Gönderen Konu: Osmanlıların Saray Süs Tavukları Sultan  (Okunma sayısı 14988 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Erdal_Ali

• Ziyaretçi
Osmanlıların Saray Süs Tavukları Sultan
« : Mayıs 09, 2009, 04:40:35 ÖÖ »
Sultan, türünde tek kabul edilen tavuk türlerinden biridir. Sultanlar başka amaçla değil her zaman süs tavuğu olarak yetiştirilmiştir. Batı ülkelerinde süs tavuğu müsabakalarında eksik olmaz. Hobi olarak tavuk besleyenl erce tercih edilir. Nadir bulunurla r.

Tarihçesi:
Sultan tavuklarının Türkiye kökenli olduğunu iddia edenler olsa da gerçekte güney Avrupa ülkelerinde ortaya çıkmıştır ancak Osmanlılar çok sevmiş ve sahiplenm iştir. Özellikle padişahlar saray bahçelerinde süs tavuğu olarak bulunduru rlardı. İngilizler bu türü ilkin bizden alıp İngiltere’ye götürdükleri için adı “Sultan” olarak kalmış. Padişahların başlarındaki büyük kavuk ile bu tavukların başlarının görüntüleri arasında bir bağlantı kurduklarından dolayı da Sultan denildiği ayrıca düşünülüyor.

Osmanlı devrinde padişahların saraylard an eksik etmediği bir hayvan olan “Sultan”lar Osmanlı devlet erkânının gözde süs tavukları olmuşlardı. 1854’te küçük bir gurup saray tavukları İstanbul’dan İngiltere’ye götürülmüş. ABD’ye ise 1867’de gitmişler. Sonra 1874’te Amerikan Kümes Hayvanları Birliği’nin kusursuzl uk standartl arına kabulü resmî olarak tanınmış. Aynı zamanda “sınıflama dışı tür” olarak tanımlanmış.

İngiltere'den bir Sultan tavuğu ve İsrail'den bir Sultan horozu

Osmanlı zamanında bu türün adı İngiliz kaynaklar da “Saray tavuğu” olarak geçiyor. İngilizler ise Sultan diye isimlendi rmiş.

Sultanlar a çok çok benzer birkaç tavuk türü olduğunu gördüm fakat nedense hiçbir yerde onlarla akrabalığından melezliğinden bahsedilm emiş, aksine sultanların türünde tek olduğu belirtilm iş. Bir de sınıflama dışı olduğuna dair bilgi var.

Osmanlı İmparatorluğunun çöküşünden sonra bizde tamamıyla unutulan bu tavuk türü şimdi Türkiye’de yeni yeni tanınıyor!!!

Görüntü ve yapı bakımından Saray Tavukları
Sultanlar kabarık uzun tepe ve gaga altı tüyleriyle, uzun kuyruğuyla ve bol bol ayak tüyleriyle bir hayli gösterişlidir.
Ayakları habeş (Silkie) tavuklarında olduğu gibi 5 parmaklıdır.
V harfi şeklindeki küçük ibiği uzun tepe tüyleri yüzünden zor görünür. Gaga altı ibikleri de küçüktür ve uzun tüyler arasında kaybolur.
Ağırlıkları ortalama olarak horozlard a 2.7 kilo, tavuklard a 2 kilodur.
Diğer tavuklara nispeten ufak yapılı bir türdür. Derisi beyazdır. Ayrıca ABD’de türetilen bantam (cüce) cinsi de vardır. Siyah, mavi ve beyaz çeşitleri olur. Beyazları en çok tanınmış çeşididir.
Soğuğa pek dayanıklı değildir.
2 metreden daha yükseğe uçabilirler. Bu yüzden makasla kanatlarını kesenler vardır.

Siyah ve beyaz Sultan horozları

Yumurta ve kuluçka özellikleri
Ortalama yılda 70 adet; biraz uzun aralıklarla küçük beyaz yumurta yaparlar. Gurk olduğu çok nadir görülmüş.

Davranışları ve bakımı
Oldukça uysal ve insana yakındırlar, vahşilikleri yabanilik leri saldırganlıkları yoktur. Kapalı yerlerde yetiştirilmeye oldukça müsaittirler. Yetiştiricileri saray tavuklarının barındığı ve uyuduğu yerlerin kupkuru ve tertemiz olmasına dikkat ederler. Çünkü kirlenmey e müsait uzun tüyleri vardır; ayak tüyleri de çok uzundur. Aktif tavuk türleriyle bir arada topluca bulunduru lduğunda zarar görebilirler, yaralanab ilirler.

[edited name=Erdal Ali date=1241833396][/edited]
« Son Düzenleme: Mayıs 09, 2009, 04:45:06 ÖÖ Gönderen: Erdal Ali »

Arda_Öztoprak

• Ziyaretçi
Ynt: Osmanlıların Saray Süs Tavukları Sultan
« Yanıtla #1 : Mayıs 09, 2009, 10:52:54 ÖÖ »
paylaşım için teşekkürler devamını bekliyoru z
yalnız bir sorum olacak
parkhayva ncılık vs gezdiğim sitelerde sultanların tek renk olduğunu görmüştüm
sadece beyaz renk oluyor sanıyordum
siyahı ilk defa görüyorum
en az beyazı kadar güzelmiş
teşekkürler

Erdal_Ali

• Ziyaretçi
« Yanıtla #2 : Mayıs 09, 2009, 02:12:19 ÖS »
Rica ederin ben teşekkür ederim. Diğer Türkçe bilgi yerlerind e ben de gördüm: O bilgiler çok sığ ve de çok kısa eksik yalan yanlış, gelişigüzel yazılmış; yer doldurmak, bilgi çeşidini arttırmak amacıyla yazılmış. Biz yaptık oldu mantığı ile yazılmış yazılar. İnsanımız kalite araştırmayıp etikete bakınca bana değil onlara inanırlar bir de böyle bir sorunumuz var. Meselâ ben bu yazıyı yaklaşık 10 ayrı yabancı ciddi uzmanların sitelerin den araştırdım yazdım. Hint tavukları yazım ile "eski ingiliz tavukları" konusunda ki yazılarımda çok daha fazla araştırma yapmıştım. En az 50 ayrı site dolaştım. Pek tecrübem olmasa da bütün dünyadaki tecrübelilerin ve uzmanların yazılarından derleme yapıp Türkçeye çeviriyoru m. Tecrübeli olan bizim tavuk meraklıları hiç yazmıyor ya işte bu gerçekten hem üzücü bir şey hem milli ayıplarımızdan biri. Türçe web sitelerin deki bilgileri n yüzde 99u eksik ve yanlış tercüme yazılardan ibarettir .

Arda_Öztoprak

• Ziyaretçi
« Yanıtla #3 : Mayıs 09, 2009, 04:25:37 ÖS »
ülkemizde toplum geneli bilginin paylaşılması taraftarı değil
sadece kendi bilsin istiyor başkaları ona muhtaç kalsın havasında
böyle olduğu için ülkemizdeki yazılı kaynaklar yetersiz kalıyor
bu site ve sizler bizim için büyük bir nimetsini z sağolun

Erdal_Ali

• Ziyaretçi
« Yanıtla #4 : Mayıs 09, 2009, 05:38:50 ÖS »
İnternet ortamında hazıra konucu kişiler çok. Mesela ben bir yazımı günlerce uğraşarak meydana getirmişim. her gün saatlerce uğraşmışım. Sonunda hazır hale getirip yayımlamışım.
Sonra başkaları geliyor bir dakika içinde o yazıyı aynen kopyalayıp kendi sitesinde yayımlıyor. izin istemek yok. kaynak belirtmek yok. link vermek yok... Amaçları ise çoğunlukla google adsense reklam gelirinde n kazanmak. . Böyle bir kazanç için başkalarının yazılarını "çalmak"tan çekinmiyorlar.

Bu yüzden web siteleriy le uğraşan çok kişi illallah deyip vazgeçebiliyor.

Ben pek aldırmıyorum. Kim alırsa alsın. Yeter ki bilgi yayılsın. İngilizlerin sitelerin de her türlü bilgi yüzlerce kaynakta ayrıntılarıyla bulunabil iyorken bizde neredeyse hiç yok. En azından benim bir katkım olsun. :)

Yunus_Demirci

• Ziyaretçi
« Yanıtla #5 : Mayıs 09, 2009, 06:00:50 ÖS »
Ali, kendi adıma teşekkür ediyorum, benim gibi sıfır bilgi ve yetersiz ingilizce seviyesin deki kanatlı severler için kaynak niteliğindeki yazılar bunlar. eline yüreğine sağlık..

Erdal_Ali

• Ziyaretçi
« Yanıtla #6 : Mayıs 09, 2009, 06:52:02 ÖS »
"Yetersiz İngilizce" demeniz bana iyi bir fikir verdi. Yakında bununla ilgili bir çalışmam olacak inşallah. Ders vermek değil. Bu konularda küçük bir sözlük gibi bir şey. Böylece biraz ingilizce bilenler yabancı kaynaklar dan daha rahat istifade edebilirl er, sözlüğe bakmaya daha az ihtiyaç duyarlar.

Arda_Öztoprak

• Ziyaretçi
« Yanıtla #7 : Mayıs 09, 2009, 10:32:07 ÖS »
"Yetersiz İngilizce" demeniz bana iyi bir fikir verdi. Yakında bununla ilgili bir çalışmam olacak inşallah. Ders vermek değil. Bu konularda küçük bir sözlük gibi bir şey. Böylece biraz ingilizce bilenler yabancı kaynaklar dan daha rahat istifade edebilirl er, sözlüğe bakmaya daha az ihtiyaç duyarlar.
[/quote

hadi hayırlısı abi biraz ingilizce m var ama yabancı kaynakları tam olarak çözemiyorum google ın yeni dil çeviri özelliğini kullanıyorum bu defa olay çok daha karışıyor yanlış bilgilere yanlış uygulamal ara imkan vermemek adına bunldan da kaçınır olduk

Erdal_Ali

• Ziyaretçi
« Yanıtla #8 : Mayıs 09, 2009, 10:43:46 ÖS »
Google tercüme aracı Türkçe ile hiç uyumlu olamıyor. Gayet normal karşılıyorum. isabetli olsaydı esas buna hayret ederdim. Çünkü Türkçemizin yapısı çok karmaşık. Cümle kuruluşlarında kelimeler in sıralanışında büyük esneklik var. Bir de batı dillerine göre ters yol izlenmesi var. Bu gibi farklılıklar yüzünden o çeviri aracında yanlışlar olması kaçınılmaz bir şey. Daha iyisi yapılabilir mi sanmıyorum. En azından şimdilik imkânsız. Yapılacak tek şey ingilizce yi iyi öğrenmek.

Arda_Öztoprak

• Ziyaretçi
« Yanıtla #9 : Mayıs 09, 2009, 10:48:18 ÖS »
evet bu çeviri programla rının tek kusuru türkçemizin batı dillerine göre ters sıralanışı olmasıdır ve ingilizce de her tense in farklı bir yapısı olmasından kaynaklanıyor

Arda_Öztoprak

• Ziyaretçi
« Yanıtla #10 : Ekim 18, 2009, 08:53:16 ÖÖ »
yaklaşık 1 yıldır piyasada hala siyah sultan görebilmiş değilim
parkhayva ncılık ta süs tavuklarının tanıtıldığı başlıkta tek rengi vardır beyazdır ibaresi var
sadece orda değil birçok yerde
acaba elinde siyah sultanı olan varmı ?

Kadir_Yavuz

• Ziyaretçi
« Yanıtla #11 : Ekim 18, 2009, 11:53:16 ÖÖ »
yaklaşık 1 yıldır piyasada hala siyah sultan görebilmiş değilim
parkhayva ncılık ta süs tavuklarının tanıtıldığı başlıkta tek rengi vardır beyazdır ibaresi var
sadece orda değil birçok yerde
acaba elinde siyah sultanı olan varmı ?
arda ben siyahınıda griy renkte olanınıda gördüm

Arda_Öztoprak

• Ziyaretçi
« Yanıtla #12 : Ekim 18, 2009, 05:31:19 ÖS »
Nerde gördün Necmi amcanın yanında mı Kadir?
kırmalık olabiliyo r çok az renk farkı olunca inşallah safkandır

Kadir_Yavuz

• Ziyaretçi
« Yanıtla #13 : Ekim 18, 2009, 07:02:15 ÖS »
necmi amcada deyil başka bir yerde gördüm

Cem_Deniz

• Ziyaretçi
« Yanıtla #14 : Ekim 18, 2009, 11:12:40 ÖS »
Bu gri olan sanırım melez sultan

Ali_Can

• Ziyaretçi
« Yanıtla #15 : Ekim 18, 2009, 11:21:07 ÖS »
bu fotolar sulatnların gelecekte ki durumunu örnekliyor  ;D ;D ;D

Muhsin_Yildirim

• Ziyaretçi
« Yanıtla #16 : Ekim 18, 2009, 11:23:35 ÖS »
Bunlar fizan sanırım Cem Bey.

Cem_Deniz

• Ziyaretçi
« Yanıtla #17 : Ekim 18, 2009, 11:34:00 ÖS »
Ben de fizan diye düşündüm ama sitede sultan diye yazıyordu

Arda_Öztoprak

• Ziyaretçi
« Yanıtla #18 : Ekim 19, 2009, 12:55:38 ÖÖ »
2. foto fizan garanti 1. foto da sultan-fizan kırması olabilir

Mehmet Ünlükaplan

• Ziyaretçi
« Yanıtla #19 : Ekim 19, 2009, 11:41:43 ÖÖ »
sultanlar beyaz renk olur resimdeki ler fizan kırmaları sultanla alakası yok

mustafaemir_

• Ziyaretçi
« Yanıtla #20 : Aralık 27, 2010, 11:34:54 ÖS »
bencede bunlar fizan

ahmet orhan

• Ziyaretçi
« Yanıtla #21 : Ocak 04, 2011, 06:40:54 ÖS »
Sultan cinsi Anadolumu za ait bir ırk olup.İngiltereye götürülmüş ve ıslah edilerek daha iri cüsseli sultanlar elde edilmiş.kardeşleme ile küçülen sultanlar a bu iriler eş yapılırsa daha güzel bir nesil olan yeni sultanlar elde edilir

alpaslan_yılmaz

• Ziyaretçi
« Yanıtla #22 : Mart 05, 2011, 08:50:31 ÖS »
teşekkürler paylaştığınız için benimde bir adet sultan horozum var yanına bir adet dişi arıyorum yardımcı olursanız sevinirim

fatih baki

• Ziyaretçi
« Yanıtla #23 : Nisan 13, 2011, 07:24:59 ÖÖ »
çok güzel bir ırk çok seviyorum ecdadın mirası olarak görüyorum bende bu cinsi ama yumurtasını bulamıyorum arkadaş:)