Ağırlık" yazılı.
          Burada hayvanın yaşı ve cinsiyeti önemsenmemiş.Zaten rakamlar tahmini,reele yakın zanneders em.
          Kardeşimin eski işi olan canbazlığın (Hayvan alıp,satan) vermiş olduğu avantajla onun aynı danam için kilo tahminide 440 -450 kg. civarı.Geneliylede en fazla yanılma payım 10 kg.dır der ve öylede çıkar.

Bekir_Boyalikli

• Ziyaretçi
« Yanıtla #4 : Ekim 25, 2009, 02:53:20 ÖS »
Lanetulla hiş-şeytan bu ciddi ve gerçekten çok faydalı konuyu okurken, aklıma getirdi. Bu metodla bizim oğlanın kilosunu bulayım dedim ama oğlan sokağa kaçmış.  :D

Özür dilerim amacım pişmiş aşa su katmak değil, bir nebze gülümsetmek. :)

Metin_Ak

• Ziyaretçi
« Yanıtla #5 : Ekim 27, 2009, 09:54:15 ÖS »

Merhaba Arkadaşlar!

Daha öncesiyle vermiş olduğum canlı ağırlık tespitind e kullanabi leceğimiz şemadaki değerlerin yanı sıra sadece Holştayn dana ve tosunlar için geçerli olan ve gerçekçi değerlere daha yakın olduğunun tespitini yaptığım şemayı değerlendirmelerinize sunuyorum .
         Teyidinid e daha öncesiyle canbazlık (Canlı hayvan alıp,satan) yapan kardeşime yaptırmanın güvenliğiyle, bilgi teatisind e göz ardı edilmemes i gerekir diyorum.
« Son Düzenleme: Ekim 27, 2009, 09:56:29 ÖS Gönderen: Metin Ak »

Yılmazbaşkan

• Ziyaretçi
« Yanıtla #6 : Ekim 28, 2009, 09:19:15 ÖÖ »
Tam da kurban önü çok faydalı bir konu açmışsınız. Tabi büyükbaş hayvan işiyle uğraşan kişiler göz kararı 5 kg yanılma payı ile zaten bir hayvanın kaç kilo geleceğini bilirler ama biz gibi acemiler bu çizelge ile kaç kg olduğunu öğrenebiliriz.
Bu arada Bekir hocam sizi de Allah güldürsün.  ;D

Erol DAL

• Ziyaretçi
« Yanıtla #7 : Ekim 28, 2009, 09:57:38 ÖÖ »
Metin bey merhaba,

Holstaynl arın 3 yıllık period da besicilik te uygun olduğu, ilk iki yıl hayvfanın karkasa çalıştığı ve devamlı iskelet yaparak büyüdüğü 3.yıl ise besi ile o iskeleti doldurduğu, eğer 3 yıl planlı bir bakım ile bakılırsa Simental randımanında et alındığı konusunda yazılar okumuştum.

Aradaki 1 yıllık besleme farkının da simental ile hosteyn günlük buzağı fiyat farkından karşılandığını iddia ediyorlar .

Banvit, Aytaç vs gibi büyük entegrele r bu 1 yıllık süreyi de kısaltarak holstyen buzağılara 14 ay bakarak kesime getirebil iyorlarmış.

Bu konu hakkında bilginiz var mı, sizin ve kardeşinizin tecrübelerinize göre düşüncelerinizi paylaşırsanız sevinirim .
Selamlar

Metin_Ak

• Ziyaretçi
« Yanıtla #8 : Ekim 28, 2009, 08:42:03 ÖS »

Merhaba Arkadaşlar!

Evet Erol bey; Ben bu bakım ve besleme konusuna, cinslerin tanıtımından sonra başka bir başlık altında girecekti m,ama madem sordunuz yinede bildiğim kadarıyla uyguladığımız besi yöntemindeki işin püf noktalarına kısaca değineyim.
       Bizler elimizde bulunan Holştayn,Simental veya bu her iki ırkın kırması olan erkek danasının besi için bakım sürecini 16 ayı geçirmeyiz.
       Şöyleki,geçen Aralık ayında doğan  buzağı,seneye Mayıs ayının başlarında 16 aylık olur ve kesime gider.Tab i buna 12-13 aylık tosunlard a dahildir. Burada kıstas 12 aydan aşağı olmayacak şekliyle esası besi süresinde Mayıs ayının geçirilmemesidir.
       Çünki besideki hayvan Mayıs ayının gelişiyle dışarıdaki yeşilliğin kokusunu alarak, içten içe eriyecek yeşilliğe olan isterikli liğiyle kolay kolay kilo yapamayac aktır.Buda demek oluyorki besiye çekilen(hiç açılmamak koşuluyla kesilene dek içeride bakılan) hayvanın önüne yonca dahil hiç bir şekilde yeşillik konulmaya caktır.Zaten normal şartlarda bile taze yoncanın fazlası hayvanı şişirir.Yeşilliği sadece kemik atma süresi olarak benimsediğimiz 6 ila 10.aylar arasında dışarıda otlama devresind e yiyecekti r.İçeriye besi için bağlanan hayvanımızında 7-8 aylıktan küçük olması tercihimi z değildir.O nedenle zaman kıstaslarına uyması açısından, besiye çekilecek danaların satın alımında önümüzdeki senenin Mayıs ayı itibariyl a 12 ayını doldurmay acaklar ile 16 ayını geçebilecek olanları tercihimi z değildir.
        Ben olayı(besi için beslenile nlerin)yani 16 aydan sonrası halen bakılan hayvanların konumunu, aynen bıldırcınlardaki eti için beslenile nlerin 45-55 günleri arasındaki karkas ağırlığının istenilen düzeye (ideal şekline) erişmelerine ve halen bakılmaya devam edildiğinde ise 55 günden sonra yavaş yavaş vücut ağırlığında düşmeler gözlenmesine benzetiyo rum.Gerçi danalar için bakıldıkları sürece vücut ağırlıklarından bir şey kaybetmey eceklerin e inanmakla, kastım 16 aydan sonra günlük üzerlerine et koyma oranının, 8 ila 16 ay arasındaki kadar etkili olmadığı yönündedir.
        Biz insanların gelişiminde görüldüğü üzere, bilhassa gençlik dönemimizde belli bir zamana kadar boyumuzun uzaması ve sonrasıyla duraksama sı gibi bir bağlantıda, olayı tahayyül etmemize yardımcı olacaktır diye düşünüyorum.
        Umarım bu açıklamalarımla yeterli düzeyde bilgilend irme yapabilmişimdir.Sonrasıyla dediğim gibi besideki danalarımızın besi proğramlarıyla,beslenme şekillerine değinen paylaşımlarımı birlikte değerlendiririz inşaallah.
        Allah(cc) sağlık ve afiyette yaptığımız ve yapacağımız tüm uğraşlarda gönlümüzce neticeler e uğraşabilmeyi nasip etsin,hoşça kalın cümleten.     

ahmet bulut

• Ziyaretçi
« Yanıtla #9 : Kasım 10, 2010, 01:50:38 ÖS »
metin abi bu tablo çok iyi kurban öncesi  rafdan indireyim dedim bu aralar göz önünde durması üyelere fikir verebilir

Metin_Ak

• Ziyaretçi
« Yanıtla #10 : Kasım 10, 2010, 08:07:54 ÖS »

Merhaba Arkadaşlar!

Evet Ahmet'ciğim; Teşekkür ederim. Benimde bir ara aşağıdaki linkle birlikte aklımdaydı ama unutmuşum. Hatırlattığın için sağolasın. İnşaallah faydalanm ak isteyen arkadaşlara yararı dokunur.
    Cümleten hoşçakalın.

http://www.kulucka.net/index.php?topic=2947.0

ahmet bulut

• Ziyaretçi
« Yanıtla #11 : Ekim 11, 2011, 10:39:24 ÖÖ »
malum  1 aydan az kaldı  ;)lazım olur tekrar