Gönderen Konu: KAZLAR NE ZAMAN ÇİFTLEŞMEYE BAŞLAR ,NE ZAMAN YUMURTLAYACAKLAR;  (Okunma sayısı 20043 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ahmet_Yolac

• Ziyaretçi

Arkadaşlar,
                                          Ben özellikle embdem kazlarını gözlemliyorum.Hala çiftleşmeye başlamadılar.Merak ediyorum?Bu sıralar davranışlarında az da olsa değişiklikler farkediyo rum.Sanki biraz daha fazla hareketle ndiler biraz daha fazla uçuyor ve bağırıyorlar ve hırçınlaştılar.Diğer kanatlılara daha fazla saldırıyorlar.Ancak henüz çiftleşme başlamadı.Oysa literatürde ocak ayında yumurtaya başlayacakları ifade edliyor.
                                           Bu konuda biraz tartışmaya ne dersiniz. ..
« Son Düzenleme: Ekim 03, 2013, 12:51:55 ÖS Gönderen: aydemir aydın »

Ali aşkın

• Ziyaretçi
Ynt: KAZLAR NEZAMAN ÇİFTLEŞMEYE BAŞLAR ,NE ZAMAN YUMURTLAYACAKLAR;
« Yanıtla #1 : Aralık 23, 2011, 01:10:19 ÖS »
Ne yazıkki kazlarla ilgili internett e detaylı hiç bir bilgiye ulaşamıyorum bende kaz almayı düşünüyorum bu aralar ama cesaret edemiyoru m şöyle bu işin ehli biri çıksada bildiği şeyleri paylaşsa ne iyi olacak.

Muhammet Artvinli

• Ziyaretçi
« Yanıtla #2 : Aralık 23, 2011, 01:21:05 ÖS »
Açılın açılın ben kazcıyım  ;D  ;D

Şaka bir yana bende bu işte yeniyim çevremde 3-5 kazcı ile görüşüyorum bilgileri onlardan edindim.

Eğer kazlar yetişkinliğe eriştiyseler bu aralar çiftleşmeye başlamış olmaları lazım bendiler yaklaşık 1 aydır çiftleşiyor.Yumurta mevsimi olarak ocak-şubat-mart ayıdır.Genelde ocak 15'den sonra yumurtluy orlar.Bel kide siz görmemişsinizdir çiftleşiyor olabilirl er.

Bende aklımdaki bir soruyu sorayım buradan.
Damızlık yumurta saklama koşşullarında , yumurtala r belli ısının altında ( 10 dereceydi sanırım ) düştüğünde embiriyo ölür deniyor fakat kazlar yurmutladıkları mevsım kış mevsimi sıcaklık eksi değerleri görüyor.
Sorum şu follukta geceleyin eksi dereceler i gören yumurtala rda nasıl oluyorda embiriyo ölmüyor.10-15 gün yumrutluy or follukta birikiyor .Bu konu ördekler içinde geçerli bu soruyu gerçekten merak ediyorum  :)
« Son Düzenleme: Aralık 23, 2011, 01:21:59 ÖS Gönderen: Muhammet Kalyoncu »

Aytac Kececi

• Ziyaretçi
« Yanıtla #3 : Aralık 23, 2011, 01:44:10 ÖS »
Bende aklımdaki bir soruyu sorayım buradan.
Damızlık yumurta saklama koşşullarında , yumurtala r belli ısının altında ( 10 dereceydi sanırım ) düştüğünde embiriyo ölür deniyor fakat kazlar yurmutladıkları mevsım kış mevsimi sıcaklık eksi değerleri görüyor.
Sorum şu follukta geceleyin eksi dereceler i gören yumurtala rda nasıl oluyorda embiriyo ölmüyor.10-15 gün yumrutluy or follukta birikiyor .Bu konu ördekler içinde geçerli bu soruyu gerçekten merak ediyorum  :)[/b]

Can Alıcı Noktaya Değinmişsin ;) Cevabı Bende Merak Ediyorum. .. Kazların Yumurtasının Kabuğu Kalın Olma İhtimali Var Mı Acaba?

Muhammet Artvinli

• Ziyaretçi
« Yanıtla #4 : Aralık 23, 2011, 01:46:50 ÖS »
Oldukça kalın kabuğu var , bunu bende düşündüm ama eksi değerlerde bile yumurtayı korurmu bilemiyor um.
Benkide tek mantıklı açıklaması budur  ;)

Aytac Kececi

• Ziyaretçi
« Yanıtla #5 : Aralık 23, 2011, 01:50:25 ÖS »
Oldukça kalın kabuğu var , bunu bende düşündüm ama eksi değerlerde bile yumurtayı korurmu bilemiyor um.

Vardır Elbet Bi Açıklaması ;)

ahmet bulut

• Ziyaretçi
« Yanıtla #6 : Aralık 23, 2011, 01:57:53 ÖS »
oo burnuma kaz  koukuları geldi burdan ;D ;D ;D

Aytac Kececi

• Ziyaretçi
« Yanıtla #7 : Aralık 23, 2011, 02:24:23 ÖS »
oo burnuma kaz  koukuları geldi burdan ;D ;D ;D

Hehehehe  8) 8) 8) 8)

ahmet bulut

• Ziyaretçi
« Yanıtla #8 : Aralık 23, 2011, 03:50:49 ÖS »

arkadaşlar   Ahmet abimim konuyu kaynatmayın benide alet  ediyorsun uz  kazlara karşı   zaafım var ahmet abim iyi bilir ;D ;D

Muhammet Artvinli

• Ziyaretçi
« Yanıtla #9 : Aralık 23, 2011, 05:46:37 ÖS »
Sorunun yanıtını ben verdim sanırım  ;)

Ahmet_Yolac

• Ziyaretçi
« Yanıtla #10 : Aralık 23, 2011, 06:50:47 ÖS »

arkadaşlar   Ahmet abimim konuyu kaynatmayın benide alet  ediyorsun uz  kazlara karşı   zaafım var ahmet abim iyi bilir ;D ;D
                   Evet biliyorum tabi Ahmet kardeşim :D :)

cüneyt öncel

• Ziyaretçi
« Yanıtla #11 : Aralık 26, 2011, 10:34:01 ÖS »
Ahmet bey iyi akşamlar ,sorunuza cevap bulabildi niz mi bilmiyoru m ama bende birşeyler söylemek isterim.. .

Yaklaşık bir haftalık esaretler inden ( yağlanmaları için kümese kapattım ) sonra 7 adet kazımı bu hafta sıfırladım...-kestim....

kazlar genelde mart ayı, nisan ayı gibi yumurtlam aya başlarlar...gün aşırı yumurta yaparlar. ..10-15 arası yumurta yaptıktan sonra kuluçkaya yatarlar. ..28-31 gün arası yumurtada yatarlar. ..

fakat dikkat edin ilk yumurtasını bulun...Eğer bulursanız işiniz kolay ...Aksi halde gerçekten zor olur işiniz....

Ama inanılmaz güzeldir kaz yavruları...Emeğinizin karşılığını , o muhteşem şeyleri görünce aldığınızı hissediyo rsunuz... Ama ayrılması -kesim- gerçekten çok zor...

Emeğinizi almanız temennisi ile...

Ahmet_Yolac

• Ziyaretçi
« Yanıtla #12 : Aralık 27, 2011, 07:57:21 ÖS »

Cüneyt kardeşim afiyetle yiyiniz kazlarınızı tahmin ederim donduruyo rsunuz(tuzlu mu tuzsuz mu).Bana göre dünyada zor işlerden biri de kaz ve ördek tüyü temizleme olsa gerek.Maa lesef kazların bu günre kadar yaptığım araştırmalarda çiftleşme zamanıyla ilgili literatürde hiçbir tatmin edici bilgiye rastlayam adım.
     Kalın sağlıcakla...

Omer_Kilicoglu

• Ziyaretçi
« Yanıtla #13 : Aralık 27, 2011, 09:42:05 ÖS »
Abi tüm yumurtlay an kanatlı türleri baharda mart ayı civarı iklim koşullarına göre yumurta yaparlar bir dahaki göç dönemine kadar doğan yavruların uçabilecek hale gelmesi gerekir  bu nedenle sen de başlangıç ayı olarak Şubat ve Mart ayı olarak düşüne bilirsin

ismail_guney

• Ziyaretçi
« Yanıtla #14 : Aralık 28, 2011, 01:01:25 ÖÖ »
26 Mart 2011 tarihinde el yapımı makineme koyduğum 13 kaz yumurtasından 25 Nisan 2011 tarihinde 8 tane çıkım gerçekleşti, 1 tane yumurtada da çatlak var hayırlısıyla kardeşlerine katılır inşallah. Fotoğraflarını telefonum la çektim yarın vakit bulabilir sem onları da eklerim.(Geçtiğimiz sezon bu yazıyı ben yazmıştım). Ve bu çıkımdan önce de 5 adet yumurta koyup 2 tane çıkarmayı başarmıştım. Tam bilemiyor um ama aralarında 10 gün olsa yani 26 mart- 10= 16 mart _______   16 mart - yaklaşık 1 ay= yani 15 şubat gibi makineye koymuşum yumurtala rı...... Demek ki kazlar şubatta yumurtlamışlar.

Çok iyi hatırlıyorum  ;D . Hesaplark en aklıma geldi. 14 Şubattı........"Gene 14 Şubat yalnız geçiyor ama bu yumurtala r güzel bir hediye oldu" diye muhabbeti ni yapmıştık :)

Yılmaz Yavuz

• Ziyaretçi
« Yanıtla #15 : Aralık 28, 2011, 01:08:13 ÖS »

Cüneyt kardeşim afiyetle yiyiniz kazlarınızı tahmin ederim donduruyo rsunuz(tuzlu mu tuzsuz mu).Bana göre dünyada zor işlerden biri de kaz ve ördek tüyü temizleme olsa gerek.Maa lesef kazların bu günre kadar yaptığım araştırmalarda çiftleşme zamanıyla ilgili literatürde hiçbir tatmin edici bilgiye rastlayam adım.
     Kalın sağlıcakla...
Ahmet abi bazı kaz türleri çiftleşmenin nasıl yapıldığını bilmiyor. İllaki görmeleri ve taklit etmeleri gerekli. Konuyla ilgili CD leri ve filmleri tedarik ederek hayvanlar a izlettirm eni tavsiye ederim. ;D ;D ;D

Yılmaz Yavuz

• Ziyaretçi
« Yanıtla #16 : Aralık 28, 2011, 01:10:34 ÖS »
2. YUMURTA VERİMİ
Yumurta verimi üzerine ırk, yaş, besleme, aydınlatma, havalandırma, barınak ve iklim şartları gibi faktörler etkilidir . Kazlarda yumurta kabuğu oluşturmak uzun zaman aldığı için genelde gün aşırı yumurtlar lar. Fakat bazen peş peşe yumurtladıkları günler de görülür.
Yumurta verimi yılın erken dönemlerinde başlar ve asıl yumurtlam a periyodu ilkbahardır. Kazlar yumurtlam aya başladıktan 5-6 hafta sonra en yüksek verim düzeyine ulaşırlar. Yumurtlam a genellikl e Ocak-Şubat aylarında başlar Haziran-Temmuza kadar sürer.
3. YUMURTALA RDA DÖLLÜLÜĞÜ ETKİLEYEN FAKTÖRLER
Bir yumurtanın makinaya konulmada n önce onu kırmaksızın döllü olup olmadığını anlamanın hiç bir yolu yoktur. Bu nedenle bir damızlık sürüde döllülük oranının yüksek tutulması birçok yumurtanın zayi olmasını engelleye cektir. Döllülüğü etkileyen faktörleri iki ana başlık altında inceleyeb iliriz.
3.1. Barınak Şartları
Kazları barındırmak için gösterişli barınaklara gerek yoktur. Kazlar sadece yaşamlarının ilk ayında rahat ve su geçirmez barınaklara ihtiyaç duyarlar. Kazlar, benzerler i olan ördekler ve kuğular dikkate alındığında barınakta yaşamaya daha meyillidi rler. En soğuk kış aylarında bile dışarıda kalmayı tercih ederler. Eğer barınak olarak kullanılacak alan kuru ise, uygun bir havalandırma, iyi bir aydınlatma ve kurak olmayan bir yer küçük bir sürü için yetiştirme alanı olarak kullanılabilir. İyi bir temizlik ve dezenfeks iyon yapabilme k için beton veya ahşap zeminli barınaklar tercih edilebili r (Hamre 1980, Gleaves19 97).
3.1.1. Aydınlatma
Kazlarda aydınlatma programı uygulaması yumurta üretimini ve döllüğü teşvik eder. Işıklandırma programına sürü yumurtlam aya başlamadan 3-4 hafta önce başlanmalıdır. Kazların barındıkları yerde her gün 14 ila 16 saat aydınlatma yapılabilir. Bu aydınlatma süresi verim düşerken ve gün uzunluğu azalırken olumlu etkiye sahiptir (Anonim 1997, Gleaves19 97)
3.1.2. Havalandırma
Barınak içerisinde iyi bir havalandırma; yaz aylarında fazla ısınmayı, kış aylarında ise terlemeyi önlemek için gereklidi r. İyi bir havalandırma için kapı ve pencerele r gündüz saatlerin de açık bırakılabilir. Genellikl e ek ısıtmaya ihtiyaç duyulmama kla birlikte barınak içerindeki sıcaklığın +4 °C’nin altına düşmemesi verimi artırıcı bir etkiye sahiptir (Saghy 1994).
3.1.3. Folluk
Yumurta kırıklarının insidensi ni azaltmak ve yumurtala rın düzenli olarak elde edilebilm esi için folluk hazırlanmalı ve buraya yumurtlam aları için kazlar teşvik edilmelid ir. Hatta folluk dışında yumurtladıkları yerlere yeni folluklar yapılarak buralara yumurtlam a konusunda da kazlar teşvik edilebili r. Çünkü folluk dışına oldukça fazla yumurta yumurtlan maktadır. 3 dişi kaz için bir folluk hesaplanır. Kazların kendileri nin follukları hazırlaması isteniyor sa, avluya ve barakaya ot balyaları konularak kendileri nin doğal folluk yapmaları sağlanır. Kazlara hazırlanacak folluk alanı 60 X 60 cm yada 50 X 50 cm ebadında ve yüksekliği 45 cm dolayında olmalıdır. Ağır cüsseli ırklarda taban alanı hafif cüsseli ırklara göre biraz daha geniş olmalıdır. Folluklar da üst veya ön kısım yapmaya gerek yoktur. Folluk 7.5-10 cm kalınlığında altlıkla kaplanmalıdır. Folluk için uygun altlık materyali olarak saman yada talaş gibi maddeler kullanılabilir. Eğer uzun bir kümes kullanılıyorsa follukların kümes boyunca uzatılması en iyi yoldur (Graves 1985, Mercia 1995, Nowland 1997).
3.1.4. Altlık
Kaz barınağının tabanı 7.5-10 cm kalınlığında bir altlıkla kaplanmalıdır. Altlık materyali olarak talaş ve ince kıyılmış saman kullanılabilir. Kazlar pis yerlerde uyumaya meyilli hayvanlar dır. Bu yüzden altlık günlük olarak kontrol edilmeli, nemli ve ıslak altlık sık sık kaldırılarak yerine yeni altlık serilmeli dir. Altlık olarak kullanılan materyall er kesinlikl e küflü olmamalıdır (Hamre 1980, Nowland 1997, Gleaves19 97).
3.1.5. Suluk
Su, genellikl e barınak dışında kovalarda n, yalaklard an veya otomatik suluklard an sağlanır. Suluklar, kazın hem gagasını hem de başını daldırması için yeterli derinlik ve genişlikte olmalıdır. Sulukların üzeri tel ile örtülmeli ve yerdeki suluklar, altlığın kuru tutulmasına yardımcı olmak için tahta bölmeli platforml ar üzerine konulmalıdır. Eğer suluklar dışarıda ise ve gece su verilmiyo r ise gece kazlara yem de verilmeme lidir. Aksi takdirde kazlarda boğulmalar meydana gelebilir . Soğuk havalarda kazlara su sağlamak bir problem olabilir. Kar olmadığı durumlard a en azından iki günde bir temiz su sağlanmalıdır. Otomatik suluklar kullanılıyorsa donmayı önlemek için suyun ısıtılması gereklidi r. (Graves 1985, Anonim 1997).

Yılmaz Yavuz

• Ziyaretçi
« Yanıtla #17 : Aralık 28, 2011, 01:11:50 ÖS »
3.2.1. Yaş ve Verim Yılı
Kazların 1 yaşında verime sokulması idealdir. Bazı üreticiler kazlarını 2 yaşında verime sokarlar. Fakat kesinlikl e damızlık sürü yedi aylık olmadan verime sokulmama lıdır. Aksi halde bu kazlardan küçük yumurta ve düşük kuluçka randımanı elde edilir (Nowland 1997). Kazlar 10 yıl kadar yumurta verebilme lerine rağmen ekonomik olarak 5 yıl elde tutulmalıdır. İkinci ve 3. verim döneminde pike çıkılır, daha sonraki dönemlerde azalmaya başlar. Kazların, 2. ve 3. verim dönemindeki yumurtala rı da diğer dönemlere göre daha büyüktür. Erkek kazların 5-6 yıl damızlık olarak kullanılması idealdir. Erkeklerd e üreme performan sı dişilerden daha önce düşmektedir (Parkhurst ve Mountney 1987, Anonim 1997, Gleaves19 97).
Döllülük yaşla birlikte artmaktadır ancak yumurtada n civciv çıkışı 2. verim döneminde azalmaya başlar. Döllülük ve yumurtada n çıkış oranının düşük olduğu yerlerde yaşlı erkek kazların daha genç erkeklerl e yer değiştirilmesi gereklidi r. Serbest çiftleşmenin uygulandığı yerdeki erkek kazlar ya dövüşerek performan slarını azaltmakt a yada diğer çiftleşmeleri engelleye rek sürü performan sını düşürmektedirler. Bu kazlar yumurta verimini düşürürler ve döllülük oranının düşmesine de neden olurlar (Ensminger 1992, Anonim 1997).
3.2.4. Çiftleşme
Doğal Çiftleşme: Kazlar eş seçimine dikkat ederler. Bazı evcil ve yabani kazlar tek eşli olarak yaşarken, diğer kazlar genellikl e 1 erkek ve 2-4 dişiden oluşan gruplar halinde yaşarlar. Dişi sayısı bazen 5’e kadar çıkabilir. Damızlık kazlarda erkek/dişi oranı, hayvanın büyüklüğüne bağlı olarak değişiklik gösterir. Genellikl e hafif cüsseli ırkların erkekleri büyük cüsseli ırklara nazaran daha çok dişi ile çiftleşebilirler.
Erkek ve dişi bir kez başarılı bir şekilde çiftleşirlerse birbirler ini kabul ederler. Hayvan sayısının fazlalığı durumunda eş değiştirmek zorunda kalınması halinde oluşabilecek sıkıntılardan sakınmak için erken zamanda oluşmuş olan çiftleşme grupları mümkünse diğer gruplarda n ayrılmalıdır. Çiftleşme grupları, yetiştirme sezonunun başlamasından 2-3 ay önce oluşturulmalıdır. Çiftleştirme grupları bu kadar uzun süre önce bir araya getirilem iyorsa en azından bir ay önce gruplar oluşturulmalıdır. Yumurtlam a dönemi öncesi ve sırasında genel değişiklikler yapılmamalıdır. Yumurta döneminin başlamasından sonra yapılan değişiklikler sürüde döllülüğün düşmesine neden olmaktadır (Hamre 1980, Graves 1985, Parkhurst ve Mountney 1987, Nowland 1997).
Kaz yetiştirmede her zaman bir havuz veya nehir gerekli değildir. Bazı ağır cüsseli ırkların suda daha iyi çiftleştikleri ve döllülük oranının daha iyi olduğu belirlenm iştir. Fakat kazlar kuru zeminde de çok iyi bir şekilde çiftleşebilirler. Kazların çoğu sabah erken saatlerde yumurtladıkları için, sabahın geç saatlerin e kadar yüzecekleri yere göndermemek en iyi uygulamadır. Aksi halde yumurtala r kaybolabi lir (Graves 1985, Nowland 1997).

Ahmet_Yolac

• Ziyaretçi
« Yanıtla #18 : Aralık 28, 2011, 07:43:13 ÖS »
Abi tüm yumurtlay an kanatlı türleri baharda mart ayı civarı iklim koşullarına göre yumurta yaparlar bir dahaki göç dönemine kadar doğan yavruların uçabilecek hale gelmesi gerekir  bu nedenle sen de başlangıç ayı olarak Şubat ve Mart ayı olarak düşüne bilirsin
   Ömer Bey,
                   Söylediğiniz gibi başlangıc ayı olarak Şubat ve Mart düşünüyorum. Ancak; aralık-ocak-şubat-mart-nisan ayları embden  kazları için ben sürekli gözlem yapacağım.Cinsiyet tayini yumurtlam a ve üreme takvimi konularında bir kanaate sahip olmak istlyorum .

Ahmet_Yolac

• Ziyaretçi
« Yanıtla #19 : Aralık 28, 2011, 07:56:55 ÖS »
''Ahmet abi bazı kaz türleri çiftleşmenin nasıl yapıldığını bilmiyor. İllaki görmeleri ve taklit etmeleri gerekli. Konuyla ilgili CD leri ve filmleri tedarik ederek hayvanlar a izlettirm eni tavsiye ederim. ''
     Sayın Başkan,
                          Tavsiyele rinize uyarak,Kümesimizin içinde son derece modern bir video-film stüdyosu kurma çalışmalarına başladık.Henüz gösterime başlayamadık,Amerika dan ''Universal*Studios'' dan gelecek parçalar beklenmek tedir.Ber aı malumat bilgileri nize arz olunur. :D ;D ;) :) :) :) :) :) :)

Ahmet_Yolac

• Ziyaretçi
« Yanıtla #20 : Aralık 28, 2011, 08:03:24 ÖS »

Sayın Başkan,
                                          Yumurta verimi,folluklar,çiftleşme konularıda payalaşımlarınız için teşekkürler.
                                           Herşey gönlünüzce olsun.

Yılmaz Yavuz

• Ziyaretçi
« Yanıtla #21 : Aralık 29, 2011, 09:26:36 ÖÖ »
Kaz yumurtala rının kuluçkası çok zor abi, o yüzden kazları dar bir yere kapatarak yumurtala rın üstüne bastırmak iyi değil. Çünkü kazlar yumurtanın üstünden kalkıp gezmeye gidiyorla r Yarım saat yumurtayı soğumaya bırakıyorlar, ayrıca havuza girip tüylerini iyice ıslattıktan sonra ıslak tüyleri ile gelip yumurtanın üstüne yatıyorlar. Böylece yumurta içindeki yavruyu serinleti yorlar. Yani kaz yumurtası deve kuşu yumurtası nın kuluçkası gibi az sıcaklık isteyen bir yumurta cinsi. Hele bi yumurtlam aya başlasınlar yine bilgi paylaşımında bulunuruz .

serefoksum

• Ziyaretçi
« Yanıtla #22 : Aralık 29, 2011, 09:04:41 ÖS »
Abi kapatmada n doğal olarak çiftleşmezlermi acaba

Ahmet_Yolac

• Ziyaretçi
« Yanıtla #23 : Aralık 29, 2011, 10:31:21 ÖS »
Kaz yumurtala rının kuluçkası çok zor abi, o yüzden kazları dar bir yere kapatarak yumurtala rın üstüne bastırmak iyi değil. Çünkü kazlar yumurtanın üstünden kalkıp gezmeye gidiyorla r Yarım saat yumurtayı soğumaya bırakıyorlar, ayrıca havuza girip tüylerini iyice ıslattıktan sonra ıslak tüyleri ile gelip yumurtanın üstüne yatıyorlar. Böylece yumurta içindeki yavruyu serinleti yorlar. Yani kaz yumurtası deve kuşu yumurtası nın kuluçkası gibi az sıcaklık isteyen bir yumurta cinsi. Hele bi yumurtlam aya başlasınlar yine bilgi paylaşımında bulunuruz .
                Başkan,
                            zor şer bilmem, başladık bir kere, hele yumurtlam aya bir başlasınlar bakalım.Hangisi dişi hangisi erkek hala bilemiyor uz.Yumurt lamaya başlayınca hangisi dişi, hangisi erkekse işaretleyeceğim.Ayrıca banyo yaptıkları suyu yok edeceğim.Sadece içme suyu vereceğim.Gözlemlerimi de sizlerle paylaşacağım.Örnek bu aralar çok agresif oldular.T avuklara ve hindilere saldırıyorlar,özellikle de yem yerken.Üç tanesinin görünüşü aynı diye kalktım gidip başka bir ilden, elden erkek bir embden kazı daha satınaldım.Ancak bu kesin erkek diye verilen kazı dört ay bitti hala aralarına kabul etmiyorla r. Üçü birarada ,dördüncü ise 1-1,5mt uzaktan takip ediyor onları. 

baki akkoç

• Ziyaretçi
« Yanıtla #24 : Aralık 29, 2011, 10:41:49 ÖS »

Kalın sağlıcakla...
Ahmet abi bazı kaz türleri çiftleşmenin nasıl yapıldığını bilmiyor. İllaki görmeleri ve taklit etmeleri gerekli. Konuyla ilgili CD leri ve filmleri tedarik ederek hayvanlar a izlettirm eni tavsiye ederim. ;D ;D ;D
:)) sadece kaz değil diğer hayvanlar da görmeden çok zorlanıyorlar ben yazın bütün horozları eritmiştim şimdi yazdan çıkma civicler horoz oldu ama bu işi gösterecek bi büyükleri olmadığı için o kadar zorlanıyorlar ki:)))  kendi yaşıtları elinden yem almak için didekleme ye geliyor sanıyor büyükleride fırsat vermiyor zaten garinabla r şu son 10 gündür sabahtan akşama kadar tavukların arkasından mahalleyi tur atıyorlar ama nafile:)) yakalayab ilene aşk olsun:)))))

ozanertürk

• Ziyaretçi
« Yanıtla #25 : Mart 21, 2012, 04:02:22 ÖS »

Ahmet Bey kazlardan var mı haber?Yattılarmı kuluçkaya?

Ahmet_Yolac

• Ziyaretçi
« Yanıtla #26 : Mart 21, 2012, 07:22:17 ÖS »

Evet Ozan Bey,
                                     Bilindiği üzere ben de 4 tane kaz vardı.Bunlardan sadece bir tanesi dişi ,bu dişi olan kaz diğer erkeklere nazaran daha küçük ve daha alçak boylu.Tab i bu zaman içinde anlaşılıyor.Erkek embdenler
dişilere nazaran daha gösterişli oluyor.Be nim dişi tam 10 adet yumurta yaptı ve yatıyor.İki günde bir kalkıp geziyor.B anyo yapıp gidip yerine tekrar yatıyor.Şİmdilik gözlemler bu kadar.

ozanertürk

• Ziyaretçi
« Yanıtla #27 : Mart 21, 2012, 07:38:32 ÖS »

İnşallah 10 da 10 çıkar.Bende 2 erkek 5 dişi olarak düşündüğüm yerli  kazlarımın 3 erkek 4 dişi olduğunu gördüm çünkü günde 4 yumurta alıyorum.1 hafta oldu yumurtlay alı.Daha yatmadılar.

Geçen sene haziranda civciv olarak aldığım afrika kazlarım var.Bu sene yumurtlay acaklar mı diye merak ediyorum açıkçası.9 aylıklar şuanda

mustafa akgun

• Ziyaretçi
« Yanıtla #28 : Mart 21, 2012, 10:19:08 ÖS »
Kazmı alsak ne yapsak iştahım kabardı ya.

Ahmet_Yolac

• Ziyaretçi
« Yanıtla #29 : Mart 22, 2012, 08:51:26 ÖÖ »

İnşallah 10 da 10 çıkar.Bende 2 erkek 5 dişi olarak düşündüğüm yerli  kazlarımın 3 erkek 4 dişi olduğunu gördüm çünkü günde 4 yumurta alıyorum.1 hafta oldu yumurtlay alı.Daha yatmadılar.

Geçen sene haziranda civciv olarak aldığım afrika kazlarım var.Bu sene yumurtlay acaklar mı diye merak ediyorum açıkçası.9 aylıklar şuanda
      Hiç merak etmeyiniz mutlaka 10 lu rakamlara (her biri)ulaştıklarında yavaş yavaş yatmaya başlayacaklardır.
İnşallah sizde 4 dişiden 40 yada daha fazla çıkım alırsınız.Ancak ben size bir gözlemimi daha aktarayım.Benim kazlar ilk eşleşmelerinde pek başarılı olduklarını sanmıyorum.Zira başlangıçlardaki eşleşmelerde acemilikt en ilk birkaç yumurta dölsüz olabilir.
     Afrika kazlarınız sıcağa alışkın olduklarından normal kazlardan daha sonra, havalar ısınınca yumurtlam aya başlayacaklardır.Sabır..... :) ;)

Ahmet_Yolac

• Ziyaretçi
« Yanıtla #30 : Mart 22, 2012, 08:53:59 ÖÖ »
Kazmı alsak ne yapsak iştahım kabardı ya.

Karar sizin ancak sanki denemeye değer.Çok keyifli gibi..... ;)

ozanertürk

• Ziyaretçi
« Yanıtla #31 : Mart 22, 2012, 10:48:10 ÖÖ »

Afrika kazlarınız sıcağa alışkın olduklarından normal kazlardan daha sonra, havalar ısınınca yumurtlam aya başlayacaklardır.Sabır..... :) ;)
[/quote]

Valla öyle bir ortamda 7/24 bütün hayvanlar çiftleşirken onlar boş durursa kendileri bilirler ;D ;D

Çevrimdışı aydemir aydın

• Yönetici
  • MASTER
  • Toplam İleti: 4491
  • Performans +0/-0
  • Meslek: Ziraat müh.
Ynt: KAZLAR NE ZAMAN ÇİFTLEŞMEYE BAŞLAR ,NE ZAMAN YUMURTLAYACAKLAR;
« Yanıtla #32 : Kasım 29, 2013, 12:11:50 ÖS »
    kazlarda cinsel olgunluk yaşı.

kazlar cinsel olgunluğa diğer kümes hayvanlarından geç ulaşırlar. kazlar cinsel olgunluğa 280-320 günleri arasında ulaşırlar.
        fakat cinsel olgunluğa ulaşma kaz ırkına göre değişir.

BURSA- yenişehir.

Çevrimdışı aydemir aydın

• Yönetici
  • MASTER
  • Performans +0/-0
« Yanıtla #33 : Kasım 29, 2013, 12:23:50 ÖS »
      kazlarda yumurta verimi.

doğu avrupa kazlarının yumurta verimi düşüktür. 10-20 yumurta arası.
         batı avrupa kazlarında ise yumurta verimi 40-50 arasıdır. çin ırkı kazlarda verim 65 e kadar çıkar.
         çin ırkı melezleri nde ise yumurta verimi 100 yumurtaya kadar çıkar.

kazlar yumurtlam aya mart ayı başında başlar. mayıs oratasında yumurtlam a son bulur. dişi kazlar 1 aylık yumurta sonunda gurk olur. bu süre zarfında yumutlama z.
         gurkluk bitince az bi miktar yumurtlayıp tekrar gurk olur.
         yumurtlam a dönemi sonunda döl oranı % 40 lara düşer. bunun sebebi havaların ısınması ile çiftleşme isteğinin azalmasındandır. suyun azalmasıda döl oranını düşürür. dere ve göl kenarlarında döl oranı artar.

BURSA- yenişehir.

Çevrimdışı aydemir aydın

• Yönetici
  • MASTER
  • Performans +0/-0
« Yanıtla #34 : Kasım 29, 2013, 12:34:41 ÖS »
        kuluçka özellikleri.

şubat ve mart ayında yumurta döl oranı % 85 i bulur. toplanan yumurtala r 10-12 derecede. % 75 nemde muhafaza edilmelid ir.
        yumurta çıkım süresi 28- 31 gün arasında değişmekte ırkına göre 35 günüde bulmaktadır.
        kuluçka makinasında 31-32 gün gelişim bölümünde .son 3 gün çıkım bölümünde olmalıdır.çevirme kesinlikl e yapılmalıdır.

bazı yetiştiriciler 2 hafta kuluçka makinasında yumurtala rı tutup sonra tavukların altına koymaktadır.
fakat tavuklar çevirme işinde zorlandığı için hindi tercih edilmelid ir.

doğal kuluçkada çıkış gücü % 40-60 arasıdır.

BURSA- yenişehir.