Gönderen Konu: Atabey, Atak, Atak-S Hibrit ise TAE'nin bu fiyat tablosu ne anlama geliyor?  (Okunma sayısı 11039 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Orhun Hicaz

• Ziyaretçi
http://www.tae.gov.tr/www/tr/Icerik.ASP?ID=10

FİYAT LİSTESİ

100.000 Adet Altı   100.000 Adet Üstü
Hibrit Dişi Civciv (Atak-S, Atak)                   1,40 TL               1,30 TL
Damızlık Ebeveyn Dişi Civciv (Atak-S)           5,00 TL               5,00 TL
Damızlık Ebeveyn Dişi Civciv (Atak)              4,50 TL               4,50 TL
Damızlık Ebeveyn Dişi Civciv (Atabey)           4,50 TL               4,50 TL

Değerli aile üyeleri,
Hibrit tavukların ismi zikredili rken Lohmann Brown, Hi-Line, Isa Brown'ların yanında Tae'nin geliştirmiş olduğu Atabey, Atak ve Atak-S'lerin de ismi geçiyordu. Fakat yukarıda linkini vermiş olduğum 'fiyat sayfası'nda, ismi geçen tavukların civcivler i iki kategorid e fiyatlandırılmış: 'Hibrit' ve 'Damızlık Ebeveyn Dişi'.

Bedri Vedat Bey, Plymouth Rock'ların saf ırk olma serüvenlerinden bahsederk en:'Plymouth Rock  başlangıçta hibritken sonra kendi aralarında eşleşmler sonucunda  belli özellikler kazanarak ırklaşmış, bu özellikleri yavrularına aktararak her seferinde aynı özellikte yavrular veren bir ırk olmuştur.' şeklinde bir ifade kullanmıştı.(iletinin devamı: http://www.kulucka.net/index.php?topic=10266.msg178952#msg178952 )

Sorum şu:
Tae: 'Plymouth Rock'larda olduğu gibi 'Damızlık Ebeveyn Dişisi 'Atabey, Atak ve Atak-S'leri gerekli çalışmalardan sonra sarf ırk haline getirdim, artık bu cinsler de özelliklerini yumurtala rına aktarabil iyorlar.' mı, demek istiyor? Eğer Tae, yukarıdaki tırnak içine aldığım ifadeyi diyorsa, Kanatlı literatüründe Atabey, Atak ve Atak-S'ler saf ırk olma yolundadır, demek herhalde yanlış olmaz.

Değerli birikimle rinizden yararlanm ak isterim.. .

Yasin KOCATAŞ

• Ziyaretçi
Atak Atak-s Atabey bazı türlerin eşleşmesiyle oluşan hibrit bir tür. F1 f2 ve daha sonralarında yavrular PLYMOUHT ROCK ve RIR lara dönmektedir. Yani bazı türlerin eşleşmesiyle "Damızlık Ebeveyn " ler. Damızlık  ebeveyinl erin eşleşmesiyle "Damızlık Hibrit Yumurta"  yumurtada n çıkanlarda "Hibrit Dişi Civciv" oluşturmaktadır. "Embriyolu Yumurta" ise makinada 1-2 gün kalıpda döllü olduğu kesinleşmiş yumurta galiba.

Plymouth Rock kendi aralarında eşleşerek yıllar boyu saftlaştırılarak 1950 lerde irk olarak kabul edilmiş. Ataklarda böyle bir çalışma yapılırsa belki olur. Ben bunları anladım. Bedri hocama yükleniyorum ama en iyi yanıtı yine kendi verecek galiba.

Çevrimdışı admin

• Yönetici
  • MASTER
  • Toplam İleti: 1322
  • Performans +0/-3
Tespitler iniz doğrudur.

Ancak SAF kelimesin in içeriğini biraz açmak gerekir.
Örneğin; Bildiğim kadarı ile TAE, bu türleri elde etmek için Kanada'dan 5 hat satın aldı. Veya devletler arasında hediye edildi. Bunların ana baba orjinleri olan Kanada'dan alınan bu ana baba hatları ise aslında yine Asya'dan gitme hayvanlar . Ama kim damgalars a onun oldu.

Yani, adamlar bize ait olanı damgaladılar sonra bize sattılar, hediye ettiler verdiler vs vs.

Öyleyse SAF kelimesi ne anlama geliyor ben açıkcası bir türlü anlayamıyorum.
En iyi olasılıkla, bizler bu konular yerine birbirimi z yerken, onlar yiyeceğimiz ürünleri damgalama kla meşgullarmış diyebiliy orum.
Selamlar

Array

omer kalem

• Ziyaretçi
Ömer Bey, "Damızlık Ebeveyn Dişi Civciv (Atak-S) ise türünün devamı sağlayacak orjinal atak s yavrular verecekti r" sözünüzü, ((Atak-s yeni bir ırktır)) olarak algıladım, yani hibrit olmak çıktı mı sizce? R.İR gibi veya sussex gibi aynı özellikte yavrular veren bir ırk mı?

sinaninci1

• Ziyaretçi
Geçen sene istanbuld aki tavukçuluk fuarında kuluçka net olarak tolanmıştık, TAE standına Atak-s üretiminde görevli kişi atak-s leri PLYMOUHT ROCK ve RIR eşleşmesinden elde etiklerin i söylemişti, billassa ben kendim sordum, elimizde olan  PLYMOUHT ROCK ve RIR'ları eşleştirsek Atak-s elde edbilirmi yiz, diye sorduğumda evet yanıtını almıştım 

bedri vedat

• Ziyaretçi
Bu konuyu kendi aranızda tertşmanız çok güzel  beni çok sevindird i. Demek bişeyler verebiliy orum ve sizleri düşünmeye itebiliyo rum.

Ben bu aşamada  hiç bir katkı yapmadan sadece iletileri izleyeceğim böylece iyice taryışıp konuyu başka mecralara çekmeden bilimsel olarak anlaşılır ve açıklanır duruma getirdiğinizde  gerekli açıklamalarımı yaparım.

Her kesin fikrini söylemesini bekliyoru m.

yazılarınız şu başlıkları okuduktan sonra yazarsanız çok daha verimli olur kanısındayım
 http://www.kulucka.net/index.php?topic=9811.0
 http://www.kulucka.net/index.php?topic=9770.0
http://www.kulucka.net/index.php?topic=9858.0
« Son Düzenleme: Ocak 30, 2012, 05:53:43 ÖS Gönderen: bedri vedat »

Kutlay Karahan

• Ziyaretçi
Konu burada kesilmiş ama çok önemli bence
ben ataks ları hibrit biliyordu m meğer ırkmış
plymouth ve rır lara göre yumurta sayılarının daha fazla olduğu düşünülürse sofralık yumurta için beslemek diğerlerine göre daha mantıklı...
acaba plymouthl arda olduğu gibi ataks civcivler inde de otosex olayı var mı?
« Son Düzenleme: Eylül 09, 2012, 12:49:26 ÖS Gönderen: Kutlay Karahan »

İbrahim İŞİT

• Ziyaretçi
Peki hocam bazı resimlerd e anaç ataks olduğu iddia edilen tavukları görüyorum.anaçların rengi de
bildiğimiz ataks rengi.Rır ve plymouth kanı bunlara hangi aşamada giriyor.y a da rır horoz ve plymouth tavuk
çiftleşmesinden olan civcivler anaç civcivmi sayılıyor.zira şu sıralar ataks ilanları görüyorum ve çok beğendiğim
bir tavuk.alm ak istiyorum ama tam bilgi sahibi değilim.aldığımız tavuklar yumurta verimi bakımından düşük
olabilir. daha garantiye gitmek gerekiyor .çünkü bir tavuk kolay yetişmiyor sonu hüsran olabilir.

burak aras

• Ziyaretçi
Atak-s hem melez hemde saf bir ırk nasıl olabilir?

Yasin KOCATAŞ

• Ziyaretçi
Konu burada kesilmiş ama çok önemli bence
ben ataks ları hibrit biliyordu m meğer ırkmış
plymouth ve rır lara göre yumurta sayılarının daha fazla olduğu düşünülürse sofralık yumurta için beslemek diğerlerine göre daha mantıklı...
acaba plymouthl arda olduğu gibi ataks civcivler inde de otosex olayı var mı?

Ben mi kaçırdım atak-s lerin ırk olduğunu nerden öğrendiniz. Ben hibrit olarak biliyorum .. f4 ten sonra ayrılıyor irklar

Kutlay Karahan

• Ziyaretçi
yukarıdaki iletileri n bir kısmında ataks ların hibrit değil yeni bir ırk olduğunu okudum,
yanlış da olabilir
site üyelerinden eminim besleyen vardır ve ataks lardan civciv almışlardır, acaba civcivler de ebeveynle rine benziyor mu ve yumurtacı mı?

Davut Salih

• Ziyaretçi
http://www.kulucka.net/index.php?topic=10645.msg187852#msg187852

bu başlığın altında 9 . mesajdam itibaren bu konu işlenmiştir...

saygı ile

İbrahim İŞİT

• Ziyaretçi
Ömer beyin dediği civcivler i pazarlard a görüyorum.plymouth renginde olan horoz siyah olanlar ise tavuk.
haftaya cumartesi günü halk pazarına gelecek.a lmayı düşünüyorum.

omer kalem

• Ziyaretçi
http://www.kulucka.net/index.php?topic=5644.msg72723#msg72723

Yukarıda bu konu tekrar değerlendirilmişti ve hatırladığım kadarıyla eski üyelerimiziden Sayın Fikret Çakır Atak-S lerin bir kaç kuşak yavrularını çoğaltmış ve renk açılımını resimli olarak göstermişti.