Gönderen Konu: muhabbet kuşu hastalıkları ve tedavisi  (Okunma sayısı 110909 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Kadir_Yavuz

 • Ziyaretçi
muhabbet kuşu hastalıkları ve tedavisi
« : Ekim 14, 2009, 06:23:49 ÖS »
KUŞUNUZ HASTALAND IĞINDA:
Muhabbet kuşu aydınlık havalandırılmış bir odada hava sıcaklığının sabit olduğu bir yerde uzun süre uçabilmeli gagalayab ilmeli ve oynayabil melidir.B ütün bunlar sağlığı için yeterli
Şartlardır.Muhabbet kuşunun hastalığının genel sebebi elle tutulmaya çalışılmasıdır.
İlk hastalık belirtile ri:
Hasta muhabbet kuşu genelde kabartılmış tüyleriyle dengeli bir duruşla en çok sevdiği yerde durur.Gözleri yarı kapalıdır.Çevresi ile iletişim kurmaktan kaçınır.Ve hemen hemen hiç yem yemez.
Beyin Sarsıntısı;
Belirtile ri: Kuş sarsılır(sallanır) titrer gibi davranır veya bilinçsizce konargada n aşağı düşer.
Kramp,felçli gibi yada normal olmayan şekilde kafasını tutması sulanan gözleri yana veya arkaya doğru büyük durması (kafasının) belirtile rdir.
Muhtemel sebebler: Uçarken çarpması
Çözüm: Kuşu sol tarafına yünlü kumaşla örtmeli,örtünün bir çok deliğine hava deliği açmalı
Ve kağıtla kaplamalıdır.Kuş karanlık bir odada tutulmalı ki sık sık uyanmak zorunda kalmasın.Ve yine aynı şartlar içersinde veteriner e göstermelkte fayda vardır.
Ornithosl ar:
Daha önceleri bu hastalığı papağan hastalığı diye adlandırırlardı.Çünkü önce onunla tanındı.
Bugün artık ötücü kuşlarda güvercinlerde ve ev kuşlarında bulunduğu bilinir oldu.İnsanlara bulaşabileceğinden üzerinde araştırmalar yapıldı.Hatta çok insanın bu hastalıktan hayatını kaybettiği gözlendi.
Belirtile ri: Zayıflık,uykuculuk,iştahsızlık,ishal aksırmak hava alamamazlık ve dikkat çekici bir titremedi r.
Çözüm: Daha önce beyin sarsıntısında tarif edildiği gibi sarılıp en fazla 10 saat içinde veteriner e yetiştirilmelidir.
Önemli: İnsana bulaştığını grip gibi kendini göstermesinden anlayabil iriz.Zatürre olarakda kendini gösterebilir.Doktora gittiğinizde mutlaka evde kuş beslediğinizi söylemelisiniz.
Kanayan yaralar:
Belirtile ri: Sivri ve keskin bir yere sürtünerek yaralanmış olabilirl er.Evdeki diğer hayvanlar aracılığı ilede kendi aralarındaki kavgalar sonucuda olabilir.
Çözüm: Hemen yara ile ilgilenil meli Çünkü muhabbet kuşunun kanı azdır.Kansızlıktan ölebilir.Bir eczaneden Demirklor id alarak selpak yada yumuşak bir bez üzerine döküp yavaşça yaranın üstüne bastırılmalı 60 sn beklemeli dir.Daha sonra kuş ayrı bir kafese konmalı
Dır.Eğer yara derin ise veteriner e götürmelisiniz.Her yerde kuşlar hakkında yeterli bilgiye sahip veteriner bulunmaya bilir.Bun un için önceden bu alanda deneyimil i birinin adresi mutlaka sizde olmalıdır.
İshal:
Belirtile ri:Sıvı veya lapa halde dışkı olduğunda anlaşılır.
Çözüm: Korkudan soğuk sudan bozuk yemlerden ceryandan oluşan bu ishal hali olduğunda
Hayvan kömürünü toz haline getirip yeminin üzerine serperek yada ufak bir bal kabına koyarak verebilir siniz.Ayr ıca mavi haşhaş aktarlard an alınır ve az miktarda mamalığına konabilir .Ayrıca içme suyu yerine çay verilebil ir.Taze besinlere (yeşillik meyve gibi)son vererek çaya vitamin damlatabi lirsiniz. Kuru ekmek ufalayın veya haşlanmış patates,leblebi tozu veriniz.D aha ileri hale gelmek üzereyse satılan veteriner ilaçlarından ishal için olanlarını
Kullanabi lirsiniz. sadece sıvı dışkı değil bunun yanında köpüklü kanla karışık renkli dışkıda tehlikeyi gösterir.
Kabızlık:
Belirtile ri; Kuyruğunu sağa sola sallar ve dışkısını çıkaramaz zorlanır.Önemli Not:
Dişi normalden az dışkı bırakır.Ama yaptığında da normalden büyük dışkı bırakır.Çünkü bir
Defadayap arak boşaltmak zorundadır.Kıçı kapalıdır içten rahatsızdır.
Çözüm: Kuşu elinize alıp ılık su ile kıçını temizleyi n.Kıçı yapışık değilse iki damla parafin yada zeytinyağını diline sürüp 24 saat süre ile yemden ve kuş kumundan uzak tutun .sadece su verin.Kabızlık devam ederse veteriner e danışın.Ancak dişi kuş hasta ve yumurtlam aya engelli olabilir hatta yumurta ters gelmiş olabilir. Ozaman kıç bölgesi şişkin ve yuvarlak olur.O zaman kıçını buhara tutabilir yada bir ufak kulak çubuğunu bol zeytinyağına batırıp hafifçe kıçına değdirebilirsiniz.Eğer iki saat içinde yumurta dışarı çıkmazsa veteriner e götürmelisiniz.
Böylece kabız olmadığını öğrenmiş olursunuz .
Sık Aksırmak:
Belirtile ri:Burun delikleri ni temizleme k için aksırabilir.Nezleden sıcaklık aracılığı ile ve kuru hava ile kurtlabil ir.Burun salyası akarsa hastalığa delaletti r.Aksi halde hasta değildir.
Çözüm: Havayı nemlendir in.Aynı zamanda sıcak ortam sağlayın.Burun sıvısı dışarı akar nezle için ilaçlardan burnuna birkaç damla damlatın.
Parazitle r:
Belirtisi: Kuş rahatsızlık duyarcasına tüyleri ile uğraşıp durur.Ken dini düzenli olarak kaşır.
Çözüm: Parazitle r özellikle dış parazitle r küç kuş bitleridi r Bunlar gece kuşun üzerine saldırırlar.Uyuz kurtları ise kuşun gagası gözü ve ayaklarını sarar.Bu hastalık kendini beyaz açık gri tabaka ile gösterir.Veteriner size hangi parazit türü olduğunu söyler ve bunlardan kurtuluş maddeleri ni vererek sizi tedaviye yönlendirir.
Tüy Dökülmesi:
Belirtile ri:Bununsebe bi tam olarak anlaşılamıyor.Acaba sürüsünden arkadaşlarından veya
Eşinden ayrıldığı için psikoloji kmi yıksa biyolojik bir hastalıktanmı oluyor bilinmiyo r.Biyoloj ik olarak yemlerin değişikliğinden ve parazitle rden olabilir. Evde yer değişimi yalnız kalma eş ölümlerinden de kaynaklan abilir.
Çözüm: Öncelikle bir deneyimli veteriner e muayene ettirin.H astalığı biyolojik değilse ona kendi cinsinden bir kuş alın.Tüy dökülmesi zamanlarında kullanılan ilaçlar mevcuttur,bunlar kuşa direnç verici vitaminle rdir.Anca k bu tür ilaçlar genelde normal tüy yenileme zamanları için fayda verirler. Ani tüy dökülmelerini iyi gözlemlemeli bir çok olay gözden geçirilerek
Sebebleri aranmalıdır.

Kadir_Yavuz

 • Ziyaretçi
Ynt: muhabbet kuşu hastalıkları ve tedavisi
« Yanıtla #1 : Ekim 14, 2009, 06:24:01 ÖS »
Uçamamak:
Belirtile ri:O kadar çok tüy kaybederk i artık uçamaz hale gelir.Bun un sebebi kuşun tüy atma dönemi içinde bulunmasıdır.Bu gerçekte bir hastalık değildir.Bu durum tüylerin yenilenme si için olan doğal bir durumdur. Doğada yaşayanlar genelde kuluçka döneminden sonra veya sürünün yeni yem alanları döneminden önce gerçekleşir.Ev kuşları ise yılda bir veya iki defa tüy dökerler.Küçük zayıf tüylerin döküldükleri bazen farkedilm ez.Çünkü yerine yenileri çok çabuk gelir.Fak at kuyruk tüylerindeki dökülme süresi birkaç hafta sürebilir.Yaşlı kuşlar tüylerini çok uzun süre dökerler ve böylece uçamazlar.
Çözüm: Artık uçamayan kuşlara tırmanmaları için daha çok merdiven ve dallar temin edilmeli
Ve tırmanış hareketin i gerçekleştirmesi sağlanmalıdır.Tüy dökümü zamanında kuşlar olgun yada filizlenm iş yem yemek zorundadırlar.Dinlenme esnasında rahatsız edilmemel idir.Bu dönemde cereyana ve sıcaklık değişimine açıktırlar.Özgür yaşayan kuşlar düşmanları tarafından yakalanma k korkusuyl a yaşarlar.Kuyruk tüylerini bu yüzden düşmanlarına bırakırlar.Enderde olsa ev kuşlarıda yakalanma korkusu ile kuyruklarını dökerler.Kuşu kafese
Koyup bu şoku atlatana kadar gözetlemelidir.Sonrada üzerinden attığı zaman uçup uçamadığını kontrol etmelidir .
Yerine Gelmeyen Tüyler:
Belirtile ri: Yaklaşık 4 haftada yuvalarında kuyruk yada kanat tüylerini düşürürler.Yada kırarlar.Dökülen tüyler yerine ya hiç tüy çıkmaz yada daha iyi uçmak için tüylerini dökmüşlerdir.Bu durumda tüyler yeniden çıkacaktır.Fransız tüy değişimi muhabbet kuşlarında
Önemli kuş hastalığıdır.Kuş uçamadığından dolayı sekerek yürür beya hızlı hareket denilen bir hastalıktan dolayı uçamaz.Sekme hastalığı gelişmeyen tüyler yüzünden ortaya çıkar ve bu tür kuşlar disiplin altına alınmalıdır.
Çözüm: Bu tür seken kuşlar çok iyi evcil kuş olurlar.O nlara sürekli tırmanmaları ve bol gagalamal arı için bol eşyalı oyuncaklı geniş kafesler yapınız.
Muhabbet kuşunun ötmemesi:
Belirtile ri.: Daha önce canlı çevik sürekli öten bir kuş iken artık uzun süre ötmeyen kuş muhtemele n yaşlanmıştır.Bir muhabbet kuşu 12 yıl yaşar.Bazıları 14-16 yıl yaşayabilir.Bir muhabbet kuşu uzun süreli aktif ,sağlıklı,çevresine karşı duyarlılık sahibi olan insanla yada kuş arkadaşı ile iletişim kuruyorsa bunlar yaşlı kuş olarak nitelendi rilmez.Ya şı önemli değildir.Yaşlanmış bir muhabbet kuşu kendi içine kapanır ve en çok sevdiği yerinden hiç ayrılmaz.En çok sevdiği oyuncağıyla oynamaz.Önceden olduğu gibi konuşma ve ötme becerisin i keser tamamen susar.Yaşlanmış kuş tek ayağı üzerinde değilde iki ayağı üzerinde uyur.dinl enme zamanları gün içinde farklılık gösterir.
Çözüm:Onu itina ile yumuşak ve sevecen okşayın, ve ona mümkün olduğu kadar sık tercih ettiği veya sevdiği yemden verin yada arzu ettiği tatlı yiyecek verin.Onu nla daha uzun süreli konuşunve dokunmaya alışık ise onu hafifçe okşayın.Eğer kuşunuz aydınlığa alışıksa ona gece gündüz loş ışık yakın.Her türlü ürkütücü sesten gürültüden uzak tutun.Kuşunuzun ağrısı olup olmadığını gözetleyin.Bazı yaşlı kuşların hastalıkları gözlemlenemiyebilir.Bu yüzden onu sık sık veteriner e götürün.
Esnemek:
Bütün muhabbet kuşları esner bu esnada gagalarını açarlar.Ani olarak tekrar kapatırlar.Oda oksijeni az ve yorgun olduklarını belli ederler.
Sıkıntı (tutuklukF PRIVATE "TYPE=PICT;ALT="
Sıkıntılı olabilir.Önemsiz durumlard an dolayı tutukluk gösterebilir.Bunun için bilyeyi ona doğru yuvarlama lı bilye ile oynamak
isteyecek tir.Fakat bilye ona yaklaştıkça ürker bu iki durumdan kaçışı seçer ve üzerini temizleme ye kaşınmaya ve yemek yemeye başlar.
Güneş Çarpması:
Güneşte kalan ve güneşin dik ışıklarına maruz kalan muhabbetl er baygın düşerler.Kuş kafes ve salmanın dibinde hareketsi z.kalır.Kuş gölgeye alınır.Serinletilir
not alıntıdır

Adnan Paksoy

 • Ziyaretçi
Ynt: muhabbet kuşu hastalıkları ve tedavisi
« Yanıtla #2 : Mart 01, 2010, 03:11:42 ÖÖ »
Resim de az önce gördüm. Muhabbet Kuşumun  ayağında bir hastalık var gibi.
Deneyimli bilgili arkadaşlar hastalık ve tedavi yolları hakkında ne derler acaba?

Arda Hamdi Coşkun

 • Ziyaretçi
Ynt: muhabbet kuşu hastalıkları ve tedavisi
« Yanıtla #3 : Mart 01, 2010, 03:19:37 ÖÖ »
Adnan Abi hastalığın nedenini tam olarak bilemiyor um, çeşidini de. Ama önlem alınmazsa zamanla o kısım kangrene dönüyor, parmakları tek tek düşüyor, bacağa kadar ilerliyor, sonrasında hayvan ya sakat kalıyor, ya ölüyor, ya da intihar ediyor kendini kafese vurarak. Felaket tellalı gibi oldum kusura bakmayın, ama başıma geldi çocukluğumda aynısı. Bilen birileri mutlaka yardım etmeli. Bu güzelim kuşu kurtaralım

Kemal_Uygur

 • Ziyaretçi
Ynt: muhabbet kuşu hastalıkları ve tedavisi
« Yanıtla #4 : Mart 01, 2010, 03:48:49 ÖÖ »
Kuş mantar hastalığına yakalanmış ve tedavisi aslında çok basit.

İlacı ise vazelin.. . Evet bildiğimiz vazelin, sabah akşam mantarlı bölgeye vazelin uygula abi kısa zamanda eskisinde n güzel bir kız olacaktır ;)

Adnan Paksoy

 • Ziyaretçi
Ynt: muhabbet kuşu hastalıkları ve tedavisi
« Yanıtla #5 : Mart 01, 2010, 10:40:50 ÖÖ »
Kuş mantar hastalığına yakalanmış ve tedavisi aslında çok basit.

İlacı ise vazelin.. . Evet bildiğimiz vazelin, sabah akşam mantarlı bölgeye vazelin uygula abi kısa zamanda eskisinde n güzel bir kız olacaktır ;)
Bizim limon tedaviden sonra cinsiyet mi değiştirecek  ;D ;D ;D

Kemal_Uygur

 • Ziyaretçi
Ynt: muhabbet kuşu hastalıkları ve tedavisi
« Yanıtla #6 : Mart 01, 2010, 11:12:59 ÖÖ »
Valla Adnan abi ceresinin renginden gördüğüm kadarıyla cinsiyet değiştirmeyecek çünkü zaten dişi...

Atilla_Seyhan

 • Ziyaretçi
Ynt: muhabbet kuşu hastalıkları ve tedavisi
« Yanıtla #7 : Mart 01, 2010, 11:28:54 ÖÖ »
Kuş mantar hastalığına yakalanmış ve tedavisi aslında çok basit.

İlacı ise vazelin.. . Evet bildiğimiz vazelin, sabah akşam mantarlı bölgeye vazelin uygula abi kısa zamanda eskisinde n güzel bir kız olacaktır ;)


bizim burada öğretmen bir arkadaş var güvercinlerden bir tanesinin ayapı böyle olmuş diyor vazelin sürerse işe yararmı ?

Kemal_Uygur

 • Ziyaretçi
Ynt: muhabbet kuşu hastalıkları ve tedavisi
« Yanıtla #8 : Mart 01, 2010, 11:41:45 ÖÖ »
Ayaklarında yada gagasında mantar varsa kuşun türü önemli değil. Vazelin sürsün mutlaka faydasını görür.

Hakan Kaya

 • Ziyaretçi
Ynt: muhabbet kuşu hastalıkları ve tedavisi
« Yanıtla #9 : Mart 01, 2010, 04:46:21 ÖS »
mantar kapmış ayağı ondan dolayı

emre_erol

 • Ziyaretçi
Ynt: muhabbet kuşu hastalıkları ve tedavisi
« Yanıtla #10 : Nisan 04, 2010, 10:50:52 ÖÖ »
Umarım işinize yarar burda olmayan hastalıklarla karşılasırsanız yada farklı ilaç kullanımlarında tereddütleriniz olursa herzaman bana ulaşabilirsiniz elimden geldiği kadar yardımcı olmaya çalışırımMANTAR

Belirtile ri, kuşlar bitliymiş gibi tiftiklen irler, tüylerde dökülme olur, vücudundaki kellikler ve görünen yerlerde, kızarıklıklar, pullanma gözükür ve bulaşıcıdır.

NİZORAL ŞAMPUAN : Şampuan köpürtülerek suluklar, mamalıklar, yemlikler ve kafesin her köşesi yıkanır.

NİZORAL TABLET : 1 litre suya 1 tane hap atılır. 7 gün devamlı verilir. Her gün içme suyuna, taze olarak karıştırılır. Eczacının hazırladığı aşağıdaki solüsyon, açıkça gözüken kızartıların, benekleri n, pullanmal arın üzerine pamuklu çubuk vasıtası ile 7 gün haricen sürülür. İyot solüsyonu 100cc olarak hazırlanacak, içine 50cc su ve 2 tablet Rabenzole atılıp, karıştırılacak ve pamuklu çubukla sürülecek.

SİNDİRİM SİSTEMİ BOZUKLUĞU :

Yanlış beslenme ve mikroplu gıdalar vasıtasıyla hayvanı yavaş yavaş hasta eder. Karın altındaki damarlar yeşil olmaya başlar, kızarıklıklar meydana gelir ve hafif kararma olur.

SOLUNUM YOLLARI BOZUKLUĞU :

Hayvan boğazına bir şeyler takılmış gibi ağzını açıp kapatır; kuyruğundan nefes alıyormuş gibi kuyruğunu sallar.

TEDAVİSİ : İçme sularına tedavi süresince vitamin konur ve her gün ağza 1-2 damla %2,5 Baytril 5 gün süre ile damlatılır.

Not : Antibiyot ik tedaviler inde verilen süreye uyulması gerekir. Yoksa ileride bağışıklık kazanan hayvan tedaviye cevap vermez.

KURUMA :

Bu hastalık halsizlik ve göğüste kuruma olarak çoğunlukla ölüm halinde görülür. Kesin tedavisi olan bu ilaçlarla aynı zamanda yukarıda Baytiril’in çözemediği problemle r için de etkilidir . Yani çok geniş etkili birçok hastalığa iyi gelen bir antibiyot iktir.

Biteral tablet : Bir tablet 8 eşit parçaya bölünür, bir parça bir sulukta eritilere k 8 gün boyunca kuşlara verilir. (Her gün 1/8 verilir.)

ÇİÇEK :

Kuşçuluk için Veba dır. En belirgin özelliği, kesin ve çabuk kitlesel ölümlerdir. Çok çabuk bulaşır ( 7-8 gün içinde). Gaga, göz çevresi ve ayaklarda gözükür. Hastalana n kuş aşısı yapılmazsa 8 günde, ağzını aça aça, kuyruğunu sallaya sallaya ölür.

Çiçek hastalığı virüstür. Tedavisin de antibiyot ikler faydalı olmaz.Tek yapılacak şey kümese yabancı kuş getirmeme k, ziyaretçileri yasaklama k,eğer kümese ziyaretçi almak zorunda iseniz üst baş değiştirmek ,en azından üzerine önlük,başına şapka giydirip ayakkabısını çıkartıp terlikle sokmak gerekir. Kümesi temiz tutup sık sık değişik dezenfekt anlarla yerleri duvarları ve malzemele ri temizleme k gerekir.

Kanareien Pocken adlı bu aşı yurt dışından getirilme ktedir. Yavru en az 6 haftalık olmalıdır. Hastalık olsun olmasın senede bir kez bütün kuşlar aşılanmalıdır.

Türkiye de hemen her kümeste çiçek mikrobu bulunur. Bu mikrop sıcak ve nemli yerler de salgın yaratır. Bu yüzden her yetiştirici 10. ayda mutlaka aşı yaptırmalıdır. Unutmayalım ki bu savaştan sadece aşı yaptırarak başa çıkabiliriz.

AYAK ŞİŞLİĞİ :

Hastalığın belirtile ri şunlardır : kuşun ateşi çıkar, ayak bilekleri nde şişmeler görülür, parmaklarını kapatamaz hale gelir ve ayak tabanlarında şişmeler ve yaralar görülür. Bu hastalığın tedavisin de “Teramycn” merhem kullanılabilir. ¼ Aspirin toz haline getirilip merhemle karıştırılır, haricen sabahtan ayaklara, tabanlara sürülür. Akşamda saf vanodin e kuşun ayakları sokulur ve ağızdan 1, 2 damla baytril damlatılır. Bir hafta süreyle bu tedavi sürdürüldüğünde kuşta gözle görülür bir iyileşme gözlenir.

İSHAL :

Mikrobik ve gıdaya bağlı olmak üzere iki türlüdür. Mikrobik olmayan ishalde diyet uygulanır; Mama, yumurta verilmez sade ince yem ve yulaf verilir. Mamalıkta sürekli haşlanmış patates bulunduru lmalı ve kaybettiği su kaybı için marulun kart yapraklarından veya ıspanak çok az olarak verilmeli dir.

Mikrobik ishalde, kuşun pisliği tahlilind e çıkan sonuca göre ilaç tedavisi uygulanma lıdır. Bazı ishal ilaçları ise şunlardır: sulfamaze ttin, koksidin, niflodin.

İshali önlemenin en önemli yöntemi, kafes/kümes ekipmanla rının temizliği,temiz su kullanımı , temiz mama ve yem kullanımı ile mümkündür. Haspır ve benzeri tohumlar elenmeli,temiz kuru bir yerde muhafaza edilmeli ,zaman zaman koklanıp kokusunun normal olup olmadığı tespit edilmelid ir. Küf kokusu olan tohumlar asla kullanılmamalıdır.


KIRIK VE KANAMALAR :

Ayağı kırılan kuşa pamuk takviyeli bilezik takılarak kuşun kırık ayağı alçıya alınır. 10 gün içinde ayağın kaynadığı ve kırılan ayağın hiç aksamadığını görürsünüz. Bazı yetiştiriciler kırılan ayağa bant saramaya çalışırlar, hem zordur hem de yanlış kaynamala ra sebep olur.

KANAYAN YARALAR :

Genelde ur keserken ve ur düştükten sonra kanamalar la çok sık karşılaşılır. Kanayan yaraya tetrat (insan için) kapsülü içindeki toz dökülür. Hem antisepti k vazifesi görerek mikrop kapmasını engeller hem de kanı durdurur. Kanamayan tahriş olmuş, yapa derisi kalkmış yaralara da teramisin merhem sürülmesi tavsiye edilir.

İŞTAHSIZLIK :

BELİRTİLERİ : Kanaryada yem yemeye karşı genel bir isteksizl ik ve durgunluk la kendisini belli eder.


NEDENLERİ : Çoğunlukla kanaryanın daha önce alışık olduğu yemin dışında bir besin rejimi uygulanma sı veya tekdüze bir yemle beslenmes i ile görülür. Bundan başka bazı hastalıklara bağlı olarak görülen iştahsızlıklar da vardır.


TEDAVİSİ : Kanaryanın arzu ettiği yemlerin verilmesi,çok bölmeli yemlikler de çeşitli yemler sunularak seçiminin kanaryanın tercihine bırakılması ,iştah açıcı yeşillik ve meyveleri n verilmesi yararlıdır.İştah açma amacıyla hazırlanmış kanarya şuruplarından yararlanm ak mümkündür.Eğer iştahsızlık belli bir hastalığın etkisiyle ortaya çıkmış bulunuyor sa,öncelikle onun ortadan kaldırılması gerekecek tir.

HALSİZLİK :

BELİRTİLERİ : Kanaryanın son derece halsiz,güçsüz ve mecalsiz olmasıyla eski hareketli liğini,canlılığını kaybetmes iyle,ötmeye ve yeme karşı hissedili r oranda isteksiz davranmasıyla tanınır.Hastalığın ilerlemes i halinde karın derisinin rengi koyulaşır,kırmızı ve hatta giderek mor bir renk alır.


NEDENLERİ : Kötü yaşama koşulları , kötü isli dumanlı,sigara kokulu,havasız yerler,tek yanlı ve yetersiz beslenme soğuk algınlığı ile ilişkili hastalıklarda çok uzun süren devrelerd e , bu devreler içinde beslenme bozuklukl arı zafiyetin nedenleri nden sayılabilir.


TEDAVİSİ : Kanaryanın elverişli koşullara kavuşturma ve iyi bir beslenme sağlama alınacak başlıca önlemler arasında yer alır.Bu amaçla kanarya temiz havalı,ışık alan,rutubetten uzak,ısısı normal bir yere alınır.İştah açıcı yem ve yeşillikler,meyveler,karma yemler,kuvvet mamaları ile dengeli bir beslenme sağlanır.

BRONŞİT :

BELİRTİLERİ : Bronşitli kanaryada gözlenebilecek en belirgin araz,solunum güçlüğü,sık sık nefes alma ve soluk alırken duyulan hırıltıdır.Hastalığın ilk devreleri nde yüksek ateş görülür, eğer önlem alınmazsa hastalık kanaryanın ölümüne yol açabilir.


NEDENLERİ : Şiddetli üşütme ve soğuk algınlığı sonucunda ortaya çıkan, solunum yollarının iltihapla tıkanması şeklinde tanımlanması mümkün olan bir hastalıktır.Soğuk algınlığına ve nezleye neden olan etkenleri n erken önlem alınıp giderilme diği taktirde bronşite dönüşme olasılığı kuvvetlid ir.


TEDAVİSİ : Tedavisi,soğuk algınlığı ve nezle tedavisin e paralel özellikler taşır.İlk önlem olarak kanarya daha sıcak bir yere taşınır.Gagası açılarak bir damla bal damlatılarak susaması sağlanır.Suyuna bir damla TERRAMCIN E damlatılmış ve ılıtılmış su verilir.N ezlede olduğunca B ve C vitaminle rinin direnç artırıcı ve iyileştirici etkisinde n yararlanılmalıdır.Bu amaçla vitamin ihtiva eden ampullerd en bir damlalık aracılığıyla birer damla alınarak içme sularına TERRAMYCI NE ile birlikte damlatılmasından fayda görüleceği kuşkusuzdur.Kaynatılmış keten tohumu suyu da bu hastalıkta yararlanılan şifa verici bir ilaçtır.

ASTIM :

BELİRTİLERİ : Kanaryanın soluk almada zorluk çekmesi,sık sık ve hırıltılı soluması ile kendini belli eden bir hastalıktır.Astımlı kuş ötmeye karşı isteksiz ve ötüş kalitesin den çok şey kaybetmiştir.Genellikle uzun süren bronşitlerden sonra ortaya çıkması tanıtıcı bir niteliğidir.


NEDENLERİ : Yerleşmiş nezle ve bronşitin,bakımsızlık,kirli ve dumanlı hava tozlu yem ve tozlu ortam gibi elverişsiz koşullar ve tedavisiz lik gibi etkenlerl e solunum organlarında kronik,iyileştirilmesi güç bir rahatsızlığa dönüşmesidir.


TEDAVİSİ : Maalesef kronikleşmiş durumlard a kesin bir tedavi yoktur. Hastalık henüz bronşit halinde iken veya hastalığın henüz başlangıcında iken yukarıda sayılan elverişsiz koşulların ortadan kaldırılması iyi ve sürekli bir bakımın sağlanmasıyla önlemek mümkündür.Astım başlangıcı da iken,bronşit tedavisin in yanı sıra mentol , nane ruhu okaliptüs buğuları yapılması soluk açmada ve iyileşme sürecinin kısaltılmasında yararlı olur.Buğulama şu şekilde uygulanır.Sıcak bir tuğlanın üzerine oturtulan madeni kap içindeki kaynar suya adları anılan soluk açıcılardan biri damlatırılar.Astımlı kanaryanın bulunduğu kafes bu kabın yanına yerleştirilir ve her ikisinin üzeri tek bir örtüyle örtülerek,hasta kuşun bundan en büyük yararı görmesi sağlanır. Bu arada soluk açıcı ilaçların kanaryanın rahatsız olacağı ölçüde fazla damlatılmamasına dikkat edilmelid ir.Kronik leşmiş astımlarda hazır olarak satılan astım ilaçlarından da yarar sağlamak mümkündür.


NEZLE :

BELİRTİLERİ : Kanaryanın burnunda ve gözlerinde bir akıntı görüldüğünde, bunun nezlenin ilk ve temel belirtile ri olarak kabul edilerek derhal tedaviye başlanılması gerekir.H astalık ilerledikçe burnun tıkandığı,gözlerin çapaklandığı ve kanaryanın soluk almakta zorluk çektiği görülür.Eğer önlem alınmazsa ağır oksijen yetersizl iğinin ve mikrobik olan nezlenin yaptığı yüksek ateş sonucunda kanaryanızın ölmesi söz konusu alabilir.


NEDENLERİ : Mikrobik olması nedeniyle başka kanaryala rdan geçmesi mümkündür.Bununla birlikte yukarıda değindiğimiz soğuk algınlığına bağlı olarak üşütme sonucu oluşması daha yaygın olarak gözlenen bir haldir.An i ısı değişiklikleri ve bazen de akşamüstleri yaptırılan banyo sonucunda ıslak veya nemli tüylerle bir gece geçiren kanaryanın şiddetle üşüterek nezleye tutulduğu çok görülmüştür.


TEDAVİSİ : İlk önlem olarak kanarya ısıca daha yüksek bir yere alınmalı ve eğer başka kanaryala rla birliktey se onlardan ayrılmalıdır.Gözlerdeki çapaklar ve akıntı asit borikli suyla silinmeli soluk almakta zorluk çektirecek oranda bir burun tıkanıklığı varsa,tuzlu suya batırılmış küçük bir tüy parçası burun delikleri ne sokularak bu tıkanıklık giderilme lidir.Bun dan sonra burun çevresi ve gözlere SIGMAMYCI NE merhemi sürülmeli,ancak burun delikleri nin tıkanmamasına ayrıca özen gösterilmelidir.B ve C vitamini yüksek besinleri n verilmesi nde suyuna bal karıştırılarak vücut direncini n artırılmasında yarar vardır.Bu arada hastalık geçinceye kadar suyuna her gün bir damla TERRAMYCI NE konulmalıdır.Hastalık arazları kaydolduk tan sonra kafesin sodalı sıcak sularla veya asit borikli suyla güzelce yıkanıp güneşte kurutulma sı mikropların öldürülmesi açısından yararlıdır.

ROMATİZMA :

BELİRTİLERİ : Romatizma lı kanarya,tünek üzerinde tutunamaz,düşer. Yürümekte zorluk çektiği, yürüyemediği, düştüğü yerde kaldığı, ayağa kalkamadığı görülür.


NEDENLERİ : Nem oranı yüksek serin ve rutubetli yerlerde sürekli yaşamak zorunda bırakılan kanaryala rda, banyo yapıp geceyi ıslak veya nemli tüylerle geçirmeyi bir alışkanlık haline getiren kanaryala rda görülür.


TEDAVİSİ : Hastalığın oluşmasına olanak tanımamak,hastalığı tedaviden çok daha kolay olduğu için,yukarıda alınan sakıncalı durumları yaratmama k ve romatizma ya meydan bırakmamak en iyisidir. Bununla birlikte hastalıklı kanaryanın içinde bulunduğu sakıncalı ortamdan kurtarılması,serin havalarda banyo yapmasına izin verilmeme si,geceleri ıslak ve nemli tüylerle bırakılmaması alınacak ilk önlemlerdir.Kafesin güneş gören bir odada güneş ışınlarının direkt vurmadığı bir yere asılması,kafes tabanının sürekli olarak kuru kumlarla örtülü olması ve kafesin nemli bırakılmaması yerinde bir tedbirdir .Tedavi olarak kanaryanın ayakları saf alkolde eritilmiş kafuru ile ovulmalı ve her gün tazelenen içme suyuna çeyrek aspirin eritilere k verilmeli dir.Bu arada,içine balık yağı bulunan kuvvet mamasından da yarar beklenebi lir.

SES KISIKLIĞI :

BELİRTİLERİ : Kanaryada ötüşün azalması,sesin kısılması veya tümüyle kaybolması ile tanınır.


NEDENLERİ : Ses kısıklığının nedenleri çeşitli olmakla birlikte bunları bir kaç noktada toplamak mümkündür.


1-) Soğuk algınlığı,nezle,bronşit gibi rahatsızlıkların ses tellerini etkilenme si,
2-) Aşırı ötme,sürekli ötme sonucunda ses tellerini n arızalanması
3-) Aşırı korku,panik ve şok hallerini n sonucunda ses kaybı
4-) Ötücü kanaryala rın yanlış beslenme sonucu seslerini yitirmele ri


TEDAVİSİ : Doğal olarak yukarda anılan değişik nedenlere bağlı olarak görülebilen her ses kısıklığı veya ses kaybı olayında ayrı bir tedavi önlemi uygulamak gerekir.B unlar yine aynı sıra içinde tek tek ele alalım.


1-) Soğuk algılığı,nezle,bronşit gibi rahatsızlıklarda ses tellerini n etkilenme si sonucunda oluşan ses kayıplarında,anılan hastalıklarda alınan hastalıklarda alınan önlemler aynen uygulanır.Bunun yanı sıra gagasından günde bir iki damla çiğ taze yumurta sarısı damlatmak ta yarar sağlayacaktır.
2-) Aşırı ötme sonucu ortaya çıkan ses kayıplarında hasta kanarya diğerlerinden ayrılarak,sessiz kendisini ötmeye teşvik edecek herhangi bir uyarıcının bulunmadığı,geldiği yere eş ısıda,cereyansız,havadar,huzur duyacağı bir odaya alınır.Kesin istirahatı sağlanır.Ses güçlendirici ve vitamin değerli besinlerl e kuvvet mamaları verilir.S uyuna B ve C vitamini karıştırılır.
3-) Eğer kanarya bir korku,bir panik veya bir şok sonucu sesini yitirmişse ikinci şokta görülen önlemler alınarak kanaryanın huzuru sağlanır,geçirdiği şoku atlatması beklenir. Bu arada sağlık yemlerini n bulunduğu karma yemlerden verilmesi sağlanır.


Bazen yanlış bir beslenme sonucunda da kanarya ses kısıklığı geçirebilir. Bu gibi durumlard a ses kısıklığına neden olan proteince yüksek besinler ve unlu yiyecekle r kesilir.D aha düşük değerde besinler,sağlık tohumları,ötücü kanaryala ra verilen özel karma yemler kullanılır.Başlangıçta kısa bir süre perhiz yaptırmak da yarar sağlayacaktır. Bütün bunlardan başka sık sık değindiğimiz kanaryala rın hava akımlarına maruz kalması,soğuk suyla banyo yapması,soğuk su içmesi,rutubetli yerde bulunması, bulunduğu yerin havasının kirli,tozlu,dumanlı,sigara kokulu olması diğer olumsuz etkilerin yanı sıra ses kısıklığına neden olabilir.

AŞIRI YAĞLANMA :

BELİRTİLERİ : Kanaryanın gözle görülür biçimde toplandığı hareketle rinin hantallaştığı ötme istek ve gücünün azaldığı,solunum güçlüğü çektiği görülür. Avuca alınıp karın tüyleri üflendiğinde derinin yağlı buruşuk bir görünüm taşıdığı görülür.Aşırı şişmanlığın üremede de bazı eksiklikl ere ve döllenme güçlüklerine,iktidarsızlıklara neden olduğu unutulmam alıdır.


NEDENLERİ : Kuşkusuz başlıca nedeni dengesiz ve aşırı besleme,proteince zengin ve unlu besinleri n gereğinden fazla verilmesi dir.Bunun yanı sıra kanaryaya hareket etme olanağı tanımayan küçük kafesler de aşırı yağlanma yapabilir .


TEDAVİSİ : İlk önlem olarak,kanarya daha geniş ve hareket etme olanağı bulabilec eği büyük bir kafese alınır.Besin değeri yüksek ve yağlandırıcı , şişmanlatıcı besinler kesilerek bol oranda meyve ve yeşillik verilir.B undan sonraki devrelerd e yem konusunda son derece dikkatli kavranmak,kuşun yakabilec eği oranda ve dengeli bir beslenme sağlamak gerekecek tir.

SOĞUK ALGINLIĞI :

BELİRTİLERİ : Hafif soğuk algınlıklarında kanaryala rın tüylerini kabarttığını bir köşeye çekilip tertop olmuş bir durumda,gözleri kapalı uyukladığını ötmediğini,yemediğini ve çevresiyle ilgilenme diğini görürüz.Ani ısı değişikliliği kanaryala rda soğuk algınlığı bir şok etkisi göstererek kanaryanın bayılıp tüneğinden düşmesine varan belirtile r ile ortaya çıkabilir.Karın derisi doğal rengini yitirip kızarır ve morarır.Bu belirtile r soğuk algınlığını belirleme kle birlikte,eğer iyi tedavi edilmez ve tüm arazlar giderilme zse bronşit,astım, zatürree ve hatta verem gibi hastalıkların başlangıcı olma özelliğini de taşır.


NEDENLERİ : Kanaryala r duyarlı yapıya sahip varlıklardır.Gerçi 16-17 santigrat lık sabit bir ısı sağlandığında sağlıkla yaşabilirler.Ancak 22-23 santigrat ısıdan bu dereceler e ani düşüşlerde hastalanm alar olasılığı doğar. Gece ve gündüz arasındaki büyük ısı farkları veya kafesin sıcak odadan soğuk bir odaya odaya taşınması gibi nedenleri n yanı sıra soğuk suyla banyolar yaptırılan banyolar soğuk algınlığına neden olabilmek tedir.


TEDAVİSİ : İlk önlem olarak kanarya normal ısıdaki bir odaya getirilir . Kanaryanın ağzı,ucu inceltilm iş bir tüy sapı ile açılarak bir damla kadar bal konulur.B u bir damlalık bal kanaryayı susatacak ve su içme isteği yaratacak tır. Bu isteğini gidermek için içeceği suya bir damla kadar TERRAMYCİNE damlatıldığında ilk tedavi sağlanmış olur.Bu arada karma ve kuvvetli yem verilmeme li,kısa bir süre için haşlanmış patates kürü uygulanma lıdır.Doğal olarak bu süre içinde TERRAMYCİNE verilmeye devam edilmeli ve kanarya mümkün olduğunca sabit bir sıcaklıkta tutulmalıdır.Bu amaçla ilk günler için kafesin içine hava girmesine engel olmayacak yün bir örtü kullanılması ve kafesin bu örtü ile sıkı sıkıya örtülmesi yerinde bir tedbir olacaktır.Kanaryanız biraz kendini toplayıp soğuk algınlığının kuvvetli etkilerin i atmaya başladığında vitamin değeri yüksek besinlerl e vücudun direnci artırılmalı ve bünyesi,besin değeri yüksek yemlerle takviye edilmelid ir.

TÜY DEĞİŞİMİ (Karın Ağrısı):

Öncelikle belirtmel iyiz ki "tüy değişimi" bir hastalık değildir; her yıl bütün kuşların geçirdiği normal bir fizyoloji k yenilenme dir. Ancak, iyi bir bakım ve beslenme olanağına sahip olmayan kanaryala r bu devrede zarar görmeye mahkûmdurlar. Temmuz ayı ile eylül ayı arasında geçirilen bu olay, kanarya iyi bir bakım altında ise hiçbir iz bırakmadan kolaylıkla atlatılır.
O yılın yavruları olan genç kanaryala r bu devreyi pek hafif geçirirler. Fazla tüy değiştirmezler. Bu nedenle de bünyeleri sarsılmaz. Daha iler ki yaşlarda bulunan kanaryala r, önce kuyruk ve kanat, sonra vücut ve en son olarak kafa tüylerini değiştirerek yeni ve parlak tüylere sahip olurlar. Bütün bu oluşumun süresi normal olarak iki ay kadardır. Bu devre içinde kanarya son derece halsizleşir. Hareketli liği azalır, ötmez olur.Tüy dökümü süresince kanaryala r çok iyi bakılmalı, soğuktan, hava akımlarından, ani ısı düşmelerinden titizlikl e korunmalı, beslenmel erine büyük özen gösterilmelidir. Özellikle serin sonbahar gecelerin den korumak amacıyla geceleri kafes üstünün hava geçiren yün örtülerle sıkıca örtülmesinde yarar vardır. Tüy dökümü süresince, yeşillik ve meyveler azaltılır. Kenevir, turp ve hardal tohumu yemlerden çıkartılır. Kuvvet mamaları, kuşyemi, dan, marul tohumu ve keten tohumu verilir. Sularına, hastalıklardan korumak üzere Terramyci ne ve vitamin damlatılmasında yarar vardır. "CeDe Multivita min", kuşların tüy atımını kolaylaştıran, bu süreyi kısaltan hazır bir vitamin olarak yarar sağlar.
Kanaryayı tüy değişiminden çabuk çıkartmak için, bazı yetiştiricilerin karşı çıktığı, bazılarının çok tuttuğu bir yöntem vardır. Bizde Barbar Metodu adıyla anılan bu yöntem, tüy dökümü süresince kanaryayı, üzeri kalın bir örtüyle kapanmış bir kafesin içinde tutmaktan ibarettir . Kafesin altı temizlenm ez ve beslenme çok az bir ışığın bulunduğu kafesin içinde, örtü altında sürdürülür. Bu örtü, kafesin içindeki ısıyı sabit ve kafesin içini karanlık tutar. Bu iki etkenin tesiri altında kanarya, tüy değişimini beş hafta içinde tamamlar.

ARA TÜY DÖKÜMÜ:

Belirtile ri: Kuşun vücudundaki tüyler (özellikle kafası ve boynundak i tüyler) dökülür. Eğer parazitte n dolayı dökülme varsa sürekli bir kaşıntı da gözlenir. Kuşun halsiz, isteksiz olması ötüşünü kesmesi ve kafes içerisinde durgun olduğu gözlenir. Ancak dişi kuşun yumurta üzerinde yattığı dönemlerde göğüs altında görülen dökülmeler normaldir .

Sebepleri: Kanaryala rda tüy dökümü pek çok nedenden olabilir. Normalde tüy dökme mevsimler i Ağustos, Eylül aylarıdır. Bu aylar dışındaki dökümlere "ara tüy dökümü " adı verilir. Kanaryanın ara tüye girmesi bir kaç sebepten olabilir.
1- Eğer kanaryanın bulunduğu yer hava almıyorsa yani kuşun sürekli kapalı bir ortamda kalmasından dolayı olabilir.
2- Kuşa verilen yem ve yiyecekle rin çok kuvvetli olması sonucu hayvanın bünyesinin aşırı yüklenmesi olabilir.
3- Sürekli değil ama aşırı dökülme varsa hastalık kapmış olması yada kaşıntısı varsa parazit gibi bir nedenden dol ayıda tüy dökebilir.
4- Mevsimsiz tüy dökümleri yem ve mama değişikliğinden olabileceği gibi yer değişikliğinden de olabilir.
5- Kanarya kızgınlık dönemine geldiğinde de tüy dökebilir, özellikle 2 yıl gibi uzunca bir süre eşe atılmamışsa kuş sıkıntısından tüy dökebilir.
Tedavi :Yukarıdaki sebeplerd en kuşunuza uygun olandan sonuca ulaşabilirsiniz.
Kuşun tüyden çıkmasına yardımcı olmak için,
1- Yemlikler den birisine kenevir tohumu, diğerine de normal kanarya yemi koyularak bol bol marul türü yeşillik verilmeli .
2- Banyosunu eksik etmemeli, banyo suyunu her sabah değiştirmeliyiz.
3- Vitamin takviyesi ne ihtiyaç duyulabil eceğinden CeDe Multivita min adlı vitamin ilacından 15 günde suluğuna 4 damla verilmeli ve suluk iki günde bir değiştirilmelidir.
4- Eğer yem veya mama değiştirildi ise eski kullanılan yeme veya mamaya dönülmelidir. Kuşun zayıf düştüğü bu dönemlerde bol bol yeşillik ve meyve ile birlikte karışık yem verilmesi iyi olur.
5- Parazit durumunda ise parazit dökücü toz ilaçlardan kullanılmalıdır Haftada en az bir kere de banyo yapması sağlanmalıdır.
6- Kuş havadar bir yere konulmalı ancak rüzgar alan esintili bir yere konulmama sı da kuşun sağlığı açısından önemlidir.
7- Eğer uzun süredir yalnız ise eşleştirmenizde kuşunuzun doğal sağlığı yönünden faydalı olur.

KAŞINTI VE BİTLER:

Belirtile ri: Kuşun sürekli kaşınması, gagası ile tüylerini sıkıştırmaya çalışarak didikleme si, tüylerini kabarık tutarak sürekli silkinmes i ve gövdesini bir yerlere sürtmeye çalışması.

Sebepleri: Kuşun gövdesinde, tüylerinin arasında gözle görülebilen koyu renkli çok küçük canlılar var ise bunlar kaşıntıya neden olan asalak hayvanlar yani bitlerdir . Kanaryala rın en büyük zararlılarındandır. Kuşu elimize aldığımızda kanat altı ve ense tüylerini hafifçe üflersek bitleri rahatça görebiliriz. Bu bitler kuşun geldiği yerden, başka bir hayvandan yada yeni alınmış bir kafes aksesuarından gelebilir . Eğer yavru ve yuva varsa bu kısımlarda kontrol edilmelid ir.Aşırı oranda üredikleri zamanlard a öldürücüdürler. Bitleri gündüz faaliyett e görme olanağı yoktur. Bunlar geceleri ortaya çıkarlar. Eğer kanarya besleyen kişi biraz ihmalkâr yaradılışlı ve dikkatsiz se, hızlı bir üreme sonucunda kanaryası bir felâketle karşı karşıya kalacaktır. Çünkü bitler çok küçük olmaları nedeniyle pek kolay görülmezler, buna karşın büyük birer kan emicidirl er. Özellikle ilkbahar ve yaz aylarında üreme sonucu çok çabuk çoğaldıklarından dikkatli olunmalıdır.
Kafeste bit olup olmadığını anlamak için kafes geceleri dinlenir. Kanaryala r huzursuz ve kıpırtılı iseler bir bit hücumu karşısındalar demektir. Tehlikeli dirler, özellikle yazın ortaya çıkan bu hayvanlar, akşamları kuşa rahat vermezler . Kuşun kanını emerek onun zayıf düşmesine ve hastalanm asına neden olurlar. Tünek başlıklarındaki delikler bitlerin saklanaca kları yerlerin başında geldikler inden, buraların incelenme siyle de varlıkları anlaşılabilir. Bitkilerd eki bitler farklı olup, kuşlar için zararlı değildir. Bitin varlığını anlamak için kafesin köşelerine, saklı bulunan alt kısımlara, dar bölgelere ve tünek kamışlarının uç kısımlarına bakılmalıdır. Bitin kendisini görebileceğimiz gibi bıraktığı beyaz dışkılarını da noktalar halinde görebiliriz. Ayrıca yuva var ise elimizi yuvaya soktuğumuzda kıpırtılarını ve kaynaşmalarını hissedebi liriz. Daha da bilemiyor sak kafesin bir köşesine küçük bir pamuk parçası yada beyaz mendil koyarsak bir kaç gün sonra burada yuvalandıklarını görebiliriz.

Tedavi : Bu bitlerden kurtulmak için eczane veya petshop lardan temin edilecek bit spreyi kullanılmalıdır. Bu tedaviye 2 - 3 gün ara ile bir kaç kez tekrarlan malıdır. Bit spreyi kuşun tüm vücuduna, özellikle kanat altına ve boyun bölgesine sıkılmalıdır. Kuşun yüz, gaga ve göz kısmına sıkılmamasına dikkat edilmelid ir. Pire tozu da bu derdinizi çözümleyecektir. Ayrıca "Jakotin" adlı ilaç ve opigal 5 tozu,rin tozu, Ektogal, lizol, karbonil, kreolin, madeni esanslar, kafur türü maddelerd e kullanılabilir. Bu tozlar tünek başlıklarındaki deliklere, kafesin kenar kıyı köşelerine serpilere k, kanaryala rın kanat altlarına dökülerek çok olumlu sonuçlar alınabilir. Bitlerin kökü kazınabilir. Özellikle kuluçka devreleri nde yuvalıkların büyük bit yuvaları olacağını; bunların yavruların kanlarını emerek ölümlerine sebep olacağını hatırlatırız. Yuvaların ilaçlanmasında yavruların tozdan zarar görmemesi için dikkatli davranılmasını tavsiye ederiz. Daha iyisi, bit bulundura bileceği düşünülen eski yuvalığın alınarak yerine yenisinin konulmasıdır. Kafesin içinin temizlenm esi ve dezenfekt e edilmesi de önemlidir.Özellikle kafesin köşelerine, saklı bulunan alt kısımlara, dar bölgelere ve tünek kamışlarının uç kısımlarına yuvalanırlar. Bu nedenle, ya kafes ve aksesuarl arı sıcak su ile iyice yıkanmalı yada bahsedile n spreyden kafesin özellikle bu kısımlarına sıkılmalıdır.

KUVVETLİ BAKIM HASTALIĞI:

Belirtile ri: Bu hastalığın belirtisi ayaklarda , tırnaklara yakın kısımların şişmesi ve ayak derilerin de mantar türü görünümler yada döküntülerdir. Bu şişlikler yada belirtile r kuşun vücudunun diğer kısımlarında da gözlenebilir.

Sebepleri: Kuşları seven her insan kuşunun bakımını elbette elinden geldiğince iyi yapmak ister. Ancak her türlü yiyecekle ri temin etmek ve onu vitaminle rle kuvvetlen dirmek her zaman kuşunuzun sağlıklı olması anlamına gelmez. Eğer birde normal yiyecekle rin yanında uzun süreli bal gibi kuvvetli besinler verir üstüne üstelik birde yine uzun süreli vitamin takviyesi yaparsak kuşumuz sağlıklı olmaz, aksine bu tür kuvvetli gıdalar sonucu ölüme kadar uzanan bir hastalığa yakalanır. Bu hastalığın adı halk dilinde zengin hastalığı dır.

Tedavi : Tedavisi için ise öncelikle verilen kuvvetli besinler bir süre kesilmeli ve normal yemlerini n yanı sıra bol bol yeşillik verilmeli dir. Ayakların tedavisi için bir hafta boyunca iyileşme gözlenene kadar ayaklar alkole temizlene rek herhangi bir iyileştirici pomat (Terramcyn, Bactom, Lamisil, Exoderil vs. ) sürülür.

GÜNEŞ ÇARPMASI:

Belirtile ri: Güneş altında duran kafeslerd e bir de bakarsınız ki kanaryanız kafesin dibinde boylu boyunca yatıyor, hiçbir kıpırdama yok. Bu bir güneş şokudur. Hiçbir yerinin tutmadığı, felç halinin görüldüğü olaylar da vardır. Eğer önlem alınmaz ve uzun süre bu durumda bırakılırsa kanarya ölebilir de.
Nedenleri: Kanaryala rın direkt güneş ışığı alan yerlerde ve 24 santigrat tan yukarı ısılarda bırakılmamaları gerektiğine değinilmişti. Fazla sıcaklık ve dik gelen güneş ışınları kanaryayı fazlasıyla rahatsız eder; aşırı hallerde hastalanm asına neden olur.
Tedavisi: İlk iş olarak kanarya direkt güneş ışığı almayan ve ışın sıcak olmayan bir yere alınmalı. Başı, ayakları ispirtoyl a ıslatılmalı ve masaj yapılmalıdır. Böylece serinleme si ve kan dolaşımının normale dönmesi sağlanmış olur. Ağzının açılarak iki damla gliserin damlatılmasında da yarar vardır.

URLARIN TEDAVİSİ:

Belirtile ri: Kuşun çeşitli yerlerind e ( çoğunlukla kanat altı ve sırtta) küçük bir nohut tanesi kadar urların hayvanı rahatsız edecek şekilde büyümesi.
Sebepleri: Tam olarak bilinmeme kle beraber çoğunlukla kanaryala rda irsi ve cinse bağlı olan bu hastalıkta yiyecekle rin de etkili olduğu sanılmaktadır.
Tedavi : Norwich ve Crest cinsi kanaryala rda sık görülen bu urların üzerine kulak çubuğu veya ucuna pamuk dolanmış kibrit çöpü ile sirke ruhu sürülmelidir. 1 hafta sonra urun üzeri kızardıktan sonra alınabilir veya kendiliğinden düşecektir.

SİYAH LEKE HASTALIĞI (İTALYA)

Yetiştiriciler özellikle yavruların ilk döneminde birçok sorunla karşılaşırlar.Muhakkak ki bazı yetiştiriciler için kuluçka döneminin verimsiz geçmesi ve yavru ölümleri problem teşkil eder.Ve moral bozukluğuna neden olur.
Bazen yavruların taşlıkları dolu olduğu halde ertesi gün ölü olarak karşımıza çıktığı görülür.Bunun nedeni siyah nokta dediğimiz hastalıktır.Çoğu zaman karaciğerdeki ve sindirim sistemind eki problemle re bağlı olur.Voge l Freund dergisind e bu hastalık Paul pütz tarafından ''Siyah noktalar'' olarak adlandırılır.
Bu siyah noktalard an ne anlamamız gerekir ? Siyah nokta yavru kuşların karnının sağ alt kısmında,karaciğerin üzerinde sağda safra kesesi bölgesine yerleşir.Farklı bir et renginde karın bölgesinde belirir.B u noktanın büyüklüğü farklı farklı olabilir. Yavru hayvanlar da dış düzeyde ortaya çıkan bu siyah nokta sonradan sarı renge döner.Sarıya dönmesi bir organ bozulması meydana geldiğinin işaretidir.Maalesef bu hastalığa yakalanan yavru kuşların büyük bir bölümünün ölüme aday olduğu belirlenm iştir.Nadiren bazı kuşlarda siyah noktanın kaybolduğu ve 7 gün içinde eski normal haline döndüğü görülmüştür.Fakat hastalığa yakalanan kuşların daha az geliştiği tesbitedi lmiştir.Bazen yumurta içinde de siyah nokta hastalığı sebebi ile ölümler olmaktadır.Bu hastalık solunum zorluğuna neden olur ve soluk alma zorlaştıktan sonra birkaç saat içinde yavru ölür.Siyah nokta kanaryala rın yanı sıra Carduelis ve güvercinlerde de görülür.
Siyah noktanın safra kesesi olduğuna dair görüşler vardır.Tanımlanırken sadece karaciğerde olarak değil,karaciğerin sağ tarafında ve pul pul olarak anlatılır.
Yaklaşık beş yıl önce İtalya'ya yaptığım bir ziyarette tanıdığım yetiştirici Prof.G.Be rtolini'den bu hastalığa karşı mücadele için yetiştirmeye başlamadan önce eski hayvanları bir İNHALASYON (Buğu,gaz veya ufak damlacıklar halindeki sıvıların solunması) metodu ile tedavi ettiğini öğrendim.
Uitrecht'teki küçük ev hayvanları ile ilgilenen bir fakülte yaptığı araştırmalarda,buna kolibakte rilerin neden olduğunu açıklamıştır.İtalyan araştırmacılar bunun mycoplazm a olduğunu ve muhtemele n safranın karaciğere tesir ettiğini iddia etmişlerdir.Yumurta içinde meydana gelen bu plazma sonra yavrunun iç organlarına girer ve bozar.Yav runun yumurta içinde veya yumurtada n çıktıktan birkaç gün sonra ölümüne neden olur.Bazı kuşlar yumurtada n çıktığı zaman nefes zorluğu çeker ve ölür.Bunların akciğerleri hastalığa yakalanmıştır.
Oluşum yumurta içinde meydana geldiği için teşhis koymak çok zor olmaktadır.İtalyan'lar TYLOSİN adlı antibiyot ik maddesi ile tedavi uygulamasında olumlu sonuçlar almıştır.Birkaç yıl öncesine kadar Chemi-Vit firması Tylosin kombinasy onlu tetractli n adlı bir ilaç üretmiştir.Şu anda çeşitli ilaçlar bulunmakt adır.ÖRNEĞİN : Tilosina2 0.Tylan gibi
İnhalasyon tedavi uygulanma sında da yine Tylosin kullanılmaktadır.Her ne kadar bu ilaçlar tedavi amaçıyla kullanılsa da tam olarak teşhis konulamadığı için etkili sonuç imkanı sınırlıdır.Kuluçka için yumurta toplamaya başlamadan önce tedavi uygulamasına başlanır.Bu kür beş gün devam ettirilir .Bir l litre içme suyuna 1 gr Tilosima2 0 ilave edilir.Pr epatarın düzgün kullanımı önemlidir.Bir yandan virüslerin yumurtala rın olduğu yerlere girmeleri önlenmeli,diğer yandan virüsler toplu halde bir yerde tutulmalıdır.Virüslerin tam olarak elemine edilmesi çok zor ihtimaldi r.
Mycoplazm a nedir.Myc oplazma ile mykoz aynı şey değildir.Maykozda mantara bağlı hastalık söz konusudur .Mykotoks inler zehirleyi ci etki yaparlar. Mykoplazm ozun ne tür bir etki yaptığı kuş yetiştirme kitaplarında yer almamıştır.Uitrecht'teki fakültenin çalışmaları yeterli gelmemekt edir.Çünkü mykoplazm ozlar bakteriye l enfeksiyo nlarla birlikte ortaya çıkmaktadır ve kolibakte riler buna bağlı olarak artmaktadır.Mykoplazmalar hücre çeperi olmayan bakterile rdir ve çok çeşitli yapıda türü vardır.Kuş türüne ve organa göre farklı artış gösterirler ve koloniler halinde yaşarlar.Üst solunum yoluna yerleşirler.Mykoplazmanın yayılması kolaydır.Çok basit temaslar ile içeriye girerler. Hastalık oluşmasına neden olan unsurlar yetersiz bağışıklık,stresli ortam,hijyenik yetersizl ik,sert iklim değişikliği,negatif etki yapan çevresel faktörler ( Çok düşük veya çok yüksek nemli ortam) aşırı toz,çok kalabalık kümes ve başka virüslerin çok yoğun olması.Yumurta içindeki ölümlerin ve yavru halindeyk en ölümün nedeni elbette ki bağışıklık sistemini n zayıf olmasıdır.Yapılan mücadele sonuçu başarılı olunamama sının nedeni Tylosin ile yapılan tedavinin yavruları kurtarmak için yetersiz olmasıdır.Probiotika-ProNutrial bağışıklığı geliştirme için önemli çok faydalı bir çalışma sayılır.Mykoplazmalar dış etkenlere karşı,örneğin sıcaklık,nem veya dezenfeks iyon maddeleri ne karşı çok duyarlı reaksiyon gösterirler.
Son olarak şunu söylemek isterim ki bu dur
KUŞ DÜNYASI DERGİSİ Nisan 2002 Sayı umla karşı karşıya iseniz,mutlaka bir veteriner ile irtibat kurun ve onun tavsiyele rine uyunuz.Ku llanılan ilaçların uzman birinin elinden olması daha etkili olacaktır.
TEXT VON GUNTER LEUGERS. SAERBECK2

Bu Makale Sn. Ertuğrul GÖRÜŞÜK tarafından sitemize gönderilmiştir.

SİYAH LEKE HASTALIĞI (ALMANYA)

Ülkemizde bu tür hastalıklarla ilgili araştırmalar mevcud olmadığından kim bilir hangi kümeslerde nedenini bilemediğimiz bu çeşit hastalıklardan ne kadar kuş ölmüştür.
Alman kuş bilimci Gunter Leugers şöyle anlatıyor.Bu hastalığı ilk defa bundan 5-6 yıl önce bir Hollanda dergisind e okuyarak tanıdım.İşler yolunda gitmediği zaman aktif kanarya yetiştiricilerinin ne yaptığı sorusu ile karşılaştım.Elbette ki kümeslerini kontrol ederler.B ende öyle yaptım.Kümesime bir kaç tane siyah lekeli yavru kuş koydum.İyi bir gözetimden sonra bu yavrulard an bir çoğundan bu lekelerin gitmesini tesbit etmeliydi m.Fakat bu konuda çok başarılı bir sezon geçiremedim.Sonra ki sezon daha başarılıydım ve kuşların hiç birinde siyah leke kalmadı.Benden sonra çok kötü sonuç alan yetiştiriciler duyuldu.S onraki sezon kümese 50 tane dişi kuş ve 200 tane verimli yumurta koydum.Yu murtadan çıkan bütün yavrulard a bildiğimiz siyah leke vardı.Bunlardan birkaç tanesi iyi yemleniyo rdu.Bu kuşların tamamen sıkı vücudları vardı.Bilye yutmuş gibi görünüyorlardı.Bu yavru kuşlara ait dışkı artığına raslamadım.Bu kuşlardan bazıları öldüler.Bunların nasıl olduğunu ve nasıl tedavi edileceği bilinmezs e ne yapılabilir ki ?Kestiğim ölü yavrulard a ,yediklerini hazmedeme diklerini gördüm.Başından sonuna kadar hazmedeme dikleri yem ile dolu olduklarını tespit ettim.Anl aşılan siyah lekenin embriyonu n içinde olduğunu tespit etmem gerekiyor du.Kuluçkadan 10 gün sonra yumurtayı açıp baktığımda bunu tespit ettim.Bu nedenlede yavruların siyah lekeyi ebeveynle rinden almış oldukları sonucuna vardım.FPMCE mesleki grup başkanı olarak bu konuyu tartışmak üzere gündeme getirdim. Benden başka hiç kimsenin kanaryasında siyah leke olmadığı ortaya çıktı.Bundan dolayı konuyu sessizce değerlendirdim.Daha sonra bir kaç yetiştirici aynı problemin kendi kümeslerinde de olduğunu bildirdi. Sonraki yıl tavsiye edilen her şeyi uyguladım.Nürnberg'de bir yem firması ile görüştüm.Uzmanlar semptomu tanıdıklarını fakat nedenini ve tedavi yolunu bilmedikl erini söylediler.En iyisi bütün kuşları salıvermek ve yetiştirmeye yeniden başlamaktı.Bütün bu olumsuzluğa rağmen sonraki yıl çalışmalarıma devam ettim.Birçok sözde uzman tavsiyede bulundu.B unların hiçbiri fayda vermedi.B unlar yem değişimi,içme suyu değişimi,ilk günlerde yeşil yiyecekle r,baytiril tedavisi,ESB3. trichomon aden tedavisi,volamin,yüksek dozda C vitamini ile yemleme,suya yiyecek karıştırma,kamelya çayı,şebeke suyu yerine kaynak suyu,maybakter tedavisi,taneli yiyecekle rin değiştirilmesi ve bunlar gibi daha birçok denemenin hiçbiri fayda vermedi.S iyah leke nerde ne zaman isterse ortaya çıkıyordu.Bir çiftin ilk kuluçkasında bütün yumurtala rda vardı,ikinci kuluçkada 2 sinde,üçüncü kuluçkada yine hepsinde vardı.Haziran ayında bir dostumdan satın aldığım,hiçbirinde siyah leke olmadığından emin olduğum ve benim kümesimle hiçbir irtibatı olmayan kuşlarda,benim kümesimde tekrar leke oluştu.İlginç olan kuşlarda herhangi bir hastalığın olmaması,yalnızca hazımsızlık meydana gelmesidi r.Bu teori beni saka kuşu ile kanarya çifleştirilmesi durumunda büyük bir siyah leke oluşmasına kadar getirdi.F akat bunun neden olmedığını anladım.Geçen yıl kuşların hepsini salmaya ve yeniden başlamaya karar verdim.Fa kat meslek grup başkanı olarak bu araştırmayı devam ettirmek zorunda olduğuma karar verdim.De neme amacıyla 7 tane dişi 2 tene erkek kuş satın aldım.Önce bu kuşlara vitamin katkılı hiç bir yiyecek vermedim. Sadece kanarya tohumu verdim ve bu zamana kadar başka taneli tohum vermedim. 2001 Yılı sezonuna başladık.Bütün dişi kuşlar kuluçkaya yattı ve hepsi verimli oldu.Faka t siyah lekeler yine vardı.Başka yetiştiricilerden yine şikayet geliyordu .İnnernetten gelen bir e-mailde bu hastalığın İtalya'da tanındığını ve tedavisin in billindiğini öğrendim.
Bu lekeye neden olan mykoplazm a olduğu ve tedavisin in tylosin adlı bir maddeyle yapıldığını anlatmıştı.Bu madde kuşun olgunluk döneminden önce verilmeli dir.Böylece hastalık yavrulara gecmemiş olur.Bu tedavi bilgisi benim gözüme ışık oldu.Heme n uygulamay a koyuldum. 1 gr maddeyi 1 litre suya karıştırarak 5 gün boyunca kuşlara verdim.Bi rkaç gün sonra bütün kuşlar yumurtladı.İki kuş öldü,kalan kuşların yumurtala rı verimli oldu.Çıkan yavruların hiçbirinde siyah leke ve karınlarında sertlik yoktu.Kaf este birden ölü bir yavru fark ettim.İncelediğimde bunun siyah lekesi olmayan kuş olduğunu anladım.Leke yoktu fakat ölüm nedeni aynı idi.Sular a iki gün boyunca düşük dozda tylosin ilave ettim,2 gün sonra kuşların karnı normale döndü ve hazmı düzeldi.Bu deneme kanaryala rımdan bu sene 7 tane yavrum var.Siyah lekeye karşı böyle bir maddenin olmasına çok sevindim ve bu madde ile başka araştırmalar yapmayıda düşünüyorum.
Bu siyah lekeler başka şeylerede neden olur düşüncem gerçek oldu.Çünkü bu leke bir hastalığın belirtisi olmalıydı.Karaciğer ve safra kesesinde görüldü.Koyu bir renkten siyaha doğru dönüyordu.Bu belirti bize apaçık hastalık olduğunu gösteriyordu.Mykoplazmalar bütün kuşlara yayılabilir ve hatta insanlara bile bulaşabilir.Kuşlarda mide ve barsaklar a geçiyor ve muhtemele n vücudu sertleştiriyordu.Açıklayıcı bilgi:
İnternette dkb-online-FachgruppeFB adresinde bulubilir siniz.Ayr ıca Bad Salzuflen'den Veteriner Hekim Dr.Jablon ski bilgi ve uygulama alanında çok yardımcı oldu
TEXT VON GUNTER LEUGERS.S AERBECK---KUŞ DÜNYASI -NİSAN-2002-SAYI-2
_________ ________
ERTUĞRUL GÖRÜŞÜK

KUŞ GRİBİ :

1. Kuş gribi nedir?

Kuş gribi (avian influenza) influenza virüsünün A tipinin neden olduğu ve kuşlarda görülen bir enfeksiyo n hastalığıdır. Kuşların çoğu enfeksiyo na duyarlıdır ama birkaç tür daha dirençlidir. Enfeksiyo n kuşlar arasında oldukça hızlı yayılır ve öldürücü seyreder.

2. Etken virusun özellikleri nelerdir?

Etken olan influenza virüsünün 15 alt tipi bulunmakt adır. Influenza virüsleri hemagluti nin ve nörominidaz (N) antijenle rine göre sınıflandırılır. Bunlar içinde H5N1’in özel bir önemi vardır. Balıkesir’de görülen salgında H5N1’in etken olduğu

Dünya Hayvan Sağlığı Örgütü tarafından 13 Ekim 2005’ de açıklandı.

3. H5N1 neden önemlidir?

H5N1 tipi enfeksiyo n insanlard a hastalık ilk kez 1997 yılında bildirilm iştir. H5N1 diğer influenza türlerine göre daha ciddi ve öldürücü seyretmek tedir. Ayrıca, H5N1 hızlıca mutasyon yapabildiği için daha hızlı yayılabilecek yeni virüslerin oluşmasına kaynak oluşturabilecektir.

4. Virüs ne kadar dayanıklıdır ve nasıl etkisizleştirilir?

Virüs, enfekte olmuş alanlarda düşük sıcaklıkta en az 3 ay canlı olarak kalabilir . Enfekte olan kuşlar virüsleri en az 10 gün boyunca ağız ve dışkı yoluyla atarlar. Virus, 60 derecede 30 dakika ısınma yoluyla ve ayrıca yaygın kullanılan dezenfekt anlarla etkisizleşebilmektedir.

5. Salgın nasıl oluşur ve insanlara nasıl geçer?

Doğrudan ya da dolaylı yollarla vahşi göçmen kuşların evcil kuşlara enfeksiyo nu bulaştırması en önemli salgın nedenidir . Ayrıca, canlı kuş pazarları salgının yayılmasında önemlidir. Özellikle ölü veya canlı hastalıklı kuşlar ve kuşların atıklarına maruz kalan kişilere solunum ve temas yoluyla bulaşır.

6. Ülke içinde ve ülkeler arasında nasıl yayılır?

Hastalık bir ülke içinde çiftlikler arasında hızlıca yayılım gösterebilir. Enfekte olmuş araçlar, elbiseler, ayakkabılar aracılığı ile bir yerden diğerine taşınırlar. Bir ülkeden diğerine ise uluslarar ası canlı kümes hayvanları ticareti ve göçmen kuşlar aracılığı ile taşınabilir.

7. Bugüne kadar olan salgınların özellikleri nelerdir?

2003 ve 2004 yıllarında Asya ülkelerinde (Vietnam, Kamboçya, Endonezya, Malezya, Thailand) toplam yaklaşık 120 kişi hastalanmış ve bu kişilerin 60’ı (%50) ölmüştür.

8. Kuluçka süresi kaç gündür?

Ortalama 2-5 gün olup, 17 gün sonra hastalık geliştiği bildirilm iştir.

9. Hastalığın klinik özellikleri nelerdir?

Gripte görülen klasik bulgular bu grupta da geçerlidir. Ateş, baş ağrısı, yaygın vücut ağrıları, boğaz ağrısı, öksürük en sık görülen belirtile rdir. Ayrıca, bu hastalard a diğer grip türlerine göre daha fazla ishal bildirilm iştir.

10. İnsandan insana geçiş var mıdır?

Literatürde az sayıda sağlık çalışanları, kümes hayvancılığında çalışan işçiler ve aile üyeleri arasında şüpheli geçiş olguları bildirilm iş olsa da Dünya Sağlık Örgütü, insandan insana geçiş olmadığının altını çizmektedir.

11. Kimler risk altındadır?

Ölü ya da canlı hasta hayvanlar la veya hayvan atıklarıyla doğrudan teması olan kişiler en büyük risk altındadırlar. Ayrıca hasta insanlarl a teması olan sağlık çalışanları da koruyucu önlemleri (eldiven, maske, önlük) almalıdırlar.

12. Yiyecek yoluyla geçer mi?

Hastalıklı hayvanların ürünlerini yemek yoluyla enfeksiyo n alan bildirilm iş hasta yoktur. Ancak kümes hayvanlarının etlerinin iyi pişirilmeden yenmemesi önerilmektedir.

13. Korunma önlemleri nelerdir?

Hastalık şüphesi olan hayvanlar la teması olanlar mutlaka eldiven ve maske kullanmalıdırlar. Kümes hayvanları ürünleri pişirilerek yenmelidi r. Eller sıkça yıkanmalıdır.

14. Tedavisi var mıdır?

Ülkemizde tedavi için lisans almış 2 ilaç bulunmakt adır; oseltamiv ir ve zanimivir . Bu ilaçların belirtile r başladıktan sonra ilk 48 saat içinde başlanması gerekmekt edir.

15. Aşısı var mıdır?

Halen varolan grip aşıları H5N1 virüsüne karşı koruyucu değildir. Ancak insanların diğer grip hastalıkları için aşılanmaları önerilmektedir.

16. Salgının önlenmesi için yönetsel düzeyde neler yapılmalıdır?

a. Hızlıca hasta kuşların izolasyon u ve hasta kuşların itlafı sağlanmalıdır. Hastalık hayvanlar arasında çok hızlı yayılabilmektedir.

c. Göçmen kuşların gidebilec eği yerler potansiye l salgın noktası olarak yakından izlenmeli dir.

d. Tüm bu çalışmaları yürütecek ilgili tüm sektörleri barındıran bir örgütlenmeye gidilmeli dir.

17. İnsanlar etkilenme mek için neler yapmalıdırlar?

a. Ölü ya da canlı kanatlı hayvanlar la teması olanlar gerekli temas önlemlerini (eldiven ve maske) almalıdırlar.

b. Canlı tavuk veya hindi alınmamalı, denetimde n geçmiş ürünler tüketilmelidir.

c. Kanatlı hayvanlar uygun koşullarda iyice (60-70 derece) pişirilmelidir, az pişmiş olarak tüketilmemelidir. Çıplak elle dokunulduğunda eller mutlaka sabunla yıkanmalıdır.

d. Yumurtala rın kabukları en fekte olabileceği için bol su ile yıkanmalıdır.

e. Hastalık şüphesi olanlar hızlıca sağlık merkezine başvurmalıdır.

f. Hasta olan veya hasta olduğundan şüphelenilen kişilerle temas eden aile yakınları ve sağlık çalışanları koruyucu maske ve önlük kullanmalıdırlar.

Su kuşları ve Kuş Gribi Doğa Derneği Görüşü
Kuş gribinin sukuşları aracılığı ile yayıldığı bilinmekt edir. Yaygın kanının tersine:

1. Sukuşları içinde bulunduğumuz kış aylarında yoğun hareket halindedi r.
2. Bu hareketle r iklim koşullarına göre şekillenmektedir ve kuşlar soğuk bölgelerden sıcak bölgelere doğru hareket etmektedi r.
3. Bu hareket tek bir çizgi şeklinde olmamakta dır. Tek çizgi halinde İstanbul, Artvin ve Hatay illeri üzerinden geçen türler leylekler ve yırtıcı kuşlardır ve bu düzenli göç hareketi yalnızca sonbahar ve ilkbahar aylarında olmaktadır. Sukuşları için bu rota geçerli değildir.

Doğa Derneği, sukuşlarını kış aylarında saymaktadır. Bu sayımlar tüm dünyada ve Türkiye’de 15 Ocak – 15 Şubat tarihleri arasında yapılmaktadır ve en son sayım 2005 yılında yapılmıştır. 1999, 2002 ve 2005’te 120 alanda yapılan sayım sonuçları ekteki haritada özetlenmiştir. 2005’te toplam 1 milyon 285 bin 273 sukuşu sayılmıştır. Kuş gribinin yayılmasını engelleme k amacıyla sadece Doğu Anadolu’da değil, tüm sulakalan larda aşağıdaki önlemler alınmalıdır:

1. Tüm sulakalan larda ölü yabani kuşların araştırması acilen yapılmalıdır.
2. Tüm sulakalan lar risk bölgesidir. Bu nedenle, büyük göllerin civarı başta olmak üzere bu alanlarda kanatlı hayvanların kümeslerin dışına çıkarılması yasaklanm alı ve evcil hayvanlar la yabani kuşların teması en aza düşürülmelidir.
3. Civarında yoğun kümes hayvancılığı yapılan sulakalan larda, hastalığın teşhisi ve acil durum için çok daha ayrıntılı çalışmalar derhal başlatılmalıdır.
4. Ülke sathında av yasaklanm alıdır.

Sukuşları, kuş gribinin taşınma yollarından biri olmakla birlikte FAO (Dünya Gıda ve Tarım Örgütü) kaynaklı raporlara göre hastalığın esas yayılma kaynağı kümes hayvancılığıdır. Yine FAO’ya göre, bu güne kadar hastalığın rastlandığı Hong Kong, Pakistan, Yeni Zelanda gibi ülkelerde göçmen kuşlar üzerinde yapılan klinik testler sonucunda kuş gribi virusüne rastlanma mıştır. Bu kapsamda, hastalığın yayılmasında üç ana mekanizma etkilidir:

1. Canlı kümes hayvanı ticareti.
2. Kümes hayvancılığı yapılan yerlerdek i zayıf biyogüvenlik önlemleri.
3. Hastalığın bulaştığı materyall erin taşınması – örneğin, çamur, toprak, taşıtlar, ayakkabılar ve doğal su yolları.

Türkiye’de bu güne kadar ortaya çıkan kuş gribi vakalarına paralel gelişen büyük sayılarda yabani kuş ölümlerine rastlanma mıştır. Oysa, Dünya Kuşları Koruma Kurumu (BirdLife Internati onal) kaynaklarına göre Temmuz 2005’te tavuk çiftliği kaynaklı kuş gribi görülen bir bölgede 6 bin ölü Hint kazında (Anser indicus) ve çok sayıda karabatak, martı ve ördeğe rastlanmıştır. Öte yandan, son kuş gribi vakalarının gözüktüğü Yozgat ve Erzurum gibi illerde kışın sukuşlarının yüksek sayılarda bulunduğu sulakalan lar bilinmeme ktedir.

Bu nedenlerl e, Türkiye’de evcil kümes hayvanı ticareti ve biyogüvenlik konularında etkili önlemler alınmalıdır.DEZENFEKT E İÇİN KULLANILA N DEZENFEKT AN BİTTİĞİNDE AYNI ÜRÜNDEN SATIN ALMAMAK VE TAMAMEN FARKLI KİMYASALLARDAN OLUŞAN BAŞKA BİR ÜRÜN ALMAK GEREKİR.

( Mikroplar aynı ürüne karşı zamanla bağışıklık oluşturduklarından )

KLOR EN UCUZ DEZENFEKT ANDIR ANCAK DEVAMLI KULLANILM AMASI ÖNERİLİR.

KANARYALA RDA KULLANILA N ANTİBİYOTİKLER:

ETKEN MADDE İçme Suyu ( mg/Lt) Yem/Mama (mg / Kg)

Amoksilin 200-400 300-500

Ampisilin 1000-2000 2000-3000

Kloramfen ikol 100-200 200-300

Klortetra siklin 1000-1500 5000

Dokasisik lin 250 1000

Eritromis in 100 200

Furaldato n 100-200 200

Linkomisi n 100-200 200

Neomisin 80-100 100

Spektinom isin 200-400 400

Spiramisi n 200-400 400

Sulfonami d 50-100 100

Polimiksi n 50.000 İ.Ü. 50.000 İ.Ü.

Tylosin 250-400 400

İLAÇ ÖZELLİKLERİ VE KULLANMA KILAVUZU*BAYMEC %1 (ANTİPARAZİTER)

Kullanıldığı Yerler : Bit tedavisin de kullanılır,emici ve ısırıcı bitlerde ayrıca iç ve dış parazitle rde mükemmel sonuç verir.

Dozaj : 2 lt. suya 2 ml. Baymec karıştırılıp iyice çalkalandıktan sonra suluklara konur 24 ila 48 saat sonra su temiz suyla değiştirilir.

Tedavi ayda bir tekrarlanır.

Not: Hiçbir dönemde yan etkisi yoktur.(Yumurta, yavru, tüy, vb.)

*BİYOMEC %1(ANTİPARAZİTER)

Baymec ile aynı ham maddeyi içerir,aynı yerlerde aynı oranda kullanılır.

*VİTAFORM(Suda Eriyen Toz Vitamin)

Kullanıldığı Yerler: Gelişmeyi sağlıklı büyümeyi, döllenmeyi sağlar.Kuşlar için büyük 8 esas vitamini en uygun oranlarda ihtiva etmektedi r.

1. Vitamin A: Kuşun gücünü arttırarak hastalıklardan korur.
2. Vitamin D3 : Yumurta kabuğu sağlamlığını sağlar.
3. Niasinami d : Ağız boşluğunda oluşan iltihapla nmayı önler, tüyleri güzelleştirir.
4. Kalsiyum Pantotena t : Deri iltihabını önler, tüy kalitesin i arttırır.
5. Vitamin B2: İshali önler.
6. Vitamin B12 : Büyümeyi sağlar,
7. Vitamin K : Bağırsak kanamalarını önler.
8. Vitamin E : Döllenme gücü ve verimi arttırır.

Dozaj:1 lt. suya bir çay kaşığı (2gr) hastalıkta 1 lt. suya 2 çay kaşığı.

*DEPOMİN (Mineral Ve Aminoasit Kombinasy onu)

Kullanıldığı Yerler: Genç hayvanlar da gelişmeyi hızlandırır.

Yemden en iyi şekilde yararlanm alarını sağlar .

Hayvanın tüyden kolay çıkmasını sağlar.

Dozaj: 1 lt. Suya 1 kapak atılır. Haftada 2 defa verilir.

*TETRAMEZATİN

Kullanıldığı Yerler: İshal tedavisin de kullanılır.

Dozaj: 2,5 lt. Suya 2,5 gr. atılır. Tedavi 3 gün sürer ilaçlı suyun 6-12 saatte tamamen içilmesine dikkat edilmelid ir.

(Su bitecek oranda konulmalıdır.) Her gün taze su hazırlanacak.

*NEOPRİM

Kullanıldığı Yerler:İshal tedavisin de kullanılır.

Dozaj: 2,5 lt. suya 1 gr.(yarım çay kaşığı) tedavi 3 gün sürer.

*TYLAN

Kullanıldığı Yerler: Solunum yolları enfeksiyo nlarında kullanılır.

Ayrıca yer değişikliği ve stres durumlarında kullanılır.

Dozaj : Koruyucu olarak haftada 2 gün 2 lt. suya 1 gr. (Yarım çay kaşığı ) tedavi amaçlı 1lt. suya 1 gr. 5 gün verilir.

*ESB3

Kullanıldığı Yerler: Küf mantarlarının yol açtığı hastalıklara iyi gelir.

Nemin yoğun olduğu ortamlard a uzun süre verilebil ir.

Kanlı ishal durumlarında da kullanılır.

Dozaj:Koruyucu olarak 1 lt. Suya 1 gr.

Tedavi amaçlı 1 lt. suya 2 gr. 3 gün kullanılır.

*NEO TERRAMYCİN

Kullanıldığı Yerler: Kronik solunum yolu enfeksiyo nları (Sinuzit,Burun akıntısı ) stres ve vücuttaki yararlanm alardan sonra kullanılır.

Dozaj: Koruyucu olarak 2 lt. suya 2 gr. Tedavi 1 lt. suya 1 gr.

*NEO TERRAMYCİN + VİTAMİN

Dozaj: Koruyucu olarak 1 lt. suya 2 gr. Tedavi 1lt. suya 4 gr.

*BAYTRİL ( %2.5)

Kullanıldığı Yerler: Kanaryala rda bilinen 30 çeşit hastalığın (Kuyruk sallama ,hırıltı, sebebsiz ölümler , virüs hastalıkları ) tedavisin de kullanılır.

Dozaj: Koruyucu olarak 1 lt. suya 2 ml. Tedavi :1 lt. suya 4ml. 3 ila 7 gün*BAYTRİL (%10)

Dozaj: Koruyucu olarak 2 lt.suya 1 ml. Tedavi: 2 lt. suya 2 ml.

*VİLFLOKS

Kullanıldığı Yerler : Yumurtada yavru ölümleri .solunum sistemi hastalıkları ve ishaller.

Dozaj: Koruyucu olarak 2 lt. suya 1 ml. Tedavi:1 lt. suya 1 ml. 3 gün

*POLİSAMİN ( VİTAMİN )

Dozaj: 1lt. suya 1 çay kaşığı. Yumurtlam a ve tüy döneminde 2 gün ara ile normal zamanda haftada 1 gün verilir.KAFES KUŞLARINDA HALKALI KURT ENFEKSİYONLARI

Askarid olarak bilinen halkalı kurtlar kuşların sindirim sistemi, solunum sistemi, kalp ve dolaşım sistemi, damarlar, beyin ve merkezi sinir sistemi, göz ve diğer yumuşak dokular gibi bir çok organa ve dokuya yerleşebilir.

Yumurta yoluyla bulaşan bu parazitle r papağan ve muhabbet kuşlarında daha sık görülür. Ağız yoluyla alınan yumurtala r kuşun ince bağırsaklarında açılır ve içinden çıkan parazitle r önce larva ve daha sonra da ergin hale gelirler. Dişi parazitle r tarafından bağırsakta yumurtlan an yumurtala r kuşun dışkısı yoluyla aynı şekilde çevreye yayılırlar. Yaşadıkları ortam nemli ise uzun süre canlı kalabilir ler.

Askaridle r kuşlarda ishal, iştahsızlık, kilo kaybı gibi belirtile rle seyreder. Bazı kuşlarda kusma veya aşırı miktarda dışkı yapma da görülür. Şiddetli ve aşırı miktarda olan parazitle r sindirim sistemind e tıkanmaya ve bunun sonucunda kuşun ölümüne yol açabilir.

Hastalığın tedavisin de veteriner hekiminiz in önereceği ilaçları kullanmalısınız. Tedavi genellikl e 10-14 gün içinde tekrarlanır. Kuşun yaşadığı çevreden yeniden parazit almasını önlemek amacıyla kafesi, suluklarını, oyuncakla rını ve kullandığı tüm malzemeyi dikkatlic e temizleme li veya değiştirmelisiniz. Parazit yumurtala rı dezenfekt anlara karşı oldukça dirençlidir ama sıcak buhar uygulaması ile yumurtala rdan garantili olarak kurtulabi lirsiniz.

Kuşunuzun parazit enfeksiyo nlarından korunması için düzenli olarak dışkı ve parazit muayenele rini ihmal etmeyin. Ayrıca kafesinde ve yaşam alanındaki hijyenin korunması ve varsa ortamdaki aşırı rutubetin dengelenm esi önerilir.Kafes kuşlarında mantar enfeksiyo nları

Candidias is, kafes kuşlarında Candida albicans adı verilen bir mantar türünün yol açtığı enfeksiyo nların genel adıdır. Bu mantar türü normal çok az sayıda bütün kuşların sindirim sistemind e bulunur ancak enfeksiyo na neden olmaz. Eğer bu mikroorga nizmanın sayısı artarsa veya sindirim sistemind e bir hasar varsa, sindirim sistemind e, gaga ve solunum sistemi gibi diğer organlard a, deri, tüy, göz ve üreme organlarında da enfeksiyo n oluşur. Candida enfeksiyo nları muhabbet kuşlarında ve papağanlarda çok daha nadir görülür.

Mantar, daha ziyade genç kuşlarda ve bağışıklık sistemi zayıf olan hayvanlar da ortaya çıkar. Mantarın oluşma riskini arttıran faktörler çok çeşitli olabilir:

* Kursağın geç boşalması

* Uzun süreli ve bilinçsiz antibiyot ik kullanımı

* Kafes temizliğine dikkat edilmemes i

* Vitamin A yetmezliği

* Hatalı beslenme

* Stres, ortamda sigara içilmesi, travma ve bazı virüs enfeksiyo nlarının yol açtığı tahribatl ar.

Hastalığın belirtile ri yerleştiği organa göre değişiklik gösterir. Tek bir organda olabileceği gibi, birkaç organa aynı anda yerleşebilir. Ağız ve gaga bölgesinde olduğunda ağız kokusu ve ağızda beyaz plaklar oluşur. Enfeksiyo n genellikl e alt ve üst gaganın birleştiği açıda oluşur. Gagadaki hastalıkta yemi geri çıkarma, iştah kaybı ve halsizlik le birlikte depresyon izlenir. Gaga kalınlaşır, yemin kursağı geçişi gecikmeye başlar.

Enfeksiyo n, sindirim sistemini n alt bölgelerine yerleştiyse, sulu dışkı, kusma, kilo kaybı, iştahsızlık ve depresyon görülür. Solunum sistemind eki mantar ise burun akıntısı, ses ve ötüş değişiklikleri, solunum güçlüğü ve kolay yorulma gibi belirtile r izlenir.

Hastalığın teşhisinde mantarın miktarı ve belirtile rin tespiti önemli. Tedavi olarak veteriner hekiminiz in seçimine ve önerisine göre antifunga l ilaçlar kullanılır. Hastalığa zemin hazırlayan stres, kötü bakım ve beslenme gibi koşulların düzeltilmesi de hastalığın iyileştirilmesinde çok önemli rol oynar.
_________ _________

Çevrimdışı aydemir aydın

 • Yönetici
 • MASTER
 • *****
 • Toplam İleti: 6037
 • Performans +0/-0
 • Cinsiyet: Bay
 • Meslek: Ziraat müh.
Ynt: muhabbet kuşu hastalıkları ve tedavisi
« Yanıtla #11 : Ekim 12, 2013, 12:34:09 ÖS »
Muhabbet Kusu Hastalikl ari Ve Cözümleri:

MANTAR

Belirtile ri, kuşlar bitliymiş gibi tiftiklen irler, tüylerde dökülme olur, vücudundaki kellikler ve görünen yerlerde, kızarıklıklar, pullanma gözükür ve bulaşıcıdır.

NİZORAL ŞAMPUAN : Şampuan köpürtülerek suluklar, mamalıklar, yemlikler ve kafesin her köşesi yıkanır.

NİZORAL TABLET : 1 litre suya 1 tane hap atılır. 7 gün devamlı verilir. Her gün içme suyuna, taze olarak karıştırılır.


Çevrimdışı aydemir aydın

 • Yönetici
 • MASTER
 • *****
 • Toplam İleti: 6037
 • Performans +0/-0
 • Cinsiyet: Bay
 • Meslek: Ziraat müh.
Ynt: muhabbet kuşu hastalıkları ve tedavisi
« Yanıtla #12 : Ekim 12, 2013, 12:39:38 ÖS »
Muhabbet Kusu Hastalikl ari Ve Cözümleri:

SİNDİRİM SİSTEMİ BOZUKLUĞU :

Yanlış beslenme ve mikroplu gıdalar vasıtasıyla hayvanı yavaş yavaş hasta eder. Karın altındaki damarlar yeşil olmaya başlar, kızarıklıklar meydana gelir ve hafif kararma olur.

SOLUNUM YOLLARI BOZUKLUĞU :

Hayvan boğazına bir şeyler takılmış gibi ağzını açıp kapatır; kuyruğundan nefes alıyormuş gibi kuyruğunu sallar.

TEDAVİSİ : İçme sularına tedavi süresince vitamin konur ve her gün ağza 1-2 damla %2,5 Baytril 5 gün süre ile damlatılır.

Not : Antibiyot ik tedaviler inde verilen süreye uyulması gerekir. Yoksa ileride bağışıklık kazanan hayvan tedaviye cevap vermez.


Çevrimdışı aydemir aydın

 • Yönetici
 • MASTER
 • *****
 • Toplam İleti: 6037
 • Performans +0/-0
 • Cinsiyet: Bay
 • Meslek: Ziraat müh.
Ynt: muhabbet kuşu hastalıkları ve tedavisi
« Yanıtla #13 : Ekim 12, 2013, 12:41:16 ÖS »
Muhabbet Kusu Hastalikl ari Ve Cözümleri:

ÇİÇEK :

Kuşçuluk için Veba dır. En belirgin özelliği, kesin ve çabuk kitlesel ölümlerdir. Çok çabuk bulaşır ( 7-8 gün içinde). Gaga, göz çevresi ve ayaklarda gözükür. Hastalana n kuş aşısı yapılmazsa 8 günde, ağzını aça aça, kuyruğunu sallaya sallaya ölür.

Çiçek hastalığı virüstür. Tedavisin de antibiyot ikler faydalı olmaz.Tek yapılacak şey kümese yabancı kuş getirmeme k, ziyaretçileri yasaklama k,eğer kümese ziyaretçi almak zorunda iseniz üst baş değiştirmek ,en azından üzerine önlük,başına şapka giydirip ayakkabısını çıkartıp terlikle sokmak gerekir. Kümesi temiz tutup sık sık değişik dezenfekt anlarla yerleri duvarları ve malzemele ri temizleme k gerekir.

Kanareien Pocken adlı bu aşı yurt dışından getirilme ktedir. Yavru en az 6 haftalık olmalıdır. Hastalık olsun olmasın senede bir kez bütün kuşlar aşılanmalıdır.

Türkiye de hemen her kümeste çiçek mikrobu bulunur. Bu mikrop sıcak ve nemli yerler de salgın yaratır. Bu yüzden her yetiştirici 10. ayda mutlaka aşı yaptırmalıdır. Unutmayalım ki bu savaştan sadece aşı yaptırarak başa çıkabiliriz.


Çevrimdışı aydemir aydın

 • Yönetici
 • MASTER
 • *****
 • Toplam İleti: 6037
 • Performans +0/-0
 • Cinsiyet: Bay
 • Meslek: Ziraat müh.
Ynt: muhabbet kuşu hastalıkları ve tedavisi
« Yanıtla #14 : Ekim 12, 2013, 12:42:17 ÖS »
Muhabbet Kusu Hastalikl ari Ve Cözümleri:

AYAK ŞİŞLİĞİ :

Hastalığın belirtile ri şunlardır : kuşun ateşi çıkar, ayak bilekleri nde şişmeler görülür, parmaklarını kapatamaz hale gelir ve ayak tabanlarında şişmeler ve yaralar görülür. Bu hastalığın tedavisin de “Teramycn” merhem kullanılabilir. ¼ Aspirin toz haline getirilip merhemle karıştırılır, haricen sabahtan ayaklara, tabanlara sürülür. Akşamda saf vanodin e kuşun ayakları sokulur ve ağızdan 1, 2 damla baytril damlatılır. Bir hafta süreyle bu tedavi sürdürüldüğünde kuşta gözle görülür bir iyileşme gözlenir.Çevrimdışı aydemir aydın

 • Yönetici
 • MASTER
 • *****
 • Toplam İleti: 6037
 • Performans +0/-0
 • Cinsiyet: Bay
 • Meslek: Ziraat müh.
Ynt: muhabbet kuşu hastalıkları ve tedavisi
« Yanıtla #15 : Ekim 12, 2013, 12:43:26 ÖS »
Muhabbet Kusu Hastalikl ari Ve Cözümleri:

İSHAL :

Mikrobik ve gıdaya bağlı olmak üzere iki türlüdür. Mikrobik olmayan ishalde diyet uygulanır; Mama, yumurta verilmez sade ince yem ve yulaf verilir. Mamalıkta sürekli haşlanmış patates bulunduru lmalı ve kaybettiği su kaybı için marulun kart yapraklarından veya ıspanak çok az olarak verilmeli dir.

Mikrobik ishalde, kuşun pisliği tahlilind e çıkan sonuca göre ilaç tedavisi uygulanma lıdır. Bazı ishal ilaçları ise şunlardır: sulfamaze ttin, koksidin, niflodin.

İshali önlemenin en önemli yöntemi, kafes/kümes ekipmanla rının temizliği,temiz su kullanımı , temiz mama ve yem kullanımı ile mümkündür. Haspır ve benzeri tohumlar elenmeli,temiz kuru bir yerde muhafaza edilmeli ,zaman zaman koklanıp kokusunun normal olup olmadığı tespit edilmelid ir. Küf kokusu olan tohumlar asla kullanılmamalıdır.


Çevrimdışı aydemir aydın

 • Yönetici
 • MASTER
 • *****
 • Toplam İleti: 6037
 • Performans +0/-0
 • Cinsiyet: Bay
 • Meslek: Ziraat müh.
Ynt: muhabbet kuşu hastalıkları ve tedavisi
« Yanıtla #16 : Ekim 12, 2013, 12:44:27 ÖS »
Muhabbet Kusu Hastalikl ari Ve Cözümleri:

KIRIK VE KANAMALAR :

Ayağı kırılan kuşa pamuk takviyeli bilezik takılarak kuşun kırık ayağı alçıya alınır. 10 gün içinde ayağın kaynadığı ve kırılan ayağın hiç aksamadığını görürsünüz. Bazı yetiştiriciler kırılan ayağa bant saramaya çalışırlar, hem zordur hem de yanlış kaynamala ra sebep olur.

KANAYAN YARALAR :

Genelde ur keserken ve ur düştükten sonra kanamalar la çok sık karşılaşılır. Kanayan yaraya tetrat (insan için) kapsülü içindeki toz dökülür. Hem antisepti k vazifesi görerek mikrop kapmasını engeller hem de kanı durdurur. Kanamayan tahriş olmuş, yapa derisi kalkmış yaralara da teramisin merhem sürülmesi tavsiye edilir.Çevrimdışı aydemir aydın

 • Yönetici
 • MASTER
 • *****
 • Toplam İleti: 6037
 • Performans +0/-0
 • Cinsiyet: Bay
 • Meslek: Ziraat müh.
Ynt: muhabbet kuşu hastalıkları ve tedavisi
« Yanıtla #17 : Ekim 12, 2013, 12:45:41 ÖS »
Muhabbet Kusu Hastalikl ari Ve Cözümleri:

İŞTAHSIZLIK :

BELİRTİLERİ : Kuş ta yem yemeye karşı genel bir isteksizl ik ve durgunluk la kendisini belli eder.


NEDENLERİ : Çoğunlukla kuş un daha önce alışık olduğu yemin dışında bir besin rejimi uygulanma sı veya tekdüze bir yemle beslenmes i ile görülür. Bundan başka bazı hastalıklara bağlı olarak görülen iştahsızlıklar da vardır.


TEDAVİSİ : Kuş un arzu ettiği yemlerin verilmesi,çok bölmeli yemlikler de çeşitli yemler sunularak seçiminin kuşun tercihine bırakılması ,iştah açıcı yeşillik ve meyveleri n verilmesi yararlıdır.İştah açma amacıyla hazırlanmış kuş şuruplarından yararlanm ak mümkündür.Eğer iştahsızlık belli bir hastalığın etkisiyle ortaya çıkmış bulunuyor sa,öncelikle onun ortadan kaldırılması gerekecek tir.

« Son Düzenleme: Ekim 12, 2013, 12:49:29 ÖS Gönderen: aydemir aydın »

Çevrimdışı aydemir aydın

 • Yönetici
 • MASTER
 • *****
 • Toplam İleti: 6037
 • Performans +0/-0
 • Cinsiyet: Bay
 • Meslek: Ziraat müh.
Ynt: muhabbet kuşu hastalıkları ve tedavisi
« Yanıtla #18 : Ekim 12, 2013, 01:35:48 ÖS »
Muhabbet Kusu Hastalikl ari Ve Cözümleri:

BRONŞİT :

BELİRTİLERİ : Bronşitli kuşlar da gözlenebilecek en belirgin araz,solunum güçlüğü,sık sık nefes alma ve soluk alırken duyulan hırıltıdır.Hastalığın ilk devreleri nde yüksek ateş görülür, eğer önlem alınmazsa hastalık kuşun ölümüne yol açabilir.


NEDENLERİ : Şiddetli üşütme ve soğuk algınlığı sonucunda ortaya çıkan, solunum yollarının iltihapla tıkanması şeklinde tanımlanması mümkün olan bir hastalıktır.Soğuk algınlığına ve nezleye neden olan etkenleri n erken önlem alınıp giderilme diği taktirde bronşite dönüşme olasılığı kuvvetlid ir.


TEDAVİSİ : Tedavisi,soğuk algınlığı ve nezle tedavisin e paralel özellikler taşır.İlk önlem olarak kuşun daha sıcak bir yere taşınır.Gagası açılarak bir damla bal damlatılarak susaması sağlanır.Suyuna bir damla TERRAMCIN E damlatılmış ve ılıtılmış su verilir.N ezlede olduğunca B ve C vitaminle rinin direnç artırıcı ve iyileştirici etkisinde n yararlanılmalıdır.Bu amaçla vitamin ihtiva eden ampullerd en bir damlalık aracılığıyla birer damla alınarak içme sularına TERRAMYCI NE ile birlikte damlatılmasından fayda görüleceği kuşkusuzdur.Kaynatılmış keten tohumu suyu da bu hastalıkta yararlanılan şifa verici bir ilaçtır.


Çevrimdışı aydemir aydın

 • Yönetici
 • MASTER
 • *****
 • Toplam İleti: 6037
 • Performans +0/-0
 • Cinsiyet: Bay
 • Meslek: Ziraat müh.
Ynt: muhabbet kuşu hastalıkları ve tedavisi
« Yanıtla #19 : Ekim 12, 2013, 01:40:13 ÖS »
Muhabbet Kuşlarında Nezle Belirtile ri :

Muhabbet kuşunun aksırması, burnunda ve gözlerinde akıntının başlaması, nezlenin en bariz belirtisi dir. Bu durum giderek kuşun burun delikleri nin tıkanmasına, solunum güçlüğü çekmesine neden olur. Eğer önlem kısa zamanda alınmazsa hastalık kafeste veya salmada bulunan
kuşlarada kolayca yayılarak daha büyük boyutları ulaşır.

Nedenleri : Üşütmeyle büyük bir bağlantısı olmakla birlikte mikrobik bir hastalıktır. Soğuk algınlığını nedenleye n etkenler nezle yol açabileceği gibi, nezle bir kuşun kafes içinde bulunmasıyla, onun göz, burun veya ağız akıntısındanda diğer kuşlara geçmesi olasıdır.

Önlenmesi : İlk önlem olarak kuş diğerlerinden ayrılarak daha sıcak bir yere, tercihen bir hasta kafesine alınmalıdır. Gözlerdeki çapaklar ve burundaki akıntı asitborik li suyla silinmeli dir. Kuş eğer soluk almakta zorluk çekiyorsa bir tüy parçası tuzlu suya batırılarak burun delikleri ne sokulmalı ve
tıkanıklık giderilme lidir. Hastalık geçinceye kadar soğuk algınlığında vitamince zengin besinlerl e kuş güçlendirilmelidir. Hastalık tümüyle geçtikten sonra, hasta kuşun bulunduğu kafes ve tüm kafes gereçleri sodalı sıcak sularla yıkanarak kurutulma lıdır.Çevrimdışı aydemir aydın

 • Yönetici
 • MASTER
 • *****
 • Toplam İleti: 6037
 • Performans +0/-0
 • Cinsiyet: Bay
 • Meslek: Ziraat müh.
Ynt: muhabbet kuşu hastalıkları ve tedavisi
« Yanıtla #20 : Ekim 12, 2013, 01:42:26 ÖS »
Muhabbet kuşunuz bitlendiy se ne yapmanız gerekir?

Öncelikle bitlenmey le kaşınmayı iyi ayırt etmelisin iz. Kuşlar zamanlarının çoğunu kaşınarak ve tüylerini temizleye rek geçirirler. Eğer siz bitlendiğinden eminseniz, kafesini ve kafes içindeki tüm aksesuarl arı ılık suda yıkayın. Daha sonra sirkeli suda yıkayın.

Petshopla rda satılan Bit ilaçlarından alın ve içeriğinde yazıldığı lşekilde uygulayın. Sakın olaki kuşunuzu sabunlu ve şampuanlı suyla banyo yaptırmaya kalkmayın. Ona bir su koyun ve dilediği zaman girip o su da kendisini n yıkanmasına izin verin.

Çevrimdışı aydemir aydın

 • Yönetici
 • MASTER
 • *****
 • Toplam İleti: 6037
 • Performans +0/-0
 • Cinsiyet: Bay
 • Meslek: Ziraat müh.
Ynt: muhabbet kuşu hastalıkları ve tedavisi
« Yanıtla #21 : Ekim 12, 2013, 02:59:00 ÖS »
Muhabbet Kusu Hastalikl ari Ve Cözümleri:

akarların saldırısına uğramış. İvermektin tedavisi uygulanıyor.Çevrimdışı aydemir aydın

 • Yönetici
 • MASTER
 • *****
 • Toplam İleti: 6037
 • Performans +0/-0
 • Cinsiyet: Bay
 • Meslek: Ziraat müh.
Ynt: muhabbet kuşu hastalıkları ve tedavisi
« Yanıtla #22 : Ekim 12, 2013, 03:11:41 ÖS »
Muhabbet Kusu Hastalikl ari Ve Cözümleri:


tümörlü, kanser olmuş bi kuş.Çevrimdışı aydemir aydın

 • Yönetici
 • MASTER
 • *****
 • Toplam İleti: 6037
 • Performans +0/-0
 • Cinsiyet: Bay
 • Meslek: Ziraat müh.
Ynt: muhabbet kuşu hastalıkları ve tedavisi
« Yanıtla #23 : Ekim 12, 2013, 03:15:38 ÖS »
Muhabbet Kusu Hastalikl ari Ve Cözümleri:

kusma: iç parazitle r sebeb olur.


Çevrimdışı aydemir aydın

 • Yönetici
 • MASTER
 • *****
 • Toplam İleti: 6037
 • Performans +0/-0
 • Cinsiyet: Bay
 • Meslek: Ziraat müh.
Ynt: muhabbet kuşu hastalıkları ve tedavisi
« Yanıtla #24 : Ekim 13, 2013, 01:39:35 ÖS »
 muhabbet kuşu hastalıkları ve tedavisi.

Kanarya, muhabbet kuşu, papağan ve kafes kuşlarının soğuk algınlığı ve astım gibi solunum yolu hastalıklarının tedavisin de kullanılan oral çözelti.

Ürünün İçeriği;
%1 oksitetra siklin ihtiva eder.

Kullanım Şekli;
Hasta kuş için, orta boy bir suluğa (80 - 100 cc) 2.5 cc  oral çözelti ilave edilir. Her gün suyu değiştirilerek taze ilaçlı su tekrar suluğa konur. İlaç uygulamasına 5- 7 gün devam edilir.Çevrimdışı aydemir aydın

 • Yönetici
 • MASTER
 • *****
 • Toplam İleti: 6037
 • Performans +0/-0
 • Cinsiyet: Bay
 • Meslek: Ziraat müh.
Ynt: muhabbet kuşu hastalıkları ve tedavisi
« Yanıtla #25 : Ekim 13, 2013, 01:40:59 ÖS »
muhabbet kuşu hastalıkları ve tedavisi.

Kanarya, muhabbet kuşu, papağan ve kafes kuşlarının, Coli, Pasteurel la, Salmonell a, Paratifo ve Enfeksiyo z Enteritis gibi ishalle seyreden bağırsak enfeksiyo nlarında ve kanlı ishal hastalığının tedavisin de kullanılan oral çözelti.

Ürünün İçeriği;
%2 nitrofura zon ihtiva eder.

Kullanım Şekli;
Hasta kuş için, orta boy bir suluğa (80- 100 cc) 2.5 cc  oral çözelti ilave edilir. Hergün suyu değiştirilerek taze ilaçlı su tekrar suluğa konur. Bağırsak enfeksiyo nlarına bağlı ishallerd e 5- 7 gün, kanlı ishal durumlarında 7- 10 gün ilaç kullanımına devam edilir.Çevrimdışı aydemir aydın

 • Yönetici
 • MASTER
 • *****
 • Toplam İleti: 6037
 • Performans +0/-0
 • Cinsiyet: Bay
 • Meslek: Ziraat müh.
Ynt: muhabbet kuşu hastalıkları ve tedavisi
« Yanıtla #26 : Ekim 21, 2013, 04:39:04 ÖS »
Muhabbet Kusu Hastalikl ari Ve Cözümleri:

Gözkapağı İltihabı: Bu hastalık, göz kapaklarının ağrılı şişliğidir. Göz kapağı kenarlarının ağrılı şişliği şeklinde gözlemlenir. Genellikl e, gözlerde kızarıklık, kaşınma ve her iki gözde göz kapaklarının tahrişine sebep olur. Görünüşü, çoğunlukla konjunkti vitle karıştırılır ve "Tekrarlay an konjunkti vit" olarak değerlendirilebilir.

İki tipi vardır:
1. Ön iltihapla nma, göz kapaklarının önünü etkiler. Nedenler; seboreik dermatit (kırmızı pullu kaşıntılı bir döküntü,kepeğe benzer) ve nadiren de Stafiloko k bakterile ridir.
2. Arka iltihapla nma, göz kapaklarının gözlere temas eden yüzeyini etkiler. Buna, bu bölgedeki yağ salgı bezlerinc e neden olunmuş olabilir.
• Her iki göze, günde bir ya da iki kez 5 dakika süre ile sıcak kompresle r uygulanır. Ilık papatya çay poşetleri çok etkilidir ve anti enflamatu ardır (kaşıntı, yandı giderici)!. Papatya çay poşeti açılarak üzerinde sıcak su dökülür, su fazlası sıkılır ve kullanılabilir ısıya ulaştığında kuşun gözüne nazik ve dikkatli biçimde konulur!
• Veteriner hekim, gözün temizlenm esi için (eritromis in gibi) göz merhemi önerebilir.
• İltihaplanmaya bağlı olarak, çabuk rahatlatm a için uygun antibiyot ik ve steroit damlası karışımları veya merhemler önerilebilir. Ancak, bu uygulama, göz tansiyonu nu artırabilir ve posterior subkapsüler katarakt (PSK) biçimi için önemli riskler taşıyabilir.
• Uzmanlar; anti-enflamatuar, mantar ilacı veya hafif etkili steroid tedavisi önerebilir .


Çevrimdışı aydemir aydın

 • Yönetici
 • MASTER
 • *****
 • Toplam İleti: 6037
 • Performans +0/-0
 • Cinsiyet: Bay
 • Meslek: Ziraat müh.
Ynt: muhabbet kuşu hastalıkları ve tedavisi
« Yanıtla #27 : Ekim 21, 2013, 04:46:04 ÖS »
Muhabbet Kusu Hastalikl ari Ve Cözümleri:


YUMURTA TIKANMASI:

Yumurta tıkanması riskini artıran birkaç faktör bulunmakt adır:
Küçük Cinsler: Yumurta tıkanması; muhabbet kuşları, cockatiel, kanarya ve ispinozla r gibi küçük kuşlarda daha sıklıkla görülmektedir.
Güçlü Bağlılık: Risk, tek yaşayan ve sahipleri ne aşırı bağlanan dişi kuşlarda daha yüksektir. Aynalara veya belirli oyuncakla ra aşırı bağlılık gösteren kuşlar, yumurta tıkanmasına daha fazla yakalanma ktadırlar.
Kuluçka sayısı: Plansız üretim uygulamal arının sonucu olarak tekrar tekrar kuluçkaya yatırılan (mesela, yumurtala r veya yavru kuşlar gereğinden daha kısa sürede yanlarından alındıklarında, uygun mevsimler in dışında üretim yapıldığında) veya aşırı yumurtlay an kuşlarda çoğunlukla yumurta tıkanması ile sonuçlanan sağlık problemle ri oluşabilir.
Yaş: Çok genç kuşlar ilk yumurtladıklarında, daha "büyük" kuşlara oranla genellikl e yumurtlam a zorluğuna yakalanırlar.
Üreme sağlığı: Önceden kusurlu veya yumuşak kabuklu yumurtala maya eğilimli olduğu bilinen, üreme problemle ri yaşayan kuşlar yumurta tıkanmasını daha sıklıkla yaşarlar.
Kötü beslenme: Yalnızca tohumlarl a beslenen veya kalsiyum, A vitamini, protein, E vitamini ya da selenyum eksikliği olan kuşlarda daha yüksek risk bulunmakt adır.
Genel sağlık durumu: Yumurta tıkanması, aşırı şişmanlık veya egzersiz eksikliği gibi diğer sağlık problemle ri bulunan kuşlarda daha fazladır, bunlara ek olarak uygunsuz sıcaklıklar gibi çevresel koşulların yarattığı stres altında bulunmak da etkili olmaktadır.
Yumurta anormalli kleri: Doğru konumda olmayan, fazla büyük veya kusurlu, kırık, diğer yumurtala rla birleşmiş bir yumurta da neden olur.
Kalıtım: Kuşların genetik yoluyla taşıdıkları belirli karakteri stikleri yumurta tıkanması yönünden etkili olabilmek tedir.


Yumurta tıkanmasının ve yumurtlam a zorluğunun belirtile ri nelerdir ?

Durumun ağırlığına bağlı olarak çeşitlilik göstereceklerdir; aşağıdaki belirtile r görülebilir:
• Karın gerginliği
• Kuyrukta aşağı yukarı inip kalkma veya sallanma
• Kanat düşmesi (sarkması)
• Hastalık belirtile ri görülmesi
• Stres
• İştah azalması
• Topallama, bacak felci (Yumurta, bacaklara giden sinirlere baskı yapar)
• Karın şişliği
• Kloak (Dışkılama) bölgesine yapışan dışkılar (kuş, dışkı geçerken kuyruğunu kaldıramaz)
• Bozulmuş tüyler
• Halsizlik
• Güçlükle nefes alma (Takılmış yumurta, hava keselerin e baskı yapar)
• Kafes tabanında oturma
• Üreme sistemind e olası sarkma (Üreme sistemini n iç kısmı, kloak (dışkılık) bölgesinden, pembe bir kütle halinde görünür biçimde dışarı çıkacaktır)
• Nadiren ani ölüm.

Tedavi; kuşun durumuna, belirtile rin ağırlığına, yumurtanın nerede saptandığına, tıkanma halinin ne zamandır sürdüğüne bağlı olarak değişecektir. Bu durum, tedavi ve müdahale edilmezse birkaç saat içinde ölebilen daha küçük kuşlar için (kanaryala r ve ispinozla r gibi) çok ciddidir.

Az düzeyde stres gösteren bir kuşun tedavisi aşağıdaki önlemleri içerebilir:
• Nemin yükseltilmesi ve ortam ısısının 30-35 C dereceye çıkarılması
• Dışkılığın yağlanması
• Kalsiyum ve muhtemele n A,D ve E vitaminle ri ile selenyum enjeksiyo nu
• Sıvı ve dekstroz takviyesi
• Oksitosin veya arjinin vasotosin enjeksiyo nu ya da prostagla ndin jeli uygulaması. Bu ilaçlı tedaviler, üreme sistemind eki kaslarda kasılmaya neden olarak yumurtanın geçişini kolaylaştırabilir. Ancak bu ilaçlar, üreme sistemind e herhangi bir engel mevcutsa kullanılmamalıdır.
Çok ciddi şekilde etkilenmiş bir kuş, öncelikle şoka karşı tedavi edilerek stabil hale getirilme lidir. Sakinleşmesinin, dengelenm esinin ardından aşağıda belirtile n gerekli diğer tedavi yöntemlerine geçilebilir:
• Antibiyot ik uygulamal arı ve mümkün olduğunca kısa süreli kortikost eroidler
• Hekim tarafından parmaklar la hafif baskı uygulanar ak yumurtanın çıkarılması. Bu işlem anestezi gerektire bilir.
• Sarkmış dokuların temizlenm esi ve düzeltilmesi/iyileştirilmesi
• Ovocentes is: Sıkışmış yumurtanın içeriği; kloak (dışkılık) bölgesinden görünebilir durumda ise oradan veya görünmüyorsa karın bölgesi derisinde n ulaşılarak bir iğne yardımı ile boşaltılabilir. Bu işlem yumurtayı küçülterek geçişi kolaylaştıracaktır.
• Üreme sistemi zarar görmüşse, yumurta üreme sistemi dışında oluşmuşsa (ektopik yumurta) veya herhangi bir fiziki engel mevcutsa karın ameliyatı gerekli olabilir.
• Antibiyot iklerle, sıvılarla itinalı bakım, uygun ortam ısısı ve nemi sağlanması ve beslenme desteği...Çoğunlukla kanaryala r ve ispinozla r gibi küçük kuşlar birkaç saat içinde tedavi edilmezle rse şok ve ölümle sonuçlanabilir. Ayrıca, aşağıda belirtile n diğer sorunların da oluşması muhtemeld ir:
Sıkışan yumurta, böbreklere basınç yaparak onların görevini ve dolayısıyla kuşun sağlığını etkiler.
Yumurta kuşun içinde iken kırılırsa yaşamını tehdit edecek peritonit (karın boşluğunda ciddi bir ağrılı şişlik) meydana gelebilir .
Oksitosin, arjinin vasotosin veya prostagla ndinler, üreme sistemind e parçalanmaya ve ölüme götürebilen kuvvetli kasılmalara neden olabilirl er.
Sürekli gerilmele r, üreme sistemini n veya kloakın (dışkılık) sarkmasına sebep olabilir. Bu durum; enfeksiyo n, kabuklaşma (ki bu gelecekte yaşayacağı yumurta tıkanmasında daha ileri problemle re yol açar) veya yumurtada peritonit le sonuçlanabilir.

Aşağıdaki önlemler alınarak risk azaltılabilir:
• Doğru beslenme sağlama
• Üretimin zamanlama sı, uygun yaşta üretim gibi doğru üretim teknikler inin kullanımı, genetik bozuklukl arı olan kuşların üretimden çekilmesi, doğru ve sağlıklı çevre koşullarının sağlanması
• Aşırı kuluçkanın önlenmesi
• Yeterli egzersiz sağlanması ve şişmanlığın, yağlanmanın önlenmesi
• Yumurtlam ayı önlemek için hormon tedavisi
• Yumurtlam anın sürekli olarak engellenm esi amacıyla üreme sistemini n alınması için kısırlaştırma ameliyatı. Bu ameliyat, kuşların çok küçük boyutlard a olmaları ve üreme sistemler inin hassaslığı nedeniyle yüksek risk taşıyan bir yöntemdir.Çevrimdışı aydemir aydın

 • Yönetici
 • MASTER
 • *****
 • Toplam İleti: 6037
 • Performans +0/-0
 • Cinsiyet: Bay
 • Meslek: Ziraat müh.
Ynt: muhabbet kuşu hastalıkları ve tedavisi
« Yanıtla #28 : Ekim 21, 2013, 04:48:19 ÖS »
Muhabbet Kusu Hastalikl ari Ve Cözümleri:

Dikkat edilmesi gereken hastalık işaretleri

Kritik / ciddi ve veteriner hekim tedavisi gerektire n belirtile r:
• Solunum problemle ri / anormal nefes alış,
• Sürekli aşağı / yukarı hareket eden kuyruk,
• Gaga/ağız, göz veya burun delikleri nden akıntı,
• Yüz ve kafa tüylerinin sümüksü madde ile kaplanması, yarı sindirilm iş yem ve anormal dışkı,
• Anormal tüy, anormal tüy gelişimi/değişimi/dökümü,
• Kanama
• Başın, kuyruk veya kanatların düşmesi, bükülmesi,
• Soluk veya şişmiş gözler,
• Tünekte duramamak, düşmek,
• Kamburlaşma,
• Vücutta yumru veya şişlikler,
• Kafes tabanında oturma,
• Kusma,
• Kilo kaybı, zayıflama.
Veteriner hekime danışılmasını gerektire n ciddi olabilece k belirtile r:
• İştahın kaybı,
• Kabarma ve düzensiz görünüş,
• Anormal dışkı,
• Sıradışı tüy yolma,
• Anormal uyku düzeni (Sürekli uyuma, normalde bir ayak yerine iki ayakla tüneğe tutunarak başın, kanatın altına sokulması, baş kanatlara çevrildiğinde gözlerin yalnızca kısmen kapatılması),
• Normal faaliyetl erindeki herhangi bir değişiklik (Konuşma, ötme, oyuncakla rla oynama, diğer kuşlar veya insanlarl a etkileşim, enerji düzeyinin azalması, farklı yerlerde tüneme),
• Yolunu bulamama,
• Olağandan fazla su içme,
• Kirlenmiş dışkılık.


Çevrimdışı aydemir aydın

 • Yönetici
 • MASTER
 • *****
 • Toplam İleti: 6037
 • Performans +0/-0
 • Cinsiyet: Bay
 • Meslek: Ziraat müh.
Ynt: muhabbet kuşu hastalıkları ve tedavisi
« Yanıtla #29 : Kasım 01, 2013, 12:22:21 ÖS »
ESCHERICH IA COLI

          Hastalığın sebebi e coli bakterisi sayısının vücütta gereğinden fazla çoğalması. Ürettiği toksinler le öncelikle sindirim sistemini yavşça ve sinsice yok etmesi. Öncelikle bağırsak dengesini bozarak yeşil - fosfor yeşilimsi ishale yol açar. Buna bağlı olarak kuşumuz vücüdundaki su miktarını hızla kaybetmey e başlar, kuşumuz fiziksel olarak zayıflar. Müdahale için artık geç kaldığımız an, kuşumuzun kursağı boşalmamaya başlar, yediği yemleri sindireme z...yemle ri kusar veya dışkı ile tüm olarak atar. Burada kuşumuzun kursağı şişmeye başlar (dikkat - kuruma belirtile rinden biri de bu), vücüt otomatik olarak vücüt yağlarından ve kaslardan beslendiği için, kuşun göğüs kemiği jilet gibi çıkar .....

Çevrimdışı aydemir aydın

 • Yönetici
 • MASTER
 • *****
 • Toplam İleti: 6037
 • Performans +0/-0
 • Cinsiyet: Bay
 • Meslek: Ziraat müh.
Ynt: muhabbet kuşu hastalıkları ve tedavisi
« Yanıtla #30 : Kasım 01, 2013, 12:24:54 ÖS »
               ESCHERICH IA COLI belirtile ri KURUMA diye adlandırdığımız hastalığın belirtile rini 100% taşır.

1. Zayıflama; Genellikl e çok geç fark edilir, kuşun zayıfladığını ancak elimize aldığımızda fark ederiz. İlk aşamalarda kuş yağ dokusunu kaybeder, karın ve göğüs yağ dokuları görülmez. İleriki aşamada kas doku kaybıyla, jilet göğüs olur, ölüme yaklaştığının belirtisi dir.
2. İştah Kaybı: Çok belirgin olmamakla birlikte akut formlarında iştah hızla azalır.
3. Hareketsi zlik: Geç dönem bulgusudu r, kuş tünekte kabarmış ve hareketsi z olarak durur.
4. Antibiyot iklere direnç: Birçok antibiotiğe dirençlidir.
                Diğer bulguları biraz daha spesifikt ir, ama yinede tam teşhis koydurucu bulgular değildir.
Bunlar;
1.İshal: Hasta kuş ilerleyen dönemlerde bağırsaklarda gıdalar ve su emilemediğinden ve bağırsaktan dışarı su atıldığından ishal olur, bazen kanlıdır. Ama genellikl e geç dönem bulgusudu r. Dışkı, koyu yeşil, fosfor yeşil ve siyah olabilir
2. Sindirilm emiş Gıda: Bu bulgu biraz daha spesifikt ir, dışkıda iyi sindirilm emiş yem parçaları görülür.
3. Kusma: Anlamak oldukça zordur. Kusmayı anlamanın en iyi yolu kuşun yem yedikten ve/veya su içtikten sonra başını sıklıkla sallaması ve kafes yan duvarlarına yapışmış kırık yem parçalarıdır.Çevrimdışı aydemir aydın

 • Yönetici
 • MASTER
 • *****
 • Toplam İleti: 6037
 • Performans +0/-0
 • Cinsiyet: Bay
 • Meslek: Ziraat müh.
Ynt: muhabbet kuşu hastalıkları ve tedavisi
« Yanıtla #31 : Kasım 01, 2013, 12:29:49 ÖS »
       Duyarlı olduğu antibioti k etken maddeler

Metisilin - Ampisilin - Amoksisil in - Sefazolin - Sefaklor - Sefuroksi m - Sefriakso n - Seftizoks im - Sefotaksi m - Seftazidi m - Sefperozi l - Sefoperaz on - Sefepim - Sefiksim - İmipenem - Sulfameto ksazol+Trimetoprim - Gentamisi n - Kanamisin - Tobramisi n - Amikasin - Netilmisi n - Tetrasikl in - Kloramfen ikol - Ofloksasi n - Siproflok sasin - Danofloks asin - Enrofloks asin - Marboflok sasin - Flumekuin - Cefovecin (Convenia) - Vankomisi n

        Bu etken maddelerd en birine sahip bir antibioti kle E-Coli rahatlıkla tedavi edilebili r.Baytril i 5 gün boyunca uygula ve ardından 2 günlük vitamin (supervit forte) kürü uygulayab ilirsin.

         Aminoasit, mineralle r ve bağırsak florasını düzenleyen yem katkı maddeleri ni korkmadan kullanabi lirsiniz.
         Hijyen - ekipman, yuvalık ve ortam hijyeni maksimum düzeyde olmalı.
         Stres - stres faktörü oluşmasına izin verme.ugurtekeli

 • Ziyaretçi
Ynt: muhabbet kuşu hastalıkları ve tedavisi
« Yanıtla #32 : Ocak 17, 2014, 03:29:51 ÖS »
İyi günler

Muhabbet kusum aldığım günden beri yani yaklaşık 4 aydir kabarık duruyor gagasi sürekli uzuyor titriyor  otmuyor

Nesi vardir bilmiyoru m aldığım kuşçu degistirm emi teklif etti ama benim ilk göz ağrım beyaz gelinciğim

Caresi varmıdır ?

Yardımcı olursanız sevinirim

Teşekkürler


« Son Düzenleme: Ocak 17, 2014, 03:37:05 ÖS Gönderen: ugurtekeli »

Çevrimdışı aydemir aydın

 • Yönetici
 • MASTER
 • *****
 • Toplam İleti: 6037
 • Performans +0/-0
 • Cinsiyet: Bay
 • Meslek: Ziraat müh.
Ynt: muhabbet kuşu hastalıkları ve tedavisi
« Yanıtla #33 : Ocak 17, 2014, 03:37:46 ÖS »
İyi günler

Muhabbet kusum aldığım günden beri yani yaklaşık 4 aydir kabarık duruyor gagasi sürekli uzuyor titriyor  otmuyor

Nesi vardir bilmiyoru m aldığım kuşçu degistirm emi teklif etti ama benim ilk göz ağrım beyaz gelinciğim

Caresi varmıdır

           çok seviyorsa nız tedavi edeceksin iz. tedaviye cevap vermiyors a değiştirin.


.

erdoğan bünyan

 • Ziyaretçi
Ynt: muhabbet kuşu hastalıkları ve tedavisi
« Yanıtla #34 : Ocak 17, 2014, 04:35:51 ÖS »
kuyruğunun üzerini elinizle kontrol edin civilce, ben benzeri bir çıkıntı var ise steril bir tırnak manasıyla kesip tuz yada yemek sodası basın. mikrobik bir hastalığı yoksa iyileşir.

ugurtekeli

 • Ziyaretçi
Ynt: muhabbet kuşu hastalıkları ve tedavisi
« Yanıtla #35 : Ocak 17, 2014, 04:46:05 ÖS »
İyi günler

Muhabbet kusum aldığım günden beri yani yaklaşık 4 aydir kabarık duruyor gagasi sürekli uzuyor titriyor  otmuyor

Nesi vardir bilmiyoru m aldığım kuşçu degistirm emi teklif etti ama benim ilk göz ağrım beyaz gelinciğim

Caresi varmıdır

           çok seviyorsa nız tedavi edeceksin iz. tedaviye cevap vermiyors a değiştirin.


.
Sağolun Aydemir Abi

Kuşum hangi hastalığa kapıldı ?
Hangi tedaviyi uygulamam gerekiyor ?
Hangi ölçüde ve kaç gün boyunca ?

Sağolun

ugurtekeli

 • Ziyaretçi
Ynt: muhabbet kuşu hastalıkları ve tedavisi
« Yanıtla #36 : Ocak 17, 2014, 04:50:44 ÖS »
kuyruğunun üzerini elinizle kontrol edin civilce, ben benzeri bir çıkıntı var ise steril bir tırnak manasıyla kesip tuz yada yemek sodası basın. mikrobik bir hastalığı yoksa iyileşir.

Sağolun Erdoğan bey

Bu uygulama hangi hastalık içindir ?


Çevrimdışı aydemir aydın

 • Yönetici
 • MASTER
 • *****
 • Toplam İleti: 6037
 • Performans +0/-0
 • Cinsiyet: Bay
 • Meslek: Ziraat müh.
Ynt: muhabbet kuşu hastalıkları ve tedavisi
« Yanıtla #37 : Ocak 17, 2014, 04:53:16 ÖS »
         kuş  satıcılarında kuşlara özel antibiyot ikler var, sularına katın. 2- 3 günde iyileşip iyileşmeyeceği belli olur.

.

ugurtekeli

 • Ziyaretçi
Ynt: muhabbet kuşu hastalıkları ve tedavisi
« Yanıtla #38 : Ocak 17, 2014, 05:54:25 ÖS »
         kuş  satıcılarında kuşlara özel antibiyot ikler var, sularına katın. 2- 3 günde iyileşip iyileşmeyeceği belli olur.

.

Kuş satıcısından geliyorum bana avisol B kompleksi verdi antibiyot ik olduğunu söyledi bu iiyi ilaçmidir ?